Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για Μουσεία, υπάχρουν αρκετά. Εγώ επισκέφτηκα το μουσείο της γερμανική ιστορίας, το μουσείο της Περγάμου (γενικά στην ίδια περιοχή που βρίσκεται αυτό το μουσείο έχει πολλά μουσεία) και το μουσείο της τεχνολογίας το οποίο βρίσκεται κοντά στην potsdam platz ή όπως αλλιώς γράφεται. Επίσης κάποιοι φίλοι μου πήγανε στον ζωολογικό κήπο και μου είπανε οτι είναι πολυ ωραία. Άνάλογα με το στυλ που σου αρέσει κιόλας μπορείς να πας είτε από την ανατολική είτε από την δυτική πλευρά της πόλης. Καλό είναι να πας και στα 2 για να καταλάβεις την διαφορά που υπάρχει ακόμα και σήμερα. Να περάσεις από checkpoint charlie και από το κομμάτι του τείχους που έχει μείνει.

 

Γενικά, αυτό που μου έμεινε από το Βερολίνο είναι οτι δεν έχει ένα συγκεκριμένο κέντρο. Δεν υπάρχει ένα μέρος που μαζεύει τον κόσμο. Πρόκειται για μια τεράστια πόλη (3-3,5 εκατομμύρια κάτοικοι σε έκταση διπλάσια ++ από την Αθήνα) οπότε ο κόσμος σκορπίζει κιόλας. Σε αντίθεση, το Μόναχο είναι εντελώς διαφορετικό, γι αυτό μου άρεσε και περισσότερο. Όπως και να έχει πάντως, καλό ταξίδι και καλά να περάσεις. Και πάρε και από κανέναν άλλον καμιά πληροφορία. Για λίγες μέρες πήγα μόνο, οπότε δεν είδα και πολλά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wewillrise επειδή είμαι σατανιστής και στηρίζω εωσφόρο. Τεσπα επειδή γνώριζω,οχι ιν περσον, οτι ο λου γνωρίζει το βερλινο. και πουχει "καλο" αψεν.

 

@darkorion, κιελεγα τι ξέχασα. Το τείχος! Είναι σίγουρο. Θενκσ και για τα υπόλοιπα. Επίσης πρέπει να επισκέπτω το σημείο που ο βεντερς γύρισε τα φτέρα του έρωτος. Μέσα κιαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βερλινο
μπερλίνο
βερλιν
Βερλίνο

πρώτα απ' όλα μάθε να γράφεις το όνομα σωστά :P

Για να μην είμαι όμως και εντελώς off topic, εγώ είχα πάει μικρός και το μόνο που θυμάμαι αρκετά καλά είναι το μουσείο της Περγάμου, στο οποίο να πας οπωσδήποτε, αν βέβαια σε ενδιαφέρουν αρχαίοι πολιτισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά αξιοθέατα:

 

- Το Ράηχσταγκ! Εκτιμάται καλύτερα αν σκάσεις ένα ωραίο τρίφυλλο κάτω απ'τη σημαία και χάσεις το αεροπλάνο σου.

- Η πύλη του Βραδεμβούργου που είναι δίπλα στο Ράηχσταγκ!!! Σημαντικές προσωπικότητες πέρασαν από εκεί, όπως ο Ναπολέων, ο Χίτλερ και εγώ.

- Η Alexanderplatz. Το πρώην κέντρο συγκοινωνιών του παλιού ανατολικού Βερολίνου και νυν αξιοθέατο λόγω του πύργου της τηλεόρασης. Μπορείς να ανέβεις και πάνω, έχει καφέ/εστιατόριο και γυρνάει κιόλας, αμέ. Εκεί στην άλεκσπλατς είναι και το κόκκινο δημαρχείο. Λέγεται έτσι λόγω χρώματος, όχι σοβιετίας.

- Όλη η Unter den Linden, ο δρόμος που συνδέει την πύλη με την alexplatz. Είναι γεμάτη ιστορικά κτίρια, πανεπιστήμια που σπούδασαν πλανκ, μάρξ/ένγκελζ, μνημεία, όπερες και δε συμμαζεύεται.

- Το Nikolaiviertel, η συνοικία με την Nikolaikirche, την παλαιότερη εκκλησία του Βερολίνου. Η εκκλησία δε λέει τίποτα, αλλά το εστιατόριο απέναντι είναι το καλύτερο σημείο του πλανήτη για να είσαι το καλοκαίρι. Πιες μια markischer landmann στην υγειά μου.

- Το κομμάτι του τείχους στη στάση Warschauer Straße. Μεγάλο και γεμάτο ζωγραφιές που έχεις δει σε καρτποστάλ.

- Ο ζωολογικός κήπος. Πάρε εισιτήριο και για το ενυδρείο.

- Η Potsdamer platz. Αφού σταθείς λίγο για να ανατριχιάσεις με τους χιλιάδες τόνους ιστορίας που θα κατακάθονται αργά στο κεφάλι σου, θα πας στο σόνυ σέντερ να δεις την οροφή-ομπρέλα να γυρνάει και να τραγουδήσεις λίγο το βόρτεξ από θορνζ.

- Πηγαίνοντας από εκεί για πύλη, δε θυμάμαι τον δρόμο γαμώτο, νομίζω είναι κάτι σε άμεση συνάρτηση με το όνομα της πλατείας, συναντάς το εβραϊκό μνημείο για το ολοκαύτωμα. Είναι κάτι μεγάλα μαύρα τούβλα. Είναι μαύρα επειδή είναι μετά το ολοκαύτωμα, χοχοχο, χμ.

- Πάνω στην ούντερ ντεν λίντεν, είναι και ο καθεδρικός, ο Berliner dom. Έχει μια πλατεία μπροστά ώστε να μπορείς να σταθείς κάνα χιλιόμετρο πίσω για να χωρέσει στο πλάνο. Είναι ωραίος μέσα και έχει είσοδο.

- Μετά την πύλη και ακολουθώντας τη λεωφόρο που συνεχίζει νοητά με την ούντερ, υπάρχει το Tiergarten. Ένα καλό μέρος για να σκάσεις και άλλο ένα τρίφυλλο. Μέσα σε αυτό το τεράστιο πάρκο, είναι ο ζωολογικός κήπος. Είτε μέσα από το πάρκο, είτε παράλληλα με αυτό και πάνω στη λεωφόρο, φτάνεις στο Siegesaule, το χρυσό άγαλμα της Νίκης επάνω σε μια ψηλή στήλη. Μπορείς να ανέβεις επάνω -με σκαλιά. Separates the men from the boys.

- Η γλυκειά Friedrichstraße, ο μεγαλύτερος εμπορικός δρόμος του ανατολικού βερολίνου και σπίτι του καλύτερου ντονεράδικου στον κόσμο. Όπως βγαίνεις από το σταθμό, λέγεται ΠΕΡΓΑΜΟΣ. Ζήτα ντουρούμ.

- Η Ku'dam, ο μεγαλύτερος εμπορικός δρόμος του Βερολίνου γενικά. Πολύ πράμα. Με τη γκαρνέλε πετύχαμε παπούτσι που έκανε 23.000 ευρώ. Και ήταν και χάλια.

- Εκεί κοντά στην κούνταμ, είναι η Gedachniskirche, η εκκλησία των αναμνήσεων. Είναι μισοκατεστραμμένη από τους βομβαρδισμούς των πούστ*δων των συμμάχων και την έχουν αφήσει επίτηδες έτσι για να θυμόμαστε. Και σα να μην έφτανε αυτό, δίπλα έχουν χτίσει οι εβραίοι έναν πύργο. Ο οποίος είναι σίγουρα αντεγραμμένος από ένα πολυγωνικό πέτρινο πράμα με σφηνοειδή γραφή που είδα στο

- Μουσείο της Περγάμου. Η γκαρνέλε με έβριζε επειδή έβγαζα φωτογραφίες χωρίς να ξέρω τι ήταν το κάθε πράγμα, αλλά ακόμα και ένα απολίτιστο γουρούνι σαν εμένα μπορούσε να καταλάβει το μεγαλειώδες του να κουβαλήσεις ολόκληρο ναό από την Πέργαμο στο Βερολίνο.

- Museuminsel. Το νησί των μουσείων, ένα νησάκι πάνω στον spree γεμάτο μουσεία.

- Ο σιδηροδρομικός σταθμός είναι ωραίο και εντυπωσιακό κτίριο επίσης και είναι ωραία η βολτούλα από εκεί πλάι στο ποτάμι.

- Oranienburgstraße, ο δρόμος με την tacheles, τη διάσημη κατάληψη, τις κουκλάρες εκδιδόμενες και τα άπειρα ταϋλανδέζικα.

- Hackesche markt, γραφίκη συνοικία στο γενικότερα γραφικό και τουρκαποικημένο Kreuzberg, φημίζεται για τα πανκ δισκάδικά της, τους πάνκηδές της και τις γραφικές καφετέριες μέσα σε εσωτερικές αυλές συγκροτημάτων πολυκατοικιών.

 

Δε μου 'ρχεται κάτι άλλο. Τώρα απ'τη στιγμή που 'σαι δικός μας, δεν έχει νόημα να πας στο Wannsee, από παραλίες άλλο τπτ εδώ.

Για αψέντι δεν έχω ιδέα, άμα θες πιο ωραία πράματα από Αλγέρι μεριά, στείλε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β για βαγκω.

 

ο βιασμός της λέξhς/χώρας ΒΕΡΟΛΙΝΟ είναι επειδή σε σημεία γράφω και ξεχνώ και ποστάρω δλδ η αφηρημάδα. Τώρα που με διόρθωσες δεν θα ξαναεπαναληφθεί. Πάμε β3r1iN.

 

 

δανκε λουσιφερ.οτιδήποτε άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

absinthe.jpg

 

Ο τύπος έχει τα πάντα μέσα. Τα πάντα.

Ζήτα του να κάτσεις να πιεις, θα σου πει δεν έχει άδεια για μπαρ, πες του αν μπει κανείς θα πεις πως δοκιμάζεις, θα σου πει εντάξει.

Δοκίμασε το αψέντι των 92 πινκ πινκ.

 

 

Image31.jpg

Image30.jpg

Image29.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαγητό, θυμάμαι πηγαίναμε στην rosa luxemburg platz, σε ένα με live μουσική και πολύ ωραίο φαγητό. Αν υθμάμαι βρισκόταν πάνω στον δρόμο weinbergsweg δίπλα σε ένα μαγαζί με ναργιλέδες. Πολύ ωραίο φαγητό, πολύ ωραίο περιβάλλον και πολύ καλές τιμές. Δυστυχώς όνομα δεν θυμάμαι. Ίσως μπορεί να βοηθήσει ο λούσι. Επίσης, είχαμε πιει καφέ σε ένα ιταλικό μαγαζί από την πίσω μεριά του εμπορικού κέντρου που βρίσκεται στην potsdam. Όχι το sony center, εκεί κοντά υπάρχει και ένα μεγάλο εμπορικό που έχει και saturn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, και οι καταλήψεις έχουν φάση. Δεν έιναι του στυλ μου, αλλά πήγε η παρέα μου και ακολούθησα. Πλάκα έχει... Ειδικά μάθαμε και την ιστορία του κτιρίου και εντυπωσιαστήκαμε. Τώρα τα υπόλοιπα στα είπε ο Luci με τα ονόματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

 

Όλο και κάποιος θα έχει κάνει κράτηση εισιτηρίου μέσω internet.

Έχω να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με αεροπορικά εισιτήρια Online.

 

Έχω κάνει κράτηση 1 εισιτηρίου για πτήση της Alitalia από το site της http://www.Alitalia.com

Έβαλα κανονικά τον αριθμό της πιστωτικής μου, ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο κλπ

 

Κατόπιν η τελευταία καρτέλα ήταν η απόδειξη (Receipt of purchase) όπου αναγράφονται συγκεντρωμένα τα στοιχεία που έχω δώσει αλλά επίσης ο αριθμός του εισιτηρίου και το booking reference number.

 

Απο εκεί και πέρα, τι πρέπει να κάνω? Σε τι στάδιο βρίσκομαι τώρα? Το εισιτήριο από που μπορώ να το προμηθευτώ?

 

Μπορώ να πάω έτσι στο αεροδρόμιο με την αστυνομική μου ταυτότητα και απλά θα μου βγάλουν εκεί το εισιτήριο (αφού λογικά έχει ήδη γίνει η κράτηση) ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γεια σας.

 

Όλο και κάποιος θα έχει κάνει κράτηση εισιτηρίου μέσω internet.

Έχω να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με αεροπορικά εισιτήρια Online.

 

Έχω κάνει κράτηση 1 εισιτηρίου για πτήση της Alitalia από το site της http://www.Alitalia.com

Έβαλα κανονικά τον αριθμό της πιστωτικής μου, ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο κλπ

 

Κατόπιν η τελευταία καρτέλα ήταν η απόδειξη (Receipt of purchase) όπου αναγράφονται συγκεντρωμένα τα στοιχεία που έχω δώσει αλλά επίσης ο αριθμός του εισιτηρίου και το booking reference number.

 

Απο εκεί και πέρα, τι πρέπει να κάνω? Σε τι στάδιο βρίσκομαι τώρα? Το εισιτήριο από που μπορώ να το προμηθευτώ?

 

Μπορώ να πάω έτσι στο αεροδρόμιο με την αστυνομική μου ταυτότητα και απλά θα μου βγάλουν εκεί το εισιτήριο (αφού λογικά έχει ήδη γίνει η κράτηση) ?

 

Ευχαριστώ.

 

Eλπίζω να εκτύπωσες την καρτέλα με τα στοιχεία σου και το booking reference number. Αν έχεις δώσει e-mail (το οποίο κανονικά πρέπει να'χεις κάνει) θα σου'χουν στείλει κι εκεί τα στοιχεία σου και το booking number.

 

Αυτά είναι το εισιτήριό σου. Δεν θα σου δώσουν άλλο εισιτήριο. Πας με την ταυτότητα (ελπίζω να έχεις με λατινικά στοιχεία) ή με το διαβατήριό σου στο αεροδρόμιο και καθάρισες. Πηγαίνεις στο check-in να παραδώσεις βαλίτσες, λες "γειά σας", δίνεις ταυτότητα/διαβατήριο και το booking reference number και... αυτό ήταν!

 

Έχω ταξιδέψει καμιά 25αριά φορές έτσι (πιο πρόσφατα χθες, που πήγα και γύρισα αυθημερόν) και έχω ήδη κλείσει να ταξιδέψω έτσι εντός του επόμενου μήνα τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Κανένα πρόβλημα. Στην δε πτήση στο εξωτερικό έχω ήδη τυπώσει και το boarding pass και πάω κατ'ευθείαν στην πύλη εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, εκτύπωσα τα πάντα και το έχω και σε email.

 

Δηλαδή η κάρτα μου έχει χρεωθεί τώρα?

Επίσης, η πτήση έχει και ενδιάμεσο σταθμό, λες να υπάρξει πρόβλημα εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...