Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα .

 

Προβλέπεται ταξίδι -για την εβδομάδα μετά το Πάσχα- σε : Μαδρίτη-Βαρκελώνη-Τολέδο-Σαραγόσα-Φιγκέρες* .

 

Όσοι έχετε πάει στις άνωθεν πόλεις,τι έχετε να προτείνετε όσον αφορά οτιδήποτε ?

Τι να δούμε,που να πάμε,φαγητά,ψώνια,tips γενικότερα .

 

Ευχαριστώ :)

 

*Οργανωμένη εκδρομή όπως καταλαβαίνετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Φυσικά και δεν θα το διαβάσω πρώτα και μετά θα κρίνω αν είναι παιδικό ή όχι.

Αν δεν μου κάνει δεν το παίρνω.

Να υποθέσω ότι εσύ πρώτα αγοράζεις ένα βιβλίο και μετά μπαίνεις στη διαδικασία να μάθεις αν είναι επιστημονικό, ιστορικό, παιδικό, αλληγορικό κτλ.

 

Γιαυτό ρώτησα, για να καταλάβω τι διαπραγματεύεται. Αλλά πήρα απάντηση: Διάβασε το και θα καταλάβεις. Σωστός.;)

 

Αν θες, να το υποθέσεις...

Σου έγραψα ότι είναι αλληγορικό και μου επιτίθεσαι. Δεν γνωρίζω γιατί.

 

Εν κατακλείδι, μου είναι αδιάφορο το τι θα κάνεις, λυπάμαι που ασχολήθηκα...

Γράψε λάθος.

 

[...] Τον Άρχοντα των Μυγών του Γκόλντινγκ κανείς;

 

Ένα από τα σημαντικότερα, για μένα, βιβλία που έχω διαβάσει - είμαι οπαδός των όσων υποστηρίζει (εμμέσως πλην σαφώς) o Golding.

Αλλά κι αυτό αλληγορικό είναι οπότε μάλλον δυσνόητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, πιστεύω πως δε θα δείτε τίποτα.

 

Έχω πάει Ισπανία 3 φορές, το σύνολο 1.5 μήνα ίσως και περισσότερο και δε νομίζω πως αρκεί αυτός ο χρόνος για να δεις αυτές τις πόλεις που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασέ το πρώτα και μετά κρίνε αν είναι "παιδικό" ή όχι.

 

Αν σου φαίνεται παιδικό, μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαπραγματεύεται.

Νομίζω ότι ως απάντηση δεν είναι η πιο αθώα σε ερώτηση για το αν μιλάμε για το ίδιο βιβλίο. (ήθελα να καταλάβω αν όντως ο Fan και εγώ αναφερόμασταν στο ίδιο βιβλίο)

 

Αλλά τέλος πάντων, δεν υπάρχει πρόβλημα. Λήξαν το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,το ξέρω και το αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι είναι ελάχιστος ο χρόνος για να τις δεις .

Γι'αυτό και ρωτάω .

Όυτως ώστε να δούμε - στον ελεύθερο χρόνο μας συγκεκριμένα πράματα που θα πάμε σταλμένοι από αυτούς που έχουν περάσει περισσότερες μέρες-χρόνο εκεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@klainmain

 

Ρωμη hands down, and justice for all και δεν συμμαζευεται. Μονο το Βατικανο (συνολικα) σηκωνει 3 μερες επισκεψεις Α-Ν-Ε-Τ-Α. Παρε φραγκα, ειναι τελεια για ψωνια, τα ρουχα γαμανε αλλα γαμανε και στο πορτοφολι, πανακριβα. Και περπατημα, πολυ περπατημα. Μην διανοηθεις κανενα αμαξι, θα χασεις τα καλα, οι τυποι εχουν αξιοθεατα ετσι διασκορπισμενα, ξερεις, σπιτι,σπιτι, σπιτι, Κολοσσαιο, σπιτι,σπιτι.

Και οταν πας με το καλο

1. Καφε

2. Παγωτο

3. Pizza

Δεν εχεις πιει καπουτσινο, δεν εχεις φαει παγωτο και δεν εχεις φαει πιτσα αν δεν τα εχεις κανει στην Ρωμη(για μακαρονια οχι και τοσο, τα εχουν σαν επιδορπιο και δεν ηταν κατι που δεν βρισκεις Ελλαδα)

Via Veneto-Via Condotti: Μαθαινεις τους δρομους-Πας εκει-Σκας λεφτα-Εισαι αρχοντας

Α, και βρες και τρατοριες καλες, το φαγητο ειναι απλα "μανουλααααα"(ειχαμε παει σε μια σουπερ που ειναι κοντα στο μετρο προς την δεξια εισοδο του Βατικανου μετα την αγορα με τα μουρανο)

Γενικα ειναι πολη που αν εχεις φραγκα να διαθεσεις ειναι σουπερ

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:23 ----------

 

Καλησπέρα και καλό μήνα .

 

Προβλέπεται ταξίδι -για την εβδομάδα μετά το Πάσχα- σε : Μαδρίτη-Βαρκελώνη-Τολέδο-Σαραγόσα-Φιγκέρες* .

 

Όσοι έχετε πάει στις άνωθεν πόλεις,τι έχετε να προτείνετε όσον αφορά οτιδήποτε ?

Τι να δούμε,που να πάμε,φαγητά,ψώνια,tips γενικότερα .

 

Ευχαριστώ :)

 

*Οργανωμένη εκδρομή όπως καταλαβαίνετε .

 

 

Μαδριτη=Αθηνα στο καλυτερο της

Παρκο(εκεινο το μεγαλο στο κεντρο, δεν θυμαμαι πως λεγεται), πεφτει απο σεξ στην υπαιθρο μεχρι θεατρο, μεχρι ναρκωτικα, μεχρι εκδρομη σχολειων, απιστευτα πραγματα

Πηγαινε στο Πραδο,το μουσειο, ειναι ευκαιρια ζωης.Παρτε καποιον να σας εξηγει τι βλεπετε

Ψωνια, ποδαροδρομος, δεν εχω να σου προτινω κατι σουπερ,απλα θα νιωσεις απιστευτο αισθημα οικοτητας

 

Βαρκελωνη=ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ειναι καλυτερη πολη της Ευρωπης ολακερης για να ζησεις, αν μιλουσα Ισπανικα θα πηγαινα να ζησω εκει(αντε,και στο Λονδινο). Τι να δεις?Τι να σου πω, ξερω γω, ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Το λοφο?Την Σαγραδα?Το λιμανι με τα μπαρ?Να πας να φας σε κανενα χασαπικο σαντουιτς και θερβεθα?Τα μπαλκονια και τις σκεπες του Γκαουντι?Το Βιβε Μαρε πως λεγοταν εκεινο το συγκροτημα στην θαλασαα?Η πολη δεν υπαρχει απλα(μην φατε ολη την ωρα σας στην Ραμπλα, ειναι κατι σαν το Μοναστηρακι και την Πλακα για μας. Ωραια για μια φορα αλλα παραειναι τουριστικα.Να πατε να ζησειτε με τους Ισπανους λιγο)

 

Τολεδο-Σαραγοσα: Γραφικα χωρια/πολεις, τιποτα αλλο, για sightseeing μονοημερη. Δεν εχουν κατι αλλο.Αν και στο Τολεδο εχω φαει το καλυτερο σαντουιτς με αυγο ολων των εποχων

 

Να πατε σε ναους, ειναι τραγικα επιβλητικοι, νομιζεις θα βγει κανενας ιπποτης με αλογο αποκει μεσα. Το φαι δεν με τρελανε, παεγια κτλ σε ολη την Ισπανια. Α, πουσαι, να εχεις το νου σου, ειναι λιγο "τουριστοκηνυγοι", δηλαδη κατι φλαμνεγκο, κατι τετοιες εκδηλωσεις που θα σας πει το γκρουπακι να κανετε ειναι σαν να ερθεις στην Αθηνα και να σε πανε στους ευζωνες. Ειναι απλα κατι folklore δεν θα χασεις και τιποτα αν δεν πας να δεις φλαμενγκο, καλυτερα να περιμενεις να ερθει κανενας Κορτεζ στην Αθηνα ξερω γω

 

Α, και μην κανεις ιδιεταιρα ψωνια. Δεν μπορω να πω οτι εχουν κατι αξιο λογου(οπως εχουν οι Ιταλοι ας πουμε). Αντε παρε 2-3 πραγματακια να λες οτι τα πηρες απο Ισπανια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαρκελωνη να εχεις το νου σου, κλεβουν ασυστολα. Κατα τα αλλα να δεις το Tibidabo, το Montjuik, το park de Cuitadella και να πας στο Razzmatazz. Mουσεια, μνημεια, κτλ πιστευω οτι η Sagrada Familia αρκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι δεν κάνεις πλακα!

Αληθεύει αυτό? Με τρέλανες τώρα!

Πως λέγεται?

 

Ναι είναι πολύ ωραία ταινία. Στα σουηδικά βέβαια, αλλά μπορείς να βρεις αγγλικούς υπότιτλους. Πρέπει όμως πρώτα να διαβάσεις το βιβλίο για να την καταλάβεις.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2tyWveV-Gg0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι πολύ ωραία ταινία. Στα σουηδικά βέβαια, αλλά μπορείς να βρεις αγγλικούς υπότιτλους. Πρέπει όμως πρώτα να διαβάσεις το βιβλίο για να την καταλάβεις.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2tyWveV-Gg0

Το έχω διαβάσει, γιαυτό το τόσο αυξημένο ενδιαφέρον μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκλαψε ο Νιτσε..

 

Χτες είχα πάει σε μια διάλεξη της γυναίκας του Ίρβιν Γιάλομ και γνώρισα και τον ίδιο. Πραγματικά είναι φανταστικά άτομα και μιλάνε πολυ καθαρά αγγλικά σε σημείο που σε κάνει να πιστεύεις ότι μιλάς και ο ίδιος τη γλώσσα σαν να ήταν η μητρική σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα μια ερωτησούλα θα ήθελα να κάνω, θέλω να κανονίσω ένα ταξίδι στο εξωτερικό(Τουρκία ή Βαρκελώνη) για να παρακολουθήσω αγώνα formula1.........μήπως γνωρίζετε κάποιες ιστοσελίδες ή Funclubs Ελληνικά που να διοργανώνουν τέτοιες εκδρομές με γκρουπ?όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω κερδίσει σε έναν διαγωνισμό ένα 4ημέρο ταξίδι και λέω να πάω στο Πύλιο ,όμως για να πάω πρέπει λένε να αγοράσω ένα βιβλίο των 42ε και να δώσω άλλα 39 ευρώ για κράτηση.Πόσο θα μου έβγαινε χώρις το δώρο την ημέρα ένα απλό ξενοδοχείο στο Πύλιο ?σκέφτομαι να πάω το Πάσχα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μία ιδέα και δεν είναι και στα πιο φημισμένα χωριά του Πηλίου. Εϊσαι σίγουρος ότι το δώρο μπορείς να το πάρεις κατά τη διάρκεια του Πάσχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@klainmain

 

Ρωμη hands down, and justice for all και δεν συμμαζευεται. Μονο το Βατικανο (συνολικα) σηκωνει 3 μερες επισκεψεις Α-Ν-Ε-Τ-Α. Παρε φραγκα, ειναι τελεια για ψωνια, τα ρουχα γαμανε αλλα γαμανε και στο πορτοφολι, πανακριβα. Και περπατημα, πολυ περπατημα. Μην διανοηθεις κανενα αμαξι, θα χασεις τα καλα, οι τυποι εχουν αξιοθεατα ετσι διασκορπισμενα, ξερεις, σπιτι,σπιτι, σπιτι, Κολοσσαιο, σπιτι,σπιτι.

Και οταν πας με το καλο

1. Καφε

2. Παγωτο

3. Pizza

Δεν εχεις πιει καπουτσινο, δεν εχεις φαει παγωτο και δεν εχεις φαει πιτσα αν δεν τα εχεις κανει στην Ρωμη(για μακαρονια οχι και τοσο, τα εχουν σαν επιδορπιο και δεν ηταν κατι που δεν βρισκεις Ελλαδα)

Via Veneto-Via Condotti: Μαθαινεις τους δρομους-Πας εκει-Σκας λεφτα-Εισαι αρχοντας

Α, και βρες και τρατοριες καλες, το φαγητο ειναι απλα "μανουλααααα"(ειχαμε παει σε μια σουπερ που ειναι κοντα στο μετρο προς την δεξια εισοδο του Βατικανου μετα την αγορα με τα μουρανο)

Γενικα ειναι πολη που αν εχεις φραγκα να διαθεσεις ειναι σουπερ

 

Κάλλιο αργά να σε ευχαριστήσω για το πόστ το οποίο θα αξιοποιήσω σίγουρα κάποια στιγμή προς το Σεπτέμβριο...

Προς το παρόν λόγω σεισμών κτλ το ταξίδι μεταβλήθηκε για ανατολικά(κωνσταντινούπολη πάλι) για να δώ ό,τι δεν είχα προλάβει την προηγούμενη φορά...

Merhaba once again λοιπόν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...