Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμμμ, να ρωτήσω κάτι μήπως κ ξέρετε (για να μην ανοίγω κ νέο thread)

Ξέρει κανείς εντός Αττικής(ή κ έξω αλλά σχετικά κοντά) αν υπάρχει κάνα άλσος/χωράφι/βουνό κάτι σε εξοχή που να ανθίζουν διάφορα λουλούδια κ συγκεκριμένα ανεμώνες????

(ξέρω ακούγεται κάπως, αλλά μας πιάνει ένα homesick αυτή τη περίοδο ρε γμτ κ δεν παλεύεται εύκολα...)

Θυμάμαι όταν είμουν πιο μικρός ότι στην Μονή της Πεντέλης έπαιζε ωραία βλάστηση αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα....

Όπως καταλάβατε το θέλω κοντά (για να προλάβουμε κ την δουλεία στην ίδια μέρα...)

Thanx προκαταβολικά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάγκες άμεσα αν ξέρει κανένας το άφησα τελευταία στιγμή κανένα ξενοδοχείο στην Πυλαία Θεσ/κης , 17ης Νοέμβρη η οδός που έχω μια δουλειά και θέλω να είναι κοντά. Θέλω να είναι καλό όμως, εντάξει πολυτέλειες δεν με νοιάζουν αλλά να είναι καθαρό

 

Δικέ μου ελπίζω να μην ήσουν από αυτούς που ένθερμα φωνάζαν για τα εκκλησιαστικά σκάνδαλα μιας και το μοναδικό και οικονομικότερο ξενοδοχείο στην περιοχή της Πυλαίας λέγεται Διακονία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδώ έχει γενικές πληροφορίες για δρομολόγια και θάσος ξενοδοχεία

 

Φεύγω για Θάσο σε 3 εβδομάδες καμία συμβουλή για τον συντομότερο δρόμο από θεσσαλονίκη, άκουσα οτι παίζουν δύο λιμάνια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεύγω για Θάσο σε 3 εβδομάδες καμία συμβουλή για τον συντομότερο δρόμο από θεσσαλονίκη, άκουσα οτι παίζουν δύο λιμάνια.

 

Εγώ πηγαίνω πάντα από Κεραμωτή. Για την ακρίβεια παίζουν 3 λιμάνια. Κεραμωτή, Καβάλα, Πέραμος. Την Πέραμο ξέχνα την. Από Καβάλα τα δρομολόγια είναι πιό αραιά, και το φέρρυ θέλει κάπου 1.30. Από Κεραμωτή κάνει κάπου 30 λεπτά και πάει μόνο Λιμένα. Οπότε οδηγάς 10 λεπτά παραπάνω (ως την Κεραμωτή) και γλυτώνεις 1 ώρα καράβι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS!SOS!SOS!

 

Λοιπον, ακουστε πως εχει το πραγμα. Ψαχνουμε για γαμηλιο με την δικια μου.

Τα δεδομενα ειναι 2

 

-ΟΧΙ ΓΚΡΟΥΠ. Να παμε σε πρακτορειο ναι, να κοιταξουμε πακετα ναι, ΟΧΙ ΓΚΡΟΥΠ ακομα και αν μου πειτε "πηγαινε και μην ακολουθεις το πργραμμα των εκδρομων". Ειναι γαμηλιο, θελουμε να ειμαστε για την παρτη μας

 

-Το ταξιδι θα ειναι ΛΑ-ΛαςΒεγκας-Νεα Υορκη. Εχει συζητηθει, εχει αποφασιστει.

 

Τα ειπα αυτα για να ξεκαθαρισουμε τις σταθερες, αυτα που εχουμε ηδη αποφασισει.

 

Ψαχνω λοιπον

-Σαιτ με αεροπορικα πλην του airtickets. Εκει κατι βρηκα αλλα θα μας παει 5,000 πηγαινελα και θα ηθελα κατι λιιιγο παρακατω(ακομα και 4 χηνες, 1000 κατι ειναι)

-Να μου πει καποιος αν το σεναριο που μου προτινανε "πηγαινε Αγγλια με EasyJet και κλεισε αποκει" εχει οντως εφαρμογη. Εψαξα λιγο Thomas Cook αλλα δεν βρηκα κατι πιο αξιολγοο απο ελληνικα σαιτ. Εαν στηριζετε αυτη την επιλογη, σας παρακαλω, δωστε μου κανενα λινκ με ταξιφιωτικα αγγλικα

-Αν κοιταξουμε για Ελλαδα και πρακτορειο, πειτε μερικε. Εγω ξερω μονο 3-4 μαξιμουμ, τα γνωστα, ενω αν βαλεις ''ταξιδιωτικα πρακτορεια'' στο γουγλη, αστο, ας μην το συζηταμε. Κοινως, ριχτε ονοματα ταξιδιωτικων εδω στην Αθηνα. Α, και αν εχετε εμπειρια, πειτε. Εχει νοημα να παμε σε ενα ταξιδιωτικο να μας κλεισουν ή θαναι πιο ακριβα απο μονοι μας?

 

-Τελος, αλλη μια πολυ ειδικη ερωτηση. Εαν καποιος εχει εμπειρια απο ΗΠΑ, παλευεται να το οργανωσουμε μονοι μας?Η δικια μου φοβαται οτι θα χαθουμε/μπερδευτουμε/δεν θα ξερουμε τι να δουμε/θα μας σκοτωσουν κτλ κουλα. Φοβαται γιατι δεν εχει παει ποτε ταξιδι χωρις να το εχει οργανωσει αλλος. Κοινως, ξενοδοχεια-αεροπορικα(που ειναι τα βασικα) παιζουν εντάξει από ίντερνετ?

 

Σορρυ για το μακροσκελες ποστ αλλα μεχει πιασει ενα μικρο-αμοκ (το ταξιδι ειναι Σεπτεμβρη). Δεν ειναι οτι δεν εχουμε επιλογες, ειναι οτι εχουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβα οτι ευκαιρία βρήκες να πας για προσκύνημα στο madison (ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες και δευτερεύοντα).

Την επιλογη να πας σε ταξιδιωτικο πράκτορα να στο οργανώσει την εχετε ψαξει; ή θα σας βγει πιο ακριβο; οσο να'ναι γαμηλιο ταξιδι ειναι αυτό... Θα εχεις που θα εχεις γκρινια οταν πάτε στο madison :-D

 

335939041_1c324bfa1d.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εχει νοημα να παμε σε ενα ταξιδιωτικο να μας κλεισουν ή θαναι πιο ακριβα απο μονοι μας?...

 

(για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν έχω ιδέα, δυστυχώς...)

 

Δύο φορές έκλεισα ταξίδι μέσω πρακτορείου. Όχι με γρουπ, μόνος, αλλά μεταφορά και διαμονή κανονισμένα από πρακτορείο. Η πρώτη ήταν για Μπαλί. Αεροπλάνα και 8 διανυκτερεύσεις είχαν βγει φτηνότερα από όσο θα πλήρωνα μόνο τα αεροπλάνα μόνος μου. Με την Cell, απόλυτα ευχαριστημένος. Την δεύτερη ήταν Σαντορίνη. Το carrefour travel (!) μου έδινε αεροπορικό Θεσσαλονίκη - Σαντορίνη 20% φτηνότερο από ότι μου το έδινε η ίδια η aegean. Και επίσης μου νοίκιασαν αυτοκίνητο με 20 ευρώ την μέρα, από εκεί θα το έπαιρνα 30.

 

Οπότε, κατά την γνώμη μου, αξίζει τουλάχιστον τα το ψάξεις λίγο με πράκτορες πριν κινηθείς από μόνος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα από το λίγο που το έψαξα στο Nouvelles Frontieres, βγαίνει ως εξής πιο φθηνά για 2 άτομα:

Αθηνα-Παρίσι(Orly) -Αθήνα με easyjet που σου είπαν: Δεν το κοίταξα καν θα είναι κανένα 150-220 και για τους δύο

Παρίσι - ΝΥ - Παρίσι direct: κανένα 1000ρικο

ΝΥ-LA-NY:κανένα 700

και LA -Las Vegas-LA με αυτοκίνητο/λεωφορείο θα πάτε, 350 χιλιόμετρα είναι μέσα από την έρημο.

Σύνολο 2 χιλιάρικα + μετακινήσεις σε αεροδρόμια και πολύωρες αναμονές (ειδικά στο orly) λόγω πολυπλοκότητας. Aν βάλεις κανένα 700ρι ακόμη γλυτώνεις το Παρίσι και την Easyjet όμως που είναι κανένα ~24ωρο συνολικά χαμένος χρόνος.

Κοίταξέ το και μόνος σου

 

Τώρα για το ερώτημα αν χαθείτε- δεν ξέρετε τι να δείτε, είναι κουτό πες της. Αν δεν ξέρετε τι να δείτε γιατί πάτε? Απλά κάντε κρατήσεις από τώρα στα σημαντικά (πχ θέατρα ΝΥ, Concerts Las Vegas, αυτοκίνητα, ξενοδοχεία) και ενημερωθείτε για αυτά που θα παίζουν όταν είστε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβα οτι ευκαιρία βρήκες να πας για προσκύνημα στο madison (ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες και δευτερεύοντα).

Την επιλογη να πας σε ταξιδιωτικο πράκτορα να στο οργανώσει την εχετε ψαξει; ή θα σας βγει πιο ακριβο; οσο να'ναι γαμηλιο ταξιδι ειναι αυτό... Θα εχεις που θα εχεις γκρινια οταν πάτε στο madison :-D

 

335939041_1c324bfa1d.jpg

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΜΑ ΚΕΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΚ

Βασικα παντρευομαι γιαυτο τον λογο(σοβαρα, 2 γηπεδα στην ζωη μου ηθελα παντα να προσκυνησω. Το ενα το εκανα πριν 4 χρονια, στο Θεατρο, το αλλο ελπιζω φετος στο Μαντσιον)

 

Σκεφτηκαμε πρακτορα, γιαυτο ρωταω, εκτος απο τα 3-4 γνωστα μεγαλα, υπαρχει κανενα καλο? Εκτος αο Μανεση, Γκινη κτλ δλδ

 

@θενξ Λευτερη, 2-0 για τους πρακτορες λοιπον

 

@frenzy

Θενξ φιλος, απλα το σχεδιο σου παρα ειναι συγκεκριμενο και χωρις διεξοδους και καπως περιπλοκο. Θελω να πω, επειδη ειναι γαμηλιο και οχι ενα απλο ταξιδι οποτε και να στραβωσει κατι λες "χεστηκα", προτιμω οσο το δυνατον λιγοτερα ενδοιαμεσα και ταλαιπωρια που θα μου γ#$@$ την διαθεση.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΛΑ-Λας Βεγκας με αμαξι. Τρελα φιλε,350χλμ ερημος και σε φαση σταματημενη νταλικα με μανιακο δολοφονο οδηγο και κηνυγητο μεσα στα βραχια και θα μας σωσει η πρακτορας του FBI νταξει, ηδη γουσταρω απο τωρα

 

Οσο για το τι θα δουμε, εγω τα ξερω, αυτη αγχωνεται. Βασικα απο την μια φοβαται "μηπως δεν προλαβουμε κατι".Ε, ενταξει, ΝΥ και ΛΑ ειναι, αλλοι μενουν μηνες και δεν τα εχουν δει ολα, θα τα δουμε εμεις με 5 μερες που θα κατσουμε? Ασε που οσες φορες πηγα γκρουπ ποτε δεν το ακολουθησα, σε τρεχουν σαν πανικοβλητο, καλυτερα να δω τα μισα και να τα φχαριστηθω. Οσο για τον "φοβο" δεν νομιζω οτι ειναι πολυ πιο επικινδυνα και πιο ευκολο να χαθεις απο το πχ Λονδινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Σεπτεμβριο-Οκτώβριο: 936 ευρώ όπως τα είπεσ για 2 εβδομάδες.

 

http://www.kayak.com/s/flights.jsp?searchid=BIACYA&completed=true

 

Όλα με αεροπλάνο.

 

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!Ερχεσαι και συ?:lol:

ΚΑΥΑΚ ναι ρε φιλε, πως το ξεχασα αυτο το σαιτ???

Πρεπει μονο να το ψαξω γιατι μου το εβγαλες 15/9-6/10, δυστυχως δεν εχω ουτε φραγκα ουτε χρονο για 3 βδομαδες, μονο 2

 

Μπορεις να μου πεις, οσο το ψαχνω καιγω, πως αλλαζω τις μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά, εσύ, η σύζυγος και εγώ... :-p

 

Γενικά, και λίγο παραπάνω να είναι εγώ θα τα έπαιρνα διότι μόνο η πτήση για LA είναι σπασμένη στα δύο, που είναι και το λογικό. Όλες οι υπόλοιπες είναι κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩ βρηκα δικε μου ΑΚΡΙΒΩΣ τις ημερομηνιες που ηθελα και πολυ λογικες ωρες!!!

Μου βγαινει γυρω στα 1300-1400 το ατομο αλλα καλά είμα

Το μονο μου ερωτημα ειναι στο Αθηνα-ΛΑ και Λας Βεγκας-ΝΥ

Ξερει κανεις να μας πει

 

1. Ο συνδιασμός Λουφτχανσα-Γιουναιτεντ(φτου φτου αυτοι δεν πεσανε την 9/11???) φευγουν μεσημερι Ελλαδας και φθάνουν απογευμα αργα της ιδιας μερας ΛΑ με λιγοτερες στασεις. Και γαμω κτλ. Ομως η Αμερικαν Ερλαινς ενω μας ψιλοπηδαει στο πηγαινε (πολυ πρωι ελλαδας, 2 στασεις Ευρωπη, απογευμα Αμερικης) μας πηγαινει ΛαΓκουαρντια ή JFK στο ΛΒ-Νεα Υορκη, ενώ της Γιουναιτεντ μας παει Νιουαρκ. Εαν ξερει καποιος εκ πειρας, θα ανταλλασε την ταλαιπωρια στο πηγαινε με το αεροδρομιο στην Νεα Υορκη ή και το Νιουαρκ ειναι μια χαρα?

(Εγω πχ για Λονδινο ανετα αντάλλαζα την ταλαιπωρια μετά το Λουτον με το να παω Γκατγουικ η Χιθροου)

 

2. Ξενοδοχεια και φυγαμε για τελικο. Ενω στα αεροπορικα τα κουκια ειναι μετρημενα και εγω ειμαι μεσα 100% να κλεινεις απο ιντερνετ, στα ξενοδοχεια τι κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...