Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην πας στο Manchester, δεν έχει και τίποτα (εκτός κι αν έχεις κάποιον γνωστό που ξέρει από τη νυχτερινή του ζωή, εγώ δεν είχα και ίσως το αδικώ).

 

Aν επιμένεις, ο φτηνότερος τρόπος πρέπει να είναι Λονδίνο και μετά λεωφορείο.

 

Εγώ θα κοίταγα πάντως και με Germanwings ή airberlin, αν πετάνε από Θεσσαλονίκη.

 

5 edit έχω κάνει.

 

Το πλεονέκτημα των 2 εταιρειών είναι πως μπορείς να κόψεις 1way ticket, επομένως αν στην γκαβλώσει πας κι αλλού και πετάς από εκεί για πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πάω (καθαρά) για τουρισμό οπότε δεν είναι ιδιαίτερα στο χέρι μου :P

 

Λονδίνο το φθηνότερο που έχω κλείσει είναι 100πέραδώθε +20λίρες περαδώθε τα τραίνα απο gatwick για κέντρο. Τώρα με national express απο ότι βλέπω το φθηνότερο είναι ~20 λίρες πέραδωθε για manchester. Σύνολο 150ρι ευρώ δλδ ΑΝ βρώ το 100ρικο πέραδωθε + ταλαιπωρία με αεροπλάνα τραίνα και βαπόρια.

 

Οπότε το 200ρι πήγαινε έλα τις swissair μάλλον είναι καλό deal.

 

Germanwings και airberlin δεν μου κάνανε τη χάρη.

Ευχαριστώ και πάω να κλείσω μην έχω ντράβαλα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αποφασίσω 4ήμερη βόλτα για τον Ιούνιο. Μερικά ερωτήματα να ακούσω γνώμες.

 

Πράγα ή Βουδαπέστη;

 

Από αγγλικά πώς πάνε Τσέχοι και Ούγγροι; Δυο άτομα θα πάμε μόνοι μας, με πολλά ταξίδια στο ενεργητικό μας, αλλά δεν έχω ιδέα πόσο εύκολα μπορείς να συνεννοηθείς σ' αυτά τα μέρη. Εγώ τους έχω για επαρκώς αγγλομαθείς, ιδίως τους Ούγγρους, αλλά μου βάλανε κάτι ψύλλους στ' αυτιά. Η συνοδός κατέχει και γερμανικά.

 

Το 4ήμερο είναι κάπως ανελαστικό ως χρόνος, αλλά νομίζω ότι είναι αρκετό για μια από τις 2. Σημειώνω ότι, απ'όσο είδα, η Πράγα είναι πιο ακριβή, οπότε θα ληφθεί κι αυτό ελαφρώς υπόψη.

 

Παρακαλώ η συζήτηση να μην επικεντρωθεί στο πόσο ωραίες γκόμενες είναι οι Τσέχες και πόσο λάθος κάνω που θα πάω με τη δική μου γυναίκα. Φχαρστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες γυρισα απο 6 μερες Πραγα.

Πηγα με την γυναικα. Οι πιο πολλοι ζευγαρια ηταν τελικα εκει.

ηταν τελεια μας αρεσε και στους δυο παρα πολυ.

Οι τσεχοι δε μιλαει ΚΑΝΕΙΣ αγγλικα.

Ουτε σε εστιατορια,ουτε μουσεια ουτε πουθενα!!!!! Μονος στο ξενοδοχειο μας βρηκαμε εναν που μιλαγε αγγλικα.

Επισης σε 6 μερες χαλασαμε 250 ευρω ο καθενας.

ηταν παμφθηνα ολα.

Και σημειωσε οτι τρωγαμε σε εστιατορια,οχι ταβερνουλες. Και πηγαινε ελα αποα εροδρομιο με ταξι. και εισητηρια μουσεια. και απειρα γλυκα και καφεδες.

Για οτι θες λεπτομεριες ρωτα με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρακαλώ η συζήτηση να μην επικεντρωθεί στο πόσο ωραίες γκόμενες είναι οι Τσέχες και πόσο λάθος κάνω που θα πάω με τη δική μου γυναίκα. Φχαρστώ!

...αυτο εννοειται

 

 

κατα τα αλλα, οι τσεχοι καταλαβαινουν καλα αγγλικά, αλλα δεν το λενε γιατι το επιπεδο δεν ειναι ιδιαιτερα καλο και ντρεπονται, αμα ομως μιλας δυνατα και καθαρα θα σε καταλαβουν.

 

Ιδιαιτερα φτηνα δεν ειναι, το μετρο κοστιζει περιππου 1€ για 1 ωρα, όσο το δικο μας μεχρι προτινως. Ο καφες στα starbucks 4€, αν πατε σε λιγοτερο τουριστικα μερη ειναι όμως πιο φτηνα. Στα μουσεια, κτλ η εισοδος κοστιζει 5-10€, ξενοδοχειο αναλογα το τι θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες γυρισα απο 6 μερες Πραγα.

Πηγα με την γυναικα. Οι πιο πολλοι ζευγαρια ηταν τελικα εκει.

ηταν τελεια μας αρεσε και στους δυο παρα πολυ.

Οι τσεχοι δε μιλαει ΚΑΝΕΙΣ αγγλικα.

Ουτε σε εστιατορια,ουτε μουσεια ουτε πουθενα!!!!! Μονος στο ξενοδοχειο μας βρηκαμε εναν που μιλαγε αγγλικα.

Επισης σε 6 μερες χαλασαμε 250 ευρω ο καθενας.

ηταν παμφθηνα ολα.

Και σημειωσε οτι τρωγαμε σε εστιατορια,οχι ταβερνουλες. Και πηγαινε ελα αποα εροδρομιο με ταξι. και εισητηρια μουσεια. και απειρα γλυκα και καφεδες.

Για οτι θες λεπτομεριες ρωτα με.

 

Με την ίδια γυναίκα γύρισες ή την άφησες και πήρες άλλη; :rolleyes:

Οπότε συνεννόηση μηδέν, αλλά παρ'όλ'αυτά κινείσαι και μετακινείσαι άνετα; Πάντα μόνος μου ταξιδεύω, αλλά με ψιλοζάλισαν αυτές τις μέρες ότι για να μην έχω πρόβλημα συνεννόησης, να πάω οργανωμένο. Που δεν θέλω με τίποτα!

 

Edit: Στο site των Τσέχικων Αερογραμμών μου βγάζει μια καλή τιμή (169 ευρώ), αλλά μου πετάει και μια επιλογή να αγοράσω ταξιδιωτική ασφάλεια (65 ευρώ για 2 άτομα). Τι παίζει; Δεν θυμάμαι άλλες φορές σε άλλες εταιρείες να βγάζει τέτοιο πράγμα. Αυτή είναι η τυπική που έχει κάθε εταιρεία και απλώς αυτοί την χρεώνουν ή να την χέσω και πάω για τα 169 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην κατω γεφυρα απτου καρολου στη narodni 22 ειναι το καφε louvre. Ντρεπεσαι να μπεις απτη χλιδη. Ενασ καπουτσινο,ενας γκραντε καπουτσινο,ενα γλυκο και ενα γλυκο με παγωτο 9,5ευρω. ξενοδοχειο 60ευρω το δικλινο κ ηταν πιο χλιδατο κ απτο χιλτον. σε τετοιες ωραιεσ πολεις θεωρω ιεροσυλια να πηγαινω σε σταρμπακσ,μακντοναλτσ κτλ.

 

δε μιλα κανεισ αγγλικα αλλα συνενοησε.με τοσο τουρισμο μιλανε ολοι αριστα τη νοηματικη. επισησ, εστιατοριο στον πετρινο λοφο με θεα πιατο ολη την πραγα: 2 ορεκτικα,2 κυριωσ πιατα, 2 ποτηρια κρασι, κ ενα γλυκο 26 ευρω. Τελοσ κ εγω με 169ευρω πεταξα με λουφτχανσα μεσω γερμανιασ.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες για καταλύματα ,ταβερνες και εστιατόρια ,καμπινγκ,χάρτες και εικονικές περιηγήσεις στην περιοχή της Σιθωνίας στην Χαλκιδική

 

Oδηγός για την Σιθωνία Χαλκιδική

 

και επίσης ...

 

Δωρεάν διακοπές στην Χαλκιδική για τον Μάιο

Κερδίστε δωρεάν διαμονή για τα Σαβατοκύριακα του Μαίου στην μαγευτική Σιθωνία.

 

Κάθε βδομάδα θα γίνονται κληρώσεις για τα τυχερά ζευγάρια που θα κερδίσουν δωρεάν διαμονή με δύο διανυκτερεύσεις για όλα τα Σαβατοκύριακα του Μαίου στην μαγευτική Σιθωνία στην Χαλκιδική.

 

Η συμμετοχή σας στην κλήρωση θα γίνετε συμπληρώνοντας μια φόρμα ,όπου βασική προϋπόθεση είναι η συμπλήρωση των πραγματικών σας στοιχείων Όνομα και Επίθετο , ενός έγκυρου E mail και ενός τηλεφώνου (εάν υπάρχει) .

 

Για περισσότερα και δηλώσεις συμμετοχής εδώ

 

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη και αφορά ένα μόνο έγκυρο emal.

 

Τελική ημερομηνία για δηλώσεις συμμετοχής 15 Απριλίου 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε όλους,

πρόκειται να πάω New York τον επόμενο μήνα για 11 μέρες με τη σχολή. έχω μια χρεωστική της Πειραιώς που χρησιμοποιώ για online αγορές. άμα την πάρω μαζί μου για να μην κουβαλάω πολλά μετρητά και πληρώνω με αυτή στα μαγαζιά που θα ψωνίζω λέτε να παίζει κανά πρόβλημα; εννοείται ότι θα έχω και συνάλλαγμα μαζί μου απλά για να μην κυκλοφορώ με πολλά χρήματα.

επίσης άμα πας να κάνεις ανάληψη από ATM τι παίζει με την προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε όλους,

πρόκειται να πάω New York τον επόμενο μήνα για 11 μέρες με τη σχολή. έχω μια χρεωστική της Πειραιώς που χρησιμοποιώ για online αγορές. άμα την πάρω μαζί μου για να μην κουβαλάω πολλά μετρητά και πληρώνω με αυτή στα μαγαζιά που θα ψωνίζω λέτε να παίζει κανά πρόβλημα; εννοείται ότι θα έχω και συνάλλαγμα μαζί μου απλά για να μην κυκλοφορώ με πολλά χρήματα.

επίσης άμα πας να κάνεις ανάληψη από ATM τι παίζει με την προμήθεια;

Φίλε μου το καλοκαίρι είχα πάει κ εγώ για 10 μέρες ΝΥ κ ήθελα να κάνω ακριβώς αυτό που λες.

Λοιπόν αν κ εγώ είχα πιστωτική, να ξέρεις ότι για χώρες εκτός ευρωζώνης υπάρχει προμήθεια (2,5% ήταν για τη δική μου κάρτα) στις αγορές.

Για ανάληψη από ΑΤΜ είναι ακόμα μεγαλύτερη η προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το καλοκαίρι είχα πάει κ εγώ για 10 μέρες ΝΥ κ ήθελα να κάνω ακριβώς αυτό που λες.

Λοιπόν αν κ εγώ είχα πιστωτική, να ξέρεις ότι για χώρες εκτός ευρωζώνης υπάρχει προμήθεια (2,5% ήταν για τη δική μου κάρτα) στις αγορές.

Για ανάληψη από ΑΤΜ είναι ακόμα μεγαλύτερη η προμήθεια.

 

Είσαι σίγουρος ότι υπήρχε προμήθεια για τις αγορές; Μήπως ήταν μόνο για την ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ; Πιθανώς να αλλάζουν αυτά από τράπεζα σε τράπεζα, αλλά νομίζω ότι συνήθως υπάρχει χρέωση όταν κάνεις ανάληψη (μέ μέγιστο π.χ 3 ή 5 ευρώ), αλλά όταν πληρώνεις με την πιστωτική δεν παίρνει προμήθεια η τράπεζα. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις στην συγκεκριμένη τράπεζα, για να σου πουν ακριβώς τι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι υπήρχε προμήθεια για τις αγορές; Μήπως ήταν μόνο για την ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ; Πιθανώς να αλλάζουν αυτά από τράπεζα σε τράπεζα, αλλά νομίζω ότι συνήθως υπάρχει χρέωση όταν κάνεις ανάληψη (μέ μέγιστο π.χ 3 ή 5 ευρώ), αλλά όταν πληρώνεις με την πιστωτική δεν παίρνει προμήθεια η τράπεζα. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις στην συγκεκριμένη τράπεζα, για να σου πουν ακριβώς τι ισχύει.

100% σίγουρος κ με τις 2 πιστωτικές (διαφορετικές τράπεζες) που έχω.

Έχουν μικρή διαφορά στο % της προμήθειας, αλλά είχαν κ οι δύο.

Μάλιστα στη μια και ενώ είχα ρωτήσει πριν τη χρησιμοποιήσω και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο πέραν της ισοτιμίας €/$,

έκλεισα τα ξενοδοχεία και είδα μετά στο λογαριασμό την χρέωση της προμήθειας. Πήγα στη τράπεζα και ζήτησα εξήγηση, μιας κ μου είχαν

πει ότι δεν έχει. Στην αρχή προσπαθούσαν να μου πουν ότι δεν είναι αυτό κ.τλ. Παίρνοντας τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών, πριν προλάβω

να πω το "θέμα" που είχε προκύψει μου είπαν ότι για χώρες εκτός € υπάρχει προμήθεια.

Γυρνώντας πάλι στο κατάστημα να τους το πω, ο υπάλληλος μου λέει χαρακτηριστικά "συγνώμη για το μπέρδεμα/λάθος και εγώ στη θέση σου, με 2,5% προμήθεια,

θα την έκοβα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας κλασικός πρωταγωνιστής/ήρωας με όλες τις προδιαγραφές και προϋποθέσεις (προϋπηρεσία σε προηγούμενα βιβλία,ευφυής ντετέκτιβ,οξύτατη αντίληψη φωτεινή σαν προβολέας και διάφορα άλλα καλούδια χωρίς τυμπανοκρουσίες,άψογος όμως γενικώς και ειδικώς) καλείται εδώ να αναμετρηθεί με θεϊκά πλάσματα που είναι και φαίνονται,όπως καταλαβαίνετε,πανίσχυρα.

 

Όπως έχω αναφέρει,εγώ στους ήρωες κλισέ δεν "τσιμπάω" κι όταν τους βλέπω εμπρός μου τους δίνω μια ανάστροφη.

Ωστόσο εδώ πρόκειται για ένα εύρημα που φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και χρησιμοποιείται ως όχημα του συγγραφέα John Connolly που υπόσχεται να μας δώσει-αν μη τι άλλο- μια αμφίρροπη αναμέτρηση που κορυφώνεται σταδιακά στο Ο Μαύρος Άγγελος.

Μπορεί ένας κοινός θνητός -όσες δεξιότητες και να διαθέτει-να τα βάλει με τον ΜΑΥΡΟ ΑΓΓΕΛΟ;Μήπως πάμε για ισοπαλία;

Οι παλιότεροι θα θυμούνται ίσως τους κακούς δαίμονες κάποιων αγαπημένων ηρώων (Τιραμόλα/Μίστερ Μάτζικ,Τζιμ Άνταμς/Ελ Καπιτάν & Ομάρ Ατατούρκ κ.ά) ενώ φαντάζομαι θα υπάρχουν και ανάλογες περιπτώσεις πιο σύγχρονες σε λογοτεχνία και κόμιξ.

 

Αυτό το εργαλείο πάντως,για να δουλέψει,χρειάζεται τα επιδέξια χέρια του μάστορα.Μένει,λοιπόν,να δούμε κατά πόσον είναι τέτοιος μάστορας ο Connolly.

Μέχρι τώρα(είμαι κάπου στα μισά) τα πάει μια χαρά.

Θέλω να ελπίζω ότι το δείγμα γραφής του που διάλεξα θα είναι από τα δυνατά του.Διότι οι δεύτερες ευκαιρίες σπανίζουν σήμερα.Και αν υπάρξουν αργούν πολύ(άντε τώρα εγώ να ξαναδιαβάσω Γκάιμαν ή Ρόμπινς ...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...