Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Να ξες ότι αυτό που θέλεις να κάνεις θα σου βγει αρκετά πιο ακριβά από ότι να το κάνεις με αεροπλάνο.

2. Μπήκα εδώ που είναι ο ΟΣΕς της Γερμανίας και μου δίνει κανονικά ώρες των τρένων για το δρομολόγιο που μας είπες, φαντάζομαι ότι το site οποιουδήποτε βοριοευρωπαϊκού οσε, δίνει τα ίδια αποτελέσματα.

 

θα παρω μια καρτα για το interrail που εχει 160 euro που ισχυει για 10 μερες.συνολο για τα μεταφορικα ειναι 340 euro μια χαρα δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σαι με την ψυχή στο στόμα και είναι κρίμα να πας σε 3 πόλεις που έχουν πολλά πράγματα να δεις και απλά μην προλάβεις. Πήγαινε μόνο Λονδίνο κι Άμστερνταμ και μείνε περισσότερες ημέρες. Το ταξίδι που περιγράφεις και ειδικά με τρένο, χρειάζεται περίπου ένα μήνα για να το ευχαριστηθείς και να σταματάς συχνά, για παράδειγμα θα περάσεις στη Γαλλία, Βέλγιο και δε θα σταματήσεις ούτε σε μία πόλη, αδικείς το Γαλλόφωνο βορρά, μετά στην Ολλανδία, η Χάγη και η Ουτρέχτη αξίζουν από μία ημέρα, το Άμστερνταμ μία εβδομάδα, για να περπατήσεις την πόλη, να πας σε συγκεκριμένα μουσεία/πινακοθήκες, να μπεις σε καμία υπόγα όμορφη. Βερολίνο, χρειάζεσαι ακόμα περισσότερο χρόνο, ψάξε το παρόν θέμα για τα πόστς του χρήστη Lucifer, για να καταλάβεις το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σαι με την ψυχή στο στόμα και είναι κρίμα να πας σε 3 πόλεις που έχουν πολλά πράγματα να δεις και απλά μην προλάβεις. Πήγαινε μόνο Λονδίνο κι Άμστερνταμ και μείνε περισσότερες ημέρες. Το ταξίδι που περιγράφεις και ειδικά με τρένο, χρειάζεται περίπου ένα μήνα για να το ευχαριστηθείς και να σταματάς συχνά, για παράδειγμα θα περάσεις στη Γαλλία, Βέλγιο και δε θα σταματήσεις ούτε σε μία πόλη, αδικείς το Γαλλόφωνο βορρά, μετά στην Ολλανδία, η Χάγη και η Ουτρέχτη αξίζουν από μία ημέρα, το Άμστερνταμ μία εβδομάδα, για να περπατήσεις την πόλη, να πας σε συγκεκριμένα μουσεία/πινακοθήκες, να μπεις σε καμία υπόγα όμορφη. Βερολίνο, χρειάζεσαι ακόμα περισσότερο χρόνο, ψάξε το παρόν θέμα για τα πόστς του χρήστη Lucifer, για να καταλάβεις το λόγο.

 

εχεις δικιο ειναι λιγες μερες αλλα θα φτιαξω το προγραμμα ωστε να τα δω ολα.πρωτη φορα παω εξωτερικο.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή φτάνουν οι μέρες, μπορεί κάποιος να αναφέρει γειτονιές στο Λονδίνο που να πρέπει να αποφύγω;

Και επίσης μια γρήγορη αναφορά σε αξιοθέατα δεν θα με χαλούσε ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοτινγκ Χιλ οπως και δηποτε, Λεστερ Σκουερ για βραδακι και φαγητο(εχει ενα ωραιο στεικαδικο εξω απο το μετρο), Χαιντ Παρκ, πηγαινε καμια Μανταμ Τισο αν θες, εχω παει σε 3 Μανταμ Τισο και του Λονδινου ηταν το καλυτερο και στο Τριγωνο του Διαβολου Οξφορντ-Μπεηκερ-Μποντ για ψωνια και καμια μπυρα με κανα μπιφτεκι στα γρηγορα(νωρις, οταν κλεινανε τα μαγαζια δεν ειχε τιποτα εκει κατω)

 

Ε, τα αλλα ας τα συμπληρωσουν τα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω Δανια αρχες Νοεμβρη.Μου φαινεται απιστευτο που εκλεισα εισητηρια απο Κερκυρα μεσω Αθηνας και Ζυριχης μονο 254 € με επιστροφη!!!!

Ερωτηση:Φτανω 08.30 Ζυριχη και φευγει η πτηση για Κοπενχαγη στις 11.40.Επιτρεπεται να βγω εξω απο το αεροδρομιο και να ριξω μια ματια στην Ζυριχη για καμια ωριτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω Δανια αρχες Νοεμβρη.Μου φαινεται απιστευτο που εκλεισα εισητηρια απο Κερκυρα μεσω Αθηνας και Ζυριχης μονο 254 € με επιστροφη!!!!

Ερωτηση:Φτανω 08.30 Ζυριχη και φευγει η πτηση για Κοπενχαγη στις 11.40.Επιτρεπεται να βγω εξω απο το αεροδρομιο και να ριξω μια ματια στην Ζυριχη για καμια ωριτσα?

 

Δε το έχω κάνει πρόσφατα. Παλιότερα και σε άλλο ευρωπαϊκό αεροδρόμιο είχα αποφασίσει να κάνω τη βόλτα μου. Δε φαντάζομαι να έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοτινγκ Χιλ οπως και δηποτε, Λεστερ Σκουερ για βραδακι και φαγητο(εχει ενα ωραιο στεικαδικο εξω απο το μετρο), Χαιντ Παρκ, πηγαινε καμια Μανταμ Τισο αν θες, εχω παει σε 3 Μανταμ Τισο και του Λονδινου ηταν το καλυτερο και στο Τριγωνο του Διαβολου Οξφορντ-Μπεηκερ-Μποντ για ψωνια και καμια μπυρα με κανα μπιφτεκι στα γρηγορα(νωρις, οταν κλεινανε τα μαγαζια δεν ειχε τιποτα εκει κατω)

 

Ε, τα αλλα ας τα συμπληρωσουν τα παιδια

 

Φχαριστώ :}

Επίσης όποιος ξέρει και κάνα μαγαζάκι όχι mainstream αλλα γαμ@το κα ήσυχο ας μεγαλώσει κατά ένα το πόστ count του :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μεσιέ.

Στο σόχο για παράδειγμα, να πας μέρα για βόλτα και μετά για φαγητό στην china town, όπου αν σου αρέσει το σούσι, θα πας στο σαμουράι, το οποίο είναι ένα πραγματικά αξιόλογο σούσι μπαρ - και φτηνό: φάγαμε 2 άτομα μία απ' όλα και αναψυκτικό και πληρώσαμε 14 λίρες -σύνολο

 

Τα μουσεία τους είναι δωρεάν και πολύ ωραία κατά πλειοψηφία, οπότε εκμεταλλεύσου το και πήγαινε σε όσα περισσότερα μπορείς και έχεις χρόνο να πας. (φυσικής ιστορίας, national gallery και tate modern οπωσδήποτε. Σε κάποιο, δε θυμάμαι το όνομα όμως γαμώτο, είχε μια γαμάτη έκθεση με καπέλα. Μην μπλέξεις με μανταμ τισώ, πολύ πανικός για το τίποτα)

 

Αν σου αρέσουν τα μάρκετ, έχει στην camden κάθε μέρα ένα τεράστιο παζάρι. Εσύ όμως θα πας κυριακή, διότι έξω από το μάρκετ αλόγων (που δεν πουλάει άλογα εδώ και πολλά χρόνια ε) στήνουν κουζίνες από όλο τον κόσμο σε τέντες και γενικά εινωραία. Επίσης, είναι το πορτο μπέλλο, το παζάρι με τις αντίκες, και κάθε Κυριακή επίσης, έχει παζάρι με αλτέρνατιβ τύπους στη bricklane.

 

Κοντά στην bricklane είναι και η περιοχή που έδρασε ο τζακ ο αντεροβγάλτης. Είχαμε τη φαεινή ιδέα να πάμε όταν σκοτείνιαζε και καθώς αποτελεί ανατολίτινο μούλτι κούλτι μαχαλά, όταν αρχίσαμε να συναντάμε τους φερετζέδες/μπούργκες, που αφήνουν ακάλυπτα με διχτάκι μόνο τα μάτια και τύπους με περίεργα καπέλα να μας κοιτάνε περίεργα, την κάναμε με ελαφρά. Αν σε ψήνει περπάτησέ το (ΜΕΡΑ) στα στενάκια, φαντάζομαι ότι θα είναι πιο γραφικά.

 

Μιας που ανέφερα τις συνοικίες, μην πας στο brixton. Και μην πάρεις το λεωφορείο 26 μόνη σου νύχτα για κανένα λόγο.- Δεν έχει πλάκα να ακούς κλας στο μπριξτον, ο κολλητός μου που ήταν τις ίδιες μέρες με εμένα εκεί είδε λαηβ 2 συλλήψεις με κυνηγητό, όπλα και ξύλο.

 

Από άποψη διασκέδασης, το οποίο φαντάζομαι ότι είναι και αυτό που με ρωτάς κατά βάθος (=ρ) θα πας στην καμντεν. Είναι στη μαύρη γραμμή του μετρό, γνωστή και στα αγγλικά ως camden. Εκεί είναι μια υπέροχη φοιτητική γειτονιά, με απίστευτα -αλλά απίστευτα!- πολλά γκοθοshops, απίστευτα πολλούς γκοθάδες, space boots, κορσέδες και τσαντάκια φέρετρα. Σε εκείνη την περιοχή είναι και το underworld club, που δεν έχει καμία σχέση με αυτό της Αθήνας (είναι πιο άσχημο) αλλά κάνει ωραία λαηβάκια. Εκεί είδα και τον άλεκ.

Κατά τ' άλλα, όπου και να πας, σε όποιο μαγαζί, μπαρ, κλαμπ, παμπ κλπ να ξέρεις ότι μεσοβδόμαδα, εκτός από τα υπερκλαμπζ που κλείνουν χαράματα, βαράει καμπανάκι στης 11.30 για τελευταίο ποτό. Το περίφημο λαστ κωλ. Οπότε πρέπει να αποδεχτείς ότι θα ξεκινήσεις να πίνεις μπύρες από τις 8.

 

Παίζουν κυρίως παμπ και κοκτέηλ μπαρζ, οπότε θα πιεις ωραία ποτά. Ενδεικτικά να σου προτείνω το Fifty five (κάμπτεν) (έχει 25 σελίδες κατάλογο, μόνο με κοκτέηλ) στο οποίο αν πας, να πιεις το cucumber martini (βοτκα με αγγούρι-τα σπάει)

Φώτο:

76635567.jpg

 

Και το proud camden, το αγαπημένο μου, το οποίο θυμίζει στάβλο στη διαρρύθμιση, με ωραίες εκθέσεις και λαηβ ενίοτε.

Φωτο:

stablos.jpg

 

Η bricklane και το hoxton είναι επίσης καλή φάση για ποτό αλλά νωρίς. Αργά, οι άγγλοι μεθάνε σα ζώα κάθε μέρα, οπότε γίνεται αντιαισθητικό μετά από κάποια ώρα γιατί όταν δεν ξερνάνε, φωνάζουν (και δεν είμαι υπερβολική, μπορεί να πετύχεις μεθυσμένες γριές λεσβίες, ή ρασταφάρι να ξερνάει από την πόρτα του νυχτερινού λεωφορίου)

 

Αυτό που μετράει να κάνεις όπως και να 'χει είναι να κατεβαίνεις σε διάφορες στάσεις μετρό και να ρίχνεις περπάτημα. Αυτό συνδυάζεται πολύ ωραία στα περίχωρα των μουσείων, αρκεί να έχεις διάθεση για περπάτημα. (πχ, στο χαηντ παρκ έχει ένα πολύ ωραίο καφέ μπροστά στα νερά, με πάπιες και πεντανόστιμα γλυκά, ακόμη και αν δεν πας εκεί, πάρε καμιά μπύρα και άραξε στα γρασίδια)

 

 

Ναρκωτικά -ελπίζω να μην κάνεις- αλλά και αν κάνεις, μην πάρεις από πλανόδιο στην camden.

 

 

και να φας lemon cheesecake από το ΕΑΤ.

 

Πω διαβασα το λεμον τσιζκεηκ και ένιωσα ένα τσίμπημα στην καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επειδή παίζει ταξιδάκι Ρώμη,ξέρει κάνεις που μπορούμε να ψωνίσουμε σε καλές τιμές?

 

Παντως οχι στην via condotti(ή via venneto, μπερδευω τα ονοματα) που εχει τα επωνυμα. Εγω τα βρηκα τραγικα ακριβα, ειδικα για Ιταλους αφου δεν νομιζω οτι μισθολογικα ειναι τοσο ανωτεροι.

Καλες τιμες ετσι για να σου πω τυχαια ενα μαγαζι βρηκα ας πουμε στη Benetton ακριβως στη Φοντανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...