Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, ακουστε! Στις 19 αυτου του μηνα, δηλαδη το αλλο Σαββατο πεταω για Ιταλια.:-D Εχω μόνο παλια ταυτοτητα (σε αριστη κατασταση, του 2000) και παλιού τυπου διαβατηριο που δεν εχει ληξει ακομη.Το ταξιδι κανονιστηκε πολυ προσφατα και δεν καταφερα να βγαλω ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες.

Σημερα επισκευτηκα και το αστυνομικο τμημα αλλα παρα την επιγουσα κατασταση αρνηθηκαν να μου εκδοσουν ταυτοτητα γιατι προφανεστατα βαριοντουσαν. :mad: Αυριο λεω να ξαναδοκιμασω μπας και τους συγκινησω (μηπως να ριξω και κανενα δακρυ?) εφοσον γνωριζω πως γι αυτους που επιγονται δεν κλεινουν ραντεβου αλλα τους εξυπηρετουν αμεσα..

Παρ'ολα αυτά,και παρ'ολο που θα επιχειρησω να βγαλω και διαβατηριο (υπαρχει λογος που λεω πως θα επιχειρησω), ξερει κανεις αν μπορώ να ταξιδέψω Ιταλια με την παλια ταυτοτητα η το διαβατηριο? Κατι τέτοιο διαβασα σε καποια σαιτ αλλα και αυτοι που το εκαναν ρισκαραν.:fear:

 

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τελευταία τα πράγματα αλλά πέρυσι που είχα βγάλει καινούρια ταυτότητα για να ταξιδέψω Αγγλία το είχα ψάξει το θέμα και είχα μάθει ότι στις περυσσότερες ευρωπαικές χώρες δεν έχεις πρόβλημα να ταξιδέψεις με παλιά ταυτότητα. Βέβαια κάνε ότι είναι δυνατόν για να βγάλεις καινούρια και να είσαι καλυμένος αλλά αν δεν τα καταφέρεις με λίγο γλύψιμο πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδια αν και νωρις σκεφτομαι για διακοπες στην Πελοπονησσο αλλα επειδη δεν έχω ξαναπαει και επιδη θα μεινω για μια εβδομαδα μεσω κοινωνικου τουρισμου θα ηθελα την εξής βοήθεια. Οι επιλογες μου ειναι

Α) Μονεμβασια

Β) Κοντα στο Ναυπλιο

Γ) Μεσσηνια

 

Σεκφτομαι το ΝΑυπλιο αλλά επειδη θα ειμαι εκει δεκαπενταυγουστο δεν ξερω πόσο κόσμο θα έχει και δεν γουσταρω τον πανικο

Στην Μονεμβασια ανησυχω παλι μην ειναι υπερβολική νεκρα και δεν ξερω αν βολευει με το αυτοκινητο να γυρίσω εκει γυρω και αν εχει όμορφα μέρη και παραλίες

Μεσσηνια δηλώνω παντελώς ασχετος. Οποιαδηποτε πρόταση θα βοηθούσε. Ευχαριστω

Υ.γ Αν ειναι κανεις για Κρητη ή Σαμο ευχαριστως να τον κατατοπίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tera2 καλές επιλογές και οι τρείς.

Ναύπλιο πολύ ωραία πόλη αλλά δεν έχει ουσιαστικά καλές παραλίες. Νυχτερινή ζωή καλή αν και γενικά παίζει πολύ Αθήνα από κόσμο. Πολύ καλή επιλογή για ΣΚ αλλά για περισσότερο δε ξέρω..

Μονεμβασιά μέσα στο κάστρο είναι τέλεια για μένα. Αν μείνεις εκεί θα ναι πολύ καλή επιλογή..ειδικά αν πας με το ταίρι. Έξω από το κάστρο σαν πόλη δε λέει τίποτα. Νυχτερινή ζωή και παραλίες κάτω του μετρίου. Στα συν ότι είναι κοντά η Ελαφόνησος.

Μεσσηνία έχει τις καλυτερες παραλίες από αυτά που είπες. Τρομερά πολλές και όμορφες. Έχει ωραία μέρη να μείνεις [πχ Κορώνη,Μεθώνη,Στούπα] αλλά και μεγάλες αποστάσεις για να τα γυρίσεις όλα. Καλή επιλογή να μείνεις και στην Καλαμάτα [παραλία κ νυχτερινή ζωή πολύ καλή] και να κάνεις εξορμήσεις σε όλο το Μεσσηνιακό κόλπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ειμαι ακομα σε διλλημα αλλα και ναυπλιο να μεινω σκοπευω να γυρισψ ισως να παω και στα νησακια γυρω γυρω δεν ξερω θα δω ειμαι σε τριλλημα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια αν και νωρις σκεφτομαι για διακοπες στην Πελοπονησσο αλλα επειδη δεν έχω ξαναπαει και επιδη θα μεινω για μια εβδομαδα μεσω κοινωνικου τουρισμου θα ηθελα την εξής βοήθεια. Οι επιλογες μου ειναι

Α) Μονεμβασια

Β) Κοντα στο Ναυπλιο

Γ) Μεσσηνια

 

Σεκφτομαι το ΝΑυπλιο αλλά επειδη θα ειμαι εκει δεκαπενταυγουστο δεν ξερω πόσο κόσμο θα έχει και δεν γουσταρω τον πανικο

Στην Μονεμβασια ανησυχω παλι μην ειναι υπερβολική νεκρα και δεν ξερω αν βολευει με το αυτοκινητο να γυρίσω εκει γυρω και αν εχει όμορφα μέρη και παραλίες

Μεσσηνια δηλώνω παντελώς ασχετος. Οποιαδηποτε πρόταση θα βοηθούσε. Ευχαριστω

Υ.γ Αν ειναι κανεις για Κρητη ή Σαμο ευχαριστως να τον κατατοπίσω

 

η μονεμβασια ειναι πολυ ωραια αν εισαι ζευγαρι και εχεις και αυτοκινητο, για ζωη βραδυνη δεν εχει και πολλα πολλα αλλα εκει γυρω σε αποσταση μισης και μιας ωρας εχει πολλα να κανεις. μπορεις να πας σε πολλα 'κολπακια' για μπανιο με ωραια μικρα ταβερνακια, μπορεις να πας στο γυθειο για ουζα και χταποδι, να δεις και λιγο την μανη και το υφος της, να πας στο κυππαρισι να δεις εναν κλειστο κολπο-λιμανι αρκετα περιεργο και αν 8ες κανεις και μονοημερη σπο την νεαπολη για ελαφονησο να δεις την παραλια του σιμου να παθεις πλακα!!

οπως καταλαβενεις ψηφιζω μονεμβασια δαγκωτο!!! θα περασεις super! το ναυπλιο ειναι πολυ κοντα πλεον και μπορεις να πας και σαββατοκυριακο και δεν νομιζω οτι θελεις και παραπανω χρονο για να το δεις.

εκτος αν εισαι party animal οποτε πηγαινε μυκονο για non stop κατασταση!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μενω αθηνα οποτε για εμενα δεν ειναι διπλα . Μπερδευομαι μια κλεινω προς το Νυαπλιο μια προς την Μονεμβασια!!!! Σκεφτομαι το Ναυπλιο γιατι ειναι μεγαλη πολη να βγω εχει και δρομολογιο για τα νησακια γυρω που επισης δεν εχω παει και δεν μπορει ολο και καμμια καλη παραλια θα εχει γυρω να πηγαίνω. Απο τ5ην αλλη η Μονεμβασια προσφερει αλλα καλα Νεαπολη λαφονησο κ.τλ ισως πιο ψαγμένες διακοπες αλλα σκεφτομαι και τις αποστάσεις εκει γυρω. Ελπίζω μεσα στην επόμενη εβδομάδα να αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλησπέρα σας!! Βασικά θα κάνω ιντεραιλ αυτό το καλοκαίρι με κάποιους φιλούς μου αλλά νιώθω ότι είμαι σε ένα πέλαγος! Δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το σύστημα και θα ήθελα να ακούσω διάφορες εμπειρίες και συμβουλές από όσους είδη είχαν αυτή την εμπειρία. Πιο αναλυτικά σκεφτόμαστε να πάρουμε τρένο από Αθήνα. Να πάμε Βουλγαρία, Ρουμανία, Σλοβακία, Τσεχία, Γερμανία, Ολλανδία και μετά να γυρίσουμε πίσω από Ιταλία στην Πάτρα με καράβι. Συμφέρει να χάσω όμως το χρόνο μου, μιας και θα είναι 18 ημερών ταξίδι, στα Βαλκάνια; Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για να φτιάξουμε ένα στοιχειώδες plan.. Επίσης που μπορώ να βρω εισητήρια και πόσο κοστίζουν περίπου;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμουσα λιγες μερες κ σε ενα μερος παρα για να δω 6-7 πολεις να τρεχω ολη μερα για να μην χαλαω λεφτα μες την ζεστη κ εννοειτε να μην βγενεις βραδυ γιατι δεν θα την παλευετε απο την κουραση κ απο τα φραγκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα οι κάρτες ήταν ανά ζώνες. Άλλαξε τώρα; Τέλος πάντων, καλό το τρένο, αλλά να πατήσετε και λίγο το πόδι σας στα μέρη που επισκέπτεστε, θα έλεγα εγώ. Μπορείτε να περιοριστείτε σε 2-3 χώρες, για να κερδίσετε και μια πιο ουσιαστική εμπειρία. Αλλιώς θα γίνετε σαν του Γιαπωνέζους, που βγάζουν μόνο φωτογραφίες. Π.χ. καλύτερα να επισκεφθείτε 5-6 ιταλικές πόλεις και να γνωρίσετε τους ανθρώπους και τη χώρα, παρά να βολοδέρνετε στα Βαλκάνια. Επίσης, αν είστε συνέχεια στο τρένο, μπορεί και να πήξετε!Μείνετε σε ένα μέρος 2-3 μέρες, να γνωρίσετε και καμιά παρέα στο hostel. Νέοι είστε, θα ξαναέχετε ευκαιρία να πάτε σε άλλες χώρες.

 

Για εισιτήρια κτλ. http://www.interrailnet.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρωτείνεται να πάρω αεροπλάνο για γερμανία ας πούμε και να συνεχίσω απο εκεί;

 

Βασικά δεν μας χαλάει να επισκευτούμε και τα βαλκάνια; Έχει κανένας σας εμπειρία από εκεί; Αξίζει καθόλου; Ή να αλαξουμε το σχέδιο;

 

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλεύθερο camping τέλη Μαΐου, 5-6 ώρες από Αθήνα, με αυτοκίνητο (άντε και καμιά ώρα φέρυ).

Καμιά πρόταση? Σκέφτομαι νότια Εύβοια, Ελαφόνησο (αλήθεια πως είναι τώρα? έχω να πάω από Αύγουστο 2000 και ήταν πήχτρα στην κουρ@δ@). Τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...