Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις λιγότερες αλλαγές να προτιμήσετε, λιγότερες πιθανότητες να χάσετε τις βαλίτσες, λιγότερη κούραση, λιγότερη αναμονή... Στην επιστροφή και μόνο αν έχετε άδεια και μετά τον επαναπατρισμό, για να ξεκουραστείτε μπορείτε να έχετε και πτήση με περισσότερες αλλαγές. Νέα Υόρκη σε όποιο αεροδρόμιο και αν είστε φροντίστε να είστε αρκετά νωρίτερα, ακόμα και με αλλαγή από αλλού φροντίστε να έχετε μεγάλο κενό. Ο ευκολότερος τρόπος να χάσεις πτήση είναι να περάσεις από NY και Βοστώνη.

 

Για ξενοδοχείο, δε μας λες και τι τιμή θες, αλλά αν δεν ήταν ο μήνας του μέλιτος θα έκλεινα εδώ, τίμια για την τιμή τους (κλείσε σουίτα άμα λάχει), αλλά δεν είναι κάτι το εξαιρετικό. Πολύ αμερικάνικα.

 

Στο Las vegas θα διάλεγα το πιο κιτς, πχ την πυραμίδα ή κάτι που που δεν μπορώ να το ζήσω κάπου αλλού και ας το πλήρωνα και πολύ, ούτως ή άλλως νύχτες θα μείνετε εκεί; 2; 3;

 

ΝΥ. Ότι και να γίνει θα ξηλωθείτε. Είναι ακριβά και θα σας πάει και πολύ, να είστε και σε decent περιοχή... Αλλά δεν έχω να προτείνω τίποτα, πολλά χρόνια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

don't worry ρε θα σε φτιάξω 'γω λέμε.

 

Κατ'αρχήν ξέχνα πρακτορεία και λοιπά σκατά. Λίγο ψάξιμο και λίγη υπομονή και βρίσκεις σούπερ πράματα. Εγώ πάω τον απρίλη LA-SF και πέριξ, και έχω κλείσει με aegean για λονδίνο και continental στη συνε΄χεια για LA, με 600 ευρώ σύνολο. Οπότε λίγη υπομονή κάνε θα τη βρούμε την άκρη.

 

Για Las Vegas, ΞΕΧΝΑ το αυτοκίνητο. Θα πας με αεροπλάνο από LA. Εγώ ενδεικτικά έκλεισα πακέτο από expedia 2 άτομα αεροπλάνο αλέ ρετούρ LA-Vegas , συν μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο, συν δύο νύχτες στο Bellagio (και μάλιστα lake view room, κάτσε καλά), πόσο λες; 500 ευρώ όλα μαζί (και για τα δύο άτομα).

 

Το βασικό είναι να μη βιαστείς να κλείσεις, γιατί θα βρούμε ΣΙΓΟΥΡΑ αεροπορικά κοψοχρονιά. Πριν 3 μέρες έληξε η προσφορά της KLM που σε πήγαινε με 292 ευρώ ΝΥ και με 500 ευρώ LA. Άρα στάκα.

 

Το να το οργανώσετε μόνοι σας ταξίδι στις ΗΠΑ είναι πανεύκολο και δε θα υπάρχει κανένα άγχος να χαθείτε κλπ. Το πολύ πολύ να φάτε σε κανά περίεργο :)

 

Καλά για ΝΥ δεν έχει νόημα να σου γράψω, ρούφα εδώ το πλήρες άρθρο να στανιάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Με αγχωνεις. Βλεπω στο KAYAK τις πτησεις να φευγουν η μια μετά την αλλη και συ μου λες να μην βιαστω?Εγω ήθελα μεσα στο ΣΚ να κλεισω αεροπορικά....

 

2. Κοιτα στο φορουμ που μου εστειλες το τοπικ μου και αν μπορεις δώσε ινφο

 

@insmniak

 

ΝΥ ειναι τελικος προορισμος, μετα ειναι η επιστροφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόκειτε να ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη και θα ήθαλα να ρωτήσω, αν κάποιος έχει πάει και μπορεί να με ενημερώσει για ορισμένα επιπλέον έξοδα του ταξιδιού. Για παράδειγμα, πόσο περίπου κοστίζουν η κρουαζιέρα στο Βόσπορο, η βραδυνή έξοδος στα χανουμάκια, οι είσοδοι στα μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους και το χαμάμ. Επίσης, οι μετακινήσεις με ταξί που κυμαίνονται?

Ευχαριστώ πολύ!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα, πόσο περίπου κοστίζουν η κρουαζιέρα στο Βόσπορο 20 λιρες (τουρκιας),

η βραδυνή έξοδος στα χανουμάκια δεν πηγα,

οι είσοδοι στα μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους (20 λιρες)

και το χαμάμ. δεν ξερω

Επίσης, οι μετακινήσεις με ταξί που κυμαίνονται? αν θες να το ζησεις αυτο γτ οδηγουν πολυ τρελα μια αποσταση ομονοια πατησια ειναι 5-7 λιρες. καλο ειναι να ρωτας ποσο θα κοστισει ως εκει που θες να πας με το που θα μπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρα σε ολους!!Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας, οσοι απο εσας εχουν ταξιδεψει στην κουβα κ συγκεκριμμενα στο Varadero..Varadero ή Havana?? Προκειται να παω το επομενο διαστημα κ ειμαι σε διλημμα....:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις το λαθος και πας μονο Βαραντερο. Φετος το καλοκαιρι γυρισαμε αρκετα το νησι και πραγματικα αισθανθηκαμε οτι σπατηλησαμε 3 μερες στο Βαραντερο. Εκτος βεβαια και αν σε ενδιαφερουν τα τεραστια ξενοδοχεια και καθολου κουβανικη ζωη. για μενα το καλυτερο ειναι καποιες μερες Αβανα, μετα μια διανυκτερευση Βαραντερο και μετα αν σε παιρνει να μεινεις μια δυο μερες στο Τρινινταντ που ειναι απο τα στολιδια της Κουβας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση,

 

για να κλεισω ηλεκτρονικα εισητηρια αεροπλανων για Αμερικη και ενδοΑμερικανικα, χρειάζομαι διαβατηριο και βιζα?

Λογικα οχι, απλα δεν ξερω κατα ποσο αυστηροι θα ειναι στον ελεγχο σε σχεση με το διαβατηριο και την βιζα. Εννοω, αν το κλεισω και καπου ξεχαστω και γραψω αντι για DIMITRIOS(οπως θα ειναι λογικα το διαβατηριο) DIMITRIS μετα θα εχω προβλημα με τους χεστηδες αμερικανους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση,

 

για να κλεισω ηλεκτρονικα εισητηρια αεροπλανων για Αμερικη και ενδοΑμερικανικα, χρειάζομαι διαβατηριο και βιζα?

Λογικα οχι, απλα δεν ξερω κατα ποσο αυστηροι θα ειναι στον ελεγχο σε σχεση με το διαβατηριο και την βιζα. Εννοω, αν το κλεισω και καπου ξεχαστω και γραψω αντι για DIMITRIOS(οπως θα ειναι λογικα το διαβατηριο) DIMITRIS μετα θα εχω προβλημα με τους χεστηδες αμερικανους?

 

Για να κλείσεις εισιτήρια, δε χρειάζεσαι οποιοδήποτε αποδεικτικό. Για να πετάξεις χρειάζεσαι.

Προσωπικά, είχα κάνει το ίδιο λάθος, είχα ξεχάσει το τελικό s στο όνομα μου, ρωτώντας το προξενείο, μου είπαν πως πολύ πιθανό να έχω πρόβλημα εισόδου στις ΗΠΑ, αλλάζοντας το εισιτήριο το expedia.com, μου έφαγε 500 ευρώ. Για εσωτερική πτήση δε νομίζω να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στον έλεγχο διαβατηρίων στην είσοδο σου στις ΗΠΑ, θα είναι αυστηρά ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει ΗΠΑ τα τελευταία 3-4 χρόνια, φωτογραφία, δαχτυλικά, κλασσικές ερωτησούλες... Αν κατά τύχη έχεις αμερικάνικο διαβατήριο ή δίπλωμα δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ούτε καν που θα κοιτάξουν.

 

Ξέρει κανείς κάποιο ξενοδοχείο στο κέντρο του Λονδίνου με δωμάτιο για τρεις κοπέλλες από 31/3 -6/4 (δηλ.6 νύχτες ) μέχρι 360 ευρώ ;

 

Εδώ κοιτάμε: http://www.worldhostel.com, αν και μου φαίνεται φτηνά την ψάχνετε για ξενοδοχείο στο κέντρο του Λονδίνου. Κοινώς @@ ξενοδοχείο θα βρείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εννοεί μέχρι 360 ευρώ το άτομο. =ρ

 

Επειδή σε ένα μήνα την κάνω για Λονδίνο και για κάμποσες μέρες, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το πιο φτηνό και καλό που βρήκα κέντρο Λονδίνο ήταν το χίλτον το οποίο μπαη δε γουεη έχει βγάλει προσφορές σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, συγκεκριμένα στο Λονδίνο προχθές είχε δίκλινο με 50 ευρώ το βράδυ μαζί με πρωινό.

 

Σε χόστελ μην τολμήσεις να πας!!!!!!! Σοβαρά. Για την ακρίβεια, μην μείνεις σε κάτι λιγότερο από τετράστερο ξενοδοχείο, ειδικά στο κέντρο του Λονδίνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...