Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρώ πως τα sites αυτά λειτούργουν και κάπως σαν ταξιδιωτικά με καβατζωμένες θέσεις. Αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα θα στο πούνε άμεσα όταν πάς να κάνεις την κράτηση. Δεν θα στο πούν τελευταία στιγμή ή όταν πάς εκεί...

Για παρίσι δες και το venere.com όπου έχει τα πάντα όλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τιποτις κλάιν...

 

Γενική πληροφορία, αν για οποιοδήποτε λόγο ακυρώσετε εισητήριο που έχετε αγοράσει μέσω expedia.com, να έχετε κατά νου να κρατάτε εκτυπωμένο τον τραπεζικό σας λογαριασμό για 3 μήνες. Σε μία τέτοια φάση και ενώ δε μου είχαν επιστρέψει τα χρήματα ακυρωμένου εισητηρίου, στους 3 μήνες άρχισαν τις τιριτζάτζουλες διότι ξέρουν πως οι τράπεζες κρατούν, τουλάχιστον εκδίδουν μόνο για τους 3 προηγούμενους μήνες.

 

Μικρές ομορφιές του εμπορίου, από εκεί και πέρα, το expedia.de το εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, αν και πιο ακριβό σε συγκεκριμένες πτήσεις από το com.

 

Μετά από την εισαγωγή, το ξενοδοχείο θα το έκλεινα όπου το έβρισκα φθινότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά την παρότρυνσή σας, το έκλεισα το δωμάτιο από το venere.com. Βέβαια, για καλό και για κακό, ένα τηλεφωνάκι θα πέσει αύριο στο ξενοδοχείο να επιβεβαιώσω ότι με έχουν γραμμένο (με την καλή έννοια), γιατί μου φαίνονται λίγο μυστήρια τα πράγματα. Π.χ. το booking.com δεν έβγαζε διαθεσιμότητα. Για να δούμε, θα ενημερώσω αν στραβώσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το booking δεν έδινε δωμάτια δεν πάει να πει τίποτα απολύτως. Οι μηχανές κρατήσεων αυτές, έχουν ένα μικρό ποσοστό των δωματίων κάθε ξενοδοχείου. Πχ αν το ξενοδοχείο έχει 100 δωμάτια, δίνει τα 10 στο booking.com, άλλα 10 στο venere , και ξερωγω που αλλού.

 

Επομένως, είναι απολύτως φυσιολογικό να μη βρίσκεις στο ένα και να βρίσκεις στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK τελικά, μια χαρά η κράτηση μέσω venere.

 

Έχει ακούσει κανείς για το http://www.priceline.com, όπου διαλέγεις πόλη, περιοχή, αριθμό αστεριών ξενοδοχείου, προτείνεις μια τιμή και αυτοί σου βρίσκουν ξενοδοχείο με αυτή την τιμή; Το έχει άραγε δοκιμάσει κανείς; Ψήνομαι να τζογάρω, αλλά είμαι και λίγο κότα, μήπως μου τύχει κανένα κωλοξενοδοχείο. Απ'την άλλη, ξενοδοχείο 4 αστέρων στο κέντρο του Άμστερνταμ, πόσο χάλια μπορεί να είναι ή σε πόσο άβολο σημείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κέντρο; Διότι έχω μείνει σε ξενοδοχείο 3 αστέρων στο κεντρικό κανάλι και είναι με διαφορά το χειρότερο ξενοδοχείο που έχω μείνει ποτέ, σπασμένο καλοριφερ, το δωμάτιο κάτω από σκάλα, από καθαριότητα -10, από σέρβις χοχοχοχοχοχο, με τη μυρουδιά της μούχλας να αναδύεται από παντού.

 

τίμια πρόταση για σχεδόν κέντρο αμστερνταμ είναι κανένα Ibis ή τίποτα παρόμοιο που ανήκει σε μεγάλη αλυσίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ενδέχεται σε 2 μήνες περίπου να πάω Νέα Υόρκη.Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζομαι,(εκτός από λεφτά και εισιτήρια :P) ,για να μπορώ να πάω εκεί; Η διαμονή θα είναι περίπου 5 μέρες.Θα χρειαστώ σίγουρα διαβατήριο το οποίο δεν έχω.Πόσο παίρνει να βγεί ένα κ τι διαδικασίες έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαβατήριο, πας http://www.passport.gov.gr/ και βλέπεις τι και πώς.

 

Για Νέα Υόρκη χρειάζεσαι όμως και visa από την Αμερικάνικη πρεσβεία. Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις ;άμεσα τις διαδικασίες για το διαβατήριο, γιατί πρέπει να το έχεις για να πάρεις visa. Ψάξε λίγο στο φόρουμ, κάπου είχα δει ειδικό θέμα για την αμερικάνικη visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Τρίτη παρέλαβα το διαβατήριο του πιτσιρικά μου, είχα καταθέσει τα χαρτιά την προηγούμενη Τετάρτη. Πήρε δηλαδή λιγότερο από εβδομάδα. Τα παράβολα ήταν κάπου 80 ευρώ, αλλά δεν ξέρω αν και των ενηλίκων είναι τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβατήριο έβγαλες; :P

 

Καλά να περάσεις. Φάε κάνα ψαράκι στο λιμάνι κάτω από την Οία (πως το λένε ρε γαμώτο...) για μένα. Και ντοματοκεφτέδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηνχ τηνχ :)

Το αμμούδι λές; Για γάμο πάω(όχι δικό μου(φτού-φτού)) οπότε δεν θα προλάβω και να τριγυρίσω πολύ... Καμια βόλτα στα κλασσικά θα πάω έτσι για το γμτ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά δεν έχω βρει αξιόλογα sites που να προωθούν ελληνικούς προορισμούς το μοναδικό που μου έκανε κάποια εντύπωση είναι αυτό για την Αθήνα που έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες ακόμα και για κάποιον Έλληνα που θέλει να την επισκεφθει.

 

Για κρατήσεις κλπ, κυρίως για αεροπορικά εισιτήρια προτιμώ το travelplanet24.com, όχι τόσο γιατί έχει τις χαμηλότερες τιμές αλλά κυρίως γιατί μπορώ να κάνω τη δουλειά μου εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κρατήσεις κλπ, κυρίως για αεροπορικά εισιτήρια προτιμώ το travelplanet24.com, όχι τόσο γιατί έχει τις χαμηλότερες τιμές αλλά κυρίως γιατί μπορώ να κάνω τη δουλειά μου εύκολα.

 

Ενώ με όλα τα άλλα sites κρατήσεων κάνεις τη δουλειά σου πιο δύσκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ενδέχεται σε 2 μήνες περίπου να πάω Νέα Υόρκη.Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζομαι,(εκτός από λεφτά και εισιτήρια :P) ,για να μπορώ να πάω εκεί; Η διαμονή θα είναι περίπου 5 μέρες.Θα χρειαστώ σίγουρα διαβατήριο το οποίο δεν έχω.Πόσο παίρνει να βγεί ένα κ τι διαδικασίες έχει;

Επειδη πριν 15 ωρες ημουν εκει

-Ελπιζω 5 μερες να πας γιατι τοσες μπορεις οχι γιατι "τοσες φτανουν", ουτε οι 3πλασιες δεν φτανουν

-Αν εχεις καινουρια ταυτοτητα, τωρα που ειναι off season το ΑΤ που ειναι υπευθυνο σου βγαζειθ σε 2-3 εργασιμες μαξιμουμ το διαβατηριο. Ψαξε στο σαιτ του υπουργειου που βγαζουν διαβατηρια(εμας Ν.Ηρακλειο υπευθυνο ειναι το ΑΤ στην Ν.Φιλαδελφεια)

-Μολις το βγαλεις ή και πριν το βγαλεις μπαινεις στο σαιτ που σου εδωσε ο φιλος και κλεινεις ραντεβου στην Αμερικανικη πρεσβεια. Κλεισε αμεσα και ας μην εχεις διαβατηριο, ετσι κιαλλιως μετα απο 10 μερες μινιμουμ θα σε παρουν

-Εχει κατι χαρτια να κατεβασεις(το ενα το DS ειναι για ολους, υπαρχει ενα αλλο DS-το λεει το σαιτ-για αντρες που εχει σχεση με την στρατιωτικη θητεια). Το "κανονικο" συμπληρωνεται Online αλλα το εκτυπωνεις(δεν το στελνεις με email) το αλλο απλα το εκτυπωνεις σκετο και το συμπληρωνεις με στυλο. Μην αγχωνεσαι, οτι δεν ξερεις απλα αστο και βαλτο επιτοπου. Μπορεις απλα χανεις χρονο και ξερεις στην πρεσβεια γινεται χαμος, δεν εισαι για να χανεις χρονο συμπληρωνοντας κατι που επρεπε να εχεις ηδη ετοιμο.

-Εχει κατι παραβολα να πληρωσεις, θα σου πει που το σαιτ της Πρεσβειας, κανα 75αρι νομιζω ειναι.

 

Αυτα.

Γενικα, το διαβατηριο ειναι της πλακας, βγαινει πανευκολα και γρηγορα τετοιο μηνα. Η βιζα εχει χαρτουρα αλλα το σαιτ της Αμερικανικης Πρεσβειας θα σου πει τα παντα.

Αλλο για να ταξιδεψεις δεν χρειαζεσαι, το δελτιο που συμπληρωνεις για το Μεταναστων θα στο δωσουν στο αεροπλανο.

Οτι αλλο θες ρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...