Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν είστε παρέα για ως 4 δίκλινα και δεν θέλετε τίποτα λουξουριές, προτείνω εντερνέ.

 

Στην σοφίτα του ξενώνα (δες 2 πρώτες φωτό) έχει 4 (λίγο μικρά αλλά πολύ όμορφα) δίκλινα δωμάτια, + ένα σαλονάκι με καναπέδες, μικρή κοινόχρηστη κουζίνα, και μια τεράστια τζαμαρία με θέα το χωριό και το βουνό. Η γιαγιά - ιδιοκτήτρια ανεβάζει το πρωινό στο σαλόνι σας, με σπιτικές μαρμελάδες, πιτούλες, αβγουλάκια κλπ. Τιμαί λογικαί. Όλα αυτά βέβαια ίσχυαν προ 7ετίες ή 8ετίας που πήγα. Δεν ξέρω αν άλλαξε τίποτα.

Αν θέλετε λουξουριές, υπάρχει ο ξενώνας του μπουτάρη, για τον οποίο δεν ξέρω λεπτομέρειες, πέραν του ότι στην αυλή του έχει παρκαρισμένες αποκλειστικά 5λιτρες τζιπάρες και μερσεντέδες.

 

Υπάρχει και ο ξενώνας Νέβεσκα, που πήγαν φίλοι και τους άρεσε, σε σχετικά φτηνό...

 

Πριν κανα μήνα έψαχνε ο αδερφός για να πάει χριστούγεννα. Πήρε τα @@ του, δεν βρήκε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Φώτα λέμε να πάμε οπότε θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα για ένα δικλινάκι. Όπως και να 'χει, θενξ για τις πληροφορίες. =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πω για τα Τρίκαλα. Και ιδιαιτερα ενα χωριο την Ελάτη (εναλλακτικα το Περτουλι ή Νεραιδοχωρι -αποσταση μεταξυ τους 5-6 χιλιομ). Ειναι ενα χωριο στο βουνο μιση ωρα ανετος δρομο απο τα Τρίκαλα με παραδοσιακου ξενωνες και ξενοδοχεία. σε 5 χιλιομετρα βρισκεσαι απο την Ελάτη σε χιονοδρομικο!!! Ειναι πολυ όμορφα και πολυ οραια θεα. Αν εχει χιονισει κιολας ακομη καλυτερα. Για βραδυ εχει μπαρακια, ταβερνες. Επισης εκδρομες την ιδια μερα στη λίμνη Πλαστηρα 25 χιλιομ αποσταση και αν θελεις 35 χιλιομ πιο κατω ειναι η Καλαμπακα με τα Μετεωρα και τα μοναστήρια.

δες: στη σελίδα: http://www.pindos-explorer.gr/photogallery01.php

http://www.kripti.gr/home.asp?id=3

utopia.duth.gr/~nkroup/selidelati.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θα πάω στο Μοναχο μετα τις 20-1-09 για 4 ημερες θέλω πληροφοριες για την πολη ,αξιοθέατα ,φαγητό ,ψώνια .θελουμε επισης να κανουμε μια ημερίσια εκδρομη εκτος Μονάχου. Που να πάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη πόλη δε ξέρω να σου πω (εκτός από Deutsches Museum), αλλά για εκδρομή θα μπορούσες π.χ. να πας Neuschwanstein http://en.wikipedia.org/wiki/Neuschwanstein

Μπορείς να πάρεις τραίνο από Μόναχο για Füssen νομίζω (1,5 - 2 ώρες) και από εκεί πρέπει να έχουν λεωφορεία. Γενικά η περιοχή είναι πανέμορφη, ειδικά άμα είναι χιονισμένη. Νομίζω υπάρχει και χιονοδρομικό κέντρο σχετικά κοντά αλλά δεν έχω πάει.

Αυτά, δε γνωρίζω και καλά τη περιοχή, αλλά φαντάζομαι νότια από Μόναχο, δηλαδή βαυαρικές Άλπεις πρέπει να έχει πολλά μέρη που να αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πω για τα Τρίκαλα. Και ιδιαιτερα ενα χωριο την Ελάτη (εναλλακτικα το Περτουλι ή Νεραιδοχωρι -αποσταση μεταξυ τους 5-6 χιλιομ). Ειναι ενα χωριο στο βουνο μιση ωρα ανετος δρομο απο τα Τρίκαλα με παραδοσιακου ξενωνες και ξενοδοχεία. σε 5 χιλιομετρα βρισκεσαι απο την Ελάτη σε χιονοδρομικο!!! Ειναι πολυ όμορφα και πολυ οραια θεα. Αν εχει χιονισει κιολας ακομη καλυτερα. Για βραδυ εχει μπαρακια, ταβερνες. Επισης εκδρομες την ιδια μερα στη λίμνη Πλαστηρα 25 χιλιομ αποσταση και αν θελεις 35 χιλιομ πιο κατω ειναι η Καλαμπακα με τα Μετεωρα και τα μοναστήρια.

δες: στη σελίδα: http://www.pindos-explorer.gr/photogallery01.php

http://www.kripti.gr/home.asp?id=3

utopia.duth.gr/~nkroup/selidelati.html

 

Και λίγο μετά το Νεραιδοχώρι το χωριό μου....

Όντως είναι υπέροχα εκεί!

Μέσα στα έλατα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγο μετά το Νεραιδοχώρι το χωριό μου....

Όντως είναι υπέροχα εκεί!

Μέσα στα έλατα....

 

Πατρίδα το γίνεται;;;!!!! Αν και δεν ειμαι απο το χωριό σου...ειμαι απο το νομο σου. Για πες μας πληροτητα έχει; καμμια καλη ταβερνούλα; χιόνισε ή οχι ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, προτείνετε διαδρομές (δεν έχω τζιπ δυστυχώς) και κάποια καλά μασαμπουκάδικα (ταβέρνες εννοείται) στο νομό Τρικάλων γενικότερα. Θα είμαι για Χριστούγεννα με τη γυναίκα εκεί πάνω με βάση την Καλαμπάκα. Αν θεωρείται διαφήμιση στείλτε πμ.

Ευχαριστώ προκαταβολικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Σκοπεύω ναπάω Τρίκαλα Κορινθίας κ χρειάζομαι λίγα tips..

 

Επειδή μου είπαν πως προβλέπεται χιόνι τις μέρες των γιορτών, ξέρετε αν οι δρόμοι είναι κομπλέ;

Πρόπερσι που είχα πάει στη Δημητσάνα, το βράδι είχε πολύ παγο στο δρόμο κ ήταν αδύνετες οι μετακινήσεις.

 

Και όταν λέω μετακινήσεις εννοώ από Κάτω Τρίκαλα- Μεσαία Τρίκαλα(4χλμ δηλαδή..)

 

Επίσης στα Κάτω Τρίκαλα υπάρχει κανά ωραίο καφε ή είναι όλα στα Μεσαία Τρίκαλα;

 

Γενικά ενώ πήγαινα με πολύ όρεξη, ξαφνικά έπεσαν πολλές γνώμες πως το μέρος είναι υπερ-εκτιμημένο κ επείδη τα δωμάτια είναι ακριβά έχω αρχίσει να έχω second thoughts..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματίζω να πάω Βερολίνο για καμιά βδομάδα στις αρχές Μαρτίου, και είμαι στο ψάξιμο για διαμονή.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Αυτό που θέλω είναι:

-δίκλινο με μπάνιο. Με την γυναίκα πάω, δεν είμαι για πανκ ροκ φάσεις :-)

-καθαριότητα και στοιχειώδης- αξιοπρεπής εμφάνιση-κατάσταση. Δεν τρελαίνομαι για χλίδες και λουξουριές και πολλά αστέρια...

-μάλλον καλύτερα κοντά στο κέντρο - τα βασικά που θα γυρίσω, καθώς πάω πρώτη φορά. Μην θέλω καμιά ώρα τρένα και λεωφορεία για πάνε - έλα

-να έχει και τα βασικά γύρω από το ξενοδοχείο. Εννοώ να μην πρέπει οπωσδήποτε να μπω σε μμμ για να πάω για μια μπύρα το βράδυ ή για κανα φαγητό. Να υπάρχει ζωή σε απόσταση περπατήματος.

 

Πολλά ζητάω, ε; :-)

Τεσπα, όποια βοήθεια πολύτιμη. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...