Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά μην κάνεις το λάθος!!!

9 στους 10 ιταλούς δεν ξέρουν Αγγλικά. Τους ρωτάς πως να πάς κάπου ( στα αγγλικά ) και σου απαντάνε στα Ιταλικά! Και οταν τους λές "English please" στραβώνουν κιόλας!!

 

Επίσης είναι πανάκριβη πολη!! Απλά πανάκριβή! Το φαγητό είναι μύθος! Ήμουν εκεί 6 μέρες και έτρωγα μόνο μακαρόνια και pizza. Τίποτα άλλο. Ε λοιπόν σου λέω οτι ήταν μούφα. Οχι οτι δεν ήταν ωραία αλλα ήταν ολόιδια με της Ελλάδας. Επίσης οι πίτσες έχουν πάρα πολυ λεπτή ζύμη.

 

Πήγα και Βενετία. Δεν τρελάθηκα. Απλά κάνεις βόλτα με την γόνδολα ( που έιναι πανάκριβη) και τίποτα άλλο. Το λιγότερο που θα πληρώσεις για γόνδολα είναι 80 € για 30 λεπτά βόλτα. Δυστηχώς δεν μου άρεσε το ταξίδι. Δύσκολη συννεννόηση, πολύ μύθος γύρω απο την Ιταλία και γενικά απογοητεύτηκα. Το περίμενα πολύ αλλιώς το ταξίδι. Για Ρώμη έχω ακούσει πολύ καλύτερα πράγματα. Αν ψάξεις στο internet θα δεις οτι "όλοι" λένε οτι το Μιλάνο είναι για 1 το πολύ 2 μέρες. Παραπάνω δεν αξίζει καν.

 

Επίσης ο καφές πανάκριβος. 4 € και δεν σου φέρνουν τίποτα! ( ούτε νερό ούτε μπισκότα-κουλούρια και τέτοια. Δηλαδή αν θέλεις να πιείς καφέ στυλ Ελλάδας, με νερό και κουλουράκια θα σου βγεί πάνω απο 7 €. Βασικά έτσι είναι σε όλες τις χώρες απ'οτι νομίζω.)

 

Σου προτείνω να ξανασκεφτείς τον προορισμό. Δοκίμασε να πας Ρώμη ή ακόμα καλύτερα Λονδίνο που λατρεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω σκοπευω να παω 3 μερες.Εχω ακουσει οτι δεν εχει και τιποτα αξιολογο στο Μιλανο αλλα εχω συγκεκριμενο λογο που πρεπει να παω εκει.

 

Εχω παει στο παρελθον Ρωμη και Φλωρεντια.Για το φαγητο ειναι αναλογα που θα κατσεις,ας πουμε στη Ρωμη ειχα κατσει σε ενα μαγαζι που ηταν πανακριβο,επειδη ηταν σε κεντρικο σημειο και ηταν και καλα κυριλε αλλα το φαγητο δεν αξιζε με τιποτα τα λεφτα που δωσαμε.

 

Αμα το ψαξεις περισσοτερο μπορεις να βρεις και μαγαζια με φθηνο φαγητο.Η ιταλικη pizza ετσι ειναι παντου.Εγω παντως την προτιμαω απο τις δικες μας τις "αφρατες" που ειναι μες στο λιπος.Αλλα αυτα ειναι γουστα.Στη Φλωρεντια ας πουμε ειχα βρει μια trattoria που δεν ηταν σε κεντρικο σημειο και ειχε μια χαρα φαγητο και καλες τιμες.Αυτο που λες με τη συννενοηση με τους ιταλους εχεις δικιο.

 

Πολυ λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να σου απαντησουν στα αγγλικα.Στη Ρωμη εχει πολλα μερη να δεις αλλα και εκει απο θεμα ακριβειας δεν παει πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα σε αρκετά εστιατόρια, ( σκέψου οτι για 6 μέρες έτρωγα σε διαφορετικά εστιατόρια 2 φορές την μέρα). Οι τιμές ήταν λίγο τσιμπημένες αλλα πιο πολύ λέω για την ποιότητα φαγητού.

 

Και εγώ για δουλειές πήγα. Αυτο που με νευρίασε απίστευτα είναι οτι δεν μπορείς να συννενοηθείς!! Ελεος! Νέα παιδιά 20-25 χρονών να μην ξέρουν 5-10 αγγλικές λέξεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το μιλάνο είναι οτι είναι άσχημο σαν πόλη.

Να πας φλωρεντία/τοσκάνη να ευχαριστηθείς.

 

Και γενικά ναι οι Ιταλοί δεν είναι ευγενικοί και δε μιλάνε αγγλικά. Η σε μένα έτσι έτυχε.

 

Βενετία ήταν υπέροχα μπαηδεγουεη , αλλά μονο για ζευγάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα παιδιά 20-25 χρονών να μην ξέρουν 5-10 αγγλικές λέξεις!!

Aυτο μας το εξηγησε ενας Ελληνας στη Βαρκελωνη

Εμεις συνηθισμενοι απο ελλαδα πηγαιναμε σε νεους για οδηγιες, μας ειπε οτι καλυτερα σε μεγαλους και κουστουματους, που πιθανως να εμαθαν αγγλικα για τη δουλεια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πω πω μου θυμισατε τη πρώτη φορα που ιταλια,έπιασα ενα λιμενομπατσο και τον ρώταγα,το ενα το αλλο απο'δω απο΄κει,δε καταλαβε γρι...

 

Παω στο καταστημα της μπενετον,βλεπω μια πωλήτρια......Νομιζα πως κοιμόμουν όταν την είδα..αλλα...μονο νοηματική....

Επεξ/σία από Aplostra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. θα παω με τη γυναικα για μια δουλεια στη κρητη 3 μερες.

θα αφιερωσω μιση μερα στο ηρακλειο.

μια μερα χανια

και μια μερα ρεθυμνο.

 

<την ειχα γυρισει τη κρητη πριν πολλαααα χρονια ομως.

εχω την εξης ερωτησεις:

 

1)θελω μια κορυφαια παραλια με αμουδια kai cafe+taberna στο ρεθυμνο και μια στα χανια.

2)θελω να μου πειτε που ειναι ωραια για βραδινη βολτα στα χανια και που στο ρεθυμνο.

3)τη σχεδον μιση μερα πουθαμαι ηρακλειο αξιζει να δω κατι;

 

Στο Ρεθυμνο αν εννοεις την πολη μια χαρα ειναι η παραλια χιλιομετρων που εχει,ουτε να τρεχεις να ψαχνεις προς τα εξω και απο τεβερνες και καφε πααααρα πολλα...επισης ωραια-καθαρη και κοντα στην πολη ειναι η παραλια στη Γεφυρα του Πετρε...αλλα εχει λιγα πραγματα απο τεβερνες κτλ.Οι υπολοιπες ειναι νοτια αλλα τζαμπα ταλαιπωρια για μια μερα.Στα Χανια ειναι νοτια το Ελαφονησι...δεν εχω δει τετοια παραλια πουθενα αλλου...αλλα αν θες μακροβουτια πρεπει να περπατησεις πολυυυυυ....

Στο Ηρακλειο μεσα στην πολη δε ξερω,αλλα σιγουρα αξιζει ο αρχαιολογικος χωρος αλλα ειναι μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quick Q:

Υπάρχει οργανωμένο camping στις Σπέτσες?

 

εδιτ.αλλαγή.

Για Κέα και Άνδρο πάμε απο πειραιά, Λαύριο ή αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Λαύριο στανταράκι Κεα και από Ραφίνα Ανδρο. Χωρίς κόμματα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν από άλλα λιμάνια.

 

Να πάτε Άνδρο και να νοικιάσετε 4χ4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να παω ταξιδακι στη βιεννη τον αλλο μηνα.... που να μεινω??? σε ποια περιοχη εννοω (αλλα και προτασεις για καποιο οραιο χοστελ δεκτες) θελω να ειμαι σχετικα κοντα στην οποια νυχτερινη ζωη αλλα οχι και στην αντιστοιχη ομονοια της βιεννης... γενικα οτι τιπς δεκτα...

 

και κανενα προτεινομενο daytrip απο εκει επισης δεκτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wombat's The Lounge. Έχει δύο wombats, εσύ θα μείνεις σε αυτό, το The Lounge.

Δίπλα από το Westbahnhof και ολονύχτια τραμ. Κοντά έχει ένα γαμάτο εστιατόριο/στέκι, φθηνό και ωραίο. Γενικά, 2 φορές έχω πάει, εκεί έμεινα, δέκα στα δέκα. Όταν ξαναπάω, πάλι εκεί. Έχει και κοινόχρηστη μεγάλη κουζίνα αν αράξεις πολύ όπως είχα κάνει εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοιταω τωρα οραιο φαινεται αλλα ειναι απο τα ακριβοτερα και χωρις πρωινο... για δωσε κανενα τιπ για βιεννη.. στην ιδια φαση πρεπει να ειμαστε πανω κατω οπως σ εχω κοψει... η περιοχη ειναι ασφαλης?? ειναι "πρασινη"???;)

 

το δε μπεις απο το λαουντζ εχουν μεγαλες διαφορες? τα εχεις δει κ τα 2? με βαση του οτι το 1ο εχει σχεδον μιση τιμη απ το 2ο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη διαφορά είναι πως το The Base ξεκινάει από 4κλινα. Εγώ είχα πάει και τις 2 φορές με ένα μόνο άτομο για παρέα, οπότε δε μου έκανε.

 

Η περιοχή παρόλο που είναι κοντά στο σταθμό είναι ασφαλέστατη, γενικά νομίζω πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ για να κινδυνεύσεις στη Βιέννη. Και τις 2 φορές που 'χα πάει το ξενυχτούσα, μαύρες και μικρές ώρες και περπάτημα μέσα στη νύχτα και μέσα από πάρκα και από στενά κτλ. Όχι μόνο δεν μου έτυχε ποτέ κάτι, όχι μόνο δεν είδα ποτέ τίποτα παράξενο, αλλά αν έμενες κάνα 10λεπτο στο ίδιο σημείο, θα έβλεπες σίγουρα μπάτσο, είτε πεζό ζευγάρι είτε σε περιπολικό να τσεκάρουν. Την έχω στο μυαλό μου ως ασφαλέστερη και από την Κοπεγχάγη ακόμα. Και είναι πράσινη, ναι. Και με την νορμάλ και την πονηρή έννοια. Δεν έχω άκρες εκεί, αλλά είχα κουβαλήσει από Παρίσι και τίγκα άνεση. Αν δεν εννοούσες αυτό, δε το διάβασες ποτέ.

 

Σειρά μου τώρα, επειδή σχεδιάζω road trip στα κάστρα της Σλοβακίας (και θα περάσω και από Βιέννη, χοχο) πείτε τι ξέρετε για το ροζ μας δίπλωμα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες και τη σχέση του με την Ευρώπη. Πρέπει να κάνω κάποιου είδους επίσημη μετάφραση ή μας πιστεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πιστεύουν, αλλά...

 

α. ... μπορείς να πας να πάρεις το καινουριο που δεν είναι καλτιά και θα είναι ευκολότερη η ζωή σου, αν πχ νοικιάσεις αυτοκίνητο*, σε σταματήσουν οι μπάτσοι, πεθάνεις (εσωτερική αντίθεση για αστειάκι).

 

* Ο μόνος σίγουρος τρόπος να κλείσεις αυτοκίνητο και να είναι σίγουρο, είναι μέσω ιντερνετς.

 

β. ... αν είσαι μαλάκας, πας στην ΕΛΠΑ και αγοράζεις με 50 ευρά το διεθνές για ένα χρόνο. Είναι 3 φορές σε μέγεθος του ροζ και γκρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...