Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρός να ψαχνόμαστε! Προτείνεται μέρη που έχετε πάει και οι εντυπώσεις που σας μείνανε από πλευράς κόσμου διασκέδαση όμορφες παραλίες και οτιδήποτε συνεπάγεται για όμορφες καλοκαιρινές διακοπές.

 

Μην ακούσω για καμία Μύκονο που έχει γίνει το ουτοπικό όνειρο κάθε Έλληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ψάχνω κάποιο φθηνό,τυπικό,όχι πολυτελές κατάλυμμα στη Σαντορίνη,αλλά είναι εντελώς χαώδης η κατάσταση με την αναζήτηση μέσω διαδικτύου.Βγάζει απίστευτα πολλά και άντε τώρα να επιλέξεις.Αν κάποιος έχει κάποια καλή εμπειρία από συγκεκριμένο μέρος,ας το προτείνει παρακαλώ πολύ.:):)

 

Το εκτιμώ...:)

 

 

( Προτείνω για φέτος:Μεσσηνιακή Μάνη - Στούπα - Καρδαμύλλη - Γερολιμένα - Ταίναρο,άγρια ομορφιά,εξαιρετικά τοπία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, σκεφτόμαστε για Κεφαλονιά φέτος.

Θα χρειαζόμουνα τα φώτα σας γενικά για το που να μείνουμε (περιοχή) και αν ξέρετε κάποια αξιόλογα ξενοδοχεία/apartments.

 

Thanks προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, σκεφτόμαστε για Κεφαλονιά φέτος.

Θα χρειαζόμουνα τα φώτα σας γενικά για το που να μείνουμε (περιοχή) και αν ξέρετε κάποια αξιόλογα ξενοδοχεία/apartments.

 

Πρόπερσι τον Αύγουστο σε πολύ κυριλέ (για τα δεδομένα μου) διακοπές είχα μείνει εδώ. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, πολύ ωραία τοποθεσία, έχει απ' όλα κοντά (παραλία, μινι μάρκετ κλπ.) τα ενοικιαζόμενα είναι μέσα σε ένα πορτοκαλεώνα, γύρω γύρω φράχτης, γκαζόν κλπ., πολύ πράσινο γενικά (φαίνεται και στις φωτό), πάρκινγκ κλπ. είναι καθαρά, κομπλέ και άνετα και το ζευγάρι παππούδια που το έχουν είναι αφασία και πολύ φιλόξενοι. Το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χου χου χου! Ξανά χου χου χου!!!

 

Δεν περίμενα ποτέ ο freedubus να κάνει διακοπές σε ένα μέρος όπου "θα βρείτε ακόμη ιδιωτικό χώρο στάθμευσης και επιτραπέζιο τένις για τη διασκέδασή σας"!. Και όπου "τα σεντόνια αλλάζονται δύο φορές την εβδομάδα, εκτός εάν υπάρξει κάποια άλλη συμφωνία"!!! Τι απογοήτευση... :P

 

Πες μου πόσες φορές την εβδομάδα συμφώνησες να σου αλλάζουν τα σεντόνια. Όχι πες μου. Τώρα. :P:p

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάχτηκαν ποτέ τα σεντόνια την εβδομάδα που μείναμε. Σιγά μην αφήναμε την κάθε καμαριέρα να ψαχουλεύει τα πράγματά μας και να βάζει τάξη στο προσωπικό μας χάος. Ικανοποιήθηκες τώρα κακοηθέστατε;;

Επίσης δεν υπήρχε επιτραπέζιο τένις. Η όποια διασκέδαση ήταν κάτι ούζα και μπίρες που κέρασε εκεί ο παππούς.

Και ήταν από τις ελάχιστες φορές που ο πωπός (sic) του freedubus έχει μείνει σε ενοικιαζόμενο και όχι σε τσαντίρι ως συνήθως, γι' αυτό καλά θα κάνετε να δώσετε ιδιαίτερο βάρος στην πρότασή του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο topic...έχει κανείς περάσει το φαράγγι της Σαμαριάς;Είναι πολύ το ζόρι ή βγαίνει και από ανθρώπους που δεν σκίζουν απο φυσική κατάσταση...:P;Γενικά ποιές ήταν οι εντυπώσεις σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, δεν ειναι τιποτα το τρομερο, αλλα πρεπει να προσεξεις 2 πραματα.

1. παρε καλα παπουτσια, αν μπορεις πεζοποριας, εγω το περασα με κατι stan smith και μου εφυγε ενα νυχι και γεμισαν φουσκαλες τα ποδια μου...

2. ξεκοινα πρωι, κατα τις 7-8 για να φτασεις κατα τις 2.

 

κατα τα αλλα παρε μαγιο μαζι σου, στο τελος εχει μια πολυ καλη παραλια την αγ. ρουμελη* και κανα μπουκαλι νερο.

 

*υποθετω οτι θες να το κατεβεις, οχι να το ανεβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περίπου 13 χλμ η κατάβαση. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φυσική κατάσταση αλλά αν είσαι άτομο που γενικώς δεν περπατάς στη ζωή σου, θα ζοριστείς λίγο. Είναι ωραίο το τοπίο και θα βγάλεις μερικές πολύ καλές φώτο. Όπως είπε και ο Pablo_Hasan είναι must τα άνετα παπούτσια. Εγώ κουβάλησα στην Κρήτη τα σπορτέξ μου μόνο και μόνο για το φαράγγι. Επίσης εκτός από νερό πάρε και κανένα μπισκοτάκι για τις στάσεις. Μόνο θα διαφωνήσω για την παραλία της Αγίας Ρούμελης. Εγώ ψιλοξενέρωσα μόλις την είδα αλλά από την κάψα που θα έχεις μια βουτιά θα θες να την κάνεις. Επίσης όταν κατέβεις έχει μερικές πολύ καλές ταβέρνες για φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Σ'ένα μήνα πετάω για Λονδίνο και καθώς μέχρι στιγμής,δεν έχω εμπειρία απ΄την πόλη,

ούτε πληροφοριοδότες,είμαι όλη αυτιά:)

Θα μείνω μία βδομάδα περίπου και θέλω να γεμίσω αυτές τις μέρες

όσο το δυνατόν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου λίλιθ! =)

Για να είμαι ειλικρινής, το Λονδίνο δε μου άρεσε. Και εξηγώ: όταν λέω δε μου άρεσε, δε σημαίνει φυσικά ότι δεν είναι όμορφο. Πρόκειται για μια ευρωπαϊκή πόλη μπλαμπλα αναπαλαιωμένη κλπ με αέρα Aμερικής. H τελευταία λέξη της προηγούμενης πρότασης, ήταν και αυτό που με ξενέρωσε εν τέλει. Και οι Άγγλοι. Περίεργο συναίσθημα, έμπαινα πάντα στο τριπάκι να συγκρίνω το καθετί με Γερμανία και έχανε. =ρ

Παρόλα αυτά, έχει αρκετά ωραία κομμάτια για βόλτες κλπ καθώς και απίστευτα πολλά πράγματα να κάνεις.

 

Στο σόχο για παράδειγμα, να πας μέρα για βόλτα και μετά για φαγητό στην china town, όπου αν σου αρέσει το σούσι, θα πας στο σαμουράι, το οποίο είναι ένα πραγματικά αξιόλογο σούσι μπαρ - και φτηνό: φάγαμε 2 άτομα μία απ' όλα και αναψυκτικό και πληρώσαμε 14 λίρες -σύνολο

 

Τα μουσεία τους είναι δωρεάν και πολύ ωραία κατά πλειοψηφία, οπότε εκμεταλλεύσου το και πήγαινε σε όσα περισσότερα μπορείς και έχεις χρόνο να πας. (φυσικής ιστορίας, national gallery και tate modern οπωσδήποτε. Σε κάποιο, δε θυμάμαι το όνομα όμως γαμώτο, είχε μια γαμάτη έκθεση με καπέλα. Μην μπλέξεις με μανταμ τισώ, πολύ πανικός για το τίποτα)

 

Αν σου αρέσουν τα μάρκετ, έχει στην camden κάθε μέρα ένα τεράστιο παζάρι. Εσύ όμως θα πας κυριακή, διότι έξω από το μάρκετ αλόγων (που δεν πουλάει άλογα εδώ και πολλά χρόνια ε) στήνουν κουζίνες από όλο τον κόσμο σε τέντες και γενικά εινωραία. Επίσης, είναι το πορτο μπέλλο, το παζάρι με τις αντίκες, και κάθε Κυριακή επίσης, έχει παζάρι με αλτέρνατιβ τύπους στη bricklane.

 

Κοντά στην bricklane είναι και η περιοχή που έδρασε ο τζακ ο αντεροβγάλτης. Είχαμε τη φαεινή ιδέα να πάμε όταν σκοτείνιαζε και καθώς αποτελεί ανατολίτινο μούλτι κούλτι μαχαλά, όταν αρχίσαμε να συναντάμε τους φερετζέδες/μπούργκες, που αφήνουν ακάλυπτα με διχτάκι μόνο τα μάτια και τύπους με περίεργα καπέλα να μας κοιτάνε περίεργα, την κάναμε με ελαφρά. Αν σε ψήνει περπάτησέ το (ΜΕΡΑ) στα στενάκια, φαντάζομαι ότι θα είναι πιο γραφικά.

 

Μιας που ανέφερα τις συνοικίες, μην πας στο brixton. Και μην πάρεις το λεωφορείο 26 μόνη σου νύχτα για κανένα λόγο.- Δεν έχει πλάκα να ακούς κλας στο μπριξτον, ο κολλητός μου που ήταν τις ίδιες μέρες με εμένα εκεί είδε λαηβ 2 συλλήψεις με κυνηγητό, όπλα και ξύλο.

 

Από άποψη διασκέδασης, το οποίο φαντάζομαι ότι είναι και αυτό που με ρωτάς κατά βάθος (=ρ) θα πας στην καμντεν. Είναι στη μαύρη γραμμή του μετρό, γνωστή και στα αγγλικά ως camden. Εκεί είναι μια υπέροχη φοιτητική γειτονιά, με απίστευτα -αλλά απίστευτα!- πολλά γκοθοshops, απίστευτα πολλούς γκοθάδες, space boots, κορσέδες και τσαντάκια φέρετρα. Σε εκείνη την περιοχή είναι και το underworld club, που δεν έχει καμία σχέση με αυτό της Αθήνας (είναι πιο άσχημο) αλλά κάνει ωραία λαηβάκια. Εκεί είδα και τον άλεκ.

Κατά τ' άλλα, όπου και να πας, σε όποιο μαγαζί, μπαρ, κλαμπ, παμπ κλπ να ξέρεις ότι μεσοβδόμαδα, εκτός από τα υπερκλαμπζ που κλείνουν χαράματα, βαράει καμπανάκι στης 11.30 για τελευταίο ποτό. Το περίφημο λαστ κωλ. Οπότε πρέπει να αποδεχτείς ότι θα ξεκινήσεις να πίνεις μπύρες από τις 8.

 

Παίζουν κυρίως παμπ και κοκτέηλ μπαρζ, οπότε θα πιεις ωραία ποτά. Ενδεικτικά να σου προτείνω το Fifty five (κάμπτεν) (έχει 25 σελίδες κατάλογο, μόνο με κοκτέηλ) στο οποίο αν πας, να πιεις το cucumber martini (βοτκα με αγγούρι-τα σπάει)

Φώτο:

76635567.jpg

 

Και το proud camden, το αγαπημένο μου, το οποίο θυμίζει στάβλο στη διαρρύθμιση, με ωραίες εκθέσεις και λαηβ ενίοτε.

Φωτο:

stablos.jpg

 

Η bricklane και το hoxton είναι επίσης καλή φάση για ποτό αλλά νωρίς. Αργά, οι άγγλοι μεθάνε σα ζώα κάθε μέρα, οπότε γίνεται αντιαισθητικό μετά από κάποια ώρα γιατί όταν δεν ξερνάνε, φωνάζουν (και δεν είμαι υπερβολική, μπορεί να πετύχεις μεθυσμένες γριές λεσβίες, ή ρασταφάρι να ξερνάει από την πόρτα του νυχτερινού λεωφορίου)

 

Αυτό που μετράει να κάνεις όπως και να 'χει είναι να κατεβαίνεις σε διάφορες στάσεις μετρό και να ρίχνεις περπάτημα. Αυτό συνδυάζεται πολύ ωραία στα περίχωρα των μουσείων, αρκεί να έχεις διάθεση για περπάτημα. (πχ, στο χαηντ παρκ έχει ένα πολύ ωραίο καφέ μπροστά στα νερά, με πάπιες και πεντανόστιμα γλυκά, ακόμη και αν δεν πας εκεί, πάρε καμιά μπύρα και άραξε στα γρασίδια)

 

 

Ναρκωτικά -ελπίζω να μην κάνεις- αλλά και αν κάνεις, μην πάρεις από πλανόδιο στην camden.

 

 

Αυτά σε γενικές (πολλές) γραμμές, αν θέλεις διευκρινήσεις για ο,τιδήποτε, εδώ είμαστε =)

Καλοτάξιδη αν δεν ξαναμιλήσουμε!

 

Α, και να πάρεις το time out το περιοδικό με το που φτάσεις. Γράφει τα πάντα για πάρτυ, συναυλίες και τα λοιπά.

 

ps στο έστειλα με πμ, αλλά το αφήνω εδώ και για τους υπόλοιπους.

 

edit και να φας lemon cheesecake από το ΕΑΤ. (κάτι σαν τα έβερεστ, υπάρχουν παντού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη δίνει τρομερά αυτό το τόπικ γιατί μετά απο κάθε πρόταση/αφήγηση/ταξιδιωτική οδηγία δεν έχω την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ όρεξη για δουλειά και θέλω να σηκωθώ να φύγω.. True story..

Συνεχίστε :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη δίνει τρομερά αυτό το τόπικ γιατί μετά απο κάθε πρόταση/αφήγηση/ταξιδιωτική οδηγία δεν έχω την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ όρεξη για δουλειά και θέλω να σηκωθώ να φύγω.. True story..

Συνεχίστε :\

 

Παρομοίως. Σκέψου ότι έχω πάει στο Λονδίνο, δεν προβλέπεται να ξαναπάω σύντομα και έκατσα και διάβασα το σεντονάκι της garnele...

Εγώ που θέλω να κάνω ένα μακρινό ταξίδι φέτος το καλοκαίρι και δεν βρίσκω παρέα, τι να κάνω; Να πάω εντελώς μόνος μου Βιετνάμ ή Βραζιλία ή κάτι τέτοιο ψιλοκωλώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...