Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επειδή πρέπει να ταξιδέψω πολύ σύντομα στη Ρώμη για 4-5 ημέρες έχει κανείς να προτείνει κάποιο ξενοδοχείο το οποίο να μην είναι χάλια, να είναι κοντά σε τουριστικά μέρη (μάλλον στο κέντρο) και βέβαια κάπως καλή τιμή; Τι να επισκεφτώ οπωσδήποτε αυτές τις 5 ημέρες;

Ευχαριστώ!

 

Tελικά προέκυψε και το Μόναχο. Τι από τα δύο λέτε; Έχετε κάτι να προτείνετε σχετικά με ξενοδοχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου αναφέρω την άποψη μου γενικά για τους τόπους που αναφέρεις και αποφάσισε εσύ, εκτός από τη Φιλανδία που δεν έχω πάει.

 

Εμένα η Αυστρία δε μου αρέσει γενικά, από εκεί και πέρα το Graz είναι γνωστό για το επίπεδο των σπουδών που προσφέρει και για την ποιότητα των πανεπιστημίων του, άλλα δεν έχει τίποτα άλλο. Βασικά, είναι στην ανατολική Αυστρία και επομένως η πρόσβαση στην κεντρική ευρώπη, αν σε ενδιαφέρει να ταξιδέψεις, είναι σχετικά δύσκολη, η αν προτιμάς χρονοβόρα, βέβαια σου δίνεται η ευκαιρία να ταξιδέψεις στην ανατολική ευρώπη, με τα καλά και τα κακά του. Επίσης είναι μακρυά από τη Βιέννη και γενικά αν γουστάρεις πόλη, Αθήνα πχ, πρέπει να πας Βιέννη και μη μου πεις για τίποτα Μάριμπορ κλπ είναι καταθληπτικά...

 

Mons: Ελπίζω να ξέρεις τι σημαίνει στα αγγλικά, είναι τυχαία κακοήθεια. Το Βέλγιο το γουστάρω τρελά, έχω περάσει πολύ καλά όσες φορές κι αν έχω πάει, αλλά είναι πολύ μικρό, αυτό έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

 

Πλεονεκτήματα: Βρυξέλλες σε απόσταση βόλτας, Άμστερνταμ, Παρίσι, Γερμανία κλπ κλπ.

Μειονεκτήματα: Αν πήξεις και δε σου κάτσει καλά η φάση την πούτσισες, θα μισήσεις τη βροχή κάτουρο.

Ελπίζω να ξέρεις πως τα αγγλικά των κατοίκων δεν... υπάρχουν ενώ τα γαλλικά δεν είναι ακριβώς γαλλικά...

 

Προσωπικά το πανεπιστήμιο δεν το ξέρω, αλλά γενικά το Βέλγιο προσπαθεί και κρατάει το επίπεδο στην τριτοβάθμια εκπαίδευσή του.

 

Το Aalborg είναι τέρμα θεού στη Δανία, εξαιρετικά μικρή πόλη, ωστόσο το πανεπιστήμιο του, προσπαθεί και έχει κάνει ανοίγματα για συνεργασίες και γενικά ακούγεται αρκετά, ωστόσο παραμένει πολύ πίσω από το Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης.

Η Δανία είναι ακριβή και θα το νοιώσεις, αλλά όλοι μιλούν αγγλικά.

 

Για τη ζωή στη Ζυρίχη δε θα πω τίποτα, ρώτα την Japan γενικά για Ελβετία, αν είναι να πας στο ΕΤΗ Zuerich, να πας. Θα το χρυσοπληρώσεις να ζεις στην Ελβετία, αλλά το Πανεπιστήμιο έχει @@ νααα με το συμπάθιο. Επίσης από Ελβετία η πρόσβαση είναι εύκολη παντού και swiss έχει ρίξει πολύ τις τιμές της, κανένα πρόβλημα επικοινωνίας με τον οποιδήποτε.

 

Trodheim, τέρμα θεού λίγα χιλιόμετρα του πολικού κύκλου, πολύ σκοτάδι, πολύ χιόνι, πολύ απομόνωση. Προσωπικά είχα υποτροφία για το NTNU, την απέρριψα λόγω των λόγων που αναφέρω και δε το μετάνοιωσα, αν και πέφτει χρήμα στα πανεπιστήμια. Η ζωή είναι πανάκριβη, όλοι μιλούν αγγλικά.

 

Για τη Φιλανδία θα κάνω ένα μικρό σχόλιο. Δεν ξέρω αν έχεις στο μυαλό σου Φιλανδές γκόμενες, ψηλές, ξανθιές με μεγάλο στήθος κλπ κλπ, αλλά να ξέρεις πως υπάρχουν πολλοί Λάπωνες, κοντοί και σκουρόχρωμοι και για τα πρότυπα του μέσου έλληνα, άσχημοι...

 

Αν είχα να διαλέξω ένα από αυτά τα πανεπιστήμια που αναφέρεις και δεν είχα οικονομικά προβλήματα, θα πήγαινα στο ETH στη Ζυρίχη (για επιστημονικούς λόγους) ή στο Βέλγιο (για να περάσω και καλά, σημ: τα γαλλικά μου είναι καλύτερα από τα αγγλικά μου, αν και αγγλικά μιλάω κάθε μέρα, όλη μέρα)

 

Αν θες τίποτα άλλο ρώτα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όσα έγραψες !

 

Ελβετία απέρριψα γιατί εκτός που είναι πανάκριβα είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης και μας δίνουν μόνο 150 ευρώ .. Ενώ στις άλλες χώρες ~450.. Βέβαια εγώ βγαίνω, αλλά θα πάω με παρέα και δεν την πάλευαν..

 

Βέλγιο δεν βρήκα μαθήματα τελικά.

Δανία αυστρία δεν μ άρεσαν έτσι και αλλιώς και από όσα μου είπες απογοητεύτηκα πιο πολύ.

 

Τέλος, πήρα τα email από όλα τα παιδιά που είναι erasmus τώρα και από τις γνώμες που μάζεψα αποφάσισα..

 

Πάω φινλανδία !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΜΕ ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΓΙΑ ΔΙΗΜΕΡΟ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ....ΛΟΙΠΟΝ;;;;ΤΙ ΛΕΤΕ;;;;ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ;;;;):whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οχι τπτ αλλο, για να σου προτεινουμε μερη...

 

Δηλαδη τι νοημα εχει να σου προτεινω γω π.χ. Πορτο Ραφτη αν εσυ μενεις Ξανθη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύδρα!! Είναι φανταστικά, και κοντά στην Αθήνα! Με πολύ ωραία δωμάτια για να μείνεις, ωραίο φαγητό και καφετέριες, πολύ γραφικά!! Και το σημαντικότερο απαγορεύονται τα αυτοκίνητα, και είναι φοβερά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...