Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ok σας ευχάριστw para πολύ.

 

Επιπλέον αναρωτιέμαι αν apofasisw να γλιτώσω το ταξί για να παw από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο, θεωρείται καλή thn επιλογή να χρησιμοποιήσω το λεωφορείο? Metro από JFK aiport προς κέντρο δεν έχουν φτιάξει ακόμα.έτσι δεν είναι?

 

Όσο για την απορία του Τούφας δεν ξέρω τι είδους αλκοόλ θέλει να πάρει αλλα ούτε ποιο αεροδρόμιο του Λονδίνου και terminal tha χρησιμοποιήσει. Λόγου χάρι το T5 έχει ένα εξαιρετικό bar όπου μπορείς να αγοράσεις και ποτά αλλα δεν θυμάμαι τιμές.Ostoso tο T5 το χρησιμοποιεί μονο η εταιρία BA.Η Ζυρίχη ακόμη και τα duty free είναι πανάκριβη σε σχέση με αλλα αεροδρόμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αμα αγορασεις απο λονδινο προς ελλαδα και πας μεσω ζυριχης δεν γλιτωνεις τον φορο?

 

Ποιον φόρο?

Μην ανησυχείς δεν θα χεις τετoiα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αεροδρομιο στο λονδινο εχει αλλη τιμη για ταξιδι μεσα στην ΕΕ και αλλη εκτος ΕΕ (φτηνοτερη). Μου ειχανε πει οτι αν παω αθηνα μεσω ελβετιας εχω την πιο φτηνη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα ταξιδιωτες! επειδη ετοιμαζω ενα ταξιδακι στο αμστερνταααααμμμμ ψαχνω για ενα σακιδιο πλατης backpack που να ενδεικνύεται για τα ταξιδια σε μεγεθος σχολικης τσαντας περιπου οχι αυτα που ειναι για στρωματα camping κλπ..κοιταω για the north face αν εχετε καμια καλη προταση απο προσωπικη χρηση ευπροσδεκτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alpine pro 35lt από woodland στα 35-40ευρώ. Μοιαζει πολύ με σχολική τσάντα έχει 2 θεσεις για τα πράγματα στο κυρίως μέρος της τσάντας, 1 θέση εξωτερικά για γρήγορη πρόσβαση σε αντικείμενα με πολλές όμως θήκες και μια ακόμα τσεπουλα με φερμουαρ, επίσης έχει 2 δεσίματα μπροστά για καλύτερη στήριξη και βαση στην πλατη για καλη εφαρμογη. Ειναι λίγο ακριβό αλλά κανει ακριβώς για τη χρήση που το θέλεις από εκει και πέρα μπορεις να βρεις κατι φθηνότερο με λιγότερες ίσως επιλογές στις θηκες ή τα δεσίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ετοιμαζω ταξιδι για βιεννη ενα 3μερο κ θα θελα αν μπορειτε να μου πειτε τι αξιζει να επισκεφτω αλλα και τι οχι ετσι ωστε να κερδισω χρονο.εχει παει κανεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας στον καθεδρικο του αγιου Στεφανου βεβαιως βεβαιως που ειναι και στο κεντρο της πολης.. στο Schönbrunn, να δεις το παλατι(ειναι μεσα σ ενα ωραιο παρκο που εχει κι ενα εστιατοριο-καφε πανω πανω. ωραιο μεν εμφανισιακα, αλλα για φαγητο δε θα στο προτεινα). Στη βολτα σου στην πολη επισης θα δεις το Hofburg, και θα επισκεφτεις την ισπανικη σχολη ιππασιας, πολυ γνωστη για τα αλλογα της, τα λιπιτσανερ( http://www.srs.at/ ).. Εκει μπορεις να διαλεξεις η απλη ξεναγηση στους χωρους-σταβλο, η και να παρακολουθησεις την παρασταση-αν σ αρεσουν τα αλογα αξιζει, αλλιως δε χρειαζεται. Να μπεις μεσα στην οπερα, και να περασεις απο το δημαρχειο.

 

θα δεις επισης 2 μεγαλα μουσεια, το ενα απεναντι απο το αλλο. Το ενα ειναι τεχνων και το αλλο φυσικης ιστοριας, εγω μπηκα στο δευτερο και μου αρεσε πολυ. Και ως κτηρια ομως ειναι κι αυτα πολυ γραφικα.

 

Πηγαινε στο Figlmuller για σνιτσελ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Ειναι στο κεντρο κι αυτο, σ ενα στενακι, αν ρωτησεις θα σου πουν που. θα πας ομως "ακυρη" ωρα πχ απογευμα κατα τις 5 γιατι μεσημερι-βραδυ γινεται πανικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μεινω για 3 βραδιες σ αυτο εδω το ξενοδοχειο http://www.booking.com/hotel/at/boutique-stadthalle.el.html?aid=311101;label=hotel-70419-at-rx2hHWro4R_2Fs7S1SLHMQS940162037;sid=5bf9549d054d1295689e2a78d6e2268a;dcid=1;checkin=2012-06-09;checkout=2012-06-10;srfid=5ef239cbe3eaca722fecc3d108eaa496X1

tnx margaritagr ισως να μη παω στα αλογα στα υπολοιπα ομως θα σ ακολουθησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω και ζωολογικο κηπο, εχει πολυ πραμα. Εκανα σα μικρο παιδι οταν πηγα. Figlmuller οπωσδηποτε, συμφωνω οτι πρεπει να αποφυγεις ωρες αιχμης. Δεν ειχα παει φυσικης ιστοριας, προτιμησα το kunsthistorische(καπως ετσι), αρκετα καλο. Ειχα τυχει και σε καλη εκθεση στο μουσειο Albertina, επισης αξιζε. Α, για ποτο δοκιμασε το μπαρακι στο ξενοδοχειο Do&Co (roof), ακριβως απεναντι απο τον καθεδρικο. Κατα τα αλλα ωραια wine bars στα στενακια του κεντρου, οι αυστριακοι φημιζονται για τα κρασια τους, οχι τοσο για τη μπυρα τους. Επισης για την ατμοσφαιρα αξιζει να πας για ενα καφε στα παραδοσιακα καφε της Βιεννης, τα περισσοτερα ειναι πανω απο 100 ετων. Αν σκεφτεις τις μορφες της διανοησης που εχουν περασει απο εκει, αξιζει για μια ωριτσα(ειχα παει στο καφε Hawelka).

 

Για ψωνια κλπ μην το σκεφτεις, δεν ειναι φτηνη πολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tnx doctor βοηθησες ηδη αρκετα :rolleyes:

να προσθεσω οτι θα παω στα μεσα δεκεμβρη οποτε φανταζομαι πως θα χει αρκετο κρυο ετσι?

Επεξ/σία από marten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μέρες είναι λίγες. Μία μέρα θα πρότεινα μουσείο τέχνης + βόλτα στην πόλη να δεις stephansdom, karlskirche, hoffburg και δημαρχεία (δηλαδή εξωτερικά αξιοθέατα). Μια μέρα για Schonbrunn μαζί με ζωολογικό κήπο (είναι στους κήπους του ανακτόρου). Τρίτη μέρα έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε Belvedere, όπερα, hoffburg από μέσα, ή ημερήσια εκδρομή εκτός βιέννης.

 

Παραθέτω πμ που έστειλα σε άλλο μέλος για προτάσεις για εξόδους και φαΐ:

 

Παραέξω από Βιέννη υπάρχουν αρκετά πράγματα, αλλά και πάλι, η τοποθεσία δε σε ενοχλεί γιατί και πάλι με τραινάκια θα πας. Προτείνω ανεπιφύλακτα μια εκδρομούλα στο Melk που είναι πάνω στο Δούναβη και πανέμορφο με το τεράστιο μοναστήρι του. Οι φώτοζ είναι δικές μου και δε το λέω για να δεις τι γαμάτος φωτογράφος είμαι, αλλά για να καταλάβεις ότι δεν είναι πειραγμένες τουριστικές. Μετά υπάρχει το Krems και το Dunstein και για πιο κοντά, το Grinzing που θα πας για να δοκιμάσεις Βιεννέζικο κρασί στα κρασοταβερνάκια του, τα Heurige. Άμα σε ψήνει μπορείς να πας με τραινάκι και μέχρι το Sopron, μια μικρή όμορφη πόλη στην Ουγγαρία, πολύ κοντά στα σύνορα.

 

Τώρα για καφέ, πρέπει να πας στο Central και στο Sacher (το 2ο είναι πολύ σπαστικό γιατί είναι εκνευριστικά γκλάμουρ, αλλά είναι ιστορικό και πρέπει να πας κι έτσι) από όπου και θα αγοράσεις το ομώνυμο γλυκό, ενώ για φαΐ θα πας οπωσδήποτε στο φημισμένο Figlmuller πίσω από τον καθεδρικό και στο Salm Brau (Rennweg 8 η διεύθυνση) το οποίο έχει το δικό του ζυθοποιείο. Δεν είναι πολύ ρομαντικό το περιβάλλον, μια υπόγεια στοά είναι, αλλά. Για δωράκια για την επιστροφή, προτείνω το Demel, διάσημο ζαχαροπλαστείο με καταπληκτικά πράγματα.

 

Αντίστοιχο Γκάζι κτλ: Bermuda Triangle είναι περιοχή δίπλα στη στάση Schwedenplatz. Έχει πολλά μαζεμένα. Επίσης το Gurtel, κάτω από τις ράγες των τραίνων, σταθμός Josephstadter Strasse.

 

Στην ίδια στάση παρεμπιπτόντως είναι το Clubschiff (Κλαμποκάραβο) το οποίο είναι ένα μεγάλο καράβι που είναι σχεδόν ολόκληρο κλαμπ. Δεν ξέρω αν δουλεύει την εποχή που πάμε εμείς βέβαια. Γενικά έχει κάμποσα κλαμπ η Βιέννη αλλά επειδή δεν είμαι του σπορ, μένω στα μπαράκια:

 

Flex. Τελεία και παύλα, ο ορισμός του καλού μπαρ.

Alt Wien, το αγαπημένο μου λόγω ό,τι-να-ναι στυλ. Αν έχεις πάει στο Play στην Αγ. Παρασκευή, σκέψου κάτι αντίστοιχο.

Το Fluc ισορροπεί ανάμεσα σε μπαρ και κλαμπ, προσωπικά δε με τρέλανε αλλά έχει τα ωραία του.

To Chelsea αν το πετύχεις να μην είναι φίσκα, γαμάει, έχει και άπειρες μπύρες.

Υπάρχει ένα ωραίο ναργιλέδικο (που ΔΕΝ έχω πάει) αλλά έχω ακούσει καλά λόγια, το Shiraz.

 

Αυτά. Αν πας και στο Stiegl´s Ambulanz (μπαρο-μπυραρία) μπορείς να δοκιμάσεις την Paracelsus. Μπορείς να τη βρεις μόνο σε μπυραρίες της ίδιας της Stiegl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...