Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικα αποφασισαμε για Σκιαθο! Λενε οτι γινεται χαμος! Θα παμε τελη ιουλιου με αρχες αυγουστου, 5 ημερες.

 

Θελω να μου πειτε απο που συμφαιρει να παρουμε καραβι. Θα ξεκινησουμε απο Αθηνα.

 

Επισης που κοντα να νοικιασουμε; Σκεφτομαστε για ενοικιαζομενα δωματια ή studio, να μας βγει φθηνα. 3 ατομα ειμαστε και θα παμε με αμαξι.

 

Τελος, εαν κλεισω εισητηρια και δωματια απο το ιντερνετ, θα μου βγουν φθηνοτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνότερα εισιτήρια θα βρεις από Πευκί Ευβοίας, που στο προτείνω γιατί μπορείς να το συνδυάσεις με ωραιότατες εκδρομούλες Βόρεια Εύβοια. Έχω εξοχικό εκεί και την έχω γυρίσει, τη βρίσκω πανέμορφο μέρος και έχω και καλά hints. Το καραβάκι δεν παίρνει αυτοκίνητο, αλλά η Σκιάθος δε χρειάζεται αυτοκίνητο (προσωπικά, την περπάτησα όλη, αλλά έχει τακτικές γραμμές λεωφορείων) και είναι πολύ στριμόκωλο μέρος για να παρκάρεις έτσι κι αλλιώς. Το αμάξι μπορείς να το αφήσεις κανονικότατα στο πάρκινγκ του λιμανιού στο Πευκί. Η τιμή είναι 24 ευρώ με επιστροφή, 12 σκέτη.

 

Αν μείνεις μέσα στη Σκιάθο, έχε το νου σου να αποφύγεις τα διαμερίσματα που "έχουν όλη την πόλη στο πιάτο" από θέα. Την έχουν, αλλά είναι στην κορυφή ενός λόφου με ανωφέρεια 60 μοιρών or smth. Δε θες να το κάνεις αυτό καθημερινά μέσα στην κωλόζεστη, άκουσέ με. Εγώ ήμουν και ζεσταμένος από πεζοπορία και παρ' όλα αυτά, όποτε γυρνούσα στο ξενοδοχείο κατέβαζα όλη τη βίβλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, επειδη παμε εκει για να περασουμε καλα, πιστευω να καταλαβαινεις, προτεινεται η Σκιαθος για αυτη τη περισταση ή οχι; Εχει τουριστριες; Ή να προτιμησουμε καποιο αλλο νησι; Με αμαξι μας βολευει, γιατι ειμαστε 3 ατομα και θα παρουμε αρκετα πραγματα μαζι μας. Επισης δε μπορω να παω στο Πευκι μονο και μονο για να κλεισω εισητηρια απο τωρα. Καλυτερα ιντερνετ, θα ειναι και φθηνοτερα τωρα που ειναι και νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίγκα στον κόσμο είναι και μάλιστα "καλό" κόσμο. Δεν είναι ούτε οικογένειες με 4 παιδιά, ούτε μεθυσμένοι Άγγλοι να ξερνοβολάνε μεσημεριάτικα. Γκομενάκια εγχώρια και εισαγωγής (Δανέζες!), μεγάλες αντροπαρέες ή αρχιδόκαμπο γενικά δεν είδα πουθενά, είναι ωραία φάση αν γουστάρεις "ωραία" φασαρία. Αν κατάλαβα καλά, κάτι τέτοιο ψάχνεις, οπότε όντως χαλαρωτικά σκηνικά και φύση δεν σε ψήνει, και η Εύβοια προς τα εκεί, τέτοια έχει να δώσει. Αν η διαφορά τιμής δεν είναι μεγάλη, ψάξε από αλλού ακτοπλοϊκά (δεν ξέρω από που για να προτείνω). Πάντως να κλείσεις δεν χρειάζεται και δεν παίζει να μη βρεις θέση στο καραβάκι, έχε το ως backup plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παw μέσα Ιουνίου για ένα διήμερο στην Hydra για μια δουλειά.Έχει κανεις να μου προτείνει τίποτα για κάνα φαγάδικο.Ξέρω τον Όμιλο αλλα θα θελα και κάποιο φτηνότερο.

 

Αν προλάβω {λέω και κάποια μαλακeια} ίσwς βουτήξω και στο Μανδράκι{?} η να παw κάπου αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις φθηνό ξενοδοχείο στο Μιλάνο ή το Κομο;

 

Λοιπόν να πάτε Μιλάνο και να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να κάνετε τουρ στις ιταλικές και ελβετικές άλπεις και να τις περπατήσετε. Είναι σχετικά παρεξηγημένος ως προορισμός για καλοκαιρινές διακοπές, αλλά ψιλογαμεί.

 

Τι ξέρετε για τη Μαγιόρκα; Αξίζει ως καλοκαιρινός προορισμός; Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις, tips, συμβουλές, κατά προτίμηση από άτομα που έχουν πάει.

 

Μην πάτε Μαγιόρκα, εκτός κι αν σας αρέσει η φύση και αποφασίσετε να μείνετε απομονωμένοι στο βόρειο ανατολικό νησί. Αλλά δεν είναι κάτι καλύτερο από σκόπελο για παράδειγμα αυτό το μέρος του νησιού. Κατά τα άλλα οκ, υπάρχουν κάποιες περιοχές με έντονη νυχτερινή ζωή, αλλά αν αυτός είναι ο σκοπός σας, πηγαίντε Ιμπιζα.

 

Έχω κάνει ένα μακροσκελές ποστ σε αυτό το θέμα πέρσι τέτοια εποχή για τη Μαγιόρκα, ψάχτο.

 

4 μερες γιομάτες και μια ξόφαλτση είναι αρκετές για Σαντορίνη?

 

Η σαντορίνη είναι από τα νησιά με τις ομορφότερες και διαφορετικές παραλίες. Αν η ερώτηση είναι αν στα 4 μπάνια που θα κάνετε, θα έχετε δει όλες τις παραλίες του νησιού που είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους. Μάλλον θα τις έχετε δει, αλλά καλύτερα θα ήταν να πάτε 2-3 ημέρες παραπάνω.

 

Τελικα αποφασισαμε για Σκιαθο! Λενε οτι γινεται χαμος! Θα παμε τελη ιουλιου με αρχες αυγουστου, 5 ημερες.

 

Θελω να μου πειτε απο που συμφαιρει να παρουμε καραβι. Θα ξεκινησουμε απο Αθηνα.

 

Επισης που κοντα να νοικιασουμε; Σκεφτομαστε για ενοικιαζομενα δωματια ή studio, να μας βγει φθηνα. 3 ατομα ειμαστε και θα παμε με αμαξι.

 

Τελος, εαν κλεισω εισητηρια και δωματια απο το ιντερνετ, θα μου βγουν φθηνοτερα;

 

Μην πάτε με αμάξι. Να πάτε όμως. Η σκιάθος είναι ένας προορισμός που δίνει ποιότητα στις διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξέρετε για τη Μαγιόρκα; Αξίζει ως καλοκαιρινός προορισμός; Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις, tips, συμβουλές, κατά προτίμηση από άτομα που έχουν πάει.

Δεν αξιζει για Ελληνα ως καλοκαιρινος προορισμος

Δεν εχει τιποτα που δεν μπορεις να βρεις αν οχι καλυτερο, ισαξιο εστω, στην Ελλαδα

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα, αλλα πχ για τον Αγγλο που είτε Σκιαθο έίτε Μαγιόρκα του πεις, το ιδιο του κανει

Αλλα για τον Ελληνα, δεν εχει νοημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οι φιλοι μου θελουν να πανε να μαμησουν.. :P Να παιχτει καμμια φαση με γκομενακια, κυριως εισαγωγης. :P

 

Αλλα γιατι μου λετε ολοι να μη παμε με αμαξι; Τοσο μικρο νησι ειναι;

 

Γενικα τα πιο ξεφρενα και τρελα παρτυ σε ποια νησια γινονται;

 

Τη Σκιαθο θα την χαρακτηριζατε ηρεμο νησι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μικρό σε έκταση, αλλά έχει μόνο ένα χωριό στην ουσία (την πρωτεύουσα) και μετά οικισμούς των 4-5 σπιτιών και 2 ενοικιαζόμενων σε άλλες παραλίες παραέξω, στις οποίες πάει τακτικά λεωφορείο. Στα μέρη που δεν πάει λεωφορείο, δεν πάει και αμάξι και πας μόνο με καραβάκι.

 

Ήσυχο νησί δεν είναι σε καμία περίπτωση, νομίζω γι' αυτό που θέλετε σας κάνει μια χαρά. Και κόσμο έχει, και παραλίες ωραίες, και καφεμπαρκλάμπ και δεν είναι ούτε ζευγαρονήσι, ούτε τρύπα για χίππιδες, ούτε μέρος για διακοπές με οικογένεια. Παρέες νέων ανθρώπων και τουρίστες έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Εχουμε επιλογη να παμε ειτε με 2 μηχανες, ειτε με 1 αμαξι. Εμεις προτιμαμε το αμαξι, γιατι θα μπορουμε να παρουμε αρκετα πραγματα μαζι μας. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ό,τι κι αν βάλεις στο καράβι, περισσότερο θα σου βγει από 2 φορές ταξί (μια πήγαινε, μια φεύγα) για το ξενοδοχείο. Αν είσαι αποφασισμένος να πάρεις μαζί ΙΧ ή μηχανή, είναι θέμα γούστου, το ίδιο (δε) θα σε εξυπηρετήσουν και τα δύο στο νησί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο μακρυα το λιμανι απο το κεντρο της πολης; Για σπιτακια-studio απο ποιο site λες να κοιταξω για να κλεισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...