Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω κι εγω κατι.σχεδιαζω να ανεβω καβαλα.απο την πατρα.εχω σκεφτει καποιους τροπους.αποκλειω το αεροπλανο.

 

σκεφτομαι λοιπον να να ανεβω με τραινο αθηνα,να μεινω μια νυχτα σε ενα γνωστο μου και την αλλη μερα (σαββατο συγκεκριμενα) να φυγω παλι με τραινο για καβαλα.

 

ερωτησεις.

1.πως σας ακουγεται;εχετε να προτεινετε κατι αλλο;

2.ποσες ωρες ειναι αθηνα-καβαλα με τρενο.υπαρχει intercity;που εχει σταθμο στην αθηνα;;;

3.σε σχεση με το κτελ ποια ειναι τα θετικα του/αρνητικα του ;( ωρες/ευρα)

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

xμμμ, ειναι πιθανο να μην εχει τραινο για καβαλα μετα τη Θεσσαλονικη ή αυτο να κανει πολλες ωρες γιατι η γραμμη περναει απο Κιλκις (απο οσο ξερω υπαρχει μια γραμμη Θεσσαλονικη-Κιλκις-Σερρες-Δραμα-Ξανθη...κτλ). Το αεροπλανο θα το απεκλεια λογω χρηματων οποτε αν εχει τραινο που κανει το Θεσσαλονικη - Καβαλα το πολυ 2 ωρες θα πηγαινα με τραινο αλλιως Θεσσαλονικη - Καβαλα με λεοφωρειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουσιφερ : Είδα φωτογραφίες από ένα βιβλίο για την Δρέσδη που αγόρασαν η μάνα και ζήλεψα .

Αφήνω την περιγραφή τους για το Βερολίνο .

 

Ποιά είναι η καλύτερη εποχή να το επισκεφτεί κανείς ?

Άνοιξη , καλοκαίρι ή ''φθινόπωρο'' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xμμμ, ειναι πιθανο να μην εχει τραινο για καβαλα μετα τη Θεσσαλονικη ή αυτο να κανει πολλες ωρες γιατι η γραμμη περναει απο Κιλκις (απο οσο ξερω υπαρχει μια γραμμη Θεσσαλονικη-Κιλκις-Σερρες-Δραμα-Ξανθη...κτλ). Το αεροπλανο θα το απεκλεια λογω χρηματων οποτε αν εχει τραινο που κανει το Θεσσαλονικη - Καβαλα το πολυ 2 ωρες θα πηγαινα με τραινο αλλιως Θεσσαλονικη - Καβαλα με λεοφωρειο...

 

στον ΟΣΕ μου ειπαν οτι δεν υπαρχει συνδεση αθηνας καβαλας.οποτε καταληγω,πατρα αθηνα τραινω,διανυκτερευση και την επομενη τραινο intercity αθηνα-συμπρωτευουσα και μετα κτελ θεσσαλονικη-καβαλα.

 

πως σας ακουγετε;εχετε κατι αλλο να προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουσιφερ : Είδα φωτογραφίες από ένα βιβλίο για την Δρέσδη που αγόρασαν η μάνα και ζήλεψα .

Αφήνω την περιγραφή τους για το Βερολίνο .

 

Ποιά είναι η καλύτερη εποχή να το επισκεφτεί κανείς ?

Άνοιξη , καλοκαίρι ή ''φθινόπωρο'' ?

 

Δρέσδη δεν έχω πάει, μαζί με την Κολωνία και την Λειψία είναι τα 3 μέρη που θέλω ακόμη να δω από εκεί.

 

Βερολίνο τώρα, έχω πάει καλοκαίρι και χειμώνα μόνο. Εξαρτάται τι θες, εγώ τις βόρειες χώρες τις θέλω με βόρειο κλίμα, προσωπικό γούστο. Το χειμώνα θα φας καλό κρύο, ειδικά τώρα τον Γενάρη που είχα πάει, την είχα δει έμπειρος κοσμογυρισμένος κομμάντο και μάζευα τη μύτη μου από τα πεζοδρόμια. Αλλά αν σου κάτσει και χιονίσει, δεν έχεις δει ομορφότερο θέαμα στη ζωή σου. Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε και τις χριστουγεννιάτικες αγορές. Το καλοκαίρι είναι ζεστά, όχι σε επίπεδα Αθήνας βέβαια, αλλά θα ιδρώσεις και εκεί, τα εστιατόρια βγάζουν τραπεζάκια, χαίρεσαι τα πάρκα και το ποτάμι, αλλά τρως στη μάπα απείρως περισσότερους τουρίστες, εκτός αν πας Ιούνη/Σεπτέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Η κοινοτητα Ανιχνευτων(απο Αθηνα) στην οποια ανηκω παει στα προαναφερθεντα νησια απο 25/7 εως 2/8.Πηγαινοντας ομως ολοι μας εκει για πρωτη φορα,δεν γνωριζουμε και πολλα πραγματα για τα μερη αυτα.Ετσι λοιπον,θα σας παραθεσω το προγραμμα μας και μετα τις αποριες μου.

 

Παρ.25/7:Αφιξη το βραδυ στην Αλονησσο,διαμονη στο Πατητηρι.

Σαβ.26/7:Πορεια το απογευμα απο Πατητηρι προς Μαρπουντα,επιστροφη στο Πατητηρι

Κυρ.27/7:Πορεια Πατητηρι-Κοκκινοκαστρο-Στενη Βαλα.Διανυκτερευση στη Στενη Βαλα.

Δευτ.28/7:Πορεια Στενη Βαλα-Καλαμακι-Στενη Βαλα,επιστροφη με λεωφορειο στο Πατητηρι.

Τρ.29/7:Παμε Σκοπελο,διαμονη στην Πολη της Σκοπελου.

Τετ.30/7:Πορεια Πολη-Σεντουκια-Πανορμος.Διανυκτερευση στην παραλια.

Πεμ.31/7:Πορεια Πανορμος-Λουτρακι-Φαρος Γουρουνι.Διανυκτερευση στο Φαρο.

Παρ.1/8:Πορεια Γουρουνι-Γλωσσα,επιστροφη στην Πολη με λεωφορειο.

Σαβ.2/8:Επιστροφη στην Αθηνα.

 

Λοιπον.Και τωρα οι ερωτησεις:

 

1)Αξιζει να επισκεφτουμε την Παλια Αλονησσο;(περι τινος προκειται ακριβως

 

2)Τι πρεπει να δουμε οπωσδηποτε στην Αλονησσο;

 

3)Τι αξιζει περισσοτερο στη Σκοπελο να δει κανεις;

 

4)Εχετε καποια αλλη ιδεα να ριξετε στο <<τραπεζι>>;

 

5)Οταν θα μενουμε στο Πατητηρι,τι μπορουμε να κανουμε εκει;

 

6)Στην Πολη της Σκοπελου,εχει τιποτα ενδιαφερον;

 

7)Ποση ωρα κανει το πλοιο Αγ.Κωνσταντινο-Αλον. και Σκοπ.-Αγ.Κωνστ.;(JetFerry)

 

Aυτα.Και τωρα αναλαβετε δραση,παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν δωσω παλιο πασο(δεν εχω το φετινο) για φοιτητικο εισητηριο στο πλοιο για σαντορινη θα εχω προβλημα;

Γενικα το πασο που το δειχνεις (αν το δειχνεις);Στο πλοιο η οταν αγοραζεις το εισητηριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν δωσω παλιο πασο(δεν εχω το φετινο) για φοιτητικο εισητηριο στο πλοιο για σαντορινη θα εχω προβλημα;

Γενικα το πασο που το δειχνεις (αν το δειχνεις);Στο πλοιο η οταν αγοραζεις το εισητηριο;

 

Aπ'οτι θυμαμαι το πασο το ειχα δειξει,οταν ειχα κλεισει εισιτηρια για Παρο,και οταν εβγαλα τα εισιτηρια και στο πλοιο.Βεβαια,δεν υπαρχει κανονας σ'αυτο,μπορει και να μην στα κοιταξουν ή να μην καταλαβουν οτι το πασο ειναι παλιο.

 

Ελπιζω να μην εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κοβεις εισητηριο θελουν το κωδικο που εχει το πασο! και στο καραβι τωρα ειναι αναλογα ποιος θα σου κατσει μπορει να σου ζητησει μπορει και οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτλος τα λεει ολα...

Οσοι εχετε ταξιδεψει στο μερος αυτο θα ηθελα τις συμβουλες σας , τις προτασεις σας και γενικα οτι σας ερχεται στο μυαλο...

 

Απο το κλιμα και τον καιρο μεχρι τι "καλο" εχουν εκει που μπορω να αγορασω !!

 

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλιμα αθλιο...υγρασια+ζεστη μολις κατεβεις απο το αεροπλανο νιωθεις οτι δεν μπορεις να παρεις ανασα...μετα συνηθιζεις...στο αεροδρομιο θα δεις κ μια πινακιδα που προειδοποιει αν σε πιασουν με ναρκωτικα εχει θανατικη ποινη!

τοπικες καταιγιδες σχεδον καθε μερα για λιγη ωρα κ μετα ηλιος...παντου πρασινο,φοινικες κ καθαριοτητα.

πολλους ουρανοξυστες με roof pool . να πας οπωσδηποτε στο πιο κυριλε μερος που ειναι ενα παλιο μοναστηρι που το καναν club-restaurant . να πας για καμμια μερα σε ενα νησι(δεν θυμαμαι ονομα) απεναντι απο Σιγκαπουρη-αλλα νομιζω ειναι κυριως για να μεινεις εκει.αμμωδες παραλιες με φοινικες κ πισινες-.

εχει αρκετα να δεις σιγουρα ενα απο αυτα ειναι το zoo+night safari κ απο ψωνια περα απο orchard road που ειναι τα κυριλε,ακουσα οτι ανοιξαν κ μεγαλα malls.

θα βρεις 3 ειδων τιμες για ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα-γινετε χαμος απο μαγαζια μονο με ηλεκτρονικα-. με εγγυηση ,χωρις κ τελος μαιμου:P

exoyn k tax free που υποτιθεται πως σου γυριζουν το φπα επειδη εισαι τουριστας...πριν 8 χρονια παντως δεν μου γυρισαν τιποτα κ ηταν κ αρκετα λεφτα αλλα δεν εψαξα τι κινησεις πρεπει να κανεις...

σιγουρα θα αγορασεις μαιμου ρολογια αλλα κοιτα μην σου παρουν πανω απο 20ε..

Παντως 7 μερες τις θεωρω πολλες μονο για σιγκαπουρη.

κανε ενα search stο google ειδα πολλα θεματα στα ελληνικα...http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_taxworld_100023_09/03/2007_184033

http://www.booking.com/searchresults.el.html?label=gog235jc;sid=9591ed35d0c21ba5aa98491eb8148129;city=-73635 δες κ ποιο ξενοδοχειο σε βολευει καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 μερες ειναι για την ακριβεια θα παω με αφορμη ενα ιατρικο συνεδριο.

 

Το ταξιδι θα στοιχισει κοντα στο 1500αρι με εισητηρια και ξενοδοχειο (clermont...καπως ετσι)

 

Ξερω ειναι λιγο ακριβα αλλα δε γ....ιεται ...μια φορα θα παω...

 

computer η parts εκει εχει τπτ αξιολογο? τι λενε απο τιμες?

γενικα ηλεκτρικα μπορω να παρω ανετα? παιζει διαφορα σε βολτ κτλ ?

 

αυτο με την υγρασια μου το πανε ναι...

γενικα ποσες ωρες το ταξιδι? το αεροπλανο ανετο? τι κανεις τοσες ωρες εκει μεσα?

εχω ακουσει οτι εχει αρκετες ανεσεις ..

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...