Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήρα τηλέφωνο τελικά και έβγαλα άκρη.

 

για αγορές με την κάρτα σε χρεώνουν 2% του ποσού που θα πληρώσεις, με μέγιστο τα 6€.

για ανάληψη από ΑΤΜ σε χρεώνουν πάγιο 4€ + 2% του ποσού που θα πληρώσεις, με μέγιστο τα 6€.

 

μιλάμε για γερή κλεψιά. έχει να προτείνει κανείς καμιά ιδέα για να μην κουβαλάω πολλά, αλλά και να μην φάω τέτοιο κλέψιμο από την Πειραιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, ε; Πριν 3-4 χρόνια που ήμουν αρκετό διάστημα εκτός Ε.Ε. νομίζω ότι δεν με χρέωνε για τις αγορές... Δεν παίρνω κι όρκο όμως. Κοίτα, μπορείς να κάνεις κάποιο συνάλλαγμα να έχεις μαζί σου και στα μισά του ταξιδιού κάνεις ανάληψη όσα επιπλέον σου χρειάζονται. 4-5 ευρώ θα τα πληρώσεις ως προμήθεια, αλλά, εντάξει, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Από το να κουβαλάς ένα κάρο λεφτά μαζί!

 

Α, αφού θα είστε και πολλά άτομα, μπορείτε να κάνετε πιο τακτικές αναλήψεις, από έναν λογαριασμό κάθε φορά και να μοιραστείτε 2-3 άτομα την προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα τηλέφωνο τελικά και έβγαλα άκρη.

 

για αγορές με την κάρτα σε χρεώνουν 2% του ποσού που θα πληρώσεις, με μέγιστο τα 6€.

για ανάληψη από ΑΤΜ σε χρεώνουν πάγιο 4€ + 2% του ποσού που θα πληρώσεις, με μέγιστο τα 6€.

 

μιλάμε για γερή κλεψιά. έχει να προτείνει κανείς καμιά ιδέα για να μην κουβαλάω πολλά, αλλά και να μην φάω τέτοιο κλέψιμο από την Πειραιώς;

 

 

Ναι, ε; Πριν 3-4 χρόνια που ήμουν αρκετό διάστημα εκτός Ε.Ε. νομίζω ότι δεν με χρέωνε για τις αγορές... Δεν παίρνω κι όρκο όμως. Κοίτα, μπορείς να κάνεις κάποιο συνάλλαγμα να έχεις μαζί σου και στα μισά του ταξιδιού κάνεις ανάληψη όσα επιπλέον σου χρειάζονται. 4-5 ευρώ θα τα πληρώσεις ως προμήθεια, αλλά, εντάξει, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Από το να κουβαλάς ένα κάρο λεφτά μαζί!

 

Α, αφού θα είστε και πολλά άτομα, μπορείτε να κάνετε πιο τακτικές αναλήψεις, από έναν λογαριασμό κάθε φορά και να μοιραστείτε 2-3 άτομα την προμήθεια.

pankol εγώ αυτό που είχα κάνει ήταν να πάρω μετρητά γύρω στα 200-300$ (maximum) μαζί μου, μιας κ ΠΑΝΤΟΥ μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Απλά για τα καθημερινά ψιλοπράγματα είχα τα μετρητά. Σκέψου με την πιστωτική αγόρασα κ το laptop.

Ανάληψη πιστεύω δε συμφέρει με τη καμία και το μέγιστο των 6€ δε το πολύ πιστεύω(δε τους εμπιστεύομαι).

 

----------------

Now playing on iTunes: Dropkick Murphys - Forever 2007

via FoxyTunes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας να δεις το Castello το οποίο είναι μέσα στο κέντρο του Μιλάνου και είναι μεσαιωνικό κάστρο.

Ακριβώς πίσω από το κάστρο εκτείνεται ένα πολύ μεγάλο πάρκο με λιμνούλες , παγκάκια, γηπεδάκια μπάσκετ όπου ειδικά τις αργίες και τα Σαββατοκύριακα το προτιμά πολύς κόσμος για τη διασκέδασή του και τν ξεκούρασή του.Γεμίζει πολύ κόσμο και πολλές φορές γίνονται διάφορα events με μουσικές,συγκροτήματα κλπ.Θα σε εκπλήξει το γεγονός οτι είναι μέσα στο κέντρο του Μιλάνου και θα έχεις τη εντύπωση οτι είσαι αρκετά χιλιόμετρα έξω από μεγαλούπολη!

Το μετρό του Μιλάνου είναι πολύ πιο εύκολο και κατανοητό από το δικό μας.(Στο δικό μας είχα μπερδευτεί μια φορά όταν λόγω έργων έπρεπε να αλλάξω συρμό χωρίς κάποιος υπεύθυνος να μας ενημερώσει τι πρέπει να κάνουμε...).Απότι θυμάμαι έχει 3 γραμμές.

Αν ψάξεις λίγο στο νετ βρίσκεις και χάρτη να τυπώσεις ώστε να ξέρεις τις στάσεις πριν καν πατήσεις το πόδι σου εκεί.

Μπορείς επίσης να χαζέψεις τον καθεδρικό ναό στο κέντρο του Μιλάνου , το Duomo όπου βρίσκεται σε πολύ μεγάλη πλατεία.

Τριγύρω έχει πολλά μαγαζιά για καφέ αλλά και για ψώνια.Οι τιμές στα μαγαζιά ακόμα και σε περίοδο μη εκπτώσεων είναι αρκετά χαμηλότερες από τις δικές μας (παραδόξως).Υπάρχουν βέβαια και τα ακριβά μαγαζιά αλλά έχει και πολλά με νορμάλ τιμές.Πάντως εαν χαζέψεις τις βιτρίνες και δεις τιμές θα τσαντιστείς πάρα πολύ με αυτά που μας πουλάνε στην Ελλάδα...

1,5 ώρα με το τρενάκι απέχει το Κόμο.Τα δρομολόγια είναι πολύ συχνά και πάρα πολύ ακριβή στην ώρα τους.(Ούτε λεπτό δεν ξεφεύγουν).Φτάνοντας στο Κόμο μπορείς είτε να πάρεις τα βαρκάκια που έχουν σε ειδικά σημεία στη λίμνη να σου κάνουν ένα tour (έχει 2 tour , ένα μικρής διαδρομής και ένα μεγαλύτερης) και να δεις και τα σπίτια των αστέρων του cinema (πχ το σπίτι του Clooney),είτε να πάρεις το τελεφερίκ και να ανέβεις να δεις από ψηλά τη λίμνη.

Στο Κόμο παρατήρησα μερικά πράγματα: Στους δρόμους θα δεις είτε πολύ απλά αμάξια (δεν είναι κομπλεξικοί σαν εμάς) είτε εξωτικά όπως Ferrari και Lamborghini.Mercedes και BMW δεν είδα ούτε για δείγμα...Ο κόσμος είναι πρακτικός στις μετακινήσεις του,χρησιμοποιεί πολυμορφικά αμάξια,παραχωρεί προτεραιότητα στους πεζούς,δεν υπάρχει ίχνος σκουπιδιών και όλοι φοράνε κράνη (οι μοτοσυκλετιστές εννοώ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανενα ξενοδοχειο υποψη σου στο Μιλανο? Κανα φθηνο,και κοντα στο κεντρο! Παντως ειναι τελειο το Κομο,εψαξα και το βρηκα ειναι μαγευτικο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρααααααααααααααααα

Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι στο Άμστερνταμ για 4-5 μέρες

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος που πήγε πρόσφατα μέρη να επισκευτώ; Εστιατόρια, μπαράκια, καφετέριες (δεν εννοώ coffee shops :mrgreen: );;;

Ή οτιδήποτε πιστεύετε πως μπορεί να μου φανεί χρήσιμο

 

Ευχαριστώώώώώώ

 

P.S: Πάντως αν κρίνω από τις τιμές στα ξενοδοχεία, το Άμστερνταμ πρέπει να είναι πανάκριβη πόλη :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρααααααααααααααααα

Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι στο Άμστερνταμ για 4-5 μέρες

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος που πήγε πρόσφατα μέρη να επισκευτώ; Εστιατόρια, μπαράκια, καφετέριες (δεν εννοώ coffee shops :mrgreen: );;;

Ή οτιδήποτε πιστεύετε πως μπορεί να μου φανεί χρήσιμο

 

Ευχαριστώώώώώώ

 

P.S: Πάντως αν κρίνω από τις τιμές στα ξενοδοχεία, το Άμστερνταμ πρέπει να είναι πανάκριβη πόλη :confused:

 

Αν βάλεις στο search, πάνω δεξιά τη λέξη "Άμστερνταμ" θα σου βγάλει πολλά ποστς, που έχουν γράψει αρκετοί και αρκετά αναλυτικά για την πόλη. Μια ματιά που έριξα, έχει αρκετά από τα τελευταία 1-2 χρόνια, οπότε σε καλύπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά σκέφτομαι για καλοκαίρι να πάω Μαδρίτη ή Ρώμη (για 5 διανυκτερεύσεις μάλλον). Ισπανία δεν έχω πάει ποτέ, και Ιταλία μόνο Βενετία.

Θα πάω με την κοπέλα μου, η οποία έχει μάθει πολύ λίγα Ισπανικά, ενώ και οι δύο ξέρουμε σχετικά καλά Αγγλικά, δεν ξέρω αν ξέρουν οι Ισπανοί όμως, γιατί στη Βενετία λίγοι μιλούσαν και έβγαζα άκρη.

Οι τιμές με ταξιδιωτικό γραφείο συμφέρουν για να πάμε έτσι; Ή αν το ψάξουμε μόνοι μας αεροπλάνο και ξενοδοχείο θα μας έρθει καλύτερα; Ξέρω είναι νωρίς αλλά θέλω να έχω μια εικόνα του πόσο βγαίνουν αυτές οι εκδρομές κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτομαι για καλοκαίρι να πάω Μαδρίτη ή Ρώμη (για 5 διανυκτερεύσεις μάλλον). Ισπανία δεν έχω πάει ποτέ, και Ιταλία μόνο Βενετία.

Θα πάω με την κοπέλα μου, η οποία έχει μάθει πολύ λίγα Ισπανικά, ενώ και οι δύο ξέρουμε σχετικά καλά Αγγλικά, δεν ξέρω αν ξέρουν οι Ισπανοί όμως, γιατί στη Βενετία λίγοι μιλούσαν και έβγαζα άκρη.

Οι τιμές με ταξιδιωτικό γραφείο συμφέρουν για να πάμε έτσι; Ή αν το ψάξουμε μόνοι μας αεροπλάνο και ξενοδοχείο θα μας έρθει καλύτερα; Ξέρω είναι νωρίς αλλά θέλω να έχω μια εικόνα του πόσο βγαίνουν αυτές οι εκδρομές κτλ.

 

 

Σε όσα ταξίδια έχω πάει εξωτερικό (συμπεριλαμβανομένου και των χωρών που αναφέρεις) πήγα χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο, δεν το μετάνιωσα καθόλου και πέρασα τέλεια. Κάνεις μόνος σου το πρόγραμμά σου, πας όπου θες και όποτε θες, μένεις στο ξενοδοχείο που σου αρέσει, γίνεσαι ένα με το κόσμο και ζεις για λίγες μέρες στους ρυθμούς της πόλης. Για Μαδρίτη δεν ξέρω να σου πω, αλλά στη Βαρκελώνη δε μιλάνε σχεδόν καθόλου αγγλικά (ίσως και εσκεμμένα) ακόμα και σε στοιχειώδη μέρη όπως το αεροδρόμιο. Αυτό βέβαια δε μας εμπόδισε να συνεννοηθούμε άψογα όπου και αν χρειάστηκε, ακόμα και με νοήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ.

Πήγες καλοκαίρι; Για πόσα περίπου λεφτά μιλάμε τα ξενοδοχεία και το κόστος ζωής;

Γιατί ήδη 250€/άτομο είναι τα εισητήρια με επιστροφή.

Επεξ/σία από flik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δε νομίζω πως είναι πιο ακριβά στο εξωτερικό σε σύγκριση με την Ελλάδα. Στη Ρώμη π.χ. βρίσκεις διπλό espresso με 4 ευρώ σε ψαγμένα μέρη που συχνάζουν ντόπιοι, αλλά μπορεί να βρεις και με 8 ευρώ σε κεντρικές πλατείες. Το ίδιο και με το φαγητό, μπορεί να "σκάσεις" με 30-40 ευρώ ή να δώσεις 70 και να πεινάς ακόμα. Όλα θέλουν ψάξιμο. Εννοείται πως ψάχνοντας, θα έχεις μαζί σου ένα καλό τουριστικό οδηγό και σημειώσεις από το διαδίκτυο.

 

Λόγω εργασίας δεν πάω ποτέ εξωτερικό καλοκαίρι. Ιανουάριος μέχρι και Μάρτιος για μένα είναι η ιδανική περίοδος. Λίγοι τουρίστες, χαμηλές τιμές. Για να καταλάβεις, το ξενοδοχείο που έμεινα πριν κανένα δίμηνο Ρώμη τώρα έχει διπλάσια τιμή.

 

Ξενοδοχεία υπάρχουν για όλα τα βαλάντια. Θα τρελαθείς αν δεις σε τι ξενοδοχεία 4 αστέρων μπορείς να μείνεις σε μεγάλες πόλεις και να σου βγει φθηνότερα από ένα 5ημερο σε ξενοδοχείο της Μήλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

 

Σκεφτομαι να κανω ενα ταξιδακι προς Σκωτια μερια. Γενικα μ αρεσουν τα ταξιδακια εξωτερικου προς ενα προορισμο (πχ Λονδινο, Βαρκελωνη, Πραγα κλπ) και ειπα να ανεβω λιγο βορειοτερα. Σκεφτηκα μαλλιστα αν μεινει και αδειουλα να παω σε 2 πολεις (Γλασκωβη και Εδιμβουργο) για ενα 7ημερο. Πιστευετε φτανουν οι 7 μερες για αυτες τις 2 πολεις; προσφατα πηγα 6 μερες Βαρκελωνη και τη γυρισα σχεδον ολη εχοντας δει πολλα πραγματα. Πιστευω πως 4-5 μερες για μια πολη οπως η Βαρκελωνη ειναι enough για να δεις τα αξιοθεατα της. για τις αλλες 2 πολεις 7 μερες φτανουν; Μια βολτα στα Highlands χωραει; θελω εμπειριες απο καποιους που τις εχουν ζησει η της εχουν επισκευτει ως τουριστες.

 

ΥΓ: ξερω οτι ειναι αρκετα νωρις που το προγραμματιζω, αλλα σκεφτομαι για Οκτωβριο (προχτες γυρισα απο Βαρκελωνη οποτε ειναι δεν μπορω να παω συντομοτερα απο το τελος της χρονιας). ειναι καλη περιοδος ο Οκτωβριος η θα μας πεθανει στις βροχες και θα χανουμε ολη τη μερα στο ξενοδοχειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...