Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας πριν λίγες μέρες γύρισα από στοκχόλμη, η πόλη μ αρέσει απίστευτα και επειδή δεν έχει αναφερθεί πολύ μέχρι τώρα, την προτείνω σε όλους.

 

Για το επόμενο διάστημα σχεδιάζω

 

1) ελσίνκι - στοκχόλμη - ταλίν, αυτό το έχω ήδη κλείσει και έχω πάει σε όλες τις πολεις ξανά, αλλά αν ξέρετε κάτι ιδιαίτερο για το ταλίν πείτε το : )

 

2) ρίγα - βίλνιους. Σκέφτομαι 3 μέρες μόνο συνολικά, κυρίως γιατί δεν θα έχω χρόνο το διάστημα που θέλω να πάω. Αξίζει πιστεύετε να μείνει κανείς παραπάνω; Πρέπει να είναι και φθηνά εκει κάτω.

 

και

 

3) στοκχόλμη - κοπεγχάγη. Κοπεγχάγη έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία, αλλά δεν έχω ιδέα πόσες μέρες να μείνω, αν μπορείτε να μου πείτε 2-3 γενικά πράγματα για την πόλη για να κάνω ένα γενικό πλάνο. Είναι καλύτερα να πάω τώρα ή να περιμένω λιγάκι να φτιάξει και ο καιρός ;

 

Αν έχετε περάσει από αυτά τα μέρη και έχετε κάτι να προτείνετε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά γεια σας πριν λίγες μέρες γύρισα από στοκχόλμη, η πόλη μ αρέσει απίστευτα και επειδή δεν έχει αναφερθεί πολύ μέχρι τώρα, την προτείνω σε όλους.

 

Για το επόμενο διάστημα σχεδιάζω

 

1) ελσίνκι - στοκχόλμη - ταλίν, αυτό το έχω ήδη κλείσει και έχω πάει σε όλες τις πολεις ξανά, αλλά αν ξέρετε κάτι ιδιαίτερο για το ταλίν πείτε το : )

 

2) ρίγα - βίλνιους. Σκέφτομαι 3 μέρες μόνο συνολικά, κυρίως γιατί δεν θα έχω χρόνο το διάστημα που θέλω να πάω. Αξίζει πιστεύετε να μείνει κανείς παραπάνω; Πρέπει να είναι και φθηνά εκει κάτω.

 

και

 

3) στοκχόλμη - κοπεγχάγη. Κοπεγχάγη έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία, αλλά δεν έχω ιδέα πόσες μέρες να μείνω, αν μπορείτε να μου πείτε 2-3 γενικά πράγματα για την πόλη για να κάνω ένα γενικό πλάνο. Είναι καλύτερα να πάω τώρα ή να περιμένω λιγάκι να φτιάξει και ο καιρός ;

 

Αν έχετε περάσει από αυτά τα μέρη και έχετε κάτι να προτείνετε :-)

 

Ρίγα είναι πανέμορφη πόλη (και όντως πάμφθηνη) και μικρούλα. Νομίζω 3-4 μέρες είναι πολύ οκ και για Ρίγα και Βίλνιους -είναι και οι 2 μικρές και μοιάζουν απίστευτα πολύ και το να καθόσουν παραπάνω δε θα είχε κάποια αξία από άποψη αξιοθέατων. Εγώ είχα κάτσει μια βδομάδα και αν δεν είχα παρέα θα τις είχα κόψει παρά την ομορφιά.

 

Κοπεγχάγη έχει ήδη πολύ καλό καιρό, εγώ βγαίνω έξω με ένα παλτό και κοντομάνικο και ζεσταίνομαι. Τη νύχτα και όταν φυσάει ζορίζει λίγο, αλλά σε γενικές γραμμές είναι η καλύτερη περίοδος να σκάσεις μύτη απ' ότι έχω καταλάβει. Για να πεις πως την είδες, υπολόγισε κάνα πενθήμερο για να είσαι σχετικά χαλαρός, μέσα γοργόνες, nyhavn, εκκλησίες, πύργοι και το εθνικό μουσείο που είναι ωραίο. Γενικά η πόλη είναι κουκλίτσα και ακόμα και εκτός των "αξιοθέατων" δε θα βαρεθείς να κόβεις βόλτες -ακόμα και αν έχεις δει την πανέμορφη Στοκχόλμη πρώτα.

 

Παρεμπιπτόντως, αν το Ρίγα-Κοπεγχάγη το κάνεις σε σχετικά μικρό χρονικό πλαίσιο, ψήσου να μου φέρεις κάτι τσιγάρα από τη Ρίγα που δε βρίσκω πουθενά αλλού και θα στα πληρώσω και θα σου μαγειρέψω και θα σε αγαπάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους! Θα παω για μια υποχρεωση στην Αρχαια Ολυμπια αυτη τη βδομάδα για Σ/Κ. Ξερει κανεις να μου προτείνει καποια κοντινή περιοχη ή στην ίδια περιοχή κάποιο ξενώνα ή ξενοδοχείο που έχει επισκεφτεί; Θέλουμε να χαλαρώσουμε στο ξενοδοχείο και να είμαστε σε κανένα χωριουδάκι κοντά στη φύση. Ρομαντικά που λένε :P

Α! Και σε λογικές τιμές!

Help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίγα είναι πανέμορφη πόλη (και όντως πάμφθηνη) και μικρούλα. Νομίζω 3-4 μέρες είναι πολύ οκ και για Ρίγα και Βίλνιους -είναι και οι 2 μικρές και μοιάζουν απίστευτα πολύ και το να καθόσουν παραπάνω δε θα είχε κάποια αξία από άποψη αξιοθέατων. Εγώ είχα κάτσει μια βδομάδα και αν δεν είχα παρέα θα τις είχα κόψει παρά την ομορφιά.

 

Κοπεγχάγη έχει ήδη πολύ καλό καιρό, εγώ βγαίνω έξω με ένα παλτό και κοντομάνικο και ζεσταίνομαι. Τη νύχτα και όταν φυσάει ζορίζει λίγο, αλλά σε γενικές γραμμές είναι η καλύτερη περίοδος να σκάσεις μύτη απ' ότι έχω καταλάβει. Για να πεις πως την είδες, υπολόγισε κάνα πενθήμερο για να είσαι σχετικά χαλαρός, μέσα γοργόνες, nyhavn, εκκλησίες, πύργοι και το εθνικό μουσείο που είναι ωραίο. Γενικά η πόλη είναι κουκλίτσα και ακόμα και εκτός των "αξιοθέατων" δε θα βαρεθείς να κόβεις βόλτες -ακόμα και αν έχεις δει την πανέμορφη Στοκχόλμη πρώτα.

 

Παρεμπιπτόντως, αν το Ρίγα-Κοπεγχάγη το κάνεις σε σχετικά μικρό χρονικό πλαίσιο, ψήσου να μου φέρεις κάτι τσιγάρα από τη Ρίγα που δε βρίσκω πουθενά αλλού και θα στα πληρώσω και θα σου μαγειρέψω και θα σε αγαπάω.

 

Ευχαριστώ !

 

Το πρόγραμμα μου είναι

 

4 - 7 ρίγα βίλνιους

9 -12 ταλίν στοκχόλμη

17 - 22 στοκχόλμη κοπεγχάγη

 

Αν έχεις επιζήσει χωρίς αυτά τα τσιγάρα μέχρι τότε, να στα κρατάω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανείς να προτείνει κανένα καλό ξενοδοχειάκι στην Αθήνα, κεντρικά όσο γίνεται, και φτηνό όσο γίνεται; Αξιοπρεπές όμως ε, όχι τίποτα σε παρακμή, ούτε και λουξουριά.

Ευχαριστώωωω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7-11 Μαίου θα πάω Διακοπές στην Μπαρτσελόνα.

Όποιος έχει πάει και έχει πείρα θα θελα να μου προτείνει μου ότι καλύτερο θα μπορούσα να δώ. Θα είμαστε μεγάλη παρέα και πάμε για το Formula 1 Event.

Απο online tripadvisor κλπ έχω βρεί πληροφορίες απλά λέω απο κάποιον που έχει πάει θα πάρω καλύτερες πληροφορίες.

Ηλικίες 28+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλησιάζει το καλοκαίρι και καταστρώνουμε το πλάνο μας. 
το πρόγραμμα μέσα σε όλα έχει και επιστροφή στα εδάφη της Ουγγαρίας, αυτή τη φορά οδικός όμως και όχι με αεροπλανο. 
αποσο έχω δει η διαδρομή είναι Σκόπια - Σερβία - Ουγγαρία. 
2 ερωτησουλες μόνο αν ξέρει να απαντήσει κάποιος που έχει πάει εκει.

Χρειάζεται διαβατήριο για Σκόπια και Σερβία;

έχω ακούσει κάτι για μια πράσινη κάρτα που χρειάζεται να βγάλουμε για το αμαξι. ισχύει κάτι τέτοιο; αν ναι από που τη βγάζουμε και πόσο κοστίζει;

 

bonus ερώτηση : τα Σκόπια λογικά θα βγουν στο τσακ μπαμ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική.

Τα Σκόπια είναι μία τοσοδούλα πόλη, δε χάνετε και τίποτα αν δε μείνετε.

Και ναι χρειάζεστε διαβατήρια.

 

Bonus απάντηση: Αν ο προορισμός είναι η Ουγγαρία και γενικά δε θέλετε να μείνετε στις ενδιάμεσες χώρες, ξεκινώντας το πρωί από Θεσσαλονίκη ή βορειότερα, το βράδυ θα είστε Βουδαπέστη και αν είστε και 2-3 οδηγοί με άνετο αυτοκίνητο, ούτε που θα το καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7-11 Μαίου θα πάω Διακοπές στην Μπαρτσελόνα.

Όποιος έχει πάει και έχει πείρα θα θελα να μου προτείνει μου ότι καλύτερο θα μπορούσα να δώ. Θα είμαστε μεγάλη παρέα και πάμε για το Formula 1 Event.

Απο online tripadvisor κλπ έχω βρεί πληροφορίες απλά λέω απο κάποιον που έχει πάει θα πάρω καλύτερες πληροφορίες.

Ηλικίες 28+

 

Φυσικά και το καλύτερο που έχεις να δεις είναι ο αγώνας !!!!

Κατά τα άλλα κάνοντας πεζοπορίες στο κέντρο θα ανακαλύψεις τα πάντα. Η πόλη είναι αρκετά οργανωμένη για τουριστικές εξορμήσεις. Εννοείτε βάλε μέσα άλλα τα κλασικά κτήρια και μουσεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα παιδιά τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας σχετικά με το ποιον προορισμό θεωρείται κατάλληλο για ένα διήμερο με το άλλο μισό, τη συγκεκριμένη εποχή. Σημαντικά χαρακτηριστικά του προορισμού θα ήταν η φυσιολογική απόσταση από την πρωτεύουσα (όχι στου διαόλου τον κώλο δηλαδή) και οι οικονομικές τιμές.

Τι έχετε να προτείνετε από τις εμπειρίες σας; Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...