Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανερχομαι με το ερωτημα, παιζει κανενα συμπαθητικο τουριστικο μερος στην Πελοπονησσο για 4-5 μερουλες? Μαλλον το μπουκωνουμε το νησι και μιας και θα ειμαστε κοντα στο Αιγιο με γονεις, ας παμε καπου στην Πελοπονησσο. Πυλος ισως?

 

 

Ψιλοκαταληγουμε στο τριπτυχο Μεθωνη-Κορωνη-Φοινικουντα. Κανεις αποκει να μας πει τι να περιμενουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψιλοκαταληγουμε στο τριπτυχο Μεθωνη-Κορωνη-Φοινικουντα. Κανεις αποκει να μας πει τι να περιμενουμε?

 

Μια χαρά. Κορώνη πολύ ωραία για βόλτα και διασκέδαση, όχι για να μείνεις. Μεθώνη και Φοινικούντα θα πάθεις πλάκα με τις παραλίες. Μη ξεχάσεις να επισκεφθείς τα νησάκια έξω από τη Μεθώνη (Σαπιέντζα και Σχίζα αν θυμάμαι καλά).

Η περιοχή έχει και αρκετούς αρχαιολογικούς χώρους αν βαρεθείτε τα μπάνια και το windsurfing.

Παραδίπλα είναι η Πύλος και η λιμνοθάλασσα της Γιάλοβας, αν έχετε μεταφορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά. Κορώνη πολύ ωραία για βόλτα και διασκέδαση, όχι για να μείνεις. Μεθώνη και Φοινικούντα θα πάθεις πλάκα με τις παραλίες. Μη ξεχάσεις να επισκεφθείς τα νησάκια έξω από τη Μεθώνη (Σαπιέντζα και Σχίζα αν θυμάμαι καλά).

Η περιοχή έχει και αρκετούς αρχαιολογικούς χώρους αν βαρεθείτε τα μπάνια και το windsurfing.

Παραδίπλα είναι η Πύλος και η λιμνοθάλασσα της Γιάλοβας, αν έχετε μεταφορικό.

Θενξ

Μεταφορικο παιζει, την περιοχη την εχω ξαναεπισκεφτει αλλα σε τουρ ή μονο για μπανιο

btw Φοινικουντα να σου πω που την εχω προσφατη, πριν κανα 2μηνο, δεν τρελαθηκα

 

Αλλα με προβληματισες, συναδελφος που ειναι αποκει συμφωνει σε οσα λες εκτος απο το οτι Κορωνη δεν ειναι για να μεινεις, ισα-ισα λεει, οτι απο την τριαδα, η Κορωνη ειναι για να μεινεις, Μεθωνη-Φοινικουντα μόνο επίσκεψη (εναλλακτικα Πυλο, αλλα τοτε παραπαω Δυτικα)

 

Επισης, δεν ειμαι σε φαση για παρτυ, οποτε απερριψα σκεψεις για Καρδαμιλη-Στουπα απεναντι

 

γιατι δεν πιανεις γυθειο-μονεμβασια-ελαφονησο-κυθηρα; τελεια μερη :)

Γυθειο-Μονεμβασια καναμε πηγαμε πριν κανα 4αρι χρονια

Ελαφονησο-Κυθηρα παροτι η συζυγος δεν εχει παει (εχω παει Ελαφονησο εγω 2 φορες) θα τα αποφυγουμε λογο πλοιου (εχουμε γαμο στο τελος της αλλης βδομαδας και δεν θελουμε απροοπτα)

Βεβαια Ελαφονησο ειναι αστειο, "παντοφλα" μισης ωρας διαδρομη, αλλα να σου πω την αληθεια μου, η Ελαφονησος δεν μου αρεσει. Ωραιος ο Σιμος για ρακετες, παραλια, μπανιο αλλα θελει παρεα αλλιως βαριεσαι τη ζωη σου στο νησακι. Δεν εχει τιποτα, δεν θα πηγαινα 5 μερες με 1 ατομο μονο, ειτε ειναι φιλος είτε η γυναικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν εχω παει ελαφονησο, ουτε αυθημερον που ηθελα,

 

την πρωτη φορα πριν απο χρονια πηγα μονεμβασια και πηγα νεαπολη για να περασω απεναντι αργοπορημενος και δεν προλαβα το καραβι,

 

την επομενη περσυ πηγα κυθηρα τελος αυγουστου, αλλα δεν ειχε καραβι λογω τρομερου αερα,

0/2 :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ

Μεταφορικο παιζει, την περιοχη την εχω ξαναεπισκεφτει αλλα σε τουρ ή μονο για μπανιο

btw Φοινικουντα να σου πω που την εχω προσφατη, πριν κανα 2μηνο, δεν τρελαθηκα

 

Αλλα με προβληματισες, συναδελφος που ειναι αποκει συμφωνει σε οσα λες εκτος απο το οτι Κορωνη δεν ειναι για να μεινεις, ισα-ισα λεει, οτι απο την τριαδα, η Κορωνη ειναι για να μεινεις, Μεθωνη-Φοινικουντα μόνο επίσκεψη (εναλλακτικα Πυλο, αλλα τοτε παραπαω Δυτικα)

 

Επισης, δεν ειμαι σε φαση για παρτυ, οποτε απερριψα σκεψεις για Καρδαμιλη-Στουπα απεναντι

 

Η Κορώνη έχει "βουλιάξει" από κόσμο, κυρίως ξένους. Εγώ θα πρότιμούσα να μείνω από την πλευρά του Ιονίου, έχει καλύτερες παραλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυθηρα σπερνουν ασχημα, αλλα οχι ιδιαιτερη βραδυνη ζωη.

 

Απο Μεσσηνια, λεει πολυ Πυλος-Γιαλοβα, ειδικα σε παραλιες. Η βοιδοκοιλια ειναι πανεμορφη,αλλα παρε ομπρελα, ευτυχως δεν ειναι οργανωμενη. Κορωνη για να μεινεις και για νυχτερινη ζωη.

 

 

Για Μανη (μεσσηνιακη και λακωνικη) δεν ειμαι αντικειμενικος, ειναι αγαπημενος προορισμος και παρολο που παω σχετικα συχνα, γουσταρω καθε φορα και περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας θα ήθελα να ρωτήσω πως θα πάω από Λάρισα στη

Βουλγαρία στη Sofia 1616, Boyana, 1 Kumata στην περιοχή που είναι

κοντα τα str Cinema Center υπάρχει κάποιο κτελ,τρενο η αεροπλανο πια

τα δρομολογια?οι τιμες? Θα ήθελα να πάω

περίπου 12 η 17 Σεπτεμβρίου, πια ξενοδοχεία υπάρχουν στη Sofia?

Χρειάζεται διαβατήριο?

Περιμένω την απάντηση σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αποτι καταλαβα δε θες να πας με δικο σου αμαξι!Πρεπει να ρωτησεις αν φευγει καποιο δρομολογιο του κτελ απο Λαρισα αλλιως σιγουρα θα φευγει απο Θεσσαλονικη!Οι τιμες του κτελ δε φανταζομαι να ειναι διαφορετικες απο το να πηγαινες π.χ. Αθηνα-Θεσσαλονικη!Δε χρειαζεσαι διαβατηριο αφου η Βουλγαρια ειναι στην Ε.Ε. περνας με ταυτοτητα(να ειναι καινουργια βεβαια με λατινικους χαρακτηρες το ονομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει παει κανεις στη ρωσσια??

 

σκεφτομαι να παω κανενα ταξιδι στη ρωσσια... 15 20 μερες κατι τετοιο. να ζησω λιγο εκει ρε παιδι μου να δω τον πολιτισμο τους και τις ρωσσιδες τους. σκεφτομαι για αγια πετρουπολη... αλλα μηπως καπου αλλου? πιο μικρη πολη? θελω να τη βγαλω "σχετικα" οικονομικα δηλαδη δε θελω να δινω 100 ευρω για το ξενοδοχειο ουτε να τρωω σε καλα εστιατορια... εχετε καποια προταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγ. Πετρούπολη πήγαινε, αλλά ως τουρίστας όντως θα πληρώνεις πολλά για να μη μείνεις σε παραπήγματα και για να τρως φυσιολογικά. Αν δεν ξέρεις τη γλώσσα ή έχεις κάποιον γνωστό,τότε θα έχεις πρόβλημα στο να κινηθείς για να δεις την άλλη Ρωσία, αυτήν που ψάχνεις. Σημείωση, οι ρωσικές πόλεις είναι απο τις ακριβότερες του πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να δω τον πολιτισμο τους και τις ρωσσιδες τους

 

επικό

 

 

ισχύει, η ρωσία είναι ακριβή για τους τουρίστες (και για τους ρώσους, πλην Αμπράμοβιτς κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα πεταχτούμε αύριο Ευβοια να ξεσκάσουμε λίγο.

Λεμε να περασουμε με το καραβάκι για Ερέτρια.

 

Ποσο πάει το εισητήριο για αυτοκίνητο + 2 ατομα, ξέρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πείτε για εκδρομούλες Κορινθία μιας και εκεί θα είμαι για δυο βδομάδες.

 

έδρα: Λουτράκι

μεταφορικό : Street μηχανή

 

Ο Φενεός είναι στα σίγουρα. αλλά δώστε ιδέες.

 

Νεμέα τι λέει?

 

προτίμηση σε αρχαιολογικούς χώρους και φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...