Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν με έχει απασχολήσει και ποτέ, να σου πω την αλήθεια.

Τώρα που το κοίταξα, για economy είναι 20kg, και η χειραποσκευή που κρατάς μαζί σου, μέχρι 8kg.

Ε, νταξ. Υπεραρκετά πιστεύω, ακόμα και για 10 μέρες.

οι βαλιτσες που λες ειναι ανα ατομο 20kg και 8kg χειραποσκευη?

για τελος ιουλιου με μεσα αυγουστου που εβαλα lufthansa βγαινει 180€ ανα ατομο πηγαινε ελα.

 

 

έβαλα στην τύχη δύο ημερομηνίες φεβρουαρίου

 

εμενα για φλεβαρη δεν εχει διαθεσιμες πτησεις που δικιμασα τωρα,δεν ξερω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια!!Θα ηθελα να μου λυσετε μερικες αποριες σχετικα με την αγορα αεροπορικων εισητηριων μεσω ιντερνετ διοτι δεν εχω ιδεα και θα ηθελα να μαθω πως ακριβως γινεται και αν συμφερει...Λοιπον ειμαι 18 χρονων και ειναι πρωτη φορα που θα ταξιδεψω με αεροπλανο και λογω οτι σπουδαζω Αθηνα και επειδη ειμαι απο το Ηρακλειο προκειται να κανω πολλα δρομολογια με αεροπλανο.Αρχικα θα ηθελα να μου εξηγησετε τι διαφορα εχουν ολα αυτα τα sites που βρισκεις στο ιντερνετ για την αγορα εισητηριου με το να επισκεφτεις κατευθειαν το site της αεροπορικης εταιρειας και να το αγορασεις απο εκει...Επειτα μετα την αγορα τι ακριβως γινεται?? Σου δινεται καποια αποδειξη οτι εχεις αγορασει το εισητηριο που πρεπει να την εκτυπωσεις ??Επισης τι ειναι το ηλεκτρονικο εισητηριο που διαβασα καπου..?Επισης μια ακομη ερωτηση...Σημερα πηγα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο (δεν ειμαι σιγουρος αν λεγεται ετσι) και του ειπα οτι θελω για τις ταδε ημερομηνιες και ωρες εισητηρια και τα πληρωσα...Μου εδωσε ενα αποκομμα απο e-mail νομιζω που περιεχει κατι πληροφοριες..Αυτο πως χρησιμοποιειται??Ειναι κρατηση εισητηριων μεσω ιντερνετ??Για εξηγηστε μου τα λιγο...

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα θα ηθελα να μου εξηγησετε τι διαφορα εχουν ολα αυτα τα sites που βρισκεις στο ιντερνετ για την αγορα εισητηριου με το να επισκεφτεις κατευθειαν το site της αεροπορικης εταιρειας και να το αγορασεις απο εκει

 

Μεταξύ τους, την ίδια διαφορά που έχουν και τα ταξιδιωτικά γραφεία μεταξύ τους: μερικές φορές καμία, μερικές φορές άλλες τιμές λόγω προσφορών που έχουν κλείσει με την αεροπορική. Μπορεί πχ να έχουν αγοράσει 30 εισιτήρια σε τιμή γκρουπ και να τα σπρώχνουν σε τιμή λίγο χαμηλότερη της ατομικής. Αυτή είναι και η διαφορά που μπορεί να έχουν και από τη μαμά αεροπορική, συνήθως οι τιμές δεν έχουν διαφορά και η μόνη εξυπηρέτηση των site αυτών είναι ότι κάνουν σύγκριση πολλών διαφορετικών εταιρειών για το ίδιο δρομολόγιο για να βρουν τη φθηνότερη. Από Αθήνα-Ηράκλειο βέβαια, εσύ απλώς θα τσεκάρεις Ολυμπιακή και Aegean, άντε και Athens Airways, οπότε δε νομίζω να σου χρειάζεται κάποιο τέτοιο site.

 

Επειτα μετα την αγορα τι ακριβως γινεται?? Σου δινεται καποια αποδειξη οτι εχεις αγορασει το εισητηριο που πρεπει να την εκτυπωσεις ?

 

Σου στέλνει με email μια απόδειξη κράτησης και το πρόγραμμα πτήσης (πότε φεύγεις, από που, τι εταιρεία, τι αεροπλάνο και τα αντίστοιχα της επιστροφής).

Δεν είναι απαραίτητο να την τυπώσεις, αλλά αν έχεις printer, κακό δεν κάνει να το έχεις μαζί σου ως καβάτζα αν παίξει πρόβλημα με το ηλεκτρονικό εισιτήριο (δες παρακάτω).

 

Επισης τι ειναι το ηλεκτρονικο εισητηριο που διαβασα καπου..?

 

Σημαίνει απλώς πως το εισιτήριό σου δεν υπάρχει σε έντυπη μορφή (ακόμα) ώστε να στο στείλουν ταχυδρομικά όπως γινόταν στα 90s. Υπάρχει καταχωρημένο στο σύστημα και θα το παραλάβεις όταν πας στο γκισέ του αεροδρομίου να παραδώσεις τη βαλίτσα σου. Θα δείξεις την ταυτότητά σου και θα το παραλάβεις. Σε περίπτωση που έχει γίνει κάποιο λάθος αν έχεις μαζί σου την απόδειξη κράτησης που σου έστειλαν με email ή αν έχεις αντιγράψει από αυτήν απλώς τον κωδικό (κάνει κρα ποιός είναι) ξεμπλέκεις άμεσα, γι' αυτό ενώ στην ουσία χρειάζεσαι μόνο ταυτότητα/διαβατήριο καλό είναι να έχεις και την απόδειξη μαζί.

 

Επισης μια ακομη ερωτηση...Σημερα πηγα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο (δεν ειμαι σιγουρος αν λεγεται ετσι) και του ειπα οτι θελω για τις ταδε ημερομηνιες και ωρες εισητηρια και τα πληρωσα...Μου εδωσε ενα αποκομμα απο e-mail νομιζω που περιεχει κατι πληροφοριες..Αυτο πως χρησιμοποιειται??Ειναι κρατηση εισητηριων μεσω ιντερνετ??

 

Η απόδειξη κράτησης με τον κωδικό σου επάνω, που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν αγορασεις το εισητηριο μεσω ιντερνετ το παραλαμβανεις στο αεροδρομιο μεσω της ταυτοτητας σου ? Και στο γραφειο που πηγα να αγορασω τα εισητηρια στην ουσια εκανε αυτη τη διαδικασια περιπου σωστα? οταν παω στο αεροδρομιο θα μου δωσουν τα εισητηρια....καπως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν αγορασεις το εισητηριο μεσω ιντερνετ το παραλαμβανεις στο αεροδρομιο μεσω της ταυτοτητας σου ? Και στο γραφειο που πηγα να αγορασω τα εισητηρια στην ουσια εκανε αυτη τη διαδικασια περιπου σωστα? οταν παω στο αεροδρομιο θα μου δωσουν τα εισητηρια....καπως ετσι.

Στο αεροδρόμιο θα σου δώσουν απευθείας την κάρτα επιβίβασης, για να μπεις στο αεροπλάνο. Όπως και αν βγάλεις εισιτήρια πλέον, αυτό συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Έχει κανείς εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι για την Air China; Επίσης, αν έχεις layover κανένα 12ωρο σε κινεζική πόλη, βγαίνεις έξω να δεις τίποτα ή μπλέκεις με βίζες και ελέγχους, οπότε δεν παλεύεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει.Αλλα ξέρω για πολύ μέτριο σέρβις και μέτρια αεροσκάφη.Αν έβρισκα πολύ εξαιρετική τιμή θα την χρησιμοποιούσα σε μακρινό ταξίδι.Και την απόφαση δεν θα την έπαιρνα εύκολα.Πρώτες επιλογές θα ήταν είτε οι εταιρίες του κόλπου είτε η LH.

 

Δεν κατάλαβα ωστόσο αν ο τελικός σου προορισμός είναι η Κίνα i άλλη χωρα.Δηλαδή αν θα πας σε κινεζικο έδαφος Σαγκάη μέσw Πεκίνου γιατί όχι να μην κανεις μια βόλτα στο Πεκίνο μια και θα χεις πολλές ώρες στην διάθεση σου.Τώρα άμα πας σε κάποια άλλη Ασιατική χωρα μέσw Πεκίνου είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικός προορισμός είναι άλλη ασιατική χώρα.

Απ' ό,τι βλέπω, σε σχέση με τις εταιρείες του κόλπου η τιμή της China δεν είναι ιδιαίτερα φθηνότερη (λίγες δεκάδες ευρώ). Απλώς έλεγα μήπως εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να κάνω μια ημερήσια βόλτα στο Πεκίνο, αφού θα φάω την ταλαιπωρία του ταξιδιού, έτσι κι αλλιώς.

Το θέμα είναι να μην ταξιδέψω με καμιά κινέζικη σκοτώστρα και βέβαια αν θα είναι εύκολο να βγω από το αεροδρόμιο ή θα πρέπει να φάω ώρες στους ελέγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικός προορισμός είναι άλλη ασιατική χώρα.

Απ' ό,τι βλέπω, σε σχέση με τις εταιρείες του κόλπου η τιμή της China δεν είναι ιδιαίτερα φθηνότερη (λίγες δεκάδες ευρώ). Απλώς έλεγα μήπως εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να κάνω μια ημερήσια βόλτα στο Πεκίνο, αφού θα φάω την ταλαιπωρία του ταξιδιού, έτσι κι αλλιώς.

Το θέμα είναι να μην ταξιδέψω με καμιά κινέζικη σκοτώστρα και βέβαια αν θα είναι εύκολο να βγω από το αεροδρόμιο ή θα πρέπει να φάω ώρες στους ελέγχους.

Για να μπεις στην China θέλεις βίζα.Αφιέρωσε τον χρόνο σου για το Πεκίνο σε άλλο ταξίδι σου.

 

Εγώ θα προτιμούσα τις ανέσεις που προσφέρουν οι εταιρίες του κόλπου εφόσον η διαφορα είναι μικρή.Η Air-China είναι ασφαλής εταιρία αλλα οι ανέσεις αρκετά υποδιέστερες από άλλες.Εφόσον πας ένα μεγάλο σε διάρκεια ταξίδι καλά θα ήταν να είσαι όσο πιο δυνατόν πιο άνετα.Βεβαια άλλο Ντόχα,Abu Ντάμπι,Dubai και Σιγκαπούρη και άλλο Πεκίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει παει κανεις Puerto Rico και αν ναι, ας δωσει καποιες συμβουλες. Ειδα μια ταινιουλα προσφατα και μου φανηκε παραδεισος!!!

 

 

ένας συμφοιτητής μου είναι από κει

εδιτ

 

θα σου στείλω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει παει κανεις Puerto Rico και αν ναι, ας δωσει καποιες συμβουλες. Ειδα μια ταινιουλα προσφατα και μου φανηκε παραδεισος!!!

Το rum diary είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,παω Λονδινο για δευτερη φορα και θελω να δω αλλα πραγματα.οχι αυτα τα κλασσικα που πηγαινουν ολοι τη πρωτη τους φορα,γιατι τα εχω δει προφανως!!θελω κατι πιο ψαγμενο. ωραια και ενδιαφερον μαγαζια,ωραιο αλλα οχι ακριβο φαι,καμια ψαγμενη εκθεση,φθηνεσ αγορες σε ρουχα-βιβλια-πραγματακια-Leaf markets και τετοια πραγματα. Ενημερωτικα ειναι φοιτητης διακοσμησης οποτε κατι κοντα στο κλαδο μου θα ηταν καλοδεχουμενο!

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φαγητο δες http://www.urbanspoon.com/c/52/London-restaurants.html

εγω τα μαγαζια που πηγαινω πιο πολυ ειναι τα barrafina, koya, bincho, da polpo, spuntino, opera tavern για φτηνα. τα pitt cue co και το meat liquor ειναι αψογα επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,παω Λονδινο για δευτερη φορα και θελω να δω αλλα πραγματα.οχι αυτα τα κλασσικα που πηγαινουν ολοι τη πρωτη τους φορα,γιατι τα εχω δει προφανως!!θελω κατι πιο ψαγμενο. ωραια και ενδιαφερον μαγαζια,ωραιο αλλα οχι ακριβο φαι,καμια ψαγμενη εκθεση,φθηνεσ αγορες σε ρουχα-βιβλια-πραγματακια-Leaf markets και τετοια πραγματα. Ενημερωτικα ειναι φοιτητης διακοσμησης οποτε κατι κοντα στο κλαδο μου θα ηταν καλοδεχουμενο!

Ευχαριστω!

 

http://www.timeout.com/london/

 

Επειδή τα πράγματα "τρέχουν" δές τι παίζει τις ημέρες που θα πάς είτε σε event είτε σε εκθέσεις κτλ.

 

Ρίξε μια ματιά στο design museum εφόσον σε ενδιαφέρουν τα σχετικά και αν δεν έχεις πάει, κάνε οπωσδήποτε μια βόλτα απο το tate modern. Φαγητά κτλ εγώ θα εμπιστευόμουν κατα γράμμα ότι έγραψε ο τούφας απο πάνω. Το "τα έχω δεί όλα" είναι σχετικό. Camden horse market/notting hill κυριακή πρωί για αγορές και ψιλολόγια έχεις πάει; Τι σε ενδιαφέρει περισσότερο; Πολύ φθηνά βιβλία μπορείς να βρείς αν κάνεις μια βόλτα στο south bank που έχει πολλούς πλανόδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...