Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες...

 

Φθηνή διαμονή στην Ρώμη για αρχές αυγούστου ;;;

Δες στο booking.com Seven Hills Village είναι 12 χιλιόμετρα έξω από την πόλη και είναι με κοινόχρηστα τουαλέτα μπάνια, αλλά θα βρεις κάτω από 200 ευρώ την εβδομάδα και με πρωινό!!!

4325395.gif

Έχει γρήγορο τραίνο που σε πάει σφαίρα στη Ρώμη.

δημοτικός φόρος EUR 1 ανά άτομο τη βραδιά δεν περιλαμβάνεται.

Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι το ξενοδοχείο προσφέρει κλινοσκεπάσματα, αλλά όχι πετσέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες στο booking.com Seven Hills Village είναι 12 χιλιόμετρα έξω από την πόλη και είναι με κοινόχρηστα τουαλέτα μπάνια, αλλά θα βρεις κάτω από 200 ευρώ την εβδομάδα και με πρωινό!!!

4325395.gif

Έχει γρήγορο τραίνο που σε πάει σφαίρα στη Ρώμη.

δημοτικός φόρος EUR 1 ανά άτομο τη βραδιά δεν περιλαμβάνεται.

Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι το ξενοδοχείο προσφέρει κλινοσκεπάσματα, αλλά όχι πετσέτες.

ναι αυτο ειναιπολυ καλο ξενοδοχειο κ σε καλη τιμη-ειχε παει η σχολη μου σ'αυτο κ ολοι εμειναν ευχαριστημενοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξέρετε για τη Μαγιόρκα; Αξίζει ως καλοκαιρινός προορισμός; Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις, tips, συμβουλές, κατά προτίμηση από άτομα που έχουν πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς καμιά πρόταση για το τι να κάνω ένα 24ωρο στο Ελσίνκι;

 

Το καλύτερο πράγμα που έχεις να κάνεις στο Ελσίνκι είναι να πάρεις το καραβάκι για tallinn...

 

Seriously..

 

Κάνει 2.5 ώρες, κοστίζει ~35 ευρώ πήγαινε έλα (υπάρχουν και εκπτώσεις ανάλογα την περίοδο), και μπορείς να πας πρωί και να γυρίσεις το ίδιο βράδυ. Το καραβάκι σε αφήνει 5 λεπτά με τα πόδια από την παλιά πόλη του tallinn που είναι πολύ ωραία και μπορείς να την δεις σε χαλαρούς ρυθμούς σε 6-7 ώρες.

 

Επίσης έχει ωραίο φαγητό και φθηνά μαγαζιά.. Αν τελικά το κάνεις πες μου να σου προτείνω μερικά.

 

Οι φινλανδοί έχουν κάνει τις επισκέψεις στο ταλλινν εθνικό σπορ.

 

Εναλλακτικά μπορείς να έρθεις τάμπερε να δούμε την τάμπερε γιουνάιτεντ στην πορεία της προς το επόμενο πρωτάθλημα!!

 

 

Προσοχή προσοχή !!! Avoid at all costs!!

 

Μην μείνεις ελσίνκι για κανένα λόγο. Μηδέν αξιοθέατα, πανάκριβες συγκοινωνίες - μαγαζιά - φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξέρετε για τη Μαγιόρκα; Αξίζει ως καλοκαιρινός προορισμός; Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις, tips, συμβουλές, κατά προτίμηση από άτομα που έχουν πάει.

έχω πάει πριν 4, 5 χρόνια, νομίζω δεν ειναι τίποτα καλύτερο απο τα ελληνικά νησιά, συν ότι ουσιαστικά πρόκειται για γερμανική αποικία. Οι Ισπανοί δεν πάνε πλεόν εκεί για διακοπές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο πράγμα που έχεις να κάνεις στο Ελσίνκι είναι να πάρεις το καραβάκι για tallinn...

 

Seriously..

 

Κάνει 2.5 ώρες, κοστίζει ~35 ευρώ πήγαινε έλα (υπάρχουν και εκπτώσεις ανάλογα την περίοδο), και μπορείς να πας πρωί και να γυρίσεις το ίδιο βράδυ. Το καραβάκι σε αφήνει 5 λεπτά με τα πόδια από την παλιά πόλη του tallinn που είναι πολύ ωραία και μπορείς να την δεις σε χαλαρούς ρυθμούς σε 6-7 ώρες.

 

Επίσης έχει ωραίο φαγητό και φθηνά μαγαζιά.. Αν τελικά το κάνεις πες μου να σου προτείνω μερικά.

 

Οι φινλανδοί έχουν κάνει τις επισκέψεις στο ταλλινν εθνικό σπορ.

 

Εναλλακτικά μπορείς να έρθεις τάμπερε να δούμε την τάμπερε γιουνάιτεντ στην πορεία της προς το επόμενο πρωτάθλημα!!

 

 

Προσοχή προσοχή !!! Avoid at all costs!!

 

Μην μείνεις ελσίνκι για κανένα λόγο. Μηδέν αξιοθέατα, πανάκριβες συγκοινωνίες - μαγαζιά - φαγητό.

Χαχά, τόσο καλά; Κοίτα, θα είμαι Τούρκου για δουλειά. Φτάνω Ελσίνκι με τρένο το Σάββατο το πρωί και η πτήση μου για Ελλάδα είναι Κυριακή απόγευμα. Για Ταλίν δεν το βλέπω, θα λιώσω στις διαδρομές και δεν θα είμαι για ταλαιπωρίες. Κάπου είδα ότι το καλύτερο πράγμα στο Ελσίνκι είναι αυτό το φρούριο στο νησάκι που είναι και μνημείο της Unesco. Τι λες; Επίσης, μια που είσαι ντόπιος, έχεις τίποτα καλό να μου πεις για Τούρκου; Έχω και ένα πρωί εντελώς ελεύθερο και ψάχνω μήπως βρω καμιά βόλτα με καραβάκι ή καμιά κοντινή εκδρομή, γιατί κι αυτό από αξιοθέατα δεν με εντυπωσιάζει (αυτά που διαβάζω δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HELSINKI

 

Μην πας στο πανέμορφο Ταλλίν.Θα ταλαιπωρηθείς και δεν θα προλάβεις να δεις και πολλά.

Πολύ κοντά στο Ελσίνκι ρείναι το νησάκι-φρούριο Σουομενλίνα, αξίζει μια βόλτα.

Να δοκιμάσεις τάρανδο όχι τίποτα φοβερό και να κανεις sauna.

 

http://www.zetor.net/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχά, τόσο καλά; Κοίτα, θα είμαι Τούρκου για δουλειά. Φτάνω Ελσίνκι με τρένο το Σάββατο το πρωί και η πτήση μου για Ελλάδα είναι Κυριακή απόγευμα. Για Ταλίν δεν το βλέπω, θα λιώσω στις διαδρομές και δεν θα είμαι για ταλαιπωρίες. Κάπου είδα ότι το καλύτερο πράγμα στο Ελσίνκι είναι αυτό το φρούριο στο νησάκι που είναι και μνημείο της Unesco. Τι λες; Επίσης, μια που είσαι ντόπιος, έχεις τίποτα καλό να μου πεις για Τούρκου; Έχω και ένα πρωί εντελώς ελεύθερο και ψάχνω μήπως βρω καμιά βόλτα με καραβάκι ή καμιά κοντινή εκδρομή, γιατί κι αυτό από αξιοθέατα δεν με εντυπωσιάζει (αυτά που διαβάζω δηλαδή).

 

Το καλο είναι ότι όπου και να πας ο σταθμός των τρένων είναι δίπλα στο λιμάνι. Παίρνεις ένα χάρτη του ελσίνκι μόλις φτάσεις και περπατάς λίγο.

 

 

Το tallinn σου ακούγεται too much γιατί πας σε άλλη χώρα αλλά είναι πολύ ξεκούραστη φάση και θα σ αρέσει σίγουρα περισσότερο από το ελσίνκι. Μπορείς να δεις τα δρομολόγια από εδώ

 

http://www.vikinglin...hel_tal_ros.asp

 

 

Στο ελσίνκι μπορείς να πας σε 2-3 νησάκια που είναι όλα ωραία αλλά μόνο αν έχει καλό καιρό. Το ένα είναι αυτό που λες (σουομελνίνα) που είναι αρκετά καλό και μπορείς να βγάλεις και εντυπωσιακές φωτογραφίες. Το άλλο είναι ο ζωολογικός κήπος, και έχει και ένα πάρκο που δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

 

Άρα μπορείς να πας σε αυτά, και να κάνεις και μια βόλτα σε 2-3 καθεδρικούς που έχει η πόλη, και να κάνεις σάουνα είτε public είτε στο ξενοδοχείο σου.. Ναι κάνουν και το καλοκαίρι σάουνα :P

 

Στο τούρκου πραγματικά αν βρεις κάτι ενδιαφέρον να κάνεις πες μου κ μένα ! grin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, ετοιμάζομαι για μεγάλο γλέντι δηλαδή. Με τις σάουνες δεν τα πάω καλά. Να βγάλω τον κώλο μου έξω στους 80 βαθμούς; Δεν μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα δραστηριότητα...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ας ελπίσουμε ότι θα την παλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάει πριν 4, 5 χρόνια, νομίζω δεν ειναι τίποτα καλύτερο απο τα ελληνικά νησιά, συν ότι ουσιαστικά πρόκειται για γερμανική αποικία. Οι Ισπανοί δεν πάνε πλεόν εκεί για διακοπές...

 

Με το σκεπτικό ότι με τα ίδια χρήματα που θέλεις εδώ για ένα σαπιοκάραβο 8 ώρες στριμωγμένος συν τα παράλογα ποσά που ζητάει ο κάθε ιδιοκτήτης ενοικιαζομένου (90 ευρώ για δίκλινο της κακιάς ώρας στη Σέριφο!), πας 6-7 μέρες εξωτερικό, βλέπεις καινούργια πράγματα, μένεις σε ένα καλούτσικο ξενοδοχείο με ημιδιατροφή και γενικά νιώθεις ότι τα χρήματά σου πιάνουν περισσότερο τόπο.

 

Σαν προορισμός έχει πράγματα να δεις και να κάνεις? Φαίνεται ενδιαφέρον μέρος, συνδυάζει παραλίες με αξιοθέατα, ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις φθηνό ξενοδοχείο στο Μιλάνο ή το Κομο;

 

Define φθηνό.

Επίσης define και Como η Μιλάνο γιατί είναι και καμια ώρα με το τραίνο ε.

Θέλεις κέντρο; Με τι σκοπεύεις να μετακινείσαι; Θα χρειαστείς πάρκινγκ; Κτλ κτλ.

Το Μιλάνο είναι μια σταλιά γενικά οπότε κάτι ανάμεσα σε κέντρο και navigli νομίζω οτι θα είναι ιδανικό για να είσαι άνετος με giornalieri εισιτήρια.

Δεν προτείνω μετρό για κανένα λόγο. Λεωφορείο και τράμ αν δεν έχετε νοικιάσει αυτοκίνητο.

 

Πόσες μέρες σκοπεύεις να κάτσεις; Το como είναι οτι πρέπει για μια βολτούλα αυθημερόν και μια διανυκτέρευση. Παραπάνω δε νομίζω οτι έχει και πολλά πράγματα να κάνεις. Μόνο αν πάρεις το καραβάκι για να γυρίσεις τις Λίμνες ή να την πέσεις στο bellagio καμια μέρα.

 

Δεν είμαι και ο πλέον ιδανικός να σε συμβουλεύσει για Como/Milano γιατί δεν το πολυεκτίμησα αλλα όπως και να έχει πες για τα παραπάνω και κάτι θα βρούμε :P

Μόνο τα apperitivi και τη ζωντανή μουσική στα navigli έχω να θυμάμαι σαν highlight. Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ολη φάση ξεκινησε μολις ειδα ότι με 35 ευρω, με ryanair κλεινεις εισητηρια για Μιλάνο με επιστροφη. κατα τα αλλα φθηνο = οτι φθηνοτερο δικλινο υπάρχει και όσο πιο αξιοπρεπές μπορεί να είναι. Σκεφτηκα σε καποια φαση κ το καμπινγκ στο Κομο αλλά οι τιμές ηταν πολύ υψηλες κ δεν πολυαξιζει.

Λογικα 3-4 Μιλανο και 1-2 Κομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά με προειδοποιούσε ο luci πέρσι, τα πράγματα που έχει να δεί κανείς στο Μιλάνο μπορούν να συμπυκνωθούν εύκολα και σε μία μόνο μέρα. Δεν είναι άσχημη πόλη κατα τα άλλα.

Εφόσον δεν έχεις κάτι να σε περιορίζει στην περιοχή κάνε το γνωστό price/rating, με ένα κλίκ απο τοποθεσία, ψάξιμο σε bookings/venere κτλ και ότι δείς να μήν είναι 473642 κμ απο το duomo και περνάει λεωφορείο ή τραμ, κλείστο. Θέλεις τα απογευματοβράδια σου να είσαι κοντά στα navigli για να περάσουν οι ρημαδομέρες μιας και στο κέντρο δεν έχει τίποτα απο κάποια ώρα και μετά οπότε consider κάτι εκεί κοντά.

 

Προς duomo δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις τα κερατιάτικα για ξενοδοχείο στο κέντρο. Δες γύρω απο τα navigli και γενικά porta genova/porta ticinese για να διευκολυνθείς στο χάρτη. Όταν έψαχνα μου είχαν προτείνει να αποφύγω τα ανατολικά του κέντρου. Δεν πήγα καθόλου απο εκεί οπότε απλά το μεταφέρω.

http://www.venere.com/italy/milan/#p|1;f:o|price-t|all-z|all_areas-r|r6-c|all_rate

 

Ξεκίνα και ότι δείς δυτικοκεντρικούλικα με καλό rating χτύπα το. Ξαναλέω δές να λέει αν έχει τράμ η λεωφορείο κοντά.

 

Η ryan νομίζω έχει και για Ρώμη... (*hint hint)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...