Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για τα link !!

Είναι πολύ καλά !!!!!!!

 

 

Πήγα πριν από κανά μήνα και έμεινα εδώ .

Πολύ καλό, και ακόμα καλύτερο το σημείο που βρίσκεται.

Γενικά θα σου πρότεινα να μείνεις στο Mitte.

Και ΝΑΙ, να μείνεις και τις ΕΞΙ μέρες στο Βερολίνο εννοείται.

Έχει τύχει παλιότερα να πάω και για πολύ περισσότερο και δεν κατάφερα να βαρεθώ.

 

Αν δεν θέλεις απαραίτητα ξενοδοχείο, μπορείς να κοιτάξεις για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, δεν ξέρω όμως πολλές λεπτομέρειες,

πέρα από αυτό το σάιτ .

 

Α, και αν ψάξεις λίγο αυτό το θρεντ, ο Λούσιφερ έχει ποστάρει κάπου προτάσεις για το τι να κάνεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι προλαβαίνει κανείς να κάνει στη Ζυρίχη σε 10 ώρες;

 

Έχω να κλείσω μια πτήση για Μάντσεστερ (ακομα δεν έκλεισα το μοσχάρι) και η επιστροφή έχει 10ώρες αναμονή μέσω ζυρίχης.

Προλαβαίνω να πάω/έρθω στο αεροδρόμιο και να ρημαδοκόψω καμιά βόλτα στην πόλη; Ξέρουμε απόσταση του αεροδρομίου απο το κέντρο/μέσα μεταφοράς etc? Highlights?

 

Ευχαριστώ ευχαριστώ.

 

Σε 10 ώρες (δηλαδή 6-7 καθαρές) την βλέπεις ολόκληρη τη Ζυρίχη. Εγώ σχεδόν μια μέρα είχα περάσει εκεί και αυτό που έκανα βασικά ήταν να περπατάω. Θα κάνεις τη βόλτα σου δίπλα στη λίμνη, έχει μια παλιά πόλη που είναι καλή για περπάτημα, έχει έναν δρόμο που υποτίθεται έχει τα πιο ακριβά μαγαζιά στον κόσμο (Bahnhofstrasse), 1-2 εκκλησίες... Αυτά. Γενικά για τουρισμό δεν λέει, αλλά κάνεις τη βολτούλα σου και σκέφτεσαι ότι είναι ωραία πόλη να μένεις. Αν έχει και καλή μέρα, είναι ωραία η λίμνη. Δες το πρόγραμμα των τρένων, γιατί στην Ελβετία έρχονται ακριβώς στο λεπτό! Αν αργήσει 2 λεπτά, βγαίνει ανακοίνωση.

 

Χμ, τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να είναι καλύτερο να πεταχτείς στην Λουκέρνη. Καμιά 30αριά χιλιόμετρα είναι από εκεί και απ'όσο θυμάμαι, ήταν αρκετά πιο ενδιαφέρουσα. Τρένα πάνε συνέχεια εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά κοντά, οπότε σίγουρα προλαβαίνεις (ε ειναι και 10 ολόκληρες ώρες). Το s-bahn απ ότι βλέπω κάνει 11 ή 14 λεπτά για κεντρικό σταθμό, ανάλογα τη γραμμή.

http://www.zvv.ch/en/timetables/online-timetable.html?start=1&queryPageDisplayed=yes&date_start=Airport&target=Z%C3%BCrich+City&datum=Wed%2C+23.03.11&wDayExt0=Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat|Sun&REQ0JourneyDate=&time=18%3A44&typ=depart+class%3D

 

 

Σε 10 ώρες (δηλαδή 6-7 καθαρές) την βλέπεις ολόκληρη τη Ζυρίχη. Εγώ σχεδόν μια μέρα είχα περάσει εκεί και αυτό που έκανα βασικά ήταν να περπατάω. Θα κάνεις τη βόλτα σου δίπλα στη λίμνη, έχει μια παλιά πόλη που είναι καλή για περπάτημα, έχει έναν δρόμο που υποτίθεται έχει τα πιο ακριβά μαγαζιά στον κόσμο (Bahnhofstrasse), 1-2 εκκλησίες... Αυτά. Γενικά για τουρισμό δεν λέει, αλλά κάνεις τη βολτούλα σου και σκέφτεσαι ότι είναι ωραία πόλη να μένεις. Αν έχει και καλή μέρα, είναι ωραία η λίμνη. Δες το πρόγραμμα των τρένων, γιατί στην Ελβετία έρχονται ακριβώς στο λεπτό! Αν αργήσει 2 λεπτά, βγαίνει ανακοίνωση.

 

Χμ, τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να είναι καλύτερο να πεταχτείς στην Λουκέρνη. Καμιά 30αριά χιλιόμετρα είναι από εκεί και απ'όσο θυμάμαι, ήταν αρκετά πιο ενδιαφέρουσα. Τρένα πάνε συνέχεια εννοείται.

 

Awesome ^^

Θα το δούμε και αυτό στη ζωή μας λοιπόν. Προφανώς θα έχει κάτι για να παρατήσω τις βαλίτσες στο αεροδρόμιο για εκείνες τις ώρες.

Κάποιο must αξιοθέατο δεν έχει ε... ένα λευκό πύργο, ένα κάτιτις βρε αδερφέ. :P

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Awesome ^^

Θα το δούμε και αυτό στη ζωή μας λοιπόν. Προφανώς θα έχει κάτι για να παρατήσω τις βαλίτσες στο αεροδρόμιο για εκείνες τις ώρες.

Κάποιο must αξιοθέατο δεν έχει ε... ένα λευκό πύργο, ένα κάτιτις βρε αδερφέ. :P

Ευχαριστώ :)

 

Δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο, να πω την αλήθεια. Οι πιο έντονες αναμνήσεις από Ζυρίχη είναι κάτι ωραία παγκάκια δίπλα στην λίμνη, που έκατσα και λιαζόμουν και κάτι σοκολατάκια που αγόρασα στην Bahnhofstrasse και έκαναν κανά 5ευρω το ένα! Η Grossmunster(εκκλησία) προβάλεται λίγο παραπάνω ως αξιοθέατο, αλλά είναι απλά μια κεντροευρωπαϊκή εκκλησία.

Γι' αυτό είπα και για την Λουκέρνη, που έχει τουλάχιστον κάτι γεφυρούλες για να βγάλεις καμιά φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς κανά φθηνό τρόπο για να επικοινωνούμε μεταξύ μας στην νέα υόρκη;

με τα κινητά τι παίζει;

κάτι για tri-band διάβασα, αλλά είμαι ψιλοάσχετος...

για διαφωτίστε με!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είστε 2 με ελληνικά κινητά στις ΗΠΑ και θέλετε να επικοινωνείτε μεταξύ σας; Μπορείτε να αγοράσετε καρτες αν βρείτε μία διευθυνση να τις καταχωρήσετε. Επίσης, υπάρχουν και σιμ για 142 και μισή χώρες, μπορείτε να προμηθευτείτε από το ΕΛ.ΒΕ πχ.

 

Αν θέλετε να επικοινωνείτε με ή από ελλάδα, voipbuster.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πάμε εκδρομή με τη σχολή θα είμαστε αρκετά άτομα και ψαχνόμαστε, η παρέα μου, πως να μιλάμε.

αυτό με τις κάρτες που είπες, είναι sim που τις βάζεις στο κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αν πάρεις αμερικάνικη χρειάζεσαι διευθυνση στις ηπα να τη δηλώσεις, δεν είμαι σίγουρος αν τις πωλούν σε τουρίστες.

 

Αλλιώς ψάξτε για international sim card. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν πάτε για κανα μήνα, νομίζω πως μπορείτε να βολευτείτε και με τα ελληνικά νούμερα. Γύρω στο 1.70ευρώ/λεπτό (ρωτήστε για την τιμή, να είστε και σίγουροι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνό και γρήγορο είναι να πάτε σε supermarket, και να πάρετε prepaid τηλέφωνα. Με 10 δολάρια πήρα κινητό Motorola μαζί με μονάδες. Ενδεικτικά προτείνω trackfone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερος, ανοιξιάτικος, η θερμοκρασία όλο και ανεβαίνει, τα πουλάκια κελαηδάνε και τα σχετικά και εγώ θέλω να πάω καμία μονοήμερη εκδρομούλα.

 

Μένω Αθήνα και σκεφτόμουν για λίμνη Πλαστήρα, κανένα Ναύπλιο ίσως..

 

Έχετε κάποια πρόταση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...