Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο την σειρα σκέψεις για την αμερική S01E01.

 

γύρισα χτές. 2 μέρες βοστώνη, 2 γουασινγκτον, 5 νεα υόρκη.

ας τα παρουμε με τη σειρα...Βοστώνη, γραφικότατη πόλη, ήσυχη, χωρίς πολλά αμάξια, με ενα πολύ μεγάλο πάρκο, ωραιο λιμάνι κτήρια. φαι βρήκα στο quincy market κτήριο-διαδρομος κανα 200άρι μετρα απο δω και απο κει μαγαζάκια, με ότι θες, μπεργκεράκια, ταιλανδεζικο, κινεζικο, ιταλικό. όποιο βρώμικο μπορει να φανταστει κανεις. ωραιος ο πεζόδρομος εκει γύρο. ωραιο και το aquarium, ειδαμε mit και harvard καλα και αυτα.

 

γουασινγτον ωραια και αυτη, κλασσικα καπιτώλιο λευκος οίκος, καρφί :P, πεντάγωνο, ιβο τζίμα, βρώμικο χοτ ντογκ κάτω απο το καπιτώλιο, με τα ποδια όλα, μας εφυγε ο κώλος κοινώς. πανεπιστήμιο του maryland συμπαθητικότατο, πολλά λεφτά τριγυρνανε κει περα.

 

νεα υορκη. 5 μέρες με την ψυχή στο στόμα, empire state τη νύχτα, ροκφελλερ το πρωί, αγαλμα, central park τέλειο, met, moma απειρα,χανόσουνα. 5th στο apple store χαμός. φιλαράκι καταφερε και τσίμπησε ipad. κορυφαια σκηνή στο apple store του soho, κινέζοι 23.30, χαρτόνι κάτω, βρώμικο σαντουιτσ, περιμένανε στην ουρα.

 

και τώρα. νερό πανακριβο. 1$ το βρήκα μονο μια φορα. για το μικρο λεμε παντα. έδωσα και 2.30 μια φορα. μπεργκεράκια ακριβά. βρίσκεις μόνο τέτοια. για να φάς τίποτα άλλο θες 25$ τουλάχιστον. κοκακολα άπειρη. ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως δε στουπωνει ο κώλος τους.

αμερικάνοι ευγενέστατοι όλοι. καμια σχέση με ταινίες :P

άπειρες μορφάρες στο δρόμο. ο κόσμος ντύνεται όπως του κατέβει. κανει ότι του κατέβει. κοινώς δε κολλανε πουθενα.

μετρό ολοκαινουριο στη γουασιγκτον, παλιατζουρα στη νεα υορκη. τρένα καινουρια δοου

 

τιμες και τέτοια ντάξει. αμα πας 5th με όλες τις φίρμες ντάξ. τα σκας. εμεις τη βγάλαμε μια χαρα στα macy's.

μαγαζια τώρα. κλαμπ δε μπαινεις αν δεν εισαι 21. αν εισαι τρώς πόρτα τις περισσοτερες φορες. όλα κλεινουνε κατα 10 εκτος απο τα κλαμπ που φτάνανε 2.30 νομίζω.

αλκολ δε πίνεις αν δεν εισαι 21. σε σουπερμαρκετ ζηταει ταυτοτητα για να παρεις μπυρες.

 

λεφτά. μαλακια το να πληρώνεις καθες φορα 12.22, 7.59 γεμίζεις ψιλούρα στην αρχή. φτάνεις στη φάση που δε μπορεις να τα κουβαλήσεις άλλο και αρχίζεις και τα δίνεις.

ταξί. έδωσα 8$ για 1,5 km χωρίς κίνηση, διπλή ταρίφα. δε ξέρω αν ειναι καλο :P

 

tip. σε καθε μαγαζί. σουχε να διαλέξεις αν δεν κανω λάθος 10% 20% και 30%. σε ιταλικό εστιατόριο έλεγε 18%. έχε χάρη που φαγαμε καλα :D

 

ελεγχος στο αεροδρόμιο οκ. παπουτσια, μεταλλικα όλα, για εκρηκτικά στο γυρισμο.

 

αυτά για τώρα. περισσοτερα προσεχώς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο την σειρα σκέψεις για την αμερική S01E01.

 

 

νεα υορκη. 5 μέρες με την ψυχή στο στόμα, empire state τη νύχτα, ροκφελλερ το πρωί, αγαλμα, central park τέλειο, met, moma απειρα,χανόσουνα. 5th στο apple store χαμός. φιλαράκι καταφερε και τσίμπησε ipad. κορυφαια σκηνή στο apple store του soho, κινέζοι 23.30, χαρτόνι κάτω, βρώμικο σαντουιτσ, περιμένανε στην ουρα.

 

και τώρα. νερό πανακριβο. 1$ το βρήκα μονο μια φορα. για το μικρο λεμε παντα. έδωσα και 2.30 μια φορα. μπεργκεράκια ακριβά. βρίσκεις μόνο τέτοια. για να φάς τίποτα άλλο θες 25$ τουλάχιστον. κοκακολα άπειρη. ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως δε στουπωνει ο κώλος τους.

αμερικάνοι ευγενέστατοι όλοι. καμια σχέση με ταινίες :P

άπειρες μορφάρες στο δρόμο. ο κόσμος ντύνεται όπως του κατέβει. κανει ότι του κατέβει. κοινώς δε κολλανε πουθενα.

μετρό ολοκαινουριο στη γουασιγκτον, παλιατζουρα στη νεα υορκη. τρένα καινουρια δοου

 

τιμες και τέτοια ντάξει. αμα πας 5th με όλες τις φίρμες ντάξ. τα σκας. εμεις τη βγάλαμε μια χαρα στα macy's.

μαγαζια τώρα. κλαμπ δε μπαινεις αν δεν εισαι 21. αν εισαι τρώς πόρτα τις περισσοτερες φορες. όλα κλεινουνε κατα 10 εκτος απο τα κλαμπ που φτάνανε 2.30 νομίζω.

αλκολ δε πίνεις αν δεν εισαι 21. σε σουπερμαρκετ ζηταει ταυτοτητα για να παρεις μπυρες.

 

λεφτά. μαλακια το να πληρώνεις καθες φορα 12.22, 7.59 γεμίζεις ψιλούρα στην αρχή. φτάνεις στη φάση που δε μπορεις να τα κουβαλήσεις άλλο και αρχίζεις και τα δίνεις.

ταξί. έδωσα 8$ για 1,5 km χωρίς κίνηση, διπλή ταρίφα. δε ξέρω αν ειναι καλο :P

 

tip. σε καθε μαγαζί. σουχε να διαλέξεις αν δεν κανω λάθος 10% 20% και 30%. σε ιταλικό εστιατόριο έλεγε 18%. έχε χάρη που φαγαμε καλα :D

 

ελεγχος στο αεροδρόμιο οκ. παπουτσια, μεταλλικα όλα, για εκρηκτικά στο γυρισμο.

 

αυτά για τώρα. περισσοτερα προσεχώς :P

Έτσι Νέα Υόρκη! Εγώ τα βρήκα όλα πιο φτηνά, εκτός από το νερό κ το φαγητό που είναι λίγο πιο ακριβό από εδώ.

Οι άνθρωποι, εμένα μου άρεσαν πολύ. Cool τύποι και ΑΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΤΟΙ. Και ωραίες κοπέλες :P

Οι υπάλληλοι δε, ακριβώς το αντίθετο από την πλειοψηφία των υπαλλήλων στην Ελλάδα.

Με τα tips όντως υπάρχει ένα θέμα (να το συνηθίσεις), όπως κ με το ΦΠΑ που δεν αναγράφεται σε όλα τα προϊόντα.

Τα bar τους αφασία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VAT ορθως δεν αναγραφεται αφου διαφερει απο Πολιτεια σε Πολιτεια (κλασσικο κολπο, παραγγελνεις απο Μαναχαταν και ζητας να παει στο φιλο σου στο Νιου Τζερσευ για να μην πληρωσεις τον φορο της ΝΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη φεύγει για Αμερική άμεσα και δεν έχει οδηγό. Υπάρχει κανένα site που να βγάζει travel guide σε .pdf με κυριότερα αξιοθέατα, προτάσεις κτλ; Κάτι σαν tripadvisor ή virtual tourist δηλαδή, αλλά να μπορώ με 4-5 κλικ να της τυπώσω μερικές σελίδες διαφωτιστικές. Για δωρεάν μιλάμε, γιατί .pdf πουλάει και το lonely planet. Για Denver, Colorado ψάχνω, αν έχει κάποια σημασία αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαγκεσ οτι και να πουμε για Αμερικη ειναι λιγο, εαν αρχισουμε και λεμε ιστοριες και ολα αυτα που ζεις εστω και για λιγο δεν τελειωνεις....

πραγματικα πρεπει να πας να δεις λιγο πολιτισμο, σε ολα τα επιπεδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

 

Θέλω να πάω 2ήμερο-3ήμερο εκδρομή με το κορίτσι κάπου κοντά στη Αθήνα για χαλάρωση, άραγμα, σπα, μασαζ και τα ρέστα... Γενικά, θέλω να ξεκουραστώ, δηλαδή καθόλου sightseeing, ελάχιστο περπάτημα, ύπνος, όμορφα τοπία, πολλές παροχές... Ξάπλα και άγιος ο Θεός...

 

Any ideas ?

Κάποιο νησάκι στο Σαρωνικό ίσως;; Εγώ προτείνω Σπέτσες ή Πόρο.

 

Στα δικά μας τώρα. Παρέα ψωλαρέοι μπακούρηδες 20άρηδες Σκιάθος ή Ίος για το καλοκαίρι;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Για καλοκαίρι (Ιούλιο) αποφάσισα να πάω στους Παξούς καθώς έχω δεί ότι το νησί ειναι παραδεισένιο και από σχόλια που εχω δει μέσα σε διάφορα φόρουμ. Το θέμα μου είναι ότι θα πάω με αυτοκίνητο (δεν κατέχουμε διπλωμα για μηχανάκι) και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το οδικό δίκτυο εκεί. ΟΚ δεν μιλάω να έχει ατσαλάκωτους νησί είναι ξέρουμε στα περισσότερα τι παίζει. Εγώ επειδή θα μείνω Λάκκα η διαδρομή που με ενδιαφέρει είναι Λάκκα - Γαιος δηλαδη 11χλμ περίπου γιατί θέλω να πηγαίνω και βόλτες στο Γαιο (πρωτεύουσα). Όποιος έχει πάει ας βοηθήσει λίγο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν φετος εχει μπει/θα μπει γραμμη για Σαμοθρακη με πλοιο απο Λαύριο ?

 

δεν ξέρω, αλλά το βρίσκω υπερβολικά χλωμό. Εδώ ελαχιστοποιούνται τα δρομολόγια από Αλεξανδρούπολη, και νομίζω έχουν κοπεί από Καβάλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...