Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Επειδη αναχωρω για Παξους και δεν εχω κανει κρατησει για δωματιο μηπως εχετε κανενα τηλεφωνο??

 

Σου εύχομαι καλή τύχη - θα την χρειαστείς. Οι Παξοί δεν προσφέρονται για ταξίδι αν δεν έχεις κλείσει, τον Αύγουστο συνήθως πλαφονάρουν.

 

(ό,τι τηλέφωνα είχα, τα έχω δώσει εδώ και 2 μήνες σε ένα φιλαράκι αλλά στάθηκε άτυχος - ήθελε κι αυτός αρχές Αυγούστου)

 

Μήπως να το ξανασκεφτείς; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomascook.com/

http://www.zanteresorts.com/default.asp?start=0&date_from=20080721&date_from_Month=8&boardtype=9&resort=0&nights=7&adults=2&children=0

http://www.greececancellations.com/

http://www.manos.co.uk/

http://www.kosmar.co.uk/holidays/abroad/greece/

http://www.club18-30.com/club/deals/latest.jsp

 

http://www.lastminute.gr/

 

μερικα ειναι πακετα απο αγγλια σε αλλους τοπους-εψαξα πριν 1 βδομαδα με ποσο ερχονται τα αγγλακια στην ελλαδα- κ αλλα ταξιδιωτικα εχουν κ απλες διαμονες...μερικα δεχονται κ ας μην εισαι απο αγγλια.

αμα ξερει κανεις αλλα γνωστα γραφεια αγγλιας ή ελληνικα παρομοια με τα παραπανω ας τα γραψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλιμα αθλιο. υγρασια οσο δεν μπορεις να φανταστεις

απιστευτη πολη ομως. πεντακαθαρη και υπερσυγχρονη

για καλες τιμες σε ηλεκτρονικα κτλ θα πρεπει να βρεις κανενα ντοπιο να σου πει που να πας γιατι τα πολυκαταστηματα ειναι για τους τουριστες. και εκει οι τιμες ειναι καλες αλλα αν πας στα μαγαζια που ψωνιζουν αυτοι θα παθεις πλακα

 

οπωσδηποτε να πας στο παρκο με τις ορχιδεες. απλα απιστευτο!!!

 

το ταξιδι απο την αθηνα διαρκει περιπου 12-13 ωρες χωρις σταση

αν το αεροπλανο ειναι γεματο τη γαμ....

ειναι ανετο,εχει ατομικη τηλεοραση αλλα οπως και να το κανουμε θα καθεσαι σε μια θεση

μην κανεις το λαθος να πας σε καμια τουαλετα να καπνισεις γιατι μολις προσγειωθει το αεροπλανο θα σε περιμενει η αστυνομια

μην ξεχνας οτι υπαρχει και το τελωνειο σε οτι αγορασεις εκτος αν τα περασεις χωρις να σε καταλαβουν

επισης πριν φυγεις δηλωσε στο αεροδρομιο οτι ηλεκτρονικη συσκευη εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον προσ το τελοσ αυγουστου ειπαμε με το αγορι μου να κλεισουμε να παμε πουθενα... ελα ομωσ που δεν ξερουμε που..και εδω ειναι που θελω βοηθεια. λοιπον γα να μην ακουσω τρελεσ προτασεισ σασ λεω πωσ ψαχνουμε κατι στην ελλαδα για 5 μερεσ και το δωματιο να μην ξεπερνα 100-120ε.ακουωωωωωωω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά. Τσάμπα μπήκα στο τόπικ.

Νόμιζα ότι ψαχνόσουν να ζευγαρώσεις.

Anyway.

Σου προτείνω να κάτσεις Αθήνα. Με 120 ευρώ τη μέρα, ψωνίζεις σκάρτα 2 g.

Η ερωτική σας ζωή θα απογειωθεί. Και θα γλυτώσετε και στο στριμωξίδι στο λιμάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα τιπς συνδέονται με την περίοδο που θα πας.

 

Για παράδειγμα τώρα τον Αύγουστο οι παριζιάνοι πάνε διακοπές και παίζει σοβαρά πολλά από τα μαγαζιά να είναι κλειστά.

Το φθινόπωρο από την άλλη, είναι τίγκα στους τουρίστες.

 

Όποτε κι αν πας τελικά, μπες στον κόπο να (ξανα)επισκευτείς κανένα μουσείο. Προ διετίας σε λούβρο, ορσέ κλπ απαγορεύονταν οι φωτογραφίες των εκθεμάτων, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι, γι΄αυτό έχε το νου σου.

Να πας οπωσδήποτε στο πομπιντού (εκεί επιτρέπονται στάνταρ οι πιξ και κόβουν και φοιτητικό τικετ ακόμη και αν τους δείξεις το βιβλιάριο του ίκα): πέρα από το ενδιαφέρον κατ' εμέ αυτό καθ' αυτό περιεχόμενο του μουσείου, από τους γυάλινους διαδρόμους έχει εξαιρετική θέα που εκτείνεται μέχρι τη Μονμάρτη.

 

Μπιστρό και καφέ έχει άπειρα παντού, έγω θα έλεγα να κινηθείς στο 6ο διαμέρισμα, εκεί σουλατσάρανε και Σαρτρ, Βαλερύ, Ντε Μποβουάρ, μπλα.

Η Αμελί γυρίστηκε προ 7ετίας οπότε λίγο χλωμό να πήγες για γλυκό στο -τουριστικό πλέον- καφέ της. (σου βρήκα διεύθυνση τζαστ ιν κεης: Au Pain rustique 12, rue Coustou)

 

Ρουχοψώνια στα κλασικά πολυκαταστήματα.

Γκραβούρες ΟΧΙ-ΜΗΝ-ΟΥΤΕ ΚΑΝ από τους πλανόδιους του Σηκουάνα: κάνε σερτς Πορτ ντε Μοντρέιγ.

Τι άλλο, τα του μετρό είναι αναρτημένα σε κάθε τουριστικό σάητ δεν υπάρχει λόγος να τα γράφω κι εγώ..

 

Τέλος σε προκαλώ σε διαδρομή όπερα-καρτιέ λατέν-λούβρο-μονμάρτη με τα πόδια.

 

Αυτά. Αν βρω το κουτί με τα φλαηερ και τα καρτάκια από τα εστιατόρια θα ξαναποστάρω.

 

εντιτ ξέχασα να αναφέρω το LEON: εξαιρετικά μύδια/στρείδια/....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, Χριστούγεννα θα πάω. Αν αυτό αλλάζει κάτι.

 

Λούβρα και πομπιντού γενικά δεν νομίζω πως ανήκουν στην κατηγορία "inside tips", όπως ο πύργος του άηφελ, η αψίδα του θριάμβου, η μονμάρτη και το ντεφάνς.

 

Γκραβούρες έχω ήδη 4 στο γραφείο μου, τα ρούχα/ψώνια είναι δευτερεύον ζήτημα στα ταξίδια μου, η αμελί δε μου άρεσε και βρίσκω τους χάρτες του μετρό κατανοητούς σε γενικές γραμμές.

 

Η διαδρομή όμως που αναφέρεις υποθέτω πως είναι ωραία, οπότε γιατί όχι -και μπορώ να μη φανώ εγωιστής και να δοκιμάσω να φάω ψάρι, ακόμα και αν είναι μαγειρεμένο από Γάλλο. Που είναι το λεον;

 

Τώρα αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι πιο undercover, κάποιο γαμάτο καφέ μπαρ ή κάποιο μουσείο που δεν είναι πολυδιαφημισμένο αλλά τα σπάει, κάποιο ιδιαίτερο μαγαζί οποιουδήποτε είδους, γενικά οτιδήποτε που δεν θα βρω εύκολα σε τουριστικό οδηγό, από γαμάτη καντίνα με λουκάνικα μέχρι κάποιο όμορφο χωριό στα περίχωρα, πείτε.

 

ΔημήτρηΤζι, εσύ δε μένεις Γαλλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα χριστούγεννα της τρελής γίνεται, το πάσχα μόνο, όταν πέφτει σε διαφορετικές ημερομηνίες, αξίζει από αργίες.

 

Προφανώς και τα "λούβρα και οι ορσέδες" και δεν ανήκουν στην κατηγορία ινσαηντ τιπς, αλλά έχεις πάει; =ρ

Δεν υπάρχει ψαγμένο μουσείο, 144 είναι καταμετρημένα και όλα αναφέρονται στους τουριστικούς οδηγούς. Ωραίο είναι το Carnavalet και το μουσείο του Cluny

(Θεματολογία το παρίσι από την αρχαιότητα και εθνικό μουσείο μεσαιωνικών χρόνων αντίστοιχα).. Μετά παίζουνε πολλά αφιερωμένα σε συγγραφείς (το σπίτι του Ουγκώ πχ)

 

Αναφορικά με τους χάρτες του μετρό ε ναι, δεν είναι κάτι δύσκολο νομίζω, έχει και στην αθήνα άλλωστε. Τα τιπς των τουριστικών σαητ τα ανέφερα περισσότερο για τα εβδομαδιαία τικετς που χωρίζονται σε διάφορες κατηγορίες.

 

Το λεόν είναι εδώ.

 

Τώρα τιπς τύπου καντίνα με γουελ νταν λουκάνικα δεν γνωρίζω.

 

Καλά να περάσεις όπως και να 'χει =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

σε δύο βδομάδες φεύγω για Ουτρέχτη για μεταπτυχιακές σπουδές αλλά προς το παρόν δεν έχω βρεί σπίτι ακόμα. Μήπως είναι κανένας από εκεί που να γνωρίζει αν υπάρχουν σπίτια κοντά στο πανεπιστήμιο; Έχω ψάξει σε διάφορα sites αλλά οι αποστάσεις σε κάποια που έχς βρεί μου φαίνονται αρκετά μακρινές με το google earth :rolleyes: και δεν γνωρίζω και πολλά σχετικά με τις συγκοινωνίες, τιμές/διαδρομές κτλπ.

 

Επίσης αν έχει πάει κάποιος διακοπές ή έχει ζήσει εκεί ας πεί ποιά μέρη θα πρέπει να επισκεφτώ, που έχει μαγαζιά με πράγματα για το σπίτι κτλπ :-)

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πηγαίνει η οικογένεια ταξιδάκι στους αγίους τόπους και ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανένας αν πρέπει να προσέξουν κάτι κτλ κτλ. Με γκρουπ θα είναι οπότε δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα αλλά να είναι προετοιμασμένοι.

Επίσης ένα πρόβλημα είναι ότι Cosmote που ρώτησα με roaming βγαίνει 2,3euro/min!!! Καμιά άλλη υπηρεσία έχετε υπόψην για να μπορούν να παίρνουν και κανένα τηλέφωνο Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...