Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν χιλιοειπωθεί για τη Μήλο.

Γράψε Μήλο επάνω στην αναζήτηση και θα σου βγάλει 2-3 σελίδες με ότι χρειάζεσαι. Μήλο χωρίς σ για να σου βγάλει τα πάντα.

 

εντιτ: Btw πιο "άρυθμη" και νεκρή πολή απο τη Ζυρίχη δεν έχω ξαναδεί. Είναι μέν πολύ όμορφη απο όλες τις απόψεις αλλα με πόνεσαν τα αυτιά απο την ησυχία. Μερικές ώρες είναι ότι χρειάζεται για να δείς 3-4 πράγματα και να φύγεις τρέχοντας. Άσε που είναι και πανάκριβη. Δε νομίζω να ξαναπήγαινα παρόλο που αν είχε λίγη ζωντάνια παραπάνω ξέρω οτι θα ενθουσιαζόμουν. Η πρώτη μου επαφή με την πόλη ήταν στην Niederdorfstrasse που μου την πρότειναν στις πληροφορίες. Πάω και εγώ.. ένας γραφικός πεζόδρομος που πάει κατα μήκος του κέντρου, στενάκια με view στο ποτάμι, τέλεια, τζιτζίκια, 3 ντονεράδικα και άπειρα κωλόμπαρα (κυριολεκτικά)... Wtf όμως ρε πληροφορίες. Απο την άλλη δεν είχε και τίποτα άλλο να κάνεις οπότε κατάλαβα πως την βγάζουν οι Ελβετοί τα βράδια τους.

 

Επίσης όποιος λέει οτι οι συγκοινωνίες τους είναι στο λεπτό μεταφέρει την urbaνιά. Τα τράμ εντάξει ερχόντουσαν κανονικά με 1-2 λεπτά απόκλιση αλλα το τραίνο ας πούμε που τόσα είχα ακούσει για την ακρίβεια του πρέπει να έκανε κάνα τέταρτο παραπάνω. Και πώς να μην έρχονται στο λεπτό αφού δεν κυκλοφορεί ψυχή στην πόλη. Για να μην πώ για την swiss που και στην δεύτερη πτήση που είχα χθές το βράδυ είχε μισή ώρα καθυστέρηση. Γενικά "Ελβετία i'm dissapoint".

 

Αυτό που με ενθουσίασε τρομερά τις τελευταίες μέρες ήταν το York. Απίστευτα όμορφη μεσαιωνική πόλη που διατηρεί σπίτια/τείχη κτλ ακριβώς όπως ήταν αλλα και με δεκάδες πράγματα για να δείς/κάνεις και γενικά must προορισμός για όποιον γυρνάει στα περίξ του Yorkshire. Btw εκεί απο ότι είδα γεννήθηκε και ο Guy fawkes(remember, remember the 5th of November) και ένα δέος με έπιασε όταν πέρασα απο το σπίτι του. Και τώρα καύσωνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης όποιος λέει οτι οι συγκοινωνίες τους είναι στο λεπτό μεταφέρει την urbaνιά. Τα τράμ εντάξει ερχόντουσαν κανονικά με 1-2 λεπτά απόκλιση αλλα το τραίνο ας πούμε που τόσα είχα ακούσει για την ακρίβεια του πρέπει να έκανε κάνα τέταρτο παραπάνω. Και πώς να μην έρχονται στο λεπτό αφού δεν κυκλοφορεί ψυχή στην πόλη. Για να μην πώ για την swiss που και στην δεύτερη πτήση που είχα χθές το βράδυ είχε μισή ώρα καθυστέρηση. Γενικά "Ελβετία i'm dissapoint".

 

Εγώ πάντως, πριν 6-7 χρόνια που με αφετηρία τη Βέρνη (κάπου εκεί κοντά τέλος πάντων) έκανα 4-5 ημερήσιες εκδρομές σε πόλεις της Ελβετίας με τρένο, απόκλιση πάνω από 2 λεπτά στο πρόγραμμα των τρένων δεν είδα. Και μιλάμε ότι είχα και ανταποκρίσεις, οπότε πήρα καμιά 15 τρένα συνολικά. Ενδεχομένως να έπεσες στην περίπτωση ή να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε. Η Swiss είναι άλλο ανέκδοτο και δεν την έχω ούτε εγώ σε εκτίμηση.

 

Κατά τα άλλα, οι ελβετικές πόλεις είναι πολύ καλές για ημερήσιες εκδρομές. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια που να αξίζει δεύτερη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη απαντηση δεν πηρα την 1η φορα, ισως δεν το ειδατε

 

1. Αξιζει να κλεισω ακτοπλοικα απο ιντερνετ? Εχει καποια διαφορα απο πρακτορειο?

2. Αν ναι, κανενα καλο σαιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμαστε φέτος να πάμε Χαλκιδική και λέμε αντί να πάμε με το αυτοκίνητο, να πάρουμε το τρένο μέχρι Θεσσαλονίκη και να νοικιάσουμε εκεί ένα.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ξανανοικιάσει και δεν ξέρω το κόστος. Πάει με τη μέρα? Περίπου πόσα €???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο 30-40 ξερω κι εγω, νομιζω εχει και οριο στα χιλιομετρα ομως να μην ξεπερασεις.

Μηπως ομως σε τουριστικα μερη και εποχες τα χτυπανε παραπανω.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ

 

100ε το ατομο πηγαινε-ελα Μηλο?

:fear: :shock: :shock:

 

Αεροπλανο ή πλοιο; Το κλασικο πλοιο και όχι το δελφινι δεν ειναι τοσο ασχημο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...