Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολλά τα ξενοδοχεία στο λινκ, σε διάφορα μέρη και σε διάφορες τιμές.. Όλα κατάλληλα για νεόνυμφους νομίζω. Δεν έχω μείνει στο πλάζα, στο Παρίσι είχα μείνει σε ένα χολιντεη πολύ κοντά στο Πχιερ Λασέζ -σχεδόν θα χάιδευα το μπουκλάκι του Μόρισσον- και σε ένα άλλο που δε θυμάμαι ποιο ήταν.

 

Συνήθως πάντως πλάζα έχει σε τίγκα κεντρικά σημεία, παίζει να έχει και δίπλα στην όπερα ας πούμε. Πανάκριβα εν γένει, σε μια στιγμή παροξυσμού αποφάσισα ότι θα μείνω στη Βιέννη σε τέτοιο, αλλά μετά ξαναποφάσισα ότι δεν έχω 4000 ευρώ για 4 βράδια και πήγα στο (καρδούλες) χολιντέη στη μαργκαρετενστρασσε.

 

Καλή επιλογή για ζευγάρια, ακόμη καλύτερη για παρέα που απλά έχει ΠΟΛΛΑ λεφτά.

 

Στο Παρίσι αυτό που παίζει με τα ξενοδοχεία είναι αντίστοιχο με εκείνο του Λονδίνου, μένεις σε 3στερο Χίλτον (το πληρώνεις ως ΧΙΛΤΟΝ) και είναι λες και μένεις στο Πρέζιντεντ πριν την ανακαίνιση ξερωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, έχω δει πόσο απλόχερα μοιράζουν αστέρια σε τρώγλες. Όπως και να 'χει θα του δώσω απλώς το λινκ και τσεκάρει εκείνος.

 

Επίσης, έπρεπε να με ρωτήσεις για Βιέννη, αλλά ΠΟΥ. ΠΟΥ. Εκεί υπάρχει η αγαπημένη μου στέγη. Όσες φορές έχω πάει, εκεί μένω.

 

Ευχαριστώ ε! =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ. =)

 

Τρώγλες όμως, οπότε καλό θα ήταν να επιλέξει ένα από τις γνωστές προαναφερθείσες αλυσίδες που βρίσκονται λίγο πολύ συγκεντρωμένες στο λινκ, που τουλάχιστον ξέρει ότι δεν θα είναι κάτι κακό, απλά θα είναι το καλύτερο που μπορούν να του προσφέρουν σε μια όχι παράλογη τιμή. Οι προσφορές τέλος στις τιμές είναι συχνό φαινόμενο, παίζει να είναι κωλόφαρδοι και να πετύχουν κάτι, τύπου δυο νύχτες σε τιμή μίας ή κάτι ανάλογο με αυτές που έπαιζαν το καλοκαίρι.

 

Νομίζω ότι βρήκα και το άλλο που έμεινα, είναι αυτό. Ενδιαφέρον φαίνεται, ακόμη και να μην είναι τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλώ απόψεις/προτάσεις για ωραία σκηνικά στην Πορτογαλία. Δεν ξέρω τίποτα γι αυτή τη χώρα. Θα μείνω 10 μέρες περίπου. Ντάνκε. Η μάλλον ομπριγκάδο.

Επεξ/σία από freedubus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε χρόνια αλλά από τα λίγα που θυμάμαι:

 

Δεν τρως στη Baixa (συνοικία αυτό), προτιμάς κιάντο και μπάηρο άλτο. Σε αυτό το τελευταίο θα κινηθείς και για πωτάκυ. Μνημεία έχει πολλά, αλλά είναι μικρή, πας οπωσδήποτε καστέλλο άι γιώργη, προσέχεις να μη σε τσιμπήσουν τα γαμωπαγώνια, θα πας αλφάμα να δεις τα μουσουλμάνια με τα σοκάκια τους (από εκεί βγαίνεις και ποδαράτο στο καστέλο), θα δεις τη γέφυρα βάσκο ντε γκάμα (μεγάλη!), θα ανέβεις και στο σταυρό αλά ρίο ντε τζανέηρο, θα πάρεις και το τραμ 28 που σε περνάει από μνημεία και θα πάρεις και το 15 που σε πάει στο μπελέμ που γαμάει. Επίσης να ξέρεις πως αν έρθουν να σου πουλήσουν τίποτα, από μπάτσους δεν έχεις να φοβάσαι, αλλά τσέκαρέ το γιατί 99% θα είναι ρίγανη με βασιλικό. Και προφανώς θα πας σε κάνα φαγάδικο που έχει live fado.

 

Πόρτο δεν έχω πάει, αν έχεις κουράγιο κατηφόρισε προς Faro και πήγαινε στο ακρωτήρι να έχεις ατλαντικό και μεσόγειο στις ποδάρες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σχεδιάζω να πάω Νότια Αφρική αεροπορικώς το καλοκαίρι για να παρακολουθήσω την Εθνική Ελλάδος από κοντά.Και θέλω να ρωτήσω αν μείνω σε youth hostel τι τιμές παίζουν και τα εισητήρια των αγώνων πόσο θα κυμαίνονται.Επίσης για το φαί πόσο θα μου στοιχίσει.Και τέλος πόσα θα μου στοιχίσει συνολικά το ταξίδι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ν. Αφρική είναι τεράστια χώρα. Σε ποιες πόλεις θες να πας;

Γενικά, δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει αυτό που έχεις στο μυαλό σου ως youth hostel αλλά είμαι σίγουρος πως δεν είναι και τόσο ασφαλές.

Για αεροπορικά εισητήρια από Αθήνα (πριν την αλλάγή της διοίκησης), οι τιμές ξεκινούσαν από τα 550-600ευρώ για το Jo'burg κατευθείαν πτήση, οι εσωτερικές πτήσεις είναι φτηνές, τύπου easyjet-ryanair. Για να φτάσετε, προτείνω emirates που έχει και γαμώ τις προσφορές μερικές φορές.

Το φαγητό εξαρτάται από το τι θες να τρως, υπάρχουν από KFC μέχρι εστιατόρια που ο σεφ μαγειρεύει μπροστά σου (αναλογικά η τιμή του δεύτερου είναι χαμηλή, σε ένα τέτοιο με 3 πιάτα γεύμα και επιδόρπιο με κρασί για δύο άτομα γύρω στα 80 ευρώ).

Αυτό βέβαια που αυξάνει το κόστος, είναι ότι σε βλέπουν ως κινούμενο δολάριο, επομένως το ταξί (δεν υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης για τους τουρίστες) είναι ακριβό, το πουρμπουάρ υψηλό και σου χρεώνουν τα πάντα.

Θα σου πρότεινα να έβρισκες κανένα φίλο σου, να έκλεινες ξενοδοχείο της ποιότητας πχ http://www.proteahotels.com/, κυρίως για να βρίσκεται σε ασφαλή περιοχή(80-100ευρώ την νύχτα), να τρώτε μία στο χέρι και μία σε εστιατόριο ή ακόμα αν μπορείτε να βρείτε ξενοδοχείο με κάποια γεύματα μέσα. Μπορείς άνετα να φατε μέχρι σκασμού με 10-15 ευρώ και οι δύο σε κάποιο φαστφουντάδικο και αν είστε νταγκλαράδες να μετακινείστε με τα πόδια, το οποίο δεν το προτείνω ειδικά σε μερικές περιοχές των μεγάλων πόλεων (και δεν εννοώ τις παραγκουπόλεις, που εκεί δε θα πάτε).

Τα εισητήρια για την μπάλα, δεν ξέρω πόσο έχουν, αλλά για το συνομοσπονδιών που έγινε το καλοκαίρι, ήταν φτηνά. Αν θέλετε να έχετε κάποιες δραστηριότητες, όπως να πάτε στο ακρωτήρι της καλής ελπίδας, για wine tasting (1 -1.5 ευρώ το σφινάκι κρασί στα καλύτερα αμπέλια), για lion/whale/whatever watching να υπολογίζεται περίπου 600-1000 ριάντ ανά δραστηριότητα.

 

Για δύο εβδομάδες, για δύο άτομα που θέλουν να ζήσουν λίγο από Ν. Αφρική και να περάσουν καλά, χωρίς να ξοδεύουν αλόγστα, στο νερό 4000-5000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά insomniaK ευχαριστώ πολύ.Αμα έχω άλλες απορίες θα ενημερώσω.

 

edit: Μια απορία ακόμα.Τα αεροπορικα εισητήρια που λες οτι στοιχίζουν 550 -600 € είναι με επιστροφή ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιστροφή, τα είχε η ολυμπιακή (δεν ξέρω τι έγινε μετά την αλλαγή της διοίκησης της), εγώ πέταξα από Αμβούργο με 750 ευρώ με emirates και είχα αλλαγή στη Ντόχα, με Lufthansa ο εισητήριο είχε 1200ευρώ για τις ίδιες ημερομηνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα, ευχάριστες αναμνήσεις.

 

Αν ειλικρινά, θες να πας Αφρική και να επενδύσεις σε αναμνήσεις για τα γεράματα σου, κάνε το σκατό σου παξιμάδι (5000-6000 ευρώ για εσένα μόνο), μάζεψε όσες ημέρες άδειας μπορείς, φρόντισε να είναι 5-6+ εβδομάδες και εδώ είμαστε να σου προτείνω μερικά πραγματάκια να αγαλίασει η ψυχή σου, ειδικά αν είσαι περιπετειώδης τύπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...