Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Moυ χε κάνει μια γκόμενα δώρο τον αλχημιστή και μίλαγε για ένα παιδάκι που ταξίδευε, πήγαινε σε μια πηγή κλπ (δε σε κρατούσε σε ένταση)... Της το επέστρεψα όταν χωρίσαμε. Διανοοουμενίστικα φληναφήματα για μένα αποτελούν τα βιβλία του.

Ευχαριστώ ρε αφεντικέ, έχω διαβάσει τον αλχημιστή αλλά ήμουν μικρό και δεν θυμάμαι πολλά πράγματα, άσε που τότε μου άρεζαν και τα φληναφήματα!

 

Καλά ρε, αυτή βιβλίο βρήκε να σου κάνει δώρο? Και μάλιστα τόσο φτηνό?:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαστε το καλοκαιρι με την παρεα μου να παμε για 5-6 μερες Συρο. Γνωρίζει κανεις αξιολογα δωματια(στην ερμουπολη κατα προτιμηση)?μας ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι καθαρα και σε φυσιολογικες τιμες..

Ευχαριστω εκ των προτερων..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για διακοπές στη Σαντορίνη με φιλους...ειναι καλα??? ή για ζευγαρακια και ηλιοβασιλεμα???

Εχω ρωτισει αρκετα ατομα που εχουν παει και οι αποψεις ειναι 50 50 .... αλλοι λενε ειναι καλα να πας παρεα ζευγαρια και αλλοι μου λενε να πας με κολλητους και θα γ@_ μ_περασεις ...πραγματικα δεν ξερω

Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο καλο νησι για διακοπες??? (ηλικεια 20)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για διακοπές στη Σαντορίνη με φιλους...ειναι καλα??? ή για ζευγαρακια και ηλιοβασιλεμα???

Εχω ρωτισει αρκετα ατομα που εχουν παει και οι αποψεις ειναι 50 50 .... αλλοι λενε ειναι καλα να πας παρεα ζευγαρια και αλλοι μου λενε να πας με κολλητους και θα γ@_ μ_περασεις ...πραγματικα δεν ξερω

Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο καλο νησι για διακοπες??? (ηλικεια 20)

 

Καλή είναι και για παρέες η Σαντορίνη. Εγώ είχα πάει με γυναίκα there και είχε πήξει το μάτι μου στις γυναικοπαρέες.. Φυσικά λέει και για ζευγάρια κτλ... Αλλα όλο αυτό οτι είναι ζευγαρονήσι είναι ψιλομύθος. Ζευγαρονήσι καθαρά ας πούμε είναι η Μήλος. Εσύ με την παρέα σου κλείστε απο τώρα κάπου στην χώρα της Σκιάθου, πάρτε το δελφίνι απο το Βόλο και θα περάσετε κάτσε καλά. Όπωσδηποτε στις παραπάνω περιπτώσεις πρέπει να έχει κάποιος απο εσάς δίπλωμα και να είστε έτοιμοι να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή μηχανάκι εκεί, αλλιώς θα χάσετε όλη τη φάση. Βέβαια εντάξει γνωρίζεις και άτομα στα λεωφορεία.. αλλα αλλιώς είναι...

Τέλος αν είστε χύμα και κάμπινγκ κατάσταση, πηγαίνετε καμιά Ίο ή ακόμα καλύτερα αν έχετε γνωστούς απο Αριστοτέλειο, πηγαίνετε στο κάμπινγκ του Αριστοτελείου στο Ποσείδι. Για την ηλικία σου το θεωρώ Παραδεισένιο μέρος. Ελάχιστα λεφτά... Άπειρο γέλιο και γυναίκες. ΜΗΝ τραβιέσαι μέχρι τη Σαντορίνη όταν δίπλα σου (αν κρίνω απο την remvi που έχεις στην υπογραφή είσαι απο θεσσαλονίκη) έχεις το Ποσείδι :D

Τα παραπάνω εξαρτόνται απο τους "σκοπούς" των διακοπών σου.... Αν θέλετε Τουρισμό μη μείνετε απλά χαλκιδική... Αν απλά σας νοιάζει η "φάση" ποσείδι με κλειστά μάτια... Άντε καμιά καλλιθέα αν θέλετε να το παίξετε πιο large ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος thax για τις προτασες αλλα...Το Ποσειδι το εχουμε ηδη κλεισμενο για το καλοκαιρι (εννοειται πως ειναι παραδεισενιο μερος) αλλα θελουμε να παμε και σε κανενα νησακι... Οσο αφορα τη Σκιαθο πηγαμε περυσι και περασαμε απλα γ@@τα... διπλωμα εχοθμε και οι 4... Εμεις αυτο που θελουμε ειναι ενα μερος που το απογευμα να εχει δυνατα beach bars που να εχει τζερτζελο και το βραδυ να εχει ανοιχτα clubakia για ποτο με πολυ κοσμο και κυριως νεολαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη που σας το χαλάω λίγο το θέμα αλλά επειδή είχαμε σκοπό να περάσουμε απο Σκόπια το καλοκαίρι, άσκησε βέτο μια κοπέλα και θέλει να κάνουμε ολόκληρο κύκλο λέγοντας οτι το να πάμε Σκόπια δεν είναι ασφαλες. μάλιστα σήμερα έχουμε συνάντηση με σκοπό να δούμε εναλλακτικούς δρόμους, και συμπτωματικά δημιουργήθηκε και αυτό το topic που αποτι διάβασα στο πρώτο post, τελικά όντος υπάρχουν κάποια προβλήματα με ακραίες συμπεριφορές όπως φενετε.


Η συμβουλή σας πια είναι;

Να διασχίσουμε τα Σκόπια η να κάνουμε κύκλο; Υπάρχει όντος τόσο μεγάλο πρόβλημα;

Πίστευα οτι και να υπήρχε αφού θαμαστε 4-5 αμάξια δε θα αντιμετωπίζαμε κάποιο κίνδυνο ...

 

Ελπιζω να μην το γραφω αργα.

 

Μέσα στην χωρα δεν θα εχετε προβληματα... αλλά να ξερεις οτι υπάρχουν Αλβανοκρατούμενες περιοχες που δεν υπακουουν ιδιαιτερα στο κρατος των Σκοπιων... Οποτε ειναι καλο να τις αποφυγετε..

Το κυριοτερο σας προβλημα ειναι οι συνοριακοι... Προσφατα ανα ειδες ειδησεις δεν αφηναν να περασει καποιος τα συνορα γιατι λεει οτι ειχε πανω απο 3000 και δεν επιτρεποταν.. Οποτε καταλαβαινεις οτι αν θελει να σας κανει τη ζωη δυσκολη ο συνοριακος θα σας την κανει. Παιζει με καμια κοκακολιτσα και νες καφε να σας δει με καλο ματι ;)

 

Επειδη και εμεις συζηταμε για ροαντ τριπ καποια στιγμη. Εχουμε αποφασισει να κανουμε το γυρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος thax για τις προτασες αλλα...Το Ποσειδι το εχουμε ηδη κλεισμενο για το καλοκαιρι (εννοειται πως ειναι παραδεισενιο μερος) αλλα θελουμε να παμε και σε κανενα νησακι... Οσο αφορα τη Σκιαθο πηγαμε περυσι και περασαμε απλα γ@@τα... διπλωμα εχοθμε και οι 4... Εμεις αυτο που θελουμε ειναι ενα μερος που το απογευμα να εχει δυνατα beach bars που να εχει τζερτζελο και το βραδυ να εχει ανοιχτα clubakia για ποτο με πολυ κοσμο και κυριως νεολαια...

 

Θα γίνω γραφικός τώρα αλλα σε αυτά τα πράγματα σαν την χαλκιδική (και τη Σκιάθο) ΔΕΝ έχει...

Ιόνιο για clubbing δεν πας με τίποτα οπότε αποκλείεται αμέσως...

Τώρα αιγαίο.. Μήλο/Σύρο/Λήμνο/Χίο και διάφορα άλλα τέτοια δεν τα πλησιάζετε γι αυτό το λόγο (άσχετα αμα είναι πανέμορφα νησιά). Ααααααααααααα!! Πάρο να πάτε!!! Τα σπάει! :-D Αλλιώς αν θέλετε ΠΙΟ ξερονήσι μπορείτε όπως είπα παραπάνω να πάτε στην ΤΕΡΜΑ χύμα Ιο σε κάνα κάμπινγκ... Βέβαια αφού θα πάτε ήδη Ποσείδι δεν αξίζει δεύτερη ταλαιπωρία καμπινγκοειδής..

Σαντορίνη θα φάτε αρκετή ταλαιπωρία για να πάτε.. Γυναικοπαρέες όπως σε είπα έχει πολλές.. Αλλα δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να τραβιέστε μέχρι εκεί γι αυτό το λόγο...

Η Πάρος είναι ΠΟΛΥ πιο safe σε αυτά τα πράγματα και πιο συμμαζεμένη χωρικά...

Αν δεν έχετε πάει την Προτείνω τυφλά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε klaainmailgr .......... Πάρο πηγαμε πριν 2 χρονια ... ηταν τελεια συμφωνω ... το σκεφτομαστε για Ίο αλλα οχι καμπιγκ, δωματια λεμε. Δεν ξερω αλλα εχω κατασταλαξει εγω για Σαντορινη τωρα οι αλλοι ειναι λιγο ντεμί. Πες μου κι αλλα για Σαντορινη για να τους ψησω......plz!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαντορίνη δυστυχώς οι αποστάσεις είναι αρκετές και φαντάζομαι κάπου θα σας προβληματίσουν.

Όπως και να έχει να βρείτε ένα ωραίο δωματιάκι στα Φηρά ή στο Καρτεράδος που είναι εκει δίπλα...

 

Φηρά: Βραδάκι θα βγαίνετε καθαρά εκεί μιας και εκεί είναι τα περισσότερα bar/club του νησιού... Πολύ νυχτερινή ζωή και πολλές pub κτλ και αλκοόλ με πανέμορφα νυχτερινά φόντα. Μεθυσμένες αγγλίδες και καλή φάση γενικά.

 

Οία: Αξίζει να πάτε παρόλη την πιο "ρομαντίκ" κατάσταση γιατί εκεί θα δείτε τα πιο χαρακτηριστικά "κάδρα" της Σαντορίνης. Αξίζει ένα ηλιοβασίλεμα για να δείτε τρομερά παγανιστικά καταστάσεις και χειροκρότημα κατα το βασίλεμα του ηλίου.. Σας εύχομαι να πάτε με εγχώρια γκομ#$@νάκια...

 

Ημεροβίγλι: Μήν πάτε αν έχετε λίγες ημέρες. Ο κυριαζής απλά ήθελε να κάνει ρήμα με το Απρίλη... Τίποτα ιδιαίτερο παρά καταπληκτική θέα (η Οία έχει καλύτερη)

 

Περίβολος-Περίσσα: Εκεί θα βγάλετε τα περισσότερα πρωινά σας(και όχι μόνο). Όλα τα καλά beach bar της Σαντορίνης είναι εκεί και θα πάθει κράμπα το μάτι σας (αν πάτε σε καλή περίοδο). Γυναικοπαρέες παντού... Εκνευριστικά παντού.

 

Πύργος: Απο τα πιό ψηλά μέρη της Σαντορίνης. Ωραίο ηλιοβασίλεμα και πολύ ανέβασμα μέχρι να πάτε τέρμα πάνω. Τίποτα απο κοσμική φάση. Απλά τουρισμός και γραφικά μέρη.

 

Λευκή-κόκκινη παραλία: Θα πάρετε ένα καραβάκι και θα σας πάει μία στην Κόκκινη και μετά στην λευκή παραλία... Ενδιαφέρον σεληνιακό τοπίο και πολύς κόσμος. Πάτε όπωσδηποτε.

 

Βλυχάδα: Απο τα λίγα μέρη με ανεκτή παραλία στην Σαντορίνη. Σεληνιακό τοπίο επίσης αλλα κάτω έχει (επιτέλους) σχεδόν αμμωδη παραλία και ΟΧΙ πέτρες(και δη μαύρες) όπως έχουν ΟΛΕΣ οι άλλες. Όχι κόσμος. Όχι ζωή.

 

Μπαξέδες - Παράδεισος: Καλά είναι. Πολλά μαγαζάκια στη σειρά μπροστά στην παραλία. Φθηνά κοκτέιλ και μέτριος κόσμος. Αξίζει μια βολτούλα και μια βουτιά.

 

Ηφαίστειο: Ανεβαίνω ανεβαίνω ανεβαίνω. πιάνω μια ζεστή πέτρα... κατεβαίνω. Φεύγοντας κάνω και μια βουτιά σε κίτρινα θειώδη νερά. Αν έχετε ΤΟΣΕΣ πολλές μέρες πηγαίνετε... Αλλα αν πάτε περιορισμένα ούτε να το σκεφτείτε.

 

ΔΕΝ πάτε παραλία βούρβουλου/πηγάδια/καρτεράδου. Τίποτα αξιόλογο εκτός απο κάτι ξωκκλήσια και κάτι ταβέρνες.

 

Συνοπτικά. Πάτε Οία-Φηρά-Κόκκινη/λευκή παραλία-Περίσσα/περίβολο!!

Νοικιάζετε ΜΟΝΟ μηχανάκι Ή ακόμα καλύτερα γουρούνα. Οι δρόμοι ιδιαίτερα στα φηρά αλλα και σε όλα τα άλλα χωριά ΔΕΝ είναι για αυτοκίνητα. Γουρούνες και πάλι γουρούνες. Θα τρώτε κάποια ώρα παραπάνω στη διαδρομή αλλα δεν θα βρίζετε συνέχεια για το πάρκινγκ :P

 

Συνεχίζω παρόλα αυτά να έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο αξίζει η ταλαιπωρία για κάτι που θα έχει καλύτερα αποτελέσματα κάπου πιο κοντά.. :)

H Ίος κατα τα άλλα δεν είναι και απο τα αγαπημένα μου νησιά και γενικά την αποφεύγω.. Δεν έχει να μου προσφέρει κάτι ώστε να τραβηχτώ μέχρι εκεί.. Πολύ ποτό. χόρτο και καμμένα άτομα.. Αυτό είναι κόνσεπτ που βρίσκεται παντού.. Εγω δεν τραβιέμαι μέχρι εκεί γι αυτό.. Αλλα its just me..

 

Ότι και να κάνετε

Καλά να περάσετε!! :)

 

santorini-map.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο πλήθος των γυναικοπαρέων που ανέφερες. Εγώ που πήγα πριν από 3 χρόνια μου φάνηκε περισσότερο για ζευγαροκατάσταση η Σαντορίνη, ίσως γιατί και εγώ πήγα με την κοπέλα μου. Anyway, σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία τα λέει ο σύντροφος Κλάιν. Μόνη ένσταση: θα πήγαινα οπωσδήποτε στο ηφαίστειο, απλά και μόνο για να δω το ηφαίστειο. Δεν έχω ηφαίστειο στο χωριό μου, και δεν το μετάνιωσα που πήγα και το είδα, αν και δεν είναι και τίποτα εντυπωσιακό. Τώρα βέβαια, αν τραβηχτείς καμιά 10ριά ώρες καράβι (ή παραπάνω; ) και φτάσεις σε μέρος με ηφαίστειο, και δεν σε τρώει να πας να δεις το γαμοηφαίστειο αλλά ψήνεσαι μόνο για μπητσμπαράκια, τότε (ξανα)πάνε στο ποσείδι (όπως πολύ σοφά είπε (και πάλι) ο σύντροφος Κλάιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...