Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αεροπλανο ή πλοιο; Το κλασικο πλοιο και όχι το δελφινι δεν ειναι τοσο ασχημο παντως.

Για δώσε παραπάνω Info!

Στο λινκ που έδωσε ο φίλος απο πάνω δεν βγάζεις άκρη με τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ντουντς και Ντουντετς, μολις κληρωθηκα απο την Εργ. Εστια για Σαντορίνη. Πάμε για απίστευτες ΜΠΑΤΖΕΤ-διακοπες

Πείτε τι γνωρίζετε για ΟΥΛΤΡΑ-ΦΤΗΝΟ φαγητο.

Και τι να μη χασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δωρεαν διαμονη στο γαλαξιδι. εκει γυρω γυρω ποιες ειναι οι καλυτερες παραλιες;

υποψην θαμαι με τη γυναικα,οποτε καλυτερες παραλιες= να μη γινεται χαμος απο κοσμο και ναναι ομορφα με οσο το δυνατον πιο αμουδερη θαλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντουντς και Ντουντετς, μολις κληρωθηκα απο την Εργ. Εστια για Σαντορίνη. Πάμε για απίστευτες ΜΠΑΤΖΕΤ-διακοπες

Πείτε τι γνωρίζετε για ΟΥΛΤΡΑ-ΦΤΗΝΟ φαγητο.

Και τι να μη χασω.

 

θυμαμαι ειχε ενα πιτονι σουπερ στο κεντρο ακριβως εχει μια διασταυρωση σαν Υ ξερω γω, το ειχανε κατι βουλγαροι ορ σαμθινγκ. γενικα αμα κατσεις σε εστιατοριο αντε γεια...θα κανεις σιγουρα βολτα με τα γαιδουρια απο το λιμανι μεχρι την πολη, θα κατεβεις στο λιμανι με το τελεφερικ, θα πας στην οια να δεις ηλιοβασιλεμα, νοτια παλι, εχει μια παραλια κοκκινη αμμο, δεν θυμαμαι πως την λενε, ενω απο την άλλη εχει μια με μαυρη,Καμαρι.Στην περισσα επισης ειναι καλα. θα ανεβεις στην μονη του προφητη ηλια, νοτια, που βλέπεις όλο το νησι. επισης πρεπει να εχει βαρκα που σε παει στην καλντερα, αλλα νταξει τσαμπα κοπος νομιζω... ^_^ αμα θες κανα κλαμπ να πας koo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντουντς και Ντουντετς, μολις κληρωθηκα απο την Εργ. Εστια για Σαντορίνη. Πάμε για απίστευτες ΜΠΑΤΖΕΤ-διακοπες

Πείτε τι γνωρίζετε για ΟΥΛΤΡΑ-ΦΤΗΝΟ φαγητο.

Και τι να μη χασω.

 

 

Σίγουρα μετά απο τον Σεπτέμβριο που πήγα τελευταία φορά θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα άσε που το ultraφθηνό φαγητό είναι κλασσικά γυράδικα κτλ.. Χμ κάπου είχα και ένα σούμπερ ντούπερ στο πουθενά με κάτι μπριζόλες σαν το κεφάλι μου και σε κανονικότατες τιμές. Θα ρίξω μια ματιά στον χάρτη και θα επανέλθω

 

Που να πάς, απο παλιότερο πόστ για να μην ξαναγράφω το οποίο νομίζω απευθυνόταν σε αντροπαρέα though. Θά κάνω και ζευγαροrevamp σήμερα/αύριο:

 

Σαντορίνη δυστυχώς οι αποστάσεις είναι αρκετές και φαντάζομαι κάπου θα σας προβληματίσουν.

Όπως και να έχει να βρείτε ένα ωραίο δωματιάκι στα Φηρά ή στο Καρτεράδος που είναι εκει δίπλα...

 

Φηρά: Βραδάκι θα βγαίνετε καθαρά εκεί μιας και εκεί είναι τα περισσότερα bar/club του νησιού... Πολύ νυχτερινή ζωή και πολλές pub κτλ και αλκοόλ με πανέμορφα νυχτερινά φόντα. Μεθυσμένες αγγλίδες και καλή φάση γενικά.

 

Οία: Αξίζει να πάτε παρόλη την πιο "ρομαντίκ" κατάσταση γιατί εκεί θα δείτε τα πιο χαρακτηριστικά "κάδρα" της Σαντορίνης. Αξίζει ένα ηλιοβασίλεμα για να δείτε τρομερά παγανιστικά καταστάσεις και χειροκρότημα κατα το βασίλεμα του ηλίου.. Σας εύχομαι να πάτε με εγχώρια γκομ#$@νάκια...

 

Ημεροβίγλι: Μήν πάτε αν έχετε λίγες ημέρες. Ο κυριαζής απλά ήθελε να κάνει ρήμα με το Απρίλη... Τίποτα ιδιαίτερο παρά καταπληκτική θέα (η Οία έχει καλύτερη)

 

Περίβολος-Περίσσα: Εκεί θα βγάλετε τα περισσότερα πρωινά σας(και όχι μόνο). Όλα τα καλά beach bar της Σαντορίνης είναι εκεί και θα πάθει κράμπα το μάτι σας (αν πάτε σε καλή περίοδο). Γυναικοπαρέες παντού... Εκνευριστικά παντού.

 

Πύργος: Απο τα πιό ψηλά μέρη της Σαντορίνης. Ωραίο ηλιοβασίλεμα και πολύ ανέβασμα μέχρι να πάτε τέρμα πάνω. Τίποτα απο κοσμική φάση. Απλά τουρισμός και γραφικά μέρη.

 

Λευκή-κόκκινη παραλία: Θα πάρετε ένα καραβάκι και θα σας πάει μία στην Κόκκινη και μετά στην λευκή παραλία... Ενδιαφέρον σεληνιακό τοπίο και πολύς κόσμος. Πάτε όπωσδηποτε.

 

Βλυχάδα: Απο τα λίγα μέρη με ανεκτή παραλία στην Σαντορίνη. Σεληνιακό τοπίο επίσης αλλα κάτω έχει (επιτέλους) σχεδόν αμμωδη παραλία και ΟΧΙ πέτρες(και δη μαύρες) όπως έχουν ΟΛΕΣ οι άλλες. Όχι κόσμος. Όχι ζωή.

 

Μπαξέδες - Παράδεισος: Καλά είναι. Πολλά μαγαζάκια στη σειρά μπροστά στην παραλία. Φθηνά κοκτέιλ και μέτριος κόσμος. Αξίζει μια βολτούλα και μια βουτιά.

 

Ηφαίστειο: Ανεβαίνω ανεβαίνω ανεβαίνω. πιάνω μια ζεστή πέτρα... κατεβαίνω. Φεύγοντας κάνω και μια βουτιά σε κίτρινα θειώδη νερά. Αν έχετε ΤΟΣΕΣ πολλές μέρες πηγαίνετε... Αλλα αν πάτε περιορισμένα ούτε να το σκεφτείτε.

 

ΔΕΝ πάτε παραλία βούρβουλου/πηγάδια/καρτεράδου. Τίποτα αξιόλογο εκτός απο κάτι ξωκκλήσια και κάτι ταβέρνες.

 

Συνοπτικά. Πάτε Οία-Φηρά-Κόκκινη/λευκή παραλία-Περίσσα/περίβολο!!

Νοικιάζετε ΜΟΝΟ μηχανάκι Ή ακόμα καλύτερα γουρούνα. Οι δρόμοι ιδιαίτερα στα φηρά αλλα και σε όλα τα άλλα χωριά ΔΕΝ είναι για αυτοκίνητα. Γουρούνες και πάλι γουρούνες. Θα τρώτε κάποια ώρα παραπάνω στη διαδρομή αλλα δεν θα βρίζετε συνέχεια για το πάρκινγκ :P

 

Συνεχίζω παρόλα αυτά να έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο αξίζει η ταλαιπωρία για κάτι που θα έχει καλύτερα αποτελέσματα κάπου πιο κοντά.. :)

H Ίος κατα τα άλλα δεν είναι και απο τα αγαπημένα μου νησιά και γενικά την αποφεύγω.. Δεν έχει να μου προσφέρει κάτι ώστε να τραβηχτώ μέχρι εκεί.. Πολύ ποτό. χόρτο και καμμένα άτομα.. Αυτό είναι κόνσεπτ που βρίσκεται παντού.. Εγω δεν τραβιέμαι μέχρι εκεί γι αυτό.. Αλλα its just me..

 

Ότι και να κάνετε

Καλά να περάσετε!! :)

 

map-of-santorini1.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50αρα το δικλινο (ηταν οροφου, εισογειο ειχε 40 αλλα θυμαμαι σε αλλο μερος, Μηλο, ισογειο επαιζε πολυ ζωυφιο), με Speedracer παμε

Εγώ για Μήλο, δωμάτιο 2κλινο έκλεισα με 55 ευρώ.

Και με το πλοίο, αν θυμάμαι καλά, πάει γύρω στα 33 ευρώ το αργό (νορμάλ πλοίο) και στα 54 ευρώ περίπου το γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειδα οτι ψανχουν μερικοι για διαμονη στη σκιαθο και εχω παει 2 φορες και βρηκα και τις 2 εξισου καλα καταλυματα και οικονομικα οποιος θελει ας στειλει πμ να τον ενημερωσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για Μήλο, δωμάτιο 2κλινο έκλεισα με 55 ευρώ.

Και με το πλοίο, αν θυμάμαι καλά, πάει γύρω στα 33 ευρώ το αργό (νορμάλ πλοίο) και στα 54 ευρώ περίπου το γρήγορο.

Ε, ιδιες τιμες, εγω πηρα το γρηγορο

Παντως οπως μου τα λες, θα γλυτωνα 80Ε το ζευγαρι με το αργο και ηταν στην τιμη που είχα υπολογίσει (κανα 60αρι το ατομο πηγαινε-ελα υπλογιζα)

Πόσο κανει το αργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρη ερωτηση->Αν στο σαιτ της ακτοπλοικης και στο πρακτορειο της γειτονιας, εχει ιδια τιμη το εισητηριο, απου που βγαζει λεφτα το πρακτορειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρη ερωτηση->Αν στο σαιτ της ακτοπλοικης και στο πρακτορειο της γειτονιας, εχει ιδια τιμη το εισητηριο, απου που βγαζει λεφτα το πρακτορειο?

Αν στο περίπτερο και στα γκισέ του ΟΑΣΑ τα εισιτήρια έχουν ίδια τιμή, από πού βγάζει λεφτά το περίπτερο; (αυτή την απορία είχα εγώ κάποια στιγμή)

 

Δεν το ξέρω, αλλά φαντάζομαι ότι οι ακτοπλοϊκές πουλάνε πιο φθηνά το εισιτήριο στα πρακτορεία. Κρίνοντας από τα αεροπορικά, όταν το κλείνεις από το site της εταιρείας έχει και ένα service fee (κανά 10ευρώ). Λογικά, από αυτό το service fee ζουν τα πρακτορεία συν όποια έκπτωση τους κάνουν οι εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...