Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας,για το Λονδίνο.Αλλά θέλω άλλη μια πληροφορία.

Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με το που θα μείνουμε;Είμαστε 7 παιδιά.Θα θέλαμε να νοικιάσουμε ένα διαμέρισμα,και να μας βγει αρκετά φθηνά και να μαστε άπλες.

Έχει κάποιος κανένα site για να κλείσουμε;Το θέλουμε όσο γίνεται κέντρο.

Αν δεν έχει διαμέρισμα,μετά αναγκαστικά ξενοδοχείο.Αλλά απο ότι είδαμε είναι ακριβά.Έτσι αναγκαστικά χόστελ.

Κάποιος να προτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

-nick-, Πραγα πηγα φετος το Φεβρουαριο με τη γυναικα.

Ηταν το ωραιοτερο ταξιδι της ζωης μου παρολο που εχω γυρισει σε διαφορα μερη εκτος Ελλαδας.

Σκεψου το Φεβρουαριο που πηγα με -15 βαθμους θερμοκρασια ηταν ολα γεματα κοσμο.

Οποτε δε θελω να φανταστω τι θα γινεται τα Χριστουγεννα.

 

-Παντως να πας οποσδηποτε στο καστρο

-ανεβα με το τελεφερικ να δεις εναν μινι πυργο του αιφελ και αν θες στη μεση του τελεφερικ φαε στο εστιατοριο

-ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να φας στο πλωτο Ιταλικο Εστιατοριο που ειναι στην ακριβως απο πανω γεφυρα απο τη γεφυρα του καρολου. Ειναι πανεμορφο, με τρελη θεα, με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φαγητο και το καλυτερο..... αν δεις το λογαριασμο δε θα πιστευεις στα ματια σου. Πληρωσα 25 ευρω για 1 σαλατα,1 ορεκτικο, 2 κυριως πιατα, 2 ποτηρια κρασι,2 γλυκα.

-Αν θες πηγαινε και στο Καρλοβυ Βαρυ. Με τραινο ομως. Η διαδρομη ηταν οτι πιο ωραιο εχω δει στη ζωη μου. Απι 2-3 ωρες που ειναι η αποσταση ειχα χαζεψει στο παραθυρο τα ποτακια,τα δαση,τα ξυλινα σπιτακια,απλα πανεμορφα.

-Αν δεν εχεις δει πηγαινε στο μαυρο θεατρο της πραγας,στην παρασταση Η αλικη στη χωρα των θαυματων. Εχει διαφορες παραστασεις αλλα αποτι λενε αυτο ειναι το καλυτερο. Πραγματικα πολυ κολλημα ειχα χαζεψει μου αρεσε πολυ.

-στη κεντρικη πλατεια φαε χοτ ντογκ και παρε και γλυκο κρασι. τελεια και τα δυο.

 

Γενικα αν μπορω να βοηθησω σε οτιδηποτε μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο μουσειο μαυρης μαγεις μου χουν πει να παω. Το καλο εινια οτι παιζει σπιτι να μεινω, το κυριο προβλημα μου ειναι τα αεροπορικα. Εσενα ποσο σου πηρε πηγαινε-ελα και ποσο καιρο πριν ειχες κανει κρατηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Αν θες πηγαινε και στο Καρλοβυ Βαρυ. Με τραινο ομως. Η διαδρομη ηταν οτι πιο ωραιο εχω δει στη ζωη μου. Απι 2-3 ωρες που ειναι η αποσταση ειχα χαζεψει στο παραθυρο τα ποτακια,τα δαση,τα ξυλινα σπιτακια,απλα πανεμορφα.

 

Κάρλοβυ Βάρι είναι όμως πανάκριβα(ποιο ακριβά από Πράγα που είναι η ακριβότερη περιοχή της Τσεχίας).

 

Τουλάχιστον 50% πάνω ήταν όλα σε σχέση με άλλες περιοχές όταν πήγα το 2009 λόγω τουρισμού.Αυτά για φαγητό κ.τ.λ. για ξενοδοχεία άστο :-(

 

 

Το καλο εινια οτι παιζει σπιτι να μεινω,

 

Εάν είναι κοντά σε στάση μετρό είσαι πολύ τυχερός.Με το μετρό πας παντού,δηλαδή συμφέρει ακόμα και εάν είναι στα προάστια(όπως είχα μείνει εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως περπατουσα με τα ποδια σε ΟΟΟΟΟΛΟ το κεντρο της πραγας. παλια πολη,νεα πολη,στο καστρο,απεναντι κτλ. Ολο με τα ποδια. Αν και ειχε -15 βαθμους.

Οσον αφορα το καρλοβυ βαρυ,ημερησια πηγα. το εισητηριο του τραινου ειχε εξευτελιστικη τιμη του στυλ 7 ευρω πηγαινε-ελα.

Οποτε με ενα καφε,φαγητο και γλυκα δεν ειδα καμια ακριβεια.

 

Οσον αφορα τις τιμες γενικα,ειναι εξευτελιστικα χαμηλες. Και στο κεντρο της πραγας ολα μου φανηκαν τραγικα φτηνα. Ακομα και το ξενοδοχειο που ειχα μεινει 5αστερων, καινουργιο, θα το ζηλευε και το χιλτον ακομα και πληρωνα δικλινο 55ευρω τη βραδια. τι να λεμε τωρα.

 

Εισοδοι σε μουσεια κατι 3ευρω και κατι τετοια. Για γελια μιλαμε οι τιμες.

 

Γενικα 5 μερες στη Πραγα, με ολη μερα φαγητα,καφεδες,γλυκα,μουσεια και ξενοδοχειο 5 αστερων χαλασα ΠΟΛΥ λιγοτερα απο εκδρομη που εκανα στα Γιαννενα με βενζινη,ξενοδοχειο,ταβερνες,καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hamurabi, πότε πήγες; Γιατί εγώ που πήγα το καλοκαίρι δεν τα βρήκα φθηνά τα πράγματα! Και μιλώντας και με άλλους που είχαν πάει παλιότερα, φαίνεται ότι έχει γίνει πολύ τουριστική τα τελευταία χρόνια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (κόσμο, τουριστομάγαζα στο κέντρο, αύξηση τιμών). Για αεροπορικά πάντως, η Czech βγάζει εισιτήρια με 169 ευρώ. Αν κοιτάζεις συχνά το site, θα βρεις σε αυτήν την τιμή που δεν είναι καθόλου κακή. Και μιλάμε για απευθείας πτήσεις εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως περπατουσα με τα ποδια σε ΟΟΟΟΟΛΟ το κεντρο της πραγας. παλια πολη,νεα πολη,στο καστρο,απεναντι κτλ. Ολο με τα ποδια. Αν και ειχε -15 βαθμους.

Οσον αφορα το καρλοβυ βαρυ,ημερησια πηγα. το εισητηριο του τραινου ειχε εξευτελιστικη τιμη του στυλ 7 ευρω πηγαινε-ελα.

Οποτε με ενα καφε,φαγητο και γλυκα δεν ειδα καμια ακριβεια.

 

Οσον αφορα τις τιμες γενικα,ειναι εξευτελιστικα χαμηλες. Και στο κεντρο της πραγας ολα μου φανηκαν τραγικα φτηνα. Ακομα και το ξενοδοχειο που ειχα μεινει 5αστερων, καινουργιο, θα το ζηλευε και το χιλτον ακομα και πληρωνα δικλινο 55ευρω τη βραδια. τι να λεμε τωρα.

 

Εισοδοι σε μουσεια κατι 3ευρω και κατι τετοια. Για γελια μιλαμε οι τιμες.

 

Γενικα 5 μερες στη Πραγα, με ολη μερα φαγητα,καφεδες,γλυκα,μουσεια και ξενοδοχειο 5 αστερων χαλασα ΠΟΛΥ λιγοτερα απο εκδρομη που εκανα στα Γιαννενα με βενζινη,ξενοδοχειο,ταβερνες,καφε.

 

Πριν πόσα πήγες;

Γιατί εγώ πριν 3 χρόνια και ήταν κανονικές τιμές για ελλάδα,για Τσεχία ήταν ακριβά.Τώρα (5/2011 που έμαθα)λένε είναι τσιμπημένες ακόμη και για Ελλάδα.

Παλαιότερα μου είπαν ότι ήταν πολύ φθηνότερα(έμενα σε σπίτι ντόπιας και ακόμα και αυτή παραπονιόταν ότι οι τιμές στην Πράγα είναι εξωπραγματικές για Τσεχία).

Γενικά την τελευταία 5ετία οι τιμές στην Τσεχία ανέβηκαν αισθητά,από το 2006 που πήγα πρώτη φορά μέχρι σήμερα έχουν αυξηθεί όλα σημαντικά(πάλι για Ελλάδα είναι φθηνά,εκτός Πράγας μιλάμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Leiden τι λέει σαν πόλη; Έχει φοιτητοκατάσταση τζέρτζελο;

Για Ολλανδία έχει αρκετό τζέρτζελο μόνο και μόνο λόγω φοιτητών.

Αλλά μη φανταστείς τίποτα τρελό, ειδικά σε σχέση με Ελλάδα.

Παρασκευή και Σάββατο πάντως υπάρχει αρκετός κόσμος έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FilliposMD και LongTom οπως ειπα και απο πανω πηγα τον Φεβρουαριο, πριν απο 7 μηνες δηλαδη.

Και ολα ηταν ΠΑΜΦΤΗΝΑ οχι απλα φτηνα αλλα ΠΑΜΦΤΗΝΑ. τωρα αν το καλοκαιρι αλλαζουν οι τιμες δε ξερω αλλα χλωμο μου φαινεται.

Μιλαμε οτι πληρωσα για 6 ωρες ταξιδι πηγαινε-ελα 7 ευρω.

Μιλαμε οτι στα μουσεια πληρωνα 3 ευρω εισοδο.

Μιλαμε οτι η μπυρα 2 λιτρα εκανε 1 ευρω.

Μιλαμε οτι ετρωγα σε εστιατορια 2 κυριως πιατα,ορεκτικα,σαλατες,κρασια,γλυκα και πληρωνα το ανωτερο 25 ευρω.

 

Longtom,οπως λες και εσυ πριν 3 χρονια ισως ηταν παρομοιρες οι τιμες με Ελλαδα. Μεσα σε 3 χρονια η Ελλαδα εχει γινει 100% πιο ακριβη στα παντα,π.χ. απο τοτε η βενζινη εχει τριπλασιαστει(!!!).

Οποτε σκεψου οτι απο τοτε η Ελλαδα ακριβηνε τρομερα ενω Πραγα οχι με αποτελεσμα να ειναι αρκετα φτηνοτερη πλεον απο Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, εμένα τίποτα δεν μου φάνηκε φθηνό, εκτός από την μπύρα που όντως είναι πάμφθηνη, ίσως παίζει ρόλο και πού πάει ο καθένας.

 

Πχ το Εβραϊκό μουσείο έχει είσοδο 12 ευρώ και η συναγωγή 8 ευρώ (σιγά τα αξιοθέατα κιόλας), ενώ για το κάστρο έπρεπε να πληρώσεις το λιγότερο 10 ευρώ για να μπεις (το Long tour έκανε γύρω στα 15). Σε ποιό μουσείο πλήρωσες εσύ 3 ευρώ; Και για το φαγητό παρόμοιες εντυπώσεις έχω. Όπου κι αν φάγαμε σε σχετικά κεντρική περιοχή (και πηγαίναμε με το tripadvisor, όχι στις τουριστοπαγίδες ακριβώς έξω από τα αξιοθέατα που βαράνε στο κεφάλι), τα 25-30 ευρώ τα φτάναμε απλώς με κυρίως πιάτο, σαλάτα και από ένα αναψυκτικό ή μπύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σλοβακια που εχω παει αρκετες φορες προσφατα [τσεχια ειχα παει πριν 4-5 χρονια] το φαγητο και τα μπυρο-ποτα ειναι αρκετα πιο φθηνα απο εδω .Στα αλλα παιζουν ιδιες τιμες με εδω , οχι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου, μην μπερδευεστε. Μην συγκρινετε τιμες Ελλαδας-με οποιαδηποτε αλλη χωρα με τις τιμες της Ελλαδας του ΤΟΤΕ.

Η ΤΩΡΑ Ελλαδα με την Ελλαδα προ 3 ετων δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

π.χ. Πριν 3 χρονια με το ιδιο αμαξι και τα ιδια χλμ το μηνα πληρωνα 100ευρω το μηνα βενζινη και τωρα πληρωνω 250 περιπου.

 

Τσεχια εμενα σε ξενοδοχειο 5 αστερων με 55 ευρω το δικλινο. ξενοδοχειο που το Χιλτον θα ενοιωθε αβολα μπροστα του. Εδω με 55 ευρω στο κεντρο ξερετε σε τι ξενοδοχειο μενεις;;;

 

 

filiposMD στην ακριβως απο πανω γεφυρα απο τη γεφυρα του Καρολου ειχε ενα πλωτο Ιταλικο εστιατοριο, με θεα ολο το μολδαβα και μεσα ολοι κουστουμαρισμενοι. Πολυ κυριλα.

Πληρωσα 25 ευρω για κυρυιως πιατα,σαλατα,ορεκτικα,κρασι και γλυκο.

 

Ακριβως 25 πληρωσα και στο εστιατοριο που ναι στο τελεφερικ με θεα πιατο ολη την πραγα.

 

Για πηγαιντε σε αυτα τα δυο συγκεκριμενα που ειναι και πανεμορφα και ελατε μετα πειτε μου ποσο χλιδα ηταν,τι θεα ειχατε και ποσα πληρωσατε.

 

Σε αντιστοιχο ελληνικα εστιατορια ψηλα με θεα τον παρθενωνα π.χ. εχεις ιδεα ποσο θα πληρωνες αυτα που πηρα; Επειδη εγω πηγα προχθες και ξερει η τσεπουλα μου, 65 ευρω. Σχεδον τα 3πλασια.

 

 

Επισης καναμε βολτα στο Μολδαβα 1 ωρα σχεδον με ξεναγο και δωσαμε 5 ευρω το ατομο.

Και μεσα στην τιμη ειχε και καφε και γλυκο.

Η αντιστοιχη βολτα στη βενετια κανει 60 ευρω.

Σε ελλαδα αντιστοιχη βολτα κανει 20 ευρω το ατομο τουλαχιστον και χωρις φαγητο/γλυκο φυσικα.

Προς το παρων δηλαδη οι διαφορες πουχω πει σε σχεση με ελλαδα ειναι το 1/3 στη τσεχια απτις ελληνικες τιμες,ουτε καν τα μισα δηλαδη.

 

Παιδια σας το ειπα και πολυ απλα,στη Τσεχια με ολη μερα στο δρομο με συνεχως μουσεια,φαγητα,καφεδες,γλυκα χαλασα πολυ πιο λιγα αποτι στα Γιαννενα. Αυτο τα λεει ολα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...