Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, γι αυτό σε ρώτησα. Όταν πήγα εγώ Ολλανδία είχα κατέβει στο Düsseldorf και μετά νοικιάσαμε αυτοκίνητο για να τριγυρίσουμε σε Βέλγιο και Ολλανδία. Αυτό ως σενάριο ήταν πάρα πολύ ωραίο και στην πράξη ακόμη καλύτερο.

Επειδή δεν ξέρω αν συμφέρει όμως από άποψη ωρών και χρημάτων να πάρεις τρένο, καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.. =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αρχικά το ευαγγέλιο του πρωτάρη, flybudget.com.

 

Οι κυριότερες εταιρείες που πετάνε από Αθήνα:

 

Air Berlin

Air Transat

Baboo

Blue1

Brussels Airlines

Click4Sky

clickair

easyJet

GermanWings

Jetairfly

MyAir

Norwegian Air Shuttle

SkyEurope

Volare

Vueling

 

Από Θεσσαλονίκη:

 

Air Berlin

Condor

easyJet

GermanWings

Jetairfly

SkyEurope

ThomsonFly

TUI

 

Και καν'τε κάτι για να ξανανοίξει η Sterling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμστερνταμ. Δεν με χαλαει βεβαια να παω καπου Γερμανια αν είμαι με παρεα τελικα και να συνεχισουμε με τραινο... :-)

 

Τραίνο με την καμία εκτός κι αν φοβάσαι, ντρέπεσαι κλπ να οδηγήσεις ή είσαι κουρασμένος (αν υπάρχουν εκπτωτικά εισητήρια για τραίνο ίσως σας βολέβει εφόσον θέλετε να γυρίσετε πολυ, δες παρακάτω για parking). http://www.sixt.de είναι η λύση, κλείνεις το μικρότερο αυτοκινητάκι που ειναι διαθέσιμο και χωράτε (αν ειστε 4 άτομα μην κλείσεις smart για 2), πάντα σου δίνουν καλύτερο από αυτό που έχεις κλείσει αλλά σε τιμή του αρχικου (έκλεισα smart και μου ρθε a3 cabrio).

Αλλά πρέπει να ξέρεις, ότι το αυτοκίνητο θα το επιστρέψεις στο Amsterdaam οπωσδήποτε, 2-4 ευρώ το parking/h κι εφόσον δε θέλετε να χαθείτε μέσα σε πόλεις gps.

 

Κατά τα άλλα, η ιδεά της Garnele γαμεί, Βέλγο, Ολλανδία και για να το λέτε Λουξεμβούργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραίνο με την καμία εκτός κι αν φοβάσαι, ντρέπεσαι κλπ να οδηγήσεις ή είσαι κουρασμένος (αν υπάρχουν εκπτωτικά εισητήρια για τραίνο ίσως σας βολέβει εφόσον θέλετε να γυρίσετε πολυ, δες παρακάτω για parking). http://www.sixt.de είναι η λύση, κλείνεις το μικρότερο αυτοκινητάκι που ειναι διαθέσιμο και χωράτε (αν ειστε 4 άτομα μην κλείσεις smart για 2), πάντα σου δίνουν καλύτερο από αυτό που έχεις κλείσει αλλά σε τιμή του αρχικου (έκλεισα smart και μου ρθε a3 cabrio).

Αλλά πρέπει να ξέρεις, ότι το αυτοκίνητο θα το επιστρέψεις στο Amsterdaam οπωσδήποτε, 2-4 ευρώ το parking/h κι εφόσον δε θέλετε να χαθείτε μέσα σε πόλεις gps.

 

Κατά τα άλλα, η ιδεά της Garnele γαμεί, Βέλγο, Ολλανδία και για να το λέτε Λουξεμβούργο.

 

Στόχος για τώρα είναι το Αμστερνταμ, βολτιτσες με αυτοκινητο ανα την Ευρωπη ξεκινώντας απο Ελλάδα θα γίνουν αργότερα.

Καταλείγω να τα σκασω για απευθειας πτηση γιατι ή μονος θα πάω ή με ενα άτομο ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα. ειμαστε μια ομαδα απο 15 ατομα και θελουμε να παμε μαζι παρισι η βουδαπεστη, εχουμε βρει αυτην την προσφορα http://www.zorpidis.gr/main.html

 

ειναι καλη προσφορα ? πιστευετε πως σαν γκρουπακι μπορουμε να εχουμε καλυτερη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα. Σκέφτομαι σοβαρά με την πρώτη ευκαιρία για ένα 14 ήμερο ταξίδι στην Ευρώπη. Να καταθέσω τον συλλογισμό μου να ακούσω γνώμες...? Λοιπόν κάπως έτσι το έχω αρχικά οργανώσει στο μυαλό μου. Είμαστε 2 ζευγάρια (4 άτομα). Πηγαίνουμε αεροπορικώς Αθήνα - Μιλάνο. (~140€ / άτομο μετ' επιστροφής). Εκεί μας περιμένει νοικιασμενο ΙΧ (http://www.autoeurope.ie ~380€ Ford Focus για όλες τις μέρες). Ξεκινάμε απο Μιλάνο, ανηφορίζουμε Ελβετία (Leukerbad Ελβετικές Άλπεις) μένουμε 2 βράδια. Υπολογίζω οτι την περίοδο μέσα Μαιου το δίκλινο να έχει κανα 60αρι, σύν την διατροφή, περίπου δηλαδή το άτομο να βγαίνει στα 60 ευρώ ημερησίως (διαμονή, φαγητό, βενζίνες-διόδια). Την 3η ημέρα κατέυθυνση προς Γερμανία, Μόναχο. 2 βραδιές και εκεί, τα ίδια έξοδα, ίσως και λίγο παρακάτω. 5η & 6η ημέρα Βιέννη, 7η & 8η Βουδαπέστη, 9η & 10η Πράγα, μετά επιστροφή Μιλάνο, διαμονή 2 βραδιές και επιστροφή με το αεροπλάνο. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, καταλήγω στο συμπέρασμα οτι το κόστος ενός τέτοιου ταξιδιού βρίσκεται περί τα 1000-1100 € ανά άτομο με προοπτικές να κατέβει αρκετά αν μειωθούν οι απαιτήσεις σε φαγητό (π.χ fast food ) και σε ποιότητα ξενοδοχείων. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα? Υπάρχει κανείς να το έχει κάνει να μου πεί γνώμες και εντυπώσεις?

 

Όσο για κάποιες απορίες μου...

1) Χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απο Ευρωπαικές ταυτότητες για να εισέλθουμε σε όλες αυτές τις χώρες?

2) Θα μπορέσουμε να βρίσκουμε ξενοδοχεία την τελευταία στιγμή?

3) Πότε θεωρείτε οτι είναι η καλύτερη περίοδος για ένα τέτοιο ταξίδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] καταλήγω στο συμπέρασμα οτι το κόστος ενός τέτοιου ταξιδιού βρίσκεται περί τα 1000-1100 € ανά άτομο με προοπτικές να κατέβει αρκετά αν μειωθούν οι απαιτήσεις σε φαγητό (π.χ fast food ) και σε ποιότητα ξενοδοχείων [...]

Υπόσχομαι ότι θα απαντήσω μετά από μία ερώτηση:

 

Είστε φοιτητές ή εργάζεσθε;

 

@ ababapanos

 

Καλύτερα για εσάς θα ήταν μικρότερο group κι αυτό διότι τα ταξίδια είναι ο ευκολότερος τρόπος να διαπιστωθούν οι παραξενιές όλων.

Από εκεί και πέρα, πηγαίνετε σε 2-3 μεγάλα ταξιδιωτικά γραφεία και ζητήστε προσφορές για 15 άτομα (και μετά παζαρέψτε το).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόσχομαι ότι θα απαντήσω μετά από μία ερώτηση:

 

Είστε φοιτητές ή εργάζεσθε;

 

 

 

Όχι δεν είμαστε φοιτητές εκτός απο την μια την κοπέλα που παίρνει πτυχίο. Κοτζάμ ΜΟΣΧΑΡΙΑ είμαστε...

Και ναι, εργαζόμαστε. Έχει διαφορά αν είμαστε φοιτητές ή εργαζόμενοι? Τι έχεις στο μυαλό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εργάζεσθε, έχετε μάθει σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής και γενικά είναι ένα πολυήμερο ταξίδι με αυτοκίνητο, πιστεύω πως τα χρήματα που αναφέρεις είναι λίγα για 14 ημέρες. Σκέψου πόσα χαλάς για μία εβδομάδα στη Σίφνο για παράδειγμα.

 

Το σχέδιο όπως το σκέφτεστε είναι καλό για να πάρετε μία καλή μυρωδιά από τις πόλεις που αναφέρεις. Ξεκινάω:

Μιλάνο, δεν υπάρχει λόγος να πάτε εφόσον θέλετε να φτάσετε τόσο βόρεια.

Έχετε υποτιμήσει λίγο τις αποστάσεις και τα φυσικά τοπία που θα περάσετε, με αποτέλεσμα ουσιαστικά οι ώρες στις πόλεις που θα μείνετε να είναι ιδιαίτερα περιορισμένες και αυτό είναι το μεγαλύτερο κρίμα για τον κόπο σας και τα χρήματα που θα ξοδέψετε.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του αυτοκινήτου περιέχεται στο όνομα του, μπορείς να πας όπου θες, αλλά το διασχίσεις τις Άλπεις τρέχοντας χωρίς ουσιαστικά να τις δεις μου φαίνεται λίγο χαζό. Τα μειονεκτήματα του είναι τα καύσιμα και το παρκινγκ στις πόλεις που αναφέρεις είναι επί πληρωμή (εκτός από τις κυριακές, αλλά και πάλι θα δια κινδυνέψετε μία κλοπή που θα σας αφήσει χωρίς ρούχα και θα σας καθυστερήσει χάνοντας το αεροπλάνο της επιστροφής;;;).

Εκπτώσεις στο ξενοδοχείο δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να κάνετε, εφόσον θα είστε σε κάθε πόλη για λιγότερο από 2 ημέρες, πρέπει να μείνετε στο κέντρο (αυξημένη τιμή) όπου και θα σιτίζεστε (επίσης ακριβότερα απ' ότι σε προάστιο).

Το ταξίδι με το αυτοκίνητο δεν είναι και το πιο άνετο, η κούραση μετά από μία εβδομάδα κυνηγιού της επόμενης πόλης θα είναι αφόρητη, θα δημιουργήσει ίσως γκρίνια και μικροπροστριβές που χαλούν την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

 

Εν κατακλείδι και ελπίζοντας να μην σε έχω απογοητεύσει τελείως, κλείστε με Austrian για Βιέννη και κάντε τον κλασσικό γύρω (βουδαπέστη, Πράγα) σε 10-12 ημέρες, χαλαρά... Να το διασκεδάσετε, να σταματήσετε σε κανένα schloss σε κανένα αυστριακό κωλοχώρι και να γευτείτε τις μοναδικές του μπύρες και το καπνιστό χοιρινό και στο τέλος να κοιμηθείτε στα δωμάτια του.

 

Αν ο σκοπός σας είναι να δείτε μόνο τις πόλεις πάρτε το αεροπλάνο κατευθείαν για αυτές, αν θέλετε να έχετε μία μοναδική εμπειρία περιορίστε τους προορισμούς και απολαύστε τη διαδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...