Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το πώς πάμε από την Ελλάδα στη Γερμανία με τρένο. Από πού φεύγουν τα τρένα από Ελλάδα, τις τιμές κ.λπ. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες μολις επεστρεψα απ τη βιεννη.οτι κ να πω θα ναι λιγο.απο που να ρχισω κ που να τελειωσω.η πολη ειναι σκετη μαγεια!!ζεις πραγματικα ενα παραμυθι οταν βρισκεσαι εκει ειδικα τετοιες μερες ενοψει χριστουγεννων.αυτο το προορισμο τον προτεινο ανεπιφυλακτα χωρις δευτερη σκεψη σε οποιονδηποτε.προσωπικα με τη πρωτη ευκαιρια θα την επισκεφτω παλι διοτι 3 βραδιες ητανε λιγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που δεν είδα το posting νωριτερα να σου πρότεινα που να πας...είχα μεινει χρονα βιέννη κα θα σουλεγα και τα χωμενα μερη που να πας...αλλα είναι μαγεια σίγουρα!Εγω προτείνω παιδια Πολωνια, ήταν απτα πιο ωραια ταξιδια πουχα ακνει, και η χωρα είναι παμφθηνη, οποτε είσαι ανετος να κανεις οτι θες χωρίς να σκεφτεσαι τα λεφτα...Παντως τα τραίνα απο Ελλάδα για εξωτερικο κατι εχω ακουσει ότι κοπηκανε αο τον ΟΣΕ...έχει κρατησει κάποια βασικα για Βαλκανια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φευγω για Ελσινκι-Ταλιν 9 βραδια. Γυρναω των φωτων. Υπαρχει κανενα ιδιαιτερο hint or tip ?

 

Πχ κανενα ασυνηθιστο σημειο για επισκεψη, προτεινομενο μερος για φαι, γραφικη λιμνη, πρωτοτυπο ποταδικο, ενδιαφερουσα γειτονια, σαουνα βουτια σε παγο (λεω εγω τωρα), καλη εκδρομουλα σε κοντινη κωμοπολη;

 

προταση για αλλαγη χρονου στο Ελσινκι; εχει χαβαλε στις πλατειες με τα πυροτεχνηματα; τα καζινο αξιζουνε για χαζοτουριστες ή μονο για τζογαδορους;

 

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Φινλανδία βρέθηκα Μάιο, οπότε αυτά που θα σου πω μπορεί να είναι εντελώς άκυρα για το χιονισμένο Ελσίνκι.

 

Σε γενικές γραμμές μικρή πόλη, περπατιέται εύκολα (με τα χιόνια δεν ξέρω) και έχει βολικά τραμ. Θα πας σίγουρα στις 3 μεγάλες εκκλησίες (αξίζει αυτή που είναι φτιαγμένη μέσα στον βράχο). Αν δεν είναι παγωμένη η θάλασσα, να πας στη Suomenlina, που είναι ένα νησάκι-παλιό φρούριο, 10 λεπτά με το πλοίο από το Ελσίνκι. Το καλοκαίρι είχε πολλή ζωή, αλλά αμφιβάλλω για τώρα. Είναι πάντως και μνημείο της Unesco. Γενικά ακριβό το θυμάμαι το Ελσίνκι και χωρίς πολλά αξιοθέατα. Να πας οπωσδήποτε στο Ταλίν. Αφού θα έχεις χρόνο, πάρε το τρένο από Ελσίνκι και πήγαινε στο Τούρκου. Είναι κανά 2ωρο απόσταση. Θα δεις την ύπαιθρο της Φινλανδίας (λογικά μια ατέλειωτη ασπρίλα τέτοιον καιρό) και το Τούρκου είναι μια συμπαθητική πόλη για μια ημερήσια βόλτα (όχι για παραπάνω).

Στο Ελσίνκι πέρνα να φας από τον Karl Fazer που είναι ένα φούρνος/ζαχαροπλαστείο στο κέντρο της πόλης.

Αυτά, με την επιφύλαξη της εντελώς διαφορετικής εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φευγω για Ελσινκι-Ταλιν 9 βραδια. Γυρναω των φωτων. Υπαρχει κανενα ιδιαιτερο hint or tip ?

 

Πχ κανενα ασυνηθιστο σημειο για επισκεψη, προτεινομενο μερος για φαι, γραφικη λιμνη, πρωτοτυπο ποταδικο, ενδιαφερουσα γειτονια, σαουνα βουτια σε παγο (λεω εγω τωρα), καλη εκδρομουλα σε κοντινη κωμοπολη;

 

προταση για αλλαγη χρονου στο Ελσινκι; εχει χαβαλε στις πλατειες με τα πυροτεχνηματα; τα καζινο αξιζουνε για χαζοτουριστες ή μονο για τζογαδορους;

 

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!

 

Αν δεν έχεις κλείσει ξενοδοχεία προτείνω ανεπιφύλαχτα (και το εννοώ όσο δεν πάει) την εξής διαδρομή ->

 

Ελσίνκι (Τούρκου) -> Στοκχόλμη -> Ταλλίνν -> Ελσίνκι

 

Οι διαδρομές:

Τούρκου -> Στοκχόλμη

Στοχκόλμη -> Ταλλίνν

 

είναι όλες μια νύχτα με το πλοίο και πιο φθηνές από ξενοδοχείο στο Ελσινκι. Οι διαδρομές με τα πλοία είναι πολύ ωραίες (ειδικά το τούρκου στοχκόλμη!), τα πλοία είναι tax free μέσα, και όλες οι πόλεις αξίζουν.

 

Θα με ευγνωμονείς όταν γυρίσεις. 9 Μέρες είναι υπερβολικά πολλές για να μείνεις Φιλανδία.

.

 

Αν τελικά το κάνεις θα σου γράψω πιο αναλυτικές πληροφορίες.

 

Στη Φινλανδία βρέθηκα Μάιο, οπότε αυτά που θα σου πω μπορεί να είναι εντελώς άκυρα για το χιονισμένο Ελσίνκι.

 

Σε γενικές γραμμές μικρή πόλη, περπατιέται εύκολα (με τα χιόνια δεν ξέρω) και έχει βολικά τραμ. Θα πας σίγουρα στις 3 μεγάλες εκκλησίες (αξίζει αυτή που είναι φτιαγμένη μέσα στον βράχο). Αν δεν είναι παγωμένη η θάλασσα, να πας στη Suomenlina, που είναι ένα νησάκι-παλιό φρούριο, 10 λεπτά με το πλοίο από το Ελσίνκι. Το καλοκαίρι είχε πολλή ζωή, αλλά αμφιβάλλω για τώρα. Είναι πάντως και μνημείο της Unesco. Γενικά ακριβό το θυμάμαι το Ελσίνκι και χωρίς πολλά αξιοθέατα. Να πας οπωσδήποτε στο Ταλίν. Αφού θα έχεις χρόνο, πάρε το τρένο από Ελσίνκι και πήγαινε στο Τούρκου. Είναι κανά 2ωρο απόσταση. Θα δεις την ύπαιθρο της Φινλανδίας (λογικά μια ατέλειωτη ασπρίλα τέτοιον καιρό) και το Τούρκου είναι μια συμπαθητική πόλη για μια ημερήσια βόλτα (όχι για παραπάνω).

Στο Ελσίνκι πέρνα να φας από τον Karl Fazer που είναι ένα φούρνος/ζαχαροπλαστείο στο κέντρο της πόλης.

Αυτά, με την επιφύλαξη της εντελώς διαφορετικής εποχής.

 

Καλά ε πολύ χάρηκα που πήγες τελικά ταλλίνν και σου άρεσε !!!! grin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε πολύ χάρηκα που πήγες τελικά ταλλίνν και σου άρεσε !!!! grin.png

Χα, δεν πήγα, αν και ήθελα! Μια μέρα είχα μόνο στο Ελσίνκι (ένα απόγευμα και το επόμενο πρωί) και δεν προλάβαινα. Πήγαν όμως κάτι φίλοι 2 μήνες μετά (τους είπα ότι μου το σύστησε ντόπιος) και μεταφέρω τα καλά λόγια (συν ότι κατάλαβα πως μετά τις 3 μέρες στο Ελσίνκι λογικά θα βαριέσαι θανάσιμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κλεισει αερο/πλοιο/ξενοδοχειο για 4 γεματες μερες Ελσινκι και με φερυ μποτ στο Ταλιν για αλλες τοσες μερες.

Ελεγα μηπως ηξερε ή ειχε να προτεινει κανεις κατι ιδιαιτερο που συμφωνα με το νομο του Μερφη μαθαινει μολις επιστρεψεις απο το ταξιδι.

Η κρουαζιερα στην Βαλτικη καλη ακουγεται αλλα δεν θα γινει λογω κλεισμενων εισιτηριων/ξενοδοχειων. Θα ψαξω για το Τουρκου

Ευχαριστω για τα σχολια, παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

Μου ζητήθηκε να συγκεντρώσω πληροφορίες για μια εκδρομή στην Κούβα (όχι για μένα δυστυχώς).. Επειδή όπως δεν μπορώ να βρω τα πάντα που με ενδιαφέρουν από wikipedia κλπ, ήθελα πληροφορίες από κάποιον που ίσως έχει πάει, όσο το δυνατόν πιο πρόσφατα..

 

Το άτομο που ενδιαφέρεται είναι κάπως μεγάλης ηλικίας, οπότε (μάλλον) μιλάμε για γκρουπ. Θα πάει βέβαια με (συνομήλικη) παρέα, αλλά χωρίς ξένες γλώσσες και τέτοια, θεωρώ από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να βγάλουν άκρη αν πάνε μόνες τους. Άσε που δεν νομίζω να το τολμήσουν ούτως ή άλλως αν δεν ξέρουν ότι θα έχουν συνοδούς κλπ..

 

Ήθελα να ξέρω βασικά, ποια εποχή αξίζει να πάει κανείς (από άποψη ομορφιάς αλλά και από οικονομική άποψη -εισιτήρια κλπ), κάποιο πρακτορείο που κάνει τα συγκεκριμένα δρομολόγια (με αφετηρία λογικά Θεσσαλονίκη, εκτός αν αξίζει τόσο πολύ να φύγουν από άλλο μέρος της Ελλάδας), κάποια σχόλια για το γενικότερο κόστος ζωής κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

greek-movies.com γραψε κουβα και θα δεις 3 gr εκπομπες και απο εικονες alpha

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_taxworld_1_05/10/2007_206602

οι πληρωμες γινονται κυριως σε δολαριο που μαλλον συμφερει και μας καλυτερα αυτον τον καιρο.ας τσεκαρουν ισοτιμια με το τουριστικο πεσος.

 

just for the records την κουβα την θεωρω καταλληλη κυριως για σεξοτουρισμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

Μου ζητήθηκε να συγκεντρώσω πληροφορίες για μια εκδρομή στην Κούβα (όχι για μένα δυστυχώς).. Επειδή όπως δεν μπορώ να βρω τα πάντα που με ενδιαφέρουν από wikipedia κλπ, ήθελα πληροφορίες από κάποιον που ίσως έχει πάει, όσο το δυνατόν πιο πρόσφατα..

 

Το άτομο που ενδιαφέρεται είναι κάπως μεγάλης ηλικίας, οπότε (μάλλον) μιλάμε για γκρουπ. Θα πάει βέβαια με (συνομήλικη) παρέα, αλλά χωρίς ξένες γλώσσες και τέτοια, θεωρώ από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να βγάλουν άκρη αν πάνε μόνες τους. Άσε που δεν νομίζω να το τολμήσουν ούτως ή άλλως αν δεν ξέρουν ότι θα έχουν συνοδούς κλπ..

 

Ήθελα να ξέρω βασικά, ποια εποχή αξίζει να πάει κανείς (από άποψη ομορφιάς αλλά και από οικονομική άποψη -εισιτήρια κλπ), κάποιο πρακτορείο που κάνει τα συγκεκριμένα δρομολόγια (με αφετηρία λογικά Θεσσαλονίκη, εκτός αν αξίζει τόσο πολύ να φύγουν από άλλο μέρος της Ελλάδας), κάποια σχόλια για το γενικότερο κόστος ζωής κλπ..

 

Γειαα !

 

Καταρχάς λανθασμένα έγραψε ο kage ότι πληρωμές γίνονται με το δολλάριο.Συστήνω οπωσδήποτε μόλις φτάσει να αλλάξει τα λεφτά του σε pesos convertible-το τουριστικό πέσος.

 

Κάτι για αρχή:

Αν και θα πάει με γκρουπ προτείνω ο γνωστός σου (εφ'όσον είναι γνώστης της αγγλικής,δεν ξέρω αν το έχει στα ελληνικά) να προμηθευτεί με το travel guide του Lonely Planet είναι φετινή έκδοση,ενναλακτικά αν δεν το βρει προτείνω την πιο παλιά έκδοση Lonely planet-Cuba 2009 είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί κατά την γνώμη μου.

 

επίσης για αρχή και πάλι : Cuba Travel Information και υπάρχει και αντίστοιχο φόρουμ.

 

Καλύτερη εποχή είναι Μάρτιος μέχρι Μάιος,το καλοκαίρι μετά η ζέστη είναι ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ,με την έναρξη του καλοκαιριού έρχονται και τα hurricans,επίσης καλούτσικη εποχή είναι και Οκτωβριος και Νοέμβριος αν και φυσάει αρκετά .Δεκέμβρης,Γενάρης,είναι σεζόν-γίνεται χαμός και οι τιμές ανεβαίνουν.

 

Χωρίς ισπανικά,και χωρίς συνοδούς,σόρρυ αλλά ΔΕΝ θα πήγαινα.Πολύ σπάνια θα βρεις κάποιον που να μιλάει αγγλικά,και συνήθως είναι αυτοί που δουλεύουν στα ξενοδοχεία.

Κάποιοι που μιλάνε αγγλικά είναι αυτοί που νοικιάζουν τα σπίτια τους στους τουρίστες,τα casa particular.Aν θέλουν να πάνε μόνοι τους προτείνω να μείνουν εκεί λοιπόν και όχι σε ξενοδοχείο.

 

Τα λεφτά είναι πάντα ένα δύσκολο θέμα.Σίγουρα οταν έχεις αρκετά είσαι πιο άνετος,αλλά μιας και μιλάμε για Κούβα οι ισοτιμίες είναι πανω κάτω ίδιες με το ευρώ.Στην Κούβα περνάς και με λίγα λεφτά καλά,αρκεί να έχεις γνωστούς :mrgreen: και να μιλάς ισπανικά έτσι ώστε να σφάζεσαι με κάποιον κουβάνο να σου κατεβάσει την τιμή ^_^

Αν τώρα οι γνωστοί σου δεν θέλουν να κάθονται όλη μέρα στην ταράτσα κάπου στο ...Las Tunas και να ακουνε τα κελαϊδίσματα των πουλιών και τους τσακωμούς των γειτόνων,καλύτερα να έχουν περίσσια λεφτά για εκδρομές στην υπόλοιπη ενδοχώρα.

 

Δεν προτείνω:Varadero.Μπλιαχ.Μια μάζωξη ξενοδοχείων και τριγύρω τίποτα άλλο,δύσκολα θα βρεις να φας εκτός και κατα πάσα πιθανότητα θα κάνουν διακοπές με άγγλους και γερμανούς να λιάζονται όλοι μέρα σαν τα ψάρια στην στεριά στην παραλία.Η Κούβα είναι ΠΟΛΥ όμορφη για να περάσεις τις μέρες σου ξάπλα.

 

 

Xμ τι άλλο, λίγα έγραψα,αν θες τιποτα άλλο,ρώτα με.Για πτήσεις από Ελλάδα και τιμές ΔΕΝ ξέρω,δεν μένω εκεί.Aλλά γενικά ας ψάξουν αν τους συμφέρει να έρθουν από Ελλάδα προς Ολλανδία,Γερμανία ή Γαλλία και μετά Κούβα.

 

Αυτά....ελπίζω να βοήθησα κάπως,έστω και λίγο,τα έγραψα λίγο μπερδεμένα,anyway

 

 

 

σεξοτουρισμός....μμμ...ΜΗΝ.Πραγματικά,ΜΗΝ.ΟΥΤΕ για πλάκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..

 

Να διευκρινίσω πάντως, πως η ενδιαφερόμενη είναι γυναίκα, μεγάλης ηλικίας, που ΔΕΝ γνωρίζει αγγλικά ή άλλη ξένη γλώσσα. Οπότε μιλάμε 98% για γκρουπ (αφήνω ένα 2% μήπως και κάποια άλλη στην παρέα με την οποία σκοπεύει να πάει ξέρει αγγλικά/ισπανικά και κάνουν καμιά ταρζανιά.. Αν και το θεωρώ μάλλον απίθανο)..

 

Όσο για ισοτιμίες, περισσότερο με ενδιαφέρει αν γνωρίζει κανείς το κόστος ζωής. Δηλαδή πχ (για να αναφέρω το πιο απλό), έναν καφέ έξω θα τον πιεις όσο περίπου κι εδώ; Θα τον πιεις με 1 ευρώ; Ή με 10 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...