Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού πιάσαμε λουναπαρκο κουβέντα... Πράτερ πήγα τη χρονιά που έφαγαν τον Τσαουσέσκου, 89;

 

Πολύ τρενάκι... πάρα πολύ τρενάκι... γαμάτο το τρενάκι...

 

Αυτό που αναφέρεις, δε το θυμάμαι, αλλά μαλλον δε θα υπήρχε, το '89 ούτε κάμερες υπήρχαν ούτε και ντιβιντια...

 

Φέτος την άνοιξη που ήμουν Βιέννη, δεν πρόλαβα να πάω να ξεμωραθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο τρενάκι που θυμάμαι ήταν εκείνο το διαλυμένο, του οποίου τα σαν-άλλοτε-βαγόνια κρέμονται από το μύλο.

Τα υπόλοιπα ήταν κάτι ανωμαλίες που θύμιζαν το κάστρο του τακεσι: σε έδεναν ανάποδα σε ένα πράγμα και αυτό έκανε βόλτα ανάποδα στις ράγες, ή roller coaster ή γενικά τέτοια πράγματα.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να ήταν κλειστό και να μην το είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράτερ πήγα κι εγώ κάπου εκεί κοντά με τον insomniaK, το 90 ή 91 αν ενθυμούμαι καλώς. Disneyland δεν πήγα ποτέ, και ήταν το όνειρό μου να πάω μαζί με τον γιό μου μια μέρα. Το περιμένω από την μέρα που γεννήθηκε. Το είχα στο μυαλό μου για όταν γίνει 5,5 - 6 ετών, αλλά καθόσον αν όλα παν καλά θα κάνουμε πάλι κάνα 3άρι χρόνια να μπούμε σε αεροπλάνο, το επίσπευσα λιγουλάκι :-) .

 

Τελικά έκλεισα. Hotel cayenne, με τους καουμπόυδες, 3 βράδια - 4 μέρες, με πρωινό και είσοδο και στα 2 πάρκα για 4 μέρες, στα 440 ευρά. Πέφτω σε νεκρή περίοδο τέλη Νοέμβρη και έχει προσφορές...

 

Κλάινμάινγκρ ναούμ, λέω να βγω για βόλτα παρισάκι ένα πρωινό (ως το μεσημέρι), και ένα απογευματάκι ως βράδυ.

Χοντρικά το πλάνο, πρωί πρωί βόλτα στο ποτάμι και πέριξ από Νοτρ Νταμ προς πύργο (δεν ξέρω αν το βγάλουμε όλο αυτό με το πόδι, αλήθεια τι απόσταση στο περίπου είναι; ), και μια βόλτα μονμάρτρη και εκείνη την άσπρη εντυπωσιακή εκκλησία, και την άλλη μέρα το βραδάκι βολτίτσα τροκαντερό και πύργος, ηλίθια πεδία και αψίδα και κάπως έτσι. Αν έχεις καμιά καλύτερη ιδέα πες.

Επίσης, η disneyland σε ποιά φάκιν ζώνη είναι; Επίσης, πρώτο και τελευταίο τρένο προς disneyland έχεις ιδέα; Επίσης, εισιτήρια τρένα - μετρό πουλάνε σε κάθε στάση; Επίσης τέλος, κανένα σπέσιαλ εστιατόριο ή καφέ έχεις να προτείνεις; Σπέσιαλ δεν εννοώ χλιδάτο γκλαμουράτο και γκουρμεδάτο, εννοώ σε κανένα ωραίο μέρος - σημείο που να αξίζει τον κόπο να την αράξεις γιατί πχ έχει σούπερ περιβάλλον ή είναι μέσα στο ποτάμι ή γιατί είναι πάνω στον πύργο ή κάτω από την αψίδα ή μέσα στην νοτρ νταμ πχ; :-)

Επεξ/σία από leftermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκλεισα. Hotel cayenne, με τους καουμπόυδες, 3 βράδια - 4 μέρες, με πρωινό και είσοδο και στα 2 πάρκα για 4 μέρες, στα 440 ευρά. Πέφτω σε νεκρή περίοδο τέλη Νοέμβρη και έχει προσφορές...

 

Κλάινμάινγκρ ναούμ, λέω να βγω για βόλτα παρισάκι ένα πρωινό (ως το μεσημέρι), και ένα απογευματάκι ως βράδυ.

 

1)Χοντρικά το πλάνο, πρωί πρωί βόλτα στο ποτάμι και πέριξ από Νοτρ Νταμ προς πύργο (δεν ξέρω αν το βγάλουμε όλο αυτό με το πόδι, αλήθεια τι απόσταση στο περίπου είναι;), και μια βόλτα μονμάρτρη και εκείνη την άσπρη εντυπωσιακή εκκλησία, και την άλλη μέρα το βραδάκι βολτίτσα τροκαντερό και πύργος, ηλίθια πεδία και αψίδα και κάπως έτσι. Αν έχεις καμιά καλύτερη ιδέα πες.

 

2)Επίσης, η disneyland σε ποιά φάκιν ζώνη είναι; Επίσης, πρώτο και τελευταίο τρένο προς disneyland έχεις ιδέα; Επίσης, εισιτήρια τρένα - μετρό πουλάνε σε κάθε στάση;

3)Επίσης τέλος, κανένα σπέσιαλ εστιατόριο ή καφέ έχεις να προτείνεις; Σπέσιαλ δεν εννοώ χλιδάτο γκλαμουράτο και γκουρμεδάτο, εννοώ σε κανένα ωραίο μέρος - σημείο που να αξίζει τον κόπο να την αράξεις γιατί πχ έχει σούπερ περιβάλλον ή είναι μέσα στο ποτάμι ή γιατί είναι πάνω στον πύργο ή κάτω από την αψίδα ή μέσα στην νοτρ νταμ πχ; :-)

 

0)Πολύ καλά το έκλεισες.. Κυρίως επειδή έχεις τζαμπαντάν και τα εισιτήρια τα οποία είναι ακριβούτσικα σε άλλη περίπτωση :ο}

 

1)Δεν είναι και λίγο αλλα δεν είναι και πολύ σαν απόσταση.. Με έγκυο γαρ καλύτερα είναι να πάρεις μετρουδάκι. Βέβαια δεν έχει νόημα να πας προς τον πύργο απο notredame το πρωί. Αφού ούτως η άλλως θα πάς πύργο/trocadero(μαζί είναι) το επόμενο βράδυ που είναι και πιo fancy και λαμπερό και τέτοια... Να ανέβεις στον πύργο.. Είναι κάποια $$ βέβαια (12,5; ) αλλα αν πάς στο Παρίσι έναν πύργο πρέπει να τον ανέβεις :)

Καλύτερα τριγύρισε στο κέντρο τους stmichel/quartierlatin/mouffetard/sorbonne/δημαρχείο κτλ και γενικά δές πράγματα προς τα εκεί. Επίσης κάνε καμια βολτούλα στο marais στην εβραϊκή συνοικία(έτσι για σπάσιμο στον luci :P)

 

Sacre coeur (η άσπρη εκκλησία που λές) ΝΑ ΠΑΣ. Και να ξαναπάς και να ξαναπάς! Αν θυμάμαι καλά στη στάση πιγκάλ πρέπει να σταματήσεις (να θυμάσαι το σκουπάκι για wc).

ΔΙΠΛΑ στην sacre coeur περπατώντας έτσι όπως είσαι μπροστά της προς τα αριστερά, είναι η place du tertre. Πρέπει όπως και δήποτε να πας για να νιώσεις λίγο το Παρίσι των ταινιών.. :) Θα την καταλάβεις μόλις τη δεις..

 

Όταν θα πας Αψίδα.. Θα κατέβεις εκεί.. θα δεις μια καμάρα μεγαλύτερη.. θα κατέβεις ηλίθια πεδία.. θα δεις απλά ένα τεράστιο εμπορικό δρόμο.. και από κει περπατήστε λίγο παραπάνω μέχρι τα tuileries (νομίζω) που είναι ο κήπος που καταλήγει στο λούβρο.. Φτάστε στο λούβρο.. Βγάλτε φωτό και πάρτε το δρόμο για πίσω.

 

2)Στην 5. Ντάξει, είπαμε, δεν θυμάμαι ωράρια... θα δώ :P

Ναι σε όλες τις στάσεις παίρνεις εισιτήρια.. Τουλάχιστον δεν μου χει κάτσει στάση που να μην έχει.. Τώρα αν είσαι μαύρη γάτα.. :P

 

3)Έχει εστιατόρια πλωτά στον σηκουάνα αλλα προσωπικά δεν θα ήθελα να τρώω και δίπλα μου να σκάει κάτι λίγοτερο(; ) βρωμερό απο τον θερμαικό. Γενικά η βόλτα με τα batonbus (είναι βαρκάκια που κάνουν το γύρω του νησιού και βλέπεις χονδρικά τα αξιοθέατα) δεν είναι και πολύ must για τις μέρες που θα είστε εκεί.

Καλά μέρη για καφέ/φαγητό tbh δέν έχει. Το φαγητό είναι άθλιο :P Μπορείτε έτσι για την ιστορία να κάτσετε στο διάσημο cafe de flores στο κέντρο ή βραδάκι (αλλα θα έχετε το μικρό) να αναζητήσετε το buddha bar. Δεν είναι πάντως κάτι super wow..

Εγώ τον πιο γαλλικό καφέ μου τον έχω πιεί στην place du tertre πάντως.. Όλα τα άλλα δεν μου έκαναν εντύπωση.

 

Η αψίδα είναι μια μλκεία στη μέση του δρόμου.. Μην περιμένεις και καφέ επάνω της :P

Η notre dame είναι ωραία εκκλησία, αλλα αυτό... Τριγύρω είναι ούτως η άλλως το κέντρο.

Ο πύργος έχει κάτι τύπου snack bar στον 1ο όροφο και αν σας κάτσει ανοιχτό έχει και ένα εστιατόριο του οποίου τις τιμές καλύτερα να δείτε πριν κάτσετε.

 

Ενδεικτικά για sacre coeur/place du tertre:

b2cc471e475a5b818bb235baebc3bc25_large.jpg

place-du-tertre-paris-france.jpg

Sacre-coeur-paris1.jpg

 

Ααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Μλκες θα μετακομίσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε χαιρετισμούς από το πλωτό μου ξενοδοχείο έξω απ' το τείχος.

Και το πανέμορφο βερολινάκι και τις μπυράκλες και τα eisbein και τις γερμανίδες που έχουν οίστρο και γενικά χουαχουαουα γηεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι cult αλλά έχει κουσούρια. Το κυριότερο είναι η τοποθεσία που πέρα από τα χιλιάδες μπαράκια στα 5 λεπτά και το τείχος στα 5 μέτρα, δεν είναι και τίποτα ντιμπιγουάου. Ειδικά αν δεν είσαι εδώ για τα μπαράκια και βλέπεις κάθε γαμ***νο πρωί το τείχος με τον καφέ σου, έχω αρχίσει να νοιώθω σαν καταπιεσμένος ανατολικός. Plus, είναι hostel και ρομαντικό, που σημαίνει πως εδώ πρέπει να έρθεις με γυναίκα (τσεκ) αλλά αν δεν σου αλλάζουν σεντόνια (τσεκ) κάπου γίνεται οξύμωρο.

 

Εκτός αν είσαι ροκ εν ρολ και στα παπάρια σου όλα, σαν κάτι γκομενάκια που κοιμούνται στο κατάστρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, ναι...

Εγώ μπορώ να πω πως είμαι ροκ εν ρολ,

η γνιέκαμ θα έλεγα πως πάει πιό πολύ προς το πανκ ροκ, αλλά σίγουρα γκομενάκι που μπορεί να κοιμηθεί στο κατάστρωμα πλέον δεν είναι. Παλαιά αυτά, αρχαία...

Επιπλέον, δεν πάω μπερλίν για τα μπαράκια..

Οπότε άστο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει δεν είναι και τράτα, δεν κουνάει. Και γενικά σου λέω υπό άλλες συνθήκες και άλλου είδους άνθρωπο, άνετα έμενα. Το μόνο κακό είναι η τοποθεσία που ΔΕΝ είναι κακή, αλλά έχοντας μείνει σε 2-3 μέρη παραπάνω, δε μου λέει τίποτα. Αυτό που θα πρότεινα είναι να μείνει κάποιος εδώ ένα 2ημερο ξερωγώ και μετά να πάει να μείνει το υπόλοιπο 8ημερο σε κάτι πιο συνηθισμένο.

 

Όσοι ξέρετε μαθηματικά φροντίστε να κάνετε σωστά την πρόσθεση και να διατηρήσετε την αξιοπρέπειά σας ερχόμενοι για όχι λιγότερες μέρες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα κοίτα σύμπτωση.. εγώ πάω berlin με γκομενάκι ροκ εν ρολ για ακριβώς δυο βράδια και τις υπόλοιπες μέρες θα μείνω μόνο με την παρέα μου.. οπότε τσεκ.

 

luci δώσε ινφο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααααααα

Ιnsomniak thnx a million για την ryanair btw.. Ξεχάστηκα εκείνη τη μέρα.

Πράγματι έχει εξευτελιστικές τιμές! Αλλα απο θεσ/νικη για λονδίνο/βερολίνο τις μέρες που θέλω δυστυχώς έχει ζανάκριβα εισητήρια οπότε ξαναμπαίνει σε σκέψη mode.. Άντε να δούμε.. Φτάνουν και οι μέρες σιγά σιγά :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηξη: έχω βρει ένα ωραίο ξενοδοχειάκι στο Παρίσι. Αν δοκιμάσω να δω διαθεσιμότητα από hotels.com, expedia.com κτλ., μου βγάζει ότι έχει δωμάτια. Αν δοκιμάσω από το site του ξενοδοχείου, μου λέει ότι δεν έχει. Πήρα και τηλέφωνο και μου λέει ότι έχει για τις 3 μέρες ένα δίκλινο και για την τέταρτη single και σε τιμή πιο ακριβή από τα ιντερνέτια. Τι κάνω εγώ τώρα; Πάω και κλείνω από expedia και να κόψουν το λαιμό τους να μου βρουν ή θα μου πουν ΟΚ τώρα και μετά θα μου έρθει κανα mail ότι δεν υπάρχει τελικά και θα ψάχνω απ'την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...