Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Μυτιλήνη μέσα στο Φεβρουάριο, και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να μου προτείνει κάποιο ξενοδοχείο αξιοπρεπές καθώς και το κόστος διαμονής σε αυτό για 2 ενηλίκους/ανα βραδυά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα ! αποφάσησα να πάω εκδρομούλα με το εταιρον ημισι καρπενήσι ..Δεν εχω ξαναπάει αλλα εχω ακούσει οτι ειναι εκπληκτικά!

Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι οτι με τόσα χωριά που έχει δεν ξέρω ποιο να προτιμήσω :(

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια γραφικά χωριά στην γύρω περιοχή και γιατι όχι και κάποια καλά καταλύματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και να μείνεις ωραία είναι, ειδικά αυτήν την εποχή. Αμάξι δεν θα έχεις? Δες για Κορυσχάδες, Μεγάλο/ Μικρό χωριό

 

http://www.evrytania.gr/tourism/karpenisi.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαγητό θα πας στο χωριό Γαύρος στις ταβέρνες "Χαγιάτι","Το Πέταλο","Η λαδόκολλα"!

Μικρό αλλά γραφικό χωριό για περατζάδα είναι το Βουτύρο με λιγότερους από 30 μόνιμους κατοίκους.Έχει την μεγαλύτερη πετρόκτιστη εκκλησία ("Αγία Παρασκευή") στον νομό Ευρυτανίας.Για φαγητό στο Βουτύρο θα πας στην "Ταβέρνα του Αυστραλού" πίσω από την εκκλησία.

Πέρνα μια βόλτα από το χιονοδρομικό κέντρο αλλά δεν μπορείς να κάτσεις στο σαλέ γιατί ανακαινίζεται.Μπορείς όμως να κάνεις snowmobile κτλπ...

Επίσης πάλι για βόλτα είναι ωραία στο Μεγάλο Χωριό και για καφέ στο μικρό αλλά ζεστό "Παραμύθι".

Το μοναστήρι της Παναγίας της Προυσιώτισσας είναι επίσης ένα μέρος που σου προτείνω να επισκεφθείς.Η φύση σε όλο της το μεγαλείο.

Φυσικά το "Saloon" θα σε εντυπωσιάσει... είναι μια καφετέρια "αμερικανικού τύπου"(Jack Daniels')1 χιλιόμετρο έξω από την πόλη του Καρπενησίου.Εκεί εκτός από τον καφέ/ποτό σου μπορείς να κάνεις και τουριστική ιππασία...

Από το Καρπενήσι δεν μπορούν να λείπουν και trendoκαφετέριες όπως το "Cinema" και το "Gallery"! :)

Από τοπικά προϊόντα θα σου πρότεινα κυρίως γαλακτοκομιά μιας και στο Καρπενήσι υπάρχουν 2 τυροκομεία που κρατούν όλη την παραγωγή του Καρπενησίου.Σου προτείνω το τυροκομείο του κ.Κουτρομάνου για προϊόντα όπως Φέτα,Γραβιέρα,Κεφαλογραβιέρα,Κεφαλοτύρι,Τσιαλαφούτι(Κατίκι).

Και λουκάνικα του κ.Βρέκκου(θα τα βρεις σε όλα τα καταστήματα/supermarket).

Για διαμονή σε χωριό μπορώ να σου στείλω pm με πληροφορίες/τηλέφωνα.

αμάξι έχω γι αυτό προτιμώ χωρίο απ εξω που φαντάζομαι θα έρθει και λίγο ποιο οικονομικά..

Μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά... :)

Υπάρχει παραδοσιακός ξενώνας με 280? την βραδυά αλλά και με 30? την βραδυά(αναλόγως περιόδου βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. οικονομικά να σου έρθει, δύσκολο αυτήν την εποχή. Σχετικό είναι αυτό βέβαια. Ο nikoskon μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Ότι είναι να κάνεις κάν΄το έγκαιρα γιατί είναι δύσκολη εποχή να βρεις.

 

Καλά να περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα... αν βρείς δοκίμασε "αγριογούρουνο στιφάδο" και "ζαρκάδι στιφάδο" πάντα με προσοχή για κανένα σκάγι/μονόβολο... :)

 

Στο χωριό "Σταύλοι" έχει 1-2 ωραία μέρη να τα φας αυτά, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαγητό θα πας στο χωριό Γαύρος στις ταβέρνες "Χαγιάτι","Το Πέταλο","Η λαδόκολλα"!

Μικρό αλλά γραφικό χωριό για περατζάδα είναι το Βουτύρο με λιγότερους από 30 μόνιμους κατοίκους.Έχει την μεγαλύτερη πετρόκτιστη εκκλησία ("Αγία Παρασκευή") στον νομό Ευρυτανίας.Για φαγητό στο Βουτύρο θα πας στην "Ταβέρνα του Αυστραλού" πίσω από την εκκλησία.

Πέρνα μια βόλτα από το χιονοδρομικό κέντρο αλλά δεν μπορείς να κάτσεις στο σαλέ γιατί ανακαινίζεται.Μπορείς όμως να κάνεις snowmobile κτλπ...

Επίσης πάλι για βόλτα είναι ωραία στο Μεγάλο Χωριό και για καφέ στο μικρό αλλά ζεστό "Παραμύθι".

Το μοναστήρι της Παναγίας της Προυσιώτισσας είναι επίσης ένα μέρος που σου προτείνω να επισκεφθείς.Η φύση σε όλο της το μεγαλείο.

Φυσικά το "Saloon" θα σε εντυπωσιάσει... είναι μια καφετέρια "αμερικανικού τύπου"(Jack Daniels')1 χιλιόμετρο έξω από την πόλη του Καρπενησίου.Εκεί εκτός από τον καφέ/ποτό σου μπορείς να κάνεις και τουριστική ιππασία...

Από το Καρπενήσι δεν μπορούν να λείπουν και trendoκαφετέριες όπως το "Cinema" και το "Gallery"! :)

Από τοπικά προϊόντα θα σου πρότεινα κυρίως γαλακτοκομιά μιας και στο Καρπενήσι υπάρχουν 2 τυροκομεία που κρατούν όλη την παραγωγή του Καρπενησίου.Σου προτείνω το τυροκομείο του κ.Κουτρομάνου για προϊόντα όπως Φέτα,Γραβιέρα,Κεφαλογραβιέρα,Κεφαλοτύρι,Τσιαλαφούτι(Κατίκι).

Και λουκάνικα του κ.Βρέκκου(θα τα βρεις σε όλα τα καταστήματα/supermarket).

Για διαμονή σε χωριό μπορώ να σου στείλω pm με πληροφορίες/τηλέφωνα.

 

Μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά... :)

Υπάρχει παραδοσιακός ξενώνας με 280? την βραδυά αλλά και με 30? την βραδυά(αναλόγως περιόδου βέβαια).

 

Είσαι καλύτερος και απο τουριστικό οδηγό!!! 1000 thanks φίλε :)

Σου έχω στείλει και pm για να μου προτείνεις ξενώνα αν θές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι γινεται με τα ξενοδοχεια στο Ηρακλειο? Ολα ειναι απο 100 ευρω και πανω.

Θελω να κατεβω για 3ημερο και μαζι με τα αεροπορικα θα πρεπει να χαλασω τι μισο μισθο μου!!! Τι χαλι ειναι αυτο?

Υπαρχει αραγε κανενα σε λογικη τιμη ? ( 30 - 40 ευρω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να μαθω χιλιομετρα απο αθηνα ποσα ειναι?

ποση ωρα ταξιδη με το αυτοκινητο ειναι?

αν θελησω αεροπορικος να παω ποσο παει το εισητηριο με επιστροφη που θα κατεβω?

αν δεν ειναι μεσα στην παργα το αεροδρομιο που ειναι και ποσα χιλιομετρα απο παργα ειναι?

και αν ξερεται να μου προτεινεται τιμες και ξενοδοχεια που μπορω να μεινω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Ψάχνω να φύγω κάνα 4ήμερο με την γυναίκα,

αυτή πληρώνει :P

έχει κανένας καμμία καλή πρόταση, έτσι γραφική χειμωνιάτικη με τζάκι και nova φάση? :-)

 

σκεφτόμουν για Πήλιο ή κάτι τέτοιο, αν ξέρει κανένας κάποιο καλό ξενοδοχείο/δωματιο εκεί, ή και κάπου πιο κοντά (στην Αθήνα) ακόμα καλύτερα...

 

Αν έχει κανένας καμμία καλή εμπειρία από κάποιο μέρος, να με βοηθήσει plz....

 

 

(έκανα ένα σχετικό search,και εδώ και στον γούγλη, αλλά θα ήθελα μία όχι επαγγελματικής φύσης πρόταση/συμβουλή) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...