Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχουμε και λεμε:

2 μέρες Βοστώνη

5 νεα υόρκη

2 γουασινγκτον.

 

θαθελα να μου πει καποιος τι αξίζει να δω σε αυτές τις πολεις. εκτος προφανεστατα απο τα γνωστα...liberty island,empire states, white house,times square,μουσεια, central park κτλ κτλ. ψαχνω να δω πραγματα χαρακτηριστικα/όχι τοσο γνωστα :P. πχ china town/little italy κτλ...

 

επισης αν υπάρχει κανα περίεργο που αξίζει να φάω/δοκιμασω εκτος απο τα πλαστικα χαμπουργκερ πατατες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα πας? Λογικα για λιγο καιρο ακομα το Μαντισον θα ειναι στημενο για μπασκετ, αν πας τελος καλοκαιριου θα το ετοιμαζουν για χοκευ

Απο Νέα Υορκη κανε οτι κανουν οι τουριστες, εξαλλου εισαι τουριστας. δεν χρειαζεται να παριστανεις τον σουπερ-ψαγμενο-και-alternative και τελικα να εχεις photos απο γκαλερι στο Σοχο αλλα οχι μια με το Αγαλμα (αν και το Ελις Αιλαντ που ειναι διπλα δεν χανεις τιποτα να το αποφυγεις, ναι, ξερω ολοι εχουμε εναν παπου που πηγε στην Αμερικη και ειμαστε σιγουροι οτι θα βρουμε το ονομα του)

 

5 μερες ειναι λιγες βασικα αλλα θα σου προτεινα να δεις καμια παρασταση στο Broadway (εγω ειχα δει το Lion King) ειναι εμπειρια, οπως και να το κανεις, να πας σε Μουσεια αλλα μην περιμενεις κατι εξωφρενικα τρελο και καλο θα ηταν να περιοριστεις στα ενδιαφεροντα για σενα γιατι εχουν τοσα πολλα και μεγαλα που δεν προλαβαινεις για ολα και θα χασεις χρονο, φαε μια μερα στο central park, ειναι πολυ ωραια αυτη η αισθηση οτι ολοι περνανε αποκει μια βολτα και κανουν οτι τους κατεβει στο κεφαλι (απεφυγε το ΣΚ γιατι θα γινεται πανικος), πηγαινε για τιποτα ψωνια στην 5η για γκλαμουρια (το καταστημα της Abercrombie στην 5η δεν υπαρχει, αξιζει να πας) και οσο για Empire και Ground Zero πηγαινε μονο αν θες να λες οτι πηγες. Στο ground zero δεν εχει τιποτα να δεις, εργοταξιο ειναι, και το empire ειναι απλα ενα ψηλο κτιριο με θεα. Αν εχεις χρονο και ορεξη πηγαινε μια βολτα αλλα μην περιμενεις κατι σπεσιαλ. Στο ground zero μπορεις ας πουμε να περασεις μια βολτα αν εισαι προς το νοτιο μερος που εχει Γουολ Στριτ κτλ

 

Αποκει και περα, εχεις κανεναν να σε παει μια βολτα. Εγω ειχα αρκετο κοσμο και πηγα σε ωραια μαγαζακια το βραδυ και πιο Local σημεια για βολτα απογευματινη αλλα τωρα να σου πω λεπτομεριες δεν θυμαμαι, ειναι σαν να προσπαθω να σου περιγραψω σκορπια σημεια στην Αθηνα, δεν γινεται αν δεν ξερεις τις περιοχες

 

Πηγαινε σιγουρα Αστορια για την καγκουρια, θα νιωσεις πολυ Ελληνας (δεν ξερω αν θα νιωσεις περηφανια ή καγκουρια αλλα θα καταλαβεις...) και επισης αν εχεις καποιο γνωστο το Κουινς και γενικοτερα το Λονγκ Αιλαντ εχει μια Χ αναπτυξη και καποια ωραια σημεια, αν θες περνα ενα βραδυ τον Χατσον και φαε σε κανα εστιατοριο στο Νιου Τζέρσει με θεα το ΝΥ skyline και στο ιδιο το Μανχαταν πέρνα μια απο το Bryant Park ειναι ωραιο παρκακι να παιξεις το σκακι σου, να πιεις τον καφε σου κτλ (αν και γενικα στο Μανχαταν δεν εχει πολλα μερη που δεν τα ξερεις ηδη, μην νομιζεις οτι στα κρυβουν)

 

Για φαγητο που ρωτας, προσπαθησε να βρεις κανα καλο diner και κατα προτίμηση όχι εθνικ (επεσα σε Ελληνικο παναθεμα με) να φας καμια μηλοπιτα, κανα stake ωραιο, δικο τους. Μας ειχανε παει κατι ξαδελφια της γυναικας μου σε μια ταβερνα στο Λονγκ Αιλαντ προς Ανατολικα που ηταν κανα 30' απο Μανχαταν που επαθα πλακα, ηταν τα αντιστοιχα Καλυβια ή Χασια για μας, ετσι ξυλινο, old school με οτι ειδους κρεας μπορουσες να φανταστεις και σαλτσες να σου τρεχουνε τα σαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι ξέρουμε για την Oyster card? (Λονδίνο)

 

Παω εκεί την Τετάρτη και δεν ξέρω τι να κάνω..λογικά θα χρησιμοποιήσω αρκετά το μετρο.

 

Τι παίζει με αυτη την κάρτα? Είναι και για λεωφορεία ή μονο μετρό?

Πόσο κάνει για 3-4 μέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι ξέρουμε για την Oyster card? (Λονδίνο)

 

Παω εκεί την Τετάρτη και δεν ξέρω τι να κάνω..λογικά θα χρησιμοποιήσω αρκετά το μετρο.

 

Τι παίζει με αυτη την κάρτα? Είναι και για λεωφορεία ή μονο μετρό?

Πόσο κάνει για 3-4 μέρες?

 

Για 3 μέρες δεν συμφέρει η oyster και καλύτερα είναι να βγάζεις ημερήσια εισιτήρια.

 

3 χ 6.60 = 19,60 για 3 ημέρες τα εισιτήρια

 

1 χ 27.60 + 5 λίρες η κάρτα όταν την πρωτοβγάζεις = 32,60 για 7 ημέρες η oyster(δεν έχει 3ήμερο).

 

Αν έχεις σκοπό να ξανανέβεις και θα χρησιμοποιήσεις την oyster τότε βγάλε αυτήν... Αν όχι τότε κάθε μέρα απλά παίρνε ένα daily ticket.

Και η oyster αλλα και τα daily tickets είναι για λεωφορεία και μετρό στις ζώνες που επιλέγεις. 99% εσύ θα θέλεις ζώνη 1-2 όπου είναι και οι τιμές που αναφέρω παραπάνω. Αν κινείσαι και πιο έξω οι τιμές είναι ένα κλίκ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιες ζώνες θα χρησιμοποιώ. Θα κινούμε στο κέντρο. ( Λογικά η 1 και 2 θα είναι.)

 

Επίσης εισητήρια για το μετρό βγάζεις απο τον σταθμό ετσι? ( Πρίν μπεις στο μετρό)

 

Για τα λεωφορεία? μπορώ να βγάλω μέσα απο το λεωφορείο? Επίσης εκείνα τα κόκκινα τουριστικά λεωφορεία ( τα cabrio! :P) απο που μπορώ να τα πάρω? Ξέρετε τι βόλτες κάνουν και πόσο στοιχίζουν ?

 

(Klein το post που είχες κανει για το Λονδίνο σε ποιά σελίδα είναι? )

 

edit: 283 το βρήκα!

Απάντα στα άλλα ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιες ζώνες θα χρησιμοποιώ. Θα κινούμε στο κέντρο. ( Λογικά η 1 και 2 θα είναι.)

 

Επίσης εισητήρια για το μετρό βγάζεις απο τον σταθμό ετσι? ( Πρίν μπεις στο μετρό)

 

Για τα λεωφορεία? μπορώ να βγάλω μέσα απο το λεωφορείο? Επίσης εκείνα τα κόκκινα τουριστικά λεωφορεία ( τα cabrio! :P) απο που μπορώ να τα πάρω? Ξέρετε τι βόλτες κάνουν και πόσο στοιχίζουν ?

 

(Klein το post που είχες κανει για το Λονδίνο σε ποιά σελίδα είναι? )

 

edit: 283 το βρήκα!

Απάντα στα άλλα ομως!

 

Ναι ζώνη 1-2 θα είσαι. Εισιτήρια βγάζεις απο κάθε σταθμό. Εφόσον θα μένεις κέντρο σίγουρα κάπου κοντά σου θα έχει στάση μετρό. Το πρωί όταν ξεκινάς θα παίρνεις ένα daily και θα είσαι μια χαρά. Top up την oyster μπορείς να την κάνεις και σε αρκετά ψιλικατζίδικα.

 

Στα λεωφορεία σε κάποια μπορείς να βγάλεις επάνω σε κάποια όχι. Αν πάς για 3-4 μέρες για τουρισμό δε σε συμφέρει να πάρεις ουδέποτε μεμονωμένο εισιτήριο λεωφορείου (2,20). Θα πάρεις είτε ημερήσιο εισιτήριο κάθε μέρα είτε θα φορτίσεις την Oyster μια 7day στην αρχή να ξεμπερδεύεις.

 

Τα τουριστικά δεν αξίζουν. Νομίζω οτι είναι 20 λίρες για μια μέρα και τα παίρνεις απο όποια στάση βρείς που γράφει tour bus ή κάτι τέτοιο. (συνήθως συνοδεύεται και απο μια κόκκινη ή μπλέ βούλα στο όνομα της στάσης). Αν ακολουθήσεις έστω 2-3 πράγματα απο το post θα δεις με τα πόδια ότι θα έβλεπες με το λεωφορείο και κάτι παραπάνω και χωρίς την τουριστίλα.

 

Το κέντρο βγαίνει ΑΝΕΤΑ με τα πόδια και πέρα δώθε. Απλά όταν δεν ξέρεις ακριβώς που πηγαίνεις η ευκολία στο να ανεβοκατεβαίνεις σε λεωφορεία χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή βγαίνει άνετα ολη η oxford με τα πόδια ε?

Μια χαρα!! Κατι άλλο?? Αυριο φεύγω!!!

 

Προσωπικά 3 φορές την περπάτησα (σχεδόν όλη), μαρτύριο αλλά φάση είχε.

(έπαθα και μια ρήξη μηνίσκου στο αριστερό γόνατο για σουβενίρ :P)

Καλά να περάσεις, να ανέβεις london eye (εγώ δεν τα κατάφερα Γενάρη γιατί ήταν κλειστό :()!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά 3 φορές την περπάτησα (σχεδόν όλη), μαρτύριο αλλά φάση είχε.

(έπαθα και μια ρήξη μηνίσκου στο αριστερό γόνατο για σουβενίρ :P)

Καλά να περάσεις, να ανέβεις london eye (εγώ δεν τα κατάφερα Γενάρη γιατί ήταν κλειστό :()!

 

θα ανέβω σίγουρα!

Πολλοί λενε οτι δεν αξίζει αλλα εγω θα ανέβω!

Σ'ευχαριστω πολύ να'σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...