Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επίσης. για τα υγρα στο αεροπλανο για αμερική τι ισχύει γιατι τα εχω ακουσει ολα. μπορω να τα εχω μονο στη βαλίτσα που θα παει κατω, η τίποτα υγρό κοντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ότι ισχύει και στις πτήσεις εσωτερικού, 100ml, φάρμακα, όχι εκρηκτικά σε διάφανη σακουλιτσα και επιδεικνύεις στον έλεγχο των χειραποσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε και λεμε:

2 μέρες Βοστώνη

5 νεα υόρκη

2 γουασινγκτον.

 

θαθελα να μου πει καποιος τι αξίζει να δω σε αυτές τις πολεις. εκτος προφανεστατα απο τα γνωστα...liberty island,empire states, white house,times square,μουσεια, central park κτλ κτλ. ψαχνω να δω πραγματα χαρακτηριστικα/όχι τοσο γνωστα :P. πχ china town/little italy κτλ...

 

επισης αν υπάρχει κανα περίεργο που αξίζει να φάω/δοκιμασω εκτος απο τα πλαστικα χαμπουργκερ πατατες :lol:

 

Ο φιλος παραπανω στα ειπε καλα, για Νεα Υορκη δεν θα προλαβεις να κανεις πολλα πραγματα, και συμβουλη μου ειναι να απολαυσης τον ρυθμο της πολης και να μην κυνηγας να δεις τα μουσεια και τα αξιοθεατα. Να ξερεις οτι στο empire state εχει αρκετη ουρα για να ανεβεις. Επισης για να μπεις σε κλαμπ πρεπει να εισαι πανω απο 21, δειχνεις παντου διαβατηριο.

Βραδυ στο σοχο θα πας να δεις οτι μπορεις να φανταστεις... Φοιτητης εισαι, οποτε τα γλαμουρατα αστα γτ θελουν πολυ χρημα..

Central park kai moyseio φυσικης ιστοριας αξιζει να τα δεις και γκουγκενχαιμ εαν σου αρεσει η μοντερνα τεχνη. Τελος για γλυκο που δεν εχεις ξαναφαει στην ζωη σου πηγαινε στο Max Brener, απλα δεν υπαρχει.....

Broadway ειδα και γω παρασταση, αλλα ολες ειναι ακριβες και 2ο προσεχε με τα αγγλικα, εαν δεν τα ξερεις πολυ καλα δεν θα καταλαβεις πολλα.

 

Βοστωνη τωρα ειναι ποιο ηρεμη κατασταση, εχει ωραια αγορα σε εναν κεντρικο δρομο, στυλ Σολωνος στην Αθηνα με φιρμες κλ. Επισης εχει εμπορικα. θα σου προτεινα να ανεβεις στα duck truck καπως ετσι λεγοταν, ειναι λεοφορεια που μπαινουν και στο νερο!!! Σε γυρνανε σε μεγαλο μερος της Βοστωνης και εισαι κομπλε. Τελος δες τπ Madison square garden εαν εισαι φαν, και επειδη εισαι και φοιτητης κανε ενα tour σε ΜΙΤ η harvand να δεις ποσο μπροστα ειναι τα πανεπιστημεια τους(θα κλαις μετα οταν επιστρεψεις)...

 

Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.. Να ξερεις οτι για να περασεις καλα πρεπει να ξοδεψεις λεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και αναφερθηκαν τα κλαμπ και τα μουσεια

 

1. Seriously, ειμαι open-minded αλλα δεν ειμαι πολυ του μοντερνου. Αν δεν εισαι ΜΗΝ πας στο ΜοΜΑ ή τουλαχιστον πηγαινε κατευθείαν πάνω στα επιπλα και στην αρχιτεκτονικη. Οταν μου παρουσιαζουν τη ζωγραφια μιας κουράδας ως Τεχνη ή όταν ειδα έκθεμα απο τη "μουτζουρα" που βγαζει ο πυρσος (το οποιο εξηγουσε ο αφηγητης οτι δεν εδειχνε κατι, απλα μια ζωγραφος πειραματιστηκε με την τεχνοτροποια! Δηλαδη ελεος! Μπορει και το να πετας τυχαια αβοκαντο να μην εχει ξαναγινει, θα το κανουμε εκθεμα?)

Ασφαλως και ειχε ενδιαφεροντα εκθεματα (πχ εκεινο στην εισοδο μιας αιθουσας με τις πετρες που ειχαν ρυθμο ή τον θανατο απο τσιγαρα) αλλα υπηρχαν αλλα που ειτε δεν εβγαζαν νοημα είτε ήθελε καποιον να στα εξηγησει 3 ωρες και παλι θα ειχες ακουσει απλα την δικη του παπαριστικη εξηγηση

 

2. Τα κλαμπ της Νέας Υόρκης δεν ειναι κλαμπ Αθηνας. Πρωτον. Πορτα. Δευτερο. Τιμες. Έζησα κατάσταση όπου μπήκαμε γιατί οι φιλοι μας ήξεραν τον πορτιερη. Περάσαμε μια τεράστια ουρα που περίμενε έξω στη βροχη. Μεσα μισογεματο εκεινη την στιγμη. Καταλαβαινεις για τι πορτα μιλαμε.

Οσο για τιμες, 65$ τα δυο ατομα χωρις ποτο. Και επισης, πρόσεχε λιγο σε τι μαγαζια θα βγειτε. Θα βρωμάς τουριστίλα και δεν ειναι όλα τοσο Friendly.

Αν και εισαι μικρος ηλικιακα, θα σου προτεινα να πατε σε 1-2 εστιατορια/μπαρ, εκει παει πολυς καλος κοσμος (δηλαδη η εξοδος τους ειναι σε resto-bar, οχι σε μπαρ/κλαμπ). Με πήγανε σε ένα σουπερ, ψιλογνωστο (δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται) με εναν τεραστιο Βουδα. Ομορφα ηταν, 150$ το ζευγαρι με δωρεαν τα "στη μεση" γιατι ηταν γνωστοι, δεν με χαλουλου καθολουλου

 

 

3. Κατι που δεν σου ανεφερα, για μια φορα, ειναι καπως ψαρωτικο το Grand Central. Πηγαινε λιγο να χαζεψεις. Βασικα ένας σταθμός τρένου είναι αλλα σαν αξιοθέατο αξιζει, ετσι για μια βολτα

 

4. Έμενα 42th ανάμεσα σε 6η και 7η (καρακεντρικα). Μόλις βρεθεις εκει (Times Square) κανε και μια βολτα εκει 42-44 προς τα Ανατολικα. Καπου εχει μια μεγάλη γραφικότητα, ένα τεράστιο billboard που μετράει συνεχως (εννοειται αυξανεται) το μέσο χρέος καθε Αμερικανου υποτιθεται σε real time!! Καλα, αμα το βαζαμε στην Ελλαδα, θα ειχε καψει μητρικη έτσι γρηγορα που θα γυριζε

 

Να ξερεις οτι για να περασεις καλα πρεπει να ξοδεψεις λεφτα....

Αυτο.

Στην Αμερική για να περασεις καλά, ξοδευεις. Αν κατι κανει πχ 10 και εσυ πληρωσεις το ακριβο, των 15 και αφησεις και τιπ, θα νιωσεις πασας, θα σου κανουν τεμεναδες και αυτο που θα παρεις θα αξιζει 20. Αν πας να την βγαλεις φτηνα, να δωσεις 5, θα παρεις κατι που αξιζει 3.

Καλυτερα κατα τη γνωμη μου αν εχεις αποφασισει να δωσεις 100, να δωσεις 150 και θα εχεις εμπειριες απο 200. Αν πας να δωσεις 70, θα εχεις εμπειριες απο 50αρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Thanks τα βρήκα όλα που ήθελα και από τους χάρτες γούγλε που από ότι τσέκαρα είναι πλήρως ενήμεροι για δρομολόγια κλπ.

Το μόνο που με δυσκολεύει είναι ότι δε βρήκα τα ονόματα των στάσεων.

 

Εξαιρετικές βρίσκω τις μίνι κάρτες απεριορίστων διαδρομών για όλα τα μέσα 24-160ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν χρειαζεσαι τραμ ή αλλο μεταφορικό μεσο στο Αμστερνταμ, το βγαζεις ανετα όλο με τα πόδια. Στην τελικη αν καποια μέρα θελεις να πας κάπου πιο μακρυά νοικιαζεις με 10-12 ευρώ ενα ποδήλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας και με τα ποδια αν θες και σου αρεσει το περπατημα, τα τραμ ειναι απιστευτα βολικα και εχουν πολυ συχνα δρομολογια. Εχει και νυχτερινα. Η ποδηλατοφάση είναι καλό αλτερνατιβ, αλλα θα εχεις στο νου σου μη στο φανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

 

Θέλω να πάω 2ήμερο-3ήμερο εκδρομή με το κορίτσι κάπου κοντά στη Αθήνα για χαλάρωση, άραγμα, σπα, μασαζ και τα ρέστα... Γενικά, θέλω να ξεκουραστώ, δηλαδή καθόλου sightseeing, ελάχιστο περπάτημα, ύπνος, όμορφα τοπία, πολλές παροχές... Ξάπλα και άγιος ο Θεός...

 

Any ideas ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

 

Θέλω να πάω 2ήμερο-3ήμερο εκδρομή με το κορίτσι κάπου κοντά στη Αθήνα για χαλάρωση, άραγμα, σπα, μασαζ και τα ρέστα... Γενικά, θέλω να ξεκουραστώ, δηλαδή καθόλου sightseeing, ελάχιστο περπάτημα, ύπνος, όμορφα τοπία, πολλές παροχές... Ξάπλα και άγιος ο Θεός...

 

Any ideas ?

Το κλασσικο - Ναυπλιο - σου κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασσικο - Ναυπλιο - σου κανει?

 

Όχι άλλο κάρβουνο.

 

Μην καταστρέφουμε ρε παίδες μια από τις ομορφότερες πόλεις τις Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασσικο - Ναυπλιο - σου κανει?

 

Been there, done that... Αλλά, anyways, έχες κάποιο συγκεκριμένο μέρος να προτείνεις εκεί ?

 

Any other ideas ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...