Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@garnele, μάλλον εννοείς το Luebeck (που το ταπεινά γκρόιτς μου, δεν το προφέρουν Λίμπεκ) που είναι και στη διαδρομή για το fehmarn, απ' όπου θα πάρεις το ferry για τη Δανία. Βασικά, είναι μια όμορφη πολη που δεν καταστράφηκε από τους βομβαρδισμούς των συμμάχων και την έχουν αναστυλώσει/διατηρήσει. Να πιείτε κάνα καφέ με θέα ποταμάκι, να περπατήσετε τους πεζόδρομους (το ιστορικό κέντρο), να φάτε κανά χοιρομέρι, με βραστό λάχανο και πατάτες με bacon, πίνωντας μία μπύρα λίγο πιο δεξία από εδώ:

 

500440.jpg

 

Ε και να πάρετε των οματιών σας και να την κανά... Εχει ακόμα καναδυο κτίρια να δείτε, θέλετε και μη θα τα δείτε λόγω μεγέθους.

 

Αν σας αρέσει η φύση και γουστάρετε να αράξετε λίγο. Στρίφτε στο Ratzeburg και πάρτε τον δρόμο που πάει γύρω γύρω από τη ομόνυμη λιμνη διαφορετικά από Luebeck στριβετε προς Ploen (μέσα από το δάσος, όχι από την εθνική (Glasau-Boesdorf διαδρομή)), και αράζετε στην Ploener See. Σε όλα αυτά έχετε αγοράσει από ένα SKY ένα bbq (4.99) , ένα καφάσι μπύρες (Flensburg Dunkel 11.99) και από ALDI κρέατα (όχι τα μαριναρισμένα) και σκάτε και ένα γάρο (Schleswig-Holstein, κατοχή μέχρι νομίζω 12 γραμμάρια (που δε σας χρειάζονται τόσα) δε διώκεται) και γουστάρίζετε...

 

Καλά να περάσετε.

 

 

(Εδιτ: Είναι φανερό πως μένω στην ευρύτερη περιοχή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν θέτεις ερωτήματα, βοηθάει να μην ξεχάσω απαντήσεις... Τι ακριβώς θες να μάθεις, νεαρέ;

 

Άσχετο, τώρα που πες μενού: Υπάρχει μία τάρτα άγρια βατόμουρα σε αυτά τα κωλοχώρια στο ανατολικό schleswig holstein που γ@μεί... Μου ρθε και μαγαζάκι/κατοιχία στο

Moeln με τη γιαγιά να τις φτιάχνει και τις εγγονές να σερβίρουν.

 

Και εννοείται πως το γάρο που αναφέρω παραπάνω είναι μόνο με craven...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφφ τοπικ: Εξαιρετική παραγωγή εσωτερικού χώρου

 

Μία που μιλάμε για αυτές τις περιοχές, θαλασσινά, διαφορετικά από τα της μεσογείου. Για κάποιους εύγευσταγια κάποιος άνοστα. Με πιο γνωστά τα krebs, μικρούλες γαρίδες, που τις βάζουν παντού. Επίσης, το matjes-φιλέτο ψαριού σχεδόν ωμό, δε μου αρέσει καθόλου, αλλά είναι πολύ διαδεδομένο, κυρίως στην ολλανδική πλευρά, σχετικό μενού στην πιο μεγ΄λαη αλυσίδα {που κρατάει ποιότητα: http://www.gosch-sylt.de), αν βέβαι τύχετε σε κάποια από αυτά τσ νησάκια, πάτε στο τοπικό λιμάνι και αγοράζετε φρέσκα, μαγειρεμένα επιτόπου...

 

@Luci, το κρατίδιο του Schleswig Holstein είναι φλατ, πρέπει να το σκέφτεσαι ως ακτές της Β. Θάλασσας και ακτές της Βαλτικής. Από την πλευρά της βόρειας, έχει παραλίες, νησάκια κλπ, που δε θα τα εκτιμήσεις ιδιαίτερα αν τα συγκρίνεις με τα ελληνικά. Προσωπικά τα προτιμώ τον χειμώνα για ηρεμία/περισυλλογή και το φθινόπωρο για κανα kite-surf (το οποίο γαμεί, αλλά είμαι η χαρούμενη νότα της παραλίας όταν προσπαθώ). Στην πλευρά της βαλτικής, η θάλασσα δεν είναι μπλε, αλλά τα ποτάμια και οι λιμνούλες κλπ κλπ κωλολένε. Κλείνεις με 4-5 ανθρώπους που ταιριάζετε ένα ψιλοαπομονωμένο μέσα στο δάσος σπίτι κοντά σε λίμνη, και κάνετε ποδηλασία, καγιακ, μπάρμπεκιου κλπ κλπ, για το καλοκαίρι είναι καλό, αν και μαζεύει μεγαλούτσικους η φάση. Από εκεί και πέρα, για να δεις δεν έχει πάρα πολλά πράγματα, διότι όλα ισιώθηκαν από τους συμμάχους λόγω γερμανικού στόλου, αλλά όλα τα χωριά έχουν κάτι να επιδείξουν, είτε αυτό είνα πηγές νερού (νομίζω τα Bismarck (σαν τη σουρωτή) είναι στην περιοχή) και γενικά 6 μήνες το καλοκαίρι παίζουν υπαίθρια φεστιβάλ...

 

Αυτά για να μην είναι πολύ οφφτοπικ η πρώτη γραμμή της απάντησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα. Την παρασκευη μεχι την Τριτη παω με ταυκινητο μου μια εκδρομουλα. Θα μεινω στη Ναυπακτο. Λεω να αφιερωσω μια μερα στη Ναυπακτο,μια μερα στο Γαλαξιδι και μια μερα στην Λευκαδα (αν δεν απατωμαι ειναι κανα 2ωρο δρομος).

Προτασεις για καφε/φαγητο/μπανιο για οποιοδηποτε απτα 3 μερη;

 

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι να μαθω ποια ειναι η ωραιοτερη παραλια στη Λευκαδα ΚΟΝΤΑ στη γεφυρα; γιατι θα κανω που θα κανω 2 ωρες να παω μεχρι τη Λευκαδα μη κανω και αλλες τοσες μεσα στη λευκαδα.Επισης με ενδιαφερει να μαθω ποιο ειναι το ομορφοτερο χωριουδακι για ταβερνουλα/καφεδακι επισης οσο πιο κοντα γινεται στη γεφυρα . Thx in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σκέφτομαι να επισκεφθώ την Σκύρο αυτό το καλοκαίρι, θα μπορούσε να μου πει κάποιος που έχει πάει λίγα λόγια για το νησί? Εντυπώσεις, παραλίες, φαγητό, δωμάτια, που να μείνουμε? Ζευγάρι θα είμαστε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΗΛΟ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΛΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΟΠΟΤΕ ΣΤΙΣ 6 ΥΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΜΑΙ ΑΘΗΝΑ.ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΠ ΤΑ ΤΡΕΝΑ?ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΟ?ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ?ΠΑΤΙΝΙ?ΚΑΤΙ???ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΦΕΥΓΕΙ 7Κ05 ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ Κ 7Κ30 ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΠΑΩ?ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ?ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβαινεις ανετα θα κατεβεις σταθμο λαρισης (τρενο γαρ). παιρνεις μετρο μεχρι ομονοια και μετα ηλεκτρικο μεχρι πειραια .νομιζω το μετρο ανοιγει 6 και ο ηλεκτρικος 5:30 αρα ανετα

Αυτα και μη γραφεις με κεφαλαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρενο σου σταματα στο σταθμο λαρισης.(απ οτι καταλαβαινω). μερικα τρενα ομως συνεχιζουν και μεχρι πειραια.ρωτησε το αυτο.(απο σταθμο πειραια δε ξερω πως φτανεις στο λιμανι, δεν πρεπει να ειναι μακρια ομως.εγω εδω θα σου δωσω οδηγιες απο σταθμο λαρισης- για λιμανι)

 

μολις βγεις απο το σταθμο, στο πεζοδρομιο εχει εισοδο για μετρο.και τυφλος να εισαι θα το δεις!μπαινεις μεσα με κατευθυνση προς αγιο δημητριο και κατεβαινεις στο σταθμο της ομονοιας.

εκει αποφευγεις με περιτεχνο τροπο τα οσα πρεζακια υπαρχουν ( πλακα κανω) και μπανεις στον ηλεκτρικο σιδηροδρομο (πρασινη γραμμη) με κατευθυνση προς πειραια. το λιμανι ειναι η τελευταια σταση.

 

ολη η διαδρομη διαρκει περιπου 45 λεπτα (βαζω και αρκετο αερα να εισαι σιγουρος, θα εισαι και φορτωμενος με βαλιτσες).

 

σκεψου ομως οτι οι εννοιες "φτανω στο λιμανι του πειραια" και "φτανω στην αποβαρθρα απο την οποια φευγει το πλοιο μου" ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραγματα.

 

αρα αν φευγεις απο μακρινη αποβαρθρα εχει πολυ περπατημα και 7 η ωρα το πρωι δεν ειναι και οτι καλυτερο να τριγυρνας στο λιμανι χωρις να ξερεις που πας. καλο θα ηταν να εισαι στην αποβαρθρα τουλαχιστον ενα μισαωρο πριν φυγει το πλοιο μη γινει καμια μαλακια και τρεχεις. οποτε βρες τροπο να φτασεις αθηνα πιο νωρις.αλλιως δες τι γινεται με το να πας με τον οσε κατευθειαν πειραια.

 

στο internet θα βρεις και χαρτες μεσων σταθερης τροχιας(μετρο, ηλεκτρικος κλπ) και χαρτες του λιμανιου. το ακτοπλοικο σου εισητηριο λεει και αποβαρθρα απ οπου αναχωρεις. ψαξε να τη βρεις στο χαρτη να δεις ποσο μακρια απο το σταθμο ειναι.μπορει να εισαι τυχερος και να ειναι κοντα, οποτε να προλαβεις το πλοιο των 730.

 

 

α και να προσεχεις και τον οσε. μην εχει καμια καθυστερηση και τρεεεεεεεχεις.:shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη η ακριβεια μαστιζει την χωρα μας και επειδη δεν θελω να μην κανω διακοπες,θελω να μου προτεινετε εναν προορισμο ο οποιος να ειναι οικονομικος και ταυτοχρονα με ωραιες παραλιες!

 

Υ.Γ κυριως ομως οικονομικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...