Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ο λατρεμένος Ούγγρος σπιτονοικοκύρης μου με πήρε τηλ. από Ελβετία και με ενημέρωσε πως ψήνεται να κάνει ντου στην Ύδρα σε κάποια φάση. Εγώ είχα πάει πολύ μικρούλης, υπήρχε κάποτε ένα πλάνο για εκεί (αλλά περιέργως αντί γι αυτό πήγα Βερολίνο) οπότε πείτε ό,τι ξέρετε όσοι έχετε πάει και δε θα βρω στο net.

 

Έχουμε στο μυαλό μας έναν τύπο συνταξιούχο, γαμάτο (σε φάση "μιλάω 6 γλώσσες και ξέρω την ιστορία κάθε λαού απ' έξω και το χόμπυ μου είναι να συλλέγω μανιτάρια και σπούδασα νευροβιολόγος αλλά τώρα έχω εταιρεία πληροφορικής στην Ιαπωνία, 3 σπίτια στην Κοπεγχάγη και μένω Ελβετία και είμαι τέλος πάντων η Αναγέννηση) τρελιάρη αλλά και απαιτητικό. Οπότε θέλουμε αξιοπρεπή διαμονή γιατί είναι κάποιας ηλικίας, όχι απρόσωπη και αποστειρωμένη όμως, και προτάσεις που συνδυάζουν φυσική ομορφιά, τοπικό χρώμα και αν παίζει και κάνα αρχαίο εκεί γύρω δε θα χαλούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από ημερήσια σχολική εκδρομή στο γυμνάσιο. Τίποτα τραγικό. Ένα λιμανάκι γτπ, κόβαμε βόλτες πέρα-δώθε, κάτι στενοσόκακα κλασικά, τσακίσαμε κάτι πιτόγυρα, γαϊδουράκια, αδέσποτες γάτες παντού...δεν μπορώ να θυμηθώ και πολλά πράγματα, γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο. 1 μέρα είναι υπέρ αρκετή για να πεις ''άιντε το είδα και αυτό''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

ελπίζω να βρω κάνα καλό πατσατζίδικο στην savigny :lol:

 

 

Δε νομίζω για πατσατζίδικο, αλλά έχει μέσα σινεμά δεξιά όπως ανεβαίνεις την πλατεία, ενα πολύ καλό μιστρο-εστιατόριο. Αν βέβαια προλάβουν και σου λείψουν οι ελληνικές γεύσεις, στην κορυφή υπάρχει ελληνικό εστιατόριο σουπερμάρκετ που απέχει πολύ από το τυπικό ελληνικό εστιατόριο. Είναι μία σύγχρονη πρόταση που διαφημίζει τις ελληνικές γεύσεις, χωρίς αμφορείς και ακροπόλεις και μινιατούρες διόνυσους.

 

Τη γειτονιά την ξέρω αρκετά καλά και παίζουν ωραία πράματα γύρω γύρω, όχι εξτρήμ, αλλά ωραία για να γεμίσεις ένα βράδυ όμορφα σε καλό επίπεδο και με σωστές σωστές τιμές...

 

Καλά να περάσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να λέγεται έτσι, είναι ένα πολύ περιποιήμενο κατάστημα που κυρίως εμπορεύεται ελληνικά προϊόντα και κατα δεύτερον σιτίζει κόσμο. Ούτε απ' έξω ούτε από μέσα μοιάζει με ελληνοκιτσαριό.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:18 ----------

 

Και επειδή σήμερα μετά από 3 μήνες, δε δουλεύω κυριακάτικα είμαι στις καλές μου.

 

Λοιπόν στον ιδιοκτήτη να προτείνεις να μην κλείσει δωμάτιο, ούτως ή άλλως αν πάει τέτοια εποχή στανταράκι θα βρει κάτι που να του αρέσει. Από εκεί και πέρα δεν αξίζει να μείνει πολλές μέρες, Ναύπλιο, Σπέτσες και Επίδαυρος είναι μέρη που αξίζει να πάει να δει. Αν επίσης θέλει να δει πως τονώνει το υπουργείο υγείας τον τουρισμό να πάει και Μέθανα να δοκιμάσει τα ιαματικά λουτρά και να πάει για ψάρι στο Βαθύ, στην πρώτη ταβέρνα αριστερά μόλις μπει στο χωριό, που φαίνεται να μην έχει τραπεζάκια στο λιμανάκι, αλλά έχει και να διαλέξει τι θέλει να φάει μόνος του από το ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω για πατσατζίδικο, αλλά έχει μέσα σινεμά δεξιά όπως ανεβαίνεις την πλατεία, ενα πολύ καλό μιστρο-εστιατόριο. Αν βέβαια προλάβουν και σου λείψουν οι ελληνικές γεύσεις, στην κορυφή υπάρχει ελληνικό εστιατόριο σουπερμάρκετ που απέχει πολύ από το τυπικό ελληνικό εστιατόριο. Είναι μία σύγχρονη πρόταση που διαφημίζει τις ελληνικές γεύσεις, χωρίς αμφορείς και ακροπόλεις και μινιατούρες διόνυσους.

 

Τη γειτονιά την ξέρω αρκετά καλά και παίζουν ωραία πράματα γύρω γύρω, όχι εξτρήμ, αλλά ωραία για να γεμίσεις ένα βράδυ όμορφα σε καλό επίπεδο και με σωστές σωστές τιμές...

 

Καλά να περάσετε...

 

μήπως το greek quisine - meze bar "pratirio trofimon kai poton"; :-)

(φωτό κουνημένη, ποτέ νικημένη)

 

 

post-53717-129063025061_thumb.jpg

 

 

αν είναι αυτό, δεν μου έκανε και κλικ, να πω την αλήθεια, να το εξερευνήσω...

 

Η περιοχή πάντως είναι πολύ ωραία, κυρίως το βράδυ. Περάσαμε τυχαία βολτάροντας με τα ποδήλατα την προηγούμενη φορά (τον μάρτη που πήγαμε), και αυτήν την φορά έκλεισα και ξενοδοχείο εκεί δίπλα.

 

Για το παρακάτω έχετε καμιά ιδέα, όσοι είστε έμπειροι με ιντερνετικές κρατήσεις ξενοδοχείων;

πάω να κλείσω διαμονή στην eurodisney στο site τους, το οποίο παρεμπιπτόντως είναι για τον πέοντα καβάλα. Αν στην αρχή αρχή δηλώσω ως χώρα μου Μεγάλη Βρετανία, μου βγάζει ένα ωραίο πακετάκι προσφοράς για 3 βράδια με φουλ διατροφή (πρωινό και 2 γεύματα) σε καλή τιμή, κάπου 550 ευρά. Στο τέλος μου ζητάει να δώσω διεύθυνση Μεγάλης Βρετανίας, που φυσικά δεν έχω...

Αν στην αρχή δώσω ως χώρα μου την ελλάδα, δεν μου δίνει αυτήν την προσφορά, αλλά μια άλλη, μόνο πρωινό χωρίς γεύματα, με περίπου 450 ευρά. Επειδή με 100 ευρώ δεν κάνεις έξι γεύματα για 3 άτομα ούτε σε φοιτητική εστία, θέλω να κλείσω το πρώτο πακέτο. Αν τους δώσω μια ότινάνε βρετανική διεύθυνση, πειράζει; Λέτε να μου στείλουν τίποτα χρήσιμο;

 

να δώσω ψεύτικη βρετανική διεύθυνση για την κράτηση; Θα να γενεί καμιά στραβή; Πρέπει να κλείσω μέσα στην εβδομάδα...

 

Ευχαριστώωωωω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bravo αυτό είναι... Καλά εντάξει μην τρελαίνεσαι, δεν αξίζει να το εξερευνήσεις αν δεν έχεις και 5-6 χρόνια στη Γερμανία, που μπορείς να το συγκρίνεις με ότι βλαχομπαροκιά έχουμε εξάγει ως χώρα στο χώρο της εστίασης και να το εκτιμήσεις...

 

 

Όσο για το άλλο, δεν ρωτάς κανέναν φίλο σου στο uk να κάνεις την κράτηση... ή ακόμα ευκολότερα ρώτα τον Toufa από εδώ μέσα :D

Δεν τον ξέρω, αλλά φαίνεται cool σε αυτά τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, άκυρο. Ψάχνοντάς το βρήκα ότι και η πιστωτική με την οποία θα πληρώσω πρέπει να είναι Βρετανικής τράπεζας. Οπότε άκυρο το πακέτο.

 

 

Εκτός κι αν βρεθεί κάποιος πρόθυμος να μου δανείσει την βρετανική του διεύθυνση και την βρετανική του πιστωτική κάρτα. Θα ήμουν υπόχρεος :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης λέφτερ δες και το εξής... Δίπλα ακριβώς στην eurodisney είναι και τα studios τα οποία είναι ΠΟΛΥ πιο fun για ενήλικες...

Το εισητήριο είναι ξεχωριστό και συνήθως υπάρχει πακέτο όταν παίρνεις και τα δύο...

Αν όντως κλείσεις ξενοδοχείο εκεί πρόσεξε αν σου δίνουν εισητήρια και για τα δύο πάρκα...

Αν πάς στην disneyland μόνο μια μέρα τότε επιμένω οτι είναι χαζομάρα να χάσεις έστω και λίγο απο την ζωή του Παρισιού...

Μπορείς απλά να πάς πρωί πρωί τη μία μέρα και 9 το βράδυ θα είσαι πίσω.. Εκεί έχει να φάς/πιείς τα πάντα οπότε δεν θα νιώσεις ιδιαίτερη κούραση...

Enjoy :]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ήταν τα στούντιοζ αλλά σαν τους πειρατές νομίζω δεν υπάρχει. Σε φάση, θυμάμαι να είμαι 7 χρονών την πρώτη φορά που πήγα και οι γονείς μου να με σέρνουν στους πειρατές 2 φορές την ημέρα μινιμουμ. Γενικά ρησκέκτ οι πειρατές.

Τα στούντιοζ είναι ωραία αν σου άρεσε κάποτε ο μίκυ. Αν όχι, δεν θυμάμαι κάτι το εξαιρετικά υπέροχο. Αντιθέτως, φαν για ενήλικες έχουν τα υπέροχα τρενάκια που σε γυρνάνε πάνω κάτω και σε κάνουν να νιώθεις το χοτ ντογκ να έχει ανέβει στο ύψος του ματιού σου. Δεν ήταν το ιντιάνα τζόουνς νομίζω, ήταν το πιο χαρντκορ.

 

Αχ, ωραία θα περάσετε, ζηλεύω.

 

Στο "χόλυγουντ", εκεί δηλαδή που είναι τα εστιατόρια και τα λοιπά έχει ένα με στέηκζ που παίζει live country-music. Σ' αυτό να πάτε, όνομα δεν παίζει να θυμηθώ, αλλά έχει χαρακτηριστικές πόρτες σαλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχ, ναι, ξαναπήγα προσφάτως όμως. Αλλά, ως πιτσιρίκα το μόνο διαφορετικό που έκανα ήταν να παίρνω αυτόγραφα από τον πλούτο και να μην ανέβω στα πλας 16 ετών. =ρ

Και με τα ώριμα μάτια μου είδα τα στούντιοζ αλλά δε μΕ άρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααα.... εγώ μία φορά στα μικράτα μου πήγα...

 

αλλά πέρσι, στα γεράματα, είχα συνέδριο στο Ορλάντο και πήγα σε δύο κόσμους στην Disney World...

 

Ζουλευτε-Ζουλευτε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γεράματα καταλαβαίνεις την πραγματική αξία τους, δεν πας για παιχνίδι, πας για την εμπειρία, να ξανανιώσεις, να κάνεις το παιδικό σου όνειρο πραγματικότητα και άλλα τέτοια. =ρ

 

Και μιας που συζητάμε για ώριμους ανθρώπους, φέτος πήγα στο Πράτερ. Οκεη γαμώ ο μύλος. Αλλά το πιο γαμηστερό από τα πάντα εκεί μέσα ήταν ένα καρεκλάκι, ενωμένο με ένα άλλο καρεκλάκι, τα οποίο ήταν συνδεδεμένο δεξιά και αριστερά με δυο λάστιχα και τα λάστιχα με δυο σίδερα δεξιά και αριστερά αντίστοιχα που έφταναν σε ένα άξιο λόγου ύψος. Λοιπόν στο συγκεκριμένο υπέροχο παιχνιδάκι ο πρατερίστας που το φροντίζει, κάνοντας τα μαγικά του με τους μοχλούς και τα κουμπιά, εκσφεντονίζει αυτά τα ενωμένα καρεκλάκια και σε απογειώνει περίπου.. χμ.. πολύ. Αυτό επειδή είναι λάστιχο κάνει βζζν βζζν και ανεβοκατεβαίνει, και οι υπερήρωες που ανεβαίνουν έχουν κάμερα μπροστά τους οπότε μπορείς εσύ ο χέστης που δεν ανέβηκες να βλέπεις στα χείλη τους τα ΣΑΗΖΕ που ουρλιάζουν και ούτως ή άλλως ακούς και να σταυροκοπιέσαι.

Μετά, κατεβαίνοντας, σου πουλάνε και το ντιβιντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...