Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έμενα Charlotterburg. Είναι καλή περιοχή στο δυτικό Βερολίνο με πολλά ξενοδοχεία, αλλά το βράδυ δεν είχε μαγαζιά με τρελλή κίνηση. Εαν θέλεις κίνηση το βράδυ (στα μαγαζιά πάντα), θα πάς κάπου πιο ανατολικά.

Ολες οι περιοχές έχουν τέλεια συγκοινωνία.

Αυτές που βολεύουν περισσότερο είναι οι (ή γύρω από):

Friedrich str, Zoologischer Garten, Alexanderplatz....

Μπορείς να τα δείς και μόνος σου εδώ στο χάρτη με τις γραμμές.

Εαν πετάξεις με Easyjet (που μάλλον αυτό θα κάνεις) κλείσε από κει το ξενοδοχείο μαζί με τα αεροπορικά.

 

Θα περάσετε γαμώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, με easyjet θα πάω. Συμφέρει λες να κλείσω από εκεί διαμονή; Δεν δίνουν και πολλές επιλογές πάντως...

Κατά alexanderplatz έλεγα. Ή κανα 10λεπτο-15λεπτο από εκεί δεν είναι άσχημα. Είχα βρει ένα σχετικά κοντά με 50κάτι ευρώ(στο booking.com), δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά στα σχόλια λέγανε πως γύρω από το ξενοδοχείο δεν παίζει τίποτα...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, μην ψάχεις να βρείς κίνηση γύρω από το ξενοδοχείο...

Το θέμα είναι να σε βολεύει σχετικά η μετακίνηση. Το Βερολίνο δεν έχει "κέντρο" είναι αρκετά αποκεντρωμένο ή καλύτερα, είναι πολυκεντρικό! Δεν είναι όλα μαζεμένα κάπου, είναι διάσπαρτα. Οπότε αυτό που σε ενδιαφέρει κατά κάποιον τρόπο είναι η περιοχή σου να έχει πολλά μεσα μεταφοράς. Πχ να έχεις κοντά σου και S και U bahn και Η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λες και πολύ απαραίτητο να μπορείς να πας και κάπου με τα πόδια για κανα φαγητό ή καμιά μπυρίτσα, χωρίς να χρειάζεται μέσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, ο χαμός ποτέ δεν ήταν αυτό που έψαχνα (στις διακοπές μου εννοώ :-) ). Ευχαριστώ.

 

Αν υπάρχει πάντως καμιά συγκεκριμένη πρόταση για κάποιο ξενοδοχείο που κάποιος έχει μείνει, ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παίρνοντας ως δεδομένο πως στο ξενοδοχείο δε θα πηγαινοέρχεσαι 20 φορές τη μέρα και λαμβάνοντας υπ' όψιν πως ίσως να μη σε ψήνει χόστελ (αν και το Wombats κοντά στην Alexanderplatz είναι πεντακάθαρο, με μπάνια και γενικά, νομίζεις πως έκαναν τυπογραφικό όταν έγραφαν hoStel, όπως επίσης άψογο αν και λιτό είναι και το Meininger, με το U-Bahn στα 100 μέτρα), αυτό που έμεινα την τελευταία φορά και ίσως είναι και το καλύτερο, είναι το Apartmenthaus am Potsdamer Platz. Τα υπέρ είναι πως μπορείς να έχεις δωμάτιο καπνιστών και πως γενικά είναι αρκετά εξοπλισμένο για τα λεφτά του, με μεγάλο μπάνιο, τραπεζάκι στο παράθυρο και λιτή κουζινίτσα με νεροχύτη για τον καφέ πριν το τσιγάρο μετά. Επίσης είναι δίπλα στο ποτάμι και σε πολύ ωραίο περιβάλλον/περιοχή. Τα μείον είναι πως δεν είναι στην Potsdamer Platz αλλά ένα δεκάλεπτο περπάτημα από εκεί και πως η ρεσεψιόν κλείνει τα μεσάνυχτα, αν και εσύ πετάς από Σαλονίκη οπότε αυτό δε θα 'ναι πρόβλημα γιατί φτάνεις νωρίς. Απ' έξω περνάνε 2 πολύτιμα λεωφορεία που θα σας πάνε είτε τίγκα Mitte, είτε στην Ku'dam όπου η δικιά σου θα φτυαρίζει χρήμα στα εμπορικά.

 

Επειδή στις πιξ φαίνεται σα νοσοκομείο, παραθέτω μερικές πιξ δικές μου. Συγγνώμη για την ακαταστασία =ρ

 

 

 

PA209240.jpg

Το παραθυράκι!

 

PA189089.jpg

Και η θέα απ' το παραθυράκι!

 

PA199228.jpg

Το ποταμάκι απ' έξω...

 

leavebed-1.jpg

...και η στάση.

 

Και η μοναδική φώτο που έχω από μέσα:

PA229300.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίος. Ευχαριστώ πολύ.

 

Το hostel δεν με χαλάει καθόλου. Το μόνο απαραίτητο είναι το δίκλινο με δικό του μπάνιο. Το πρώτο φαίνεται γαμάτο, αλλά δεν βλέπω να έχει δικλινο ε; Και ο δεύτερο μια χαρά φαίνεται, και αυτό σε απόσταση περπατήματος από potsdamer platz. Το τρίτο με ψήνει περισσότερο, λόγω τοποθεσίας. Αν και από ότι λενε δεν μιλάνε αγγλικά, ελπίζω να την παλέψουμε με τα κουτσογερμανέζικα που ξέρει η δκιάμ (γι αυτό την παίρνω μαζί μου :lol: just kidding ). Η φάση με το φτυάρισμα χρήματος στα εμπορικά μου αρέσει κι εμένα, μην ξεχάσω να βγάλω 3-4 καινούριες πιστωτικές πριν φύγω :lol:

 

Μια που σε βρήκα γνώστη, και αν δεν βαριέσαι, θα μπορούσες:

- η potsdamer από την alexander πόσο είναι με το πόδι; Για να συνειδητοποιήσω το μέγεθος του χάρτη. Αν ήταν εδώ στο χωριό μας, θα έλεγα όχι πάνω από 5'.

- για καμιά εκδρομούλα προς την ύπαιθρο ξερωγώ, καμιά εξοχή με χόρτο (λιβαδίσιο εννοώ) έχεις κάτι υπόψιν; Κανα χωριουδάκι καμια ώρα ή δύο το πολύ που να αξίζει την βόλτα...

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίος. Ευχαριστώ πολύ.

 

Το hostel δεν με χαλάει καθόλου. Το μόνο απαραίτητο είναι το δίκλινο με δικό του μπάνιο. Το πρώτο φαίνεται γαμάτο, αλλά δεν βλέπω να έχει δικλινο ε; Και ο δεύτερο μια χαρά φαίνεται, και αυτό σε απόσταση περπατήματος από potsdamer platz. Το τρίτο με ψήνει περισσότερο, λόγω τοποθεσίας. Αν και από ότι λενε δεν μιλάνε αγγλικά, ελπίζω να την παλέψουμε με τα κουτσογερμανέζικα που ξέρει η δκιάμ (γι αυτό την παίρνω μαζί μου :lol: just kidding ). Η φάση με το φτυάρισμα χρήματος στα εμπορικά μου αρέσει κι εμένα, μην ξεχάσω να βγάλω 3-4 καινούριες πιστωτικές πριν φύγω :lol:

 

Μια που σε βρήκα γνώστη, και αν δεν βαριέσαι, θα μπορούσες:

- η potsdamer από την alexander πόσο είναι με το πόδι; Για να συνειδητοποιήσω το μέγεθος του χάρτη. Αν ήταν εδώ στο χωριό μας, θα έλεγα όχι πάνω από 5'.

- για καμιά εκδρομούλα προς την ύπαιθρο ξερωγώ, καμιά εξοχή με χόρτο (λιβαδίσιο εννοώ) έχεις κάτι υπόψιν; Κανα χωριουδάκι καμια ώρα ή δύο το πολύ που να αξίζει την βόλτα...

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Πφφφ, κανένα μισάωρο με κανονικό βήμα; Κάπου εκεί. Η πύλη του Βραδεμβούργου από την Potsdamer είναι ένα τέταρτο, από την πύλη ως την άλεξ είναι μια μεγάαααλη και πανέμορφη ευθεία. Το "ευθεία" βοηθάει, το "πανέμορφη" καθυστερεί. =ρ

 

Για έξω, δεν έχει τίποτα τρελό, αν έχετε μια μέρα ψηθείτε να πεταχτείτε μέχρι τη Δρέσδη, είναι 2.5 ώρες με το τραίνο. Για πιο κοντά, υπάρχει το Sanssouci και γενικά το Potsdam αν γουστάρεις ανάκτορα, υπάρχει το Sachenhausen με πολύ πιο ενδιαφέροντα αξιοθέατα και υπάρχει και το Bernau που είναι ένα χωριό με 2 πύργους και 2 τείχη και εγώ δε θα ξόδευα καθόλου χρόνο να πάω εκεί, καθώς και οι λίμνες.

 

Επίσης, πως δεν έχει δίκλινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στραβομάρα μου μέσα...

Για ανάκτορα και τείχη δεν τρελαίνομαι... Για λίμνες πάλι ναι. Και η Δρέσδη καλή ακούγεται. Παίζει αν τελικά πάμε για 5 βράδια ή για 7, ή μήπως για 9 :devil: πρέπει να αποφασίσω πόσο πολύ μπορώ να γράψω την δουλειά στα @@ μου σε φουλ σεζόν μαρτιάτικα... Αναλόγως τις μέρες και οι εκδρομές...

 

Ντάνκε ένυγουεη... Θα πιώ στην υγειά σου μια από εκείνες τις κατάμαυρες μπύρες που εκθειάζεις σε παλιότερο ποστ σου για το Βερολίνο, στο ίδιο θρεντ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, προτείνετε διαδρομές (δεν έχω τζιπ δυστυχώς) και κάποια καλά μασαμπουκάδικα (ταβέρνες εννοείται) στο νομό Τρικάλων γενικότερα. Θα είμαι για Χριστούγεννα με τη γυναίκα εκεί πάνω με βάση την Καλαμπάκα. Αν θεωρείται διαφήμιση στείλτε πμ.

Ευχαριστώ προκαταβολικα!!!

 

ΔΕν θα χρειαστείς τζιπ γιατι και σε περιπτωση που εχει χιονι οι αλυσίδες θα σου φτασουν. Στην Καλαμπακα σίγουρα θα πας στα Μετεωρα στα μοναστήρια. Ειναι το κατι αλλο. Δευτερη διαδρομη μπορει να πας σε βουνα 1ωρα διαδρομη με φανταστικα τοπια στα χωρια καστανια-κρανια-τρια ποταμια-περτουλι-νεραιδοχωρι-ελάτη-πυλη -τρικαλα. Συνολικα ειναι μια διαδρομη 2-3ωρων για ολη μερα ομως αξιζει να ξεκινησεις το πρωι και να επιστερψεις το βραδυ. Στα τρια τελευταια εχει πολλαε ταβερνες μα πολυ καλο κρασι και φαγητο και κυνηγι! Επισης και στα μαντανια (ξενοδοχειο της περιοχης). Σρτα τρικαλα ειναι πολλα καλα στολισμένα και εχει περιοχη τυπου λαδαδικα (τα μαναβικα) λιγο πιο κατω απο τα στενα του Σακαφλιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν θα χρειαστείς τζιπ γιατι και σε περιπτωση που εχει χιονι οι αλυσίδες θα σου φτασουν. Στην Καλαμπακα σίγουρα θα πας στα Μετεωρα στα μοναστήρια. Ειναι το κατι αλλο. Δευτερη διαδρομη μπορει να πας σε βουνα 1ωρα διαδρομη με φανταστικα τοπια στα χωρια καστανια-κρανια-τρια ποταμια-περτουλι-νεραιδοχωρι-ελάτη-πυλη -τρικαλα. Συνολικα ειναι μια διαδρομη 2-3ωρων για ολη μερα ομως αξιζει να ξεκινησεις το πρωι και να επιστερψεις το βραδυ. Στα τρια τελευταια εχει πολλαε ταβερνες μα πολυ καλο κρασι και φαγητο και κυνηγι! Επισης και στα μαντανια (ξενοδοχειο της περιοχης). Σρτα τρικαλα ειναι πολλα καλα στολισμένα και εχει περιοχη τυπου λαδαδικα (τα μαναβικα) λιγο πιο κατω απο τα στενα του Σακαφλιά!!!

 

thanks mate!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...