Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια σορρυ σας εχω πρηξει με την πραγα αλλα πλησιαζουν οι μερες και ανχωνομαι.

 

Θα φτασω ξημερωματα αεροδρομιο και δε θαχω προλαβει να κανω συναλαγμα οποτε αναρωτιεμαι αν οι ταξιτζηδες θα μου δεχτουν να πληρωσω με ευρω απτο αεροδρομιο ως την Πραγα.

Επισης η πραγα πως προφερεται σταγγλικα; :-p

Ναστε καλα που μας λυνετε τις αποριες σε μας τους ταλαιπωρους ταξιδιωτες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου βγει ακριβότερο, αλλά ο ταρίφας θα πάρει ευρώ.

Η Πράγα προφέρεται ΠΡΑΓΚ στα αγγλικά και πράχα στα τσέχικα.

Η παλιά πόλη, λέγεται στάρε μέστο και η νέα, νόβε μέστο.

Η συνοικία απ' τη μεριά του κάστρου λέγεται μάλα στράνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω σελιδα για να βρω ξανοδοχεια στο Λονδινο, ποια θεωρειται αξιοπιστη?

 

Επισης εαν τυχον κανενας εχει να προτεινει κανενα ξενοδοχειο οικονομικο στις περιοχες South Kensington, sto Gloucester Road i sto High Street Kensington θα με βοηθουσε ιδιαιτερα.

 

Ευχαριστω

 

Υπάρχει λόγος που θέλεις στις συγκεκριμένες περιοχές; Πόσα υπολογίζεις το βράδυ και τι απαιτήσεις έχεις απο το δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω σελιδα για να βρω ξανοδοχεια στο Λονδινο, ποια θεωρειται αξιοπιστη?

 

Επισης εαν τυχον κανενας εχει να προτεινει κανενα ξενοδοχειο οικονομικο στις περιοχες South Kensington, sto Gloucester Road i sto High Street Kensington θα με βοηθουσε ιδιαιτερα.

 

Ευχαριστω

 

Εγω εκλεισα στο So Paddington Hotel ..Kαλό φαίνεται..Ειναι ακριβως πάνω απο το Hyde park!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον, εκει μενει ενας φιλος μου και πρεπει να βρω κατι εκει κοντα. Max βαζω 75 ευρο την βραδια, δεν θελω πολυτελειες απλα να ειναι καθαρο. Εαν εχετε τπτ υπ οψην σας πεστε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες και μαγκιτισες,

1)απο Πραγα πως παω Καρλοβυ Βαρυ και πως Δρεσδη-Γερμανια; ξερουμε κοστος περιπου;

2)καμια καλη παρασταση για το μαυρο θεατρο;

 

θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θα κανονίσεις τουρ να σε πάνε με λεωφορείο κτλ (που δεν προτείνω γιατί όσο ωραίο κι αν είναι το ΚΒ, είναι μια κουτσουλιά και δεν έχει τίποτα που να απαιτεί ξενάγηση) είτε θα πας με τραίνο. Το κανονικό τραίνο, χωρίς αλλαγή, κάνει 3 ώρες και ένα τέταρτο.

 

Για μαύρο θέατρο δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες και μαγκιτισες,

1)απο Πραγα πως παω Καρλοβυ Βαρυ και πως Δρεσδη-Γερμανια; ξερουμε κοστος περιπου;

2)καμια καλη παρασταση για το μαυρο θεατρο;

 

θενξ

http://www.cd.cz/

η σελιδα του τσεχικου σιδηρ/μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες και μαγκιτισες,

1)απο Πραγα πως παω Καρλοβυ Βαρυ και πως Δρεσδη-Γερμανια; ξερουμε κοστος περιπου;

2)καμια καλη παρασταση για το μαυρο θεατρο;

 

θενξ

[/quote

μπορείς να πάρεις και λεωφορείο σε πολύ καλές τιμές http://www.studentagency.eu/ εδώ βλέπεις κόστος και δρομολόγια

και για το θεατρο βλεπεις εδω http://www.pragueexperience.com/theatre/theatre.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω παιδια...κατι ακομα, σε περιπτωση που απο πραγα κανω μια ημερησια βιεννη, τι μου προτεινετε να δω εκει σε 3-4 ωρες που θα εχω ελευθερες; καταρχην μου προτεινετε να κανω αυτη την εκδρομη ή να προτιμησω Δρεσδη-γερμανια;

θα κατσω 5 μερες γεματες πραγα και μουπαν οτι 5 μερες ειναι πολλες για πραγα μονο. μια μερα βεβαια θα αφιερωσω και καρλοβυ βαρυ.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευή έχουμε προσφορά μέσω του blog 50% έκπτωση στα e-books των Εκδ. Καστανιώτη (είναι ePUB, αλλά δεν είναι κλειδωμένα, για Kindle απλή μετατροπή με Calibre)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια απαντηση...

οποτε περναμε σε επομενη ερωτηση. Το εισητηριο μου για Πραγα ειναι με ενδιαμεση πτηση. Αλλαζω αεροπλανα δηλαδη. Τα πραγματα τα περνω απτην πρωτη πτηση για να τα βαλω στη δευτερη ή πανε μονα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνα τους.

Τι εταιρεία είναι?

 

Τα πράγματα πρέπει τα παραλάβεις και να τα ξαναδώσεις μόνο όταν έχεις δύο διαφορετικά εισιτήρια,

δηλαδή αν κάνεις δυο φορές τσεκ-ιν κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια...κατι ακομα, σε περιπτωση που απο πραγα κανω μια ημερησια βιεννη, τι μου προτεινετε να δω εκει σε 3-4 ωρες που θα εχω ελευθερες; καταρχην μου προτεινετε να κανω αυτη την εκδρομη ή να προτιμησω Δρεσδη-γερμανια;

θα κατσω 5 μερες γεματες πραγα και μουπαν οτι 5 μερες ειναι πολλες για πραγα μονο. μια μερα βεβαια θα αφιερωσω και καρλοβυ βαρυ.

 

Βιέννη έχει πολύ πράγμα να δεις, οπότε και να πας ημερήσια, μόνο μια μικρή γεύση θα πάρεις, δεν αξίζει τον κόπο, νομίζω. Αξίζει να πας κανονικά στη Βιέννη και να μείνεις μερικές μέρες. Για Δρέσδη δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ότι μια ημερήσια θα αρκεί. Τέλος πάντων, εγώ θα έλεγα να το ψάξεις εκ των προτέρων, αλλά αποφασίζει όταν πας εκεί. Μπορεί να διαπιστώσεις ότι ήθελες μια μέρα ακόμα στην Πράγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...