Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε δίκιο μάλλον, οπότε δεν θα το τολμήσω, γιατί δεν με τρελαίνει η ιδέα να ξεμείνω στο Ντε Γκωλ μετά από ολονύχτιο υπερατλαντικό ταξίδι...

 

Μια άλλη ερώτηση τώρα. Έχω μια βδομάδα στη διάθεσή μου, 17-24 Οκτωβρίου. Ξεκινάω από Παρίσι και πρέπει να επιστρέψω Παρίσι. Αν πάω αεροπορικά Κοπεγχάγη, μείνω 3-4 μέρες, συνεχίσω αεροπορικά για Άμστερνταμ, μείνω κι εκεί άλλες 4 και πάρω τρενάκι για Παρίσι, θα προλάβω να τις δω τις πόλεις ή μόνο την ταλαιπωρία θα φάω; Η εναλλακτική λύση είναι να πάω εξ αρχής στο Άμστερνταμ και να έχω περιθώριο να δω και κανα Ρότερνταμ/Χάγη. Εσείς που έχετε πάει, τι γνώμη έχετε;

 

Εγώ μάλλον το τελευταίο θα έκανα άμα κουβαλούσα πράγματα και είχα λίγες μέρες στη διάθεση μου. Θα διάλεγα ένα προορισμό για να μην αλλάζω ξενοδοχεία και θα πήγαινα και κανα 2 μονοήμερες εκδρομούλες (πχ Χάγη, Ρότερνταμ ή Ουτρέχτη).

Κάτι αντίστοιχο μπορείς να κάνεις και στο Βέλγιο, δλδ Βρυξέλλες - Μπριζ - Αμβέρσα.

Για πιθανές εκδρομές από Κοπεγχάγη δεν έχω να προτείνω κάτι μια και δεν έχω πάει...

But that's just me :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα τον Λούσιφερ που διακινδυνεύει μέχρι και παντοφλιές!Από χθες άλλαξαν λίγο τα δεδομένα και, μιας και πληρώνει άλλος, παίζει να αντικατασταθεί η Κοπεγχάγη από τη Λισαβώνα! Πρόγραμμα ό,τι να'ναι!

 

Θα επανέλθω με ερωτήσεις όταν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες άλλαξαν λίγο τα δεδομένα και, μιας και πληρώνει άλλος, παίζει να αντικατασταθεί η Κοπεγχάγη από τη Λισαβώνα! Πρόγραμμα ό,τι να'ναι!

 

Mηπως αυτος που πληρωνει λεγεται Jules Verne? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μείνει κανείς σε ξενοδοχείο μέσα στην eurodisney, να μου πει τις εντυπώσεις του;

(ψήνομαι να κάνω πραγματικότητα την απειλή να πάω παρίσι και να μην πάω να δω ούτε τον πύργο του άιφελ :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μείνει κανείς σε ξενοδοχείο μέσα στην eurodisney, να μου πει τις εντυπώσεις του;

(ψήνομαι να κάνω πραγματικότητα την απειλή να πάω παρίσι και να μην πάω να δω ούτε τον πύργο του άιφελ :lol: )

 

Να μήν το κάνεις :P

Ούτως η άλλως η disneyland κάποια στιγμή 8-9 κλείνει.. Μετά πραγματικά δεν θέλεις να μείνεις μόνο στα 5-10 χαζομάγαζα με αναμνηστικά που έχει απο έξω...

Μείνε κέντρο και χρησιμοποίησε μετρό.. Κρίμαι είναι να μην δείς το Παρίσι όλες τις υπόλοιπες ώρες.. Αν έχεις πολύ περιορισμένο χρόνο μπορώ να σου κάνω ένα γρήγορο μέτρο tour για να δείς οτι προλαβαίνεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βασανίζει το θέμα... :-)

Θα μείνω παρίσι από απόγευμα τετάρτης μέχρι μεσημέρι Σαββάτου. Δύο φουλ μέρες, ένα βραδάκι κι ένα πρωινό δηλαδή. Μια μέρα θα την φάω στάνταρ disneyland. Μένει άλλη μία για τουρισμό στην ουσία, καθώς και μια μικρή βολτούλα το πρώτο βράδυ και το τελευταίο πρωι. Στα υπόψιν ότι θα είμαστε εγώ, το γκαστρωμένο έτερόν μου ήμισυ (στον έκτο της τότε, νταούλι δηλαδή), και ο πεντάχρονος πιτσιρικάς. Που σημαίνει: μικρές βόλτες, όχι πολύ περπάτημα, οπωσδήποτε ξεκούραση το μεσημέρι, και βραδυνός υπνάκος σχετικά νωρίς. Οπότες, σκέφτομαι, μήπως είναι καλύτερα να φχαριστηθούμε παιχνίδι (έτσι κι αλλιώς το ταξιδάκι γίνεται με επίκεντρο την φάση του μικρού, αλλά κι εγώ γουστάρω τρελά), να βγούμε καμιά βολτίτσα παρισάκι (ένα πρωινό ως μεσημέρι πχ, και ένα βραδάκι), και να αφήσουμε την πραγματική εκδρομή στο παρίσι για κάποια άλλη φορά, χωρίς μωρά, γκαστριές και disneyland;

 

Με βασανίζει, δύσκολη η απόφαση... Βοήθεια ναούμ... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και είδα ότι μιλάτε για Παρίσι θα ήθελα τις προτάσεις σας για ξενοδοχείο!

Πρόκειται να πάω με την γυναίκα μου στα μέσα Νοέμβρη και δεν έχουμε ιδέα τι παίζει από ξενοδοχεία. Μιλάμε για 3 διανυκτερεύσεις. Με ενδιαφέρει να έχει το δωμάτιο δική του τουαλέτα (και όχι κοινόχρηστη!!!!), ντους και δε μας ενδιαφέρει κάτι άλλο ιδιαίτερα!

Η τιμή που προσανατολιζόμαστε είναι γύρω στα 100-130 ευρώ η βραδιά.

Έχω κοιτάξει λίγο μέσω booking.com και άλλων τέτοιων sites αλλα δεν τα πολυεμπιστεύομαι για να πω την αλήθεια.

Όποιος έχει να προτείνει κάτι θα ήταν καλοδεχούμενο.

Σας ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σούπερ περιοχή για να μείνεις είναι το Marais, αλλά με ζόρικες -φυσικά- τιμές.

 

Μια όχι και τόσο καλόφημη περιοχή, χωρίς όμως και ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά και δίπλα τον κεντρικότερο σταθμό τρένου+μετρό, είναι γύρω από τον Gare du Nord.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και είδα ότι μιλάτε για Παρίσι θα ήθελα τις προτάσεις σας για ξενοδοχείο!

Πρόκειται να πάω με την γυναίκα μου στα μέσα Νοέμβρη και δεν έχουμε ιδέα τι παίζει από ξενοδοχεία. Μιλάμε για 3 διανυκτερεύσεις. Με ενδιαφέρει να έχει το δωμάτιο δική του τουαλέτα (και όχι κοινόχρηστη!!!!), ντους και δε μας ενδιαφέρει κάτι άλλο ιδιαίτερα!

Η τιμή που προσανατολιζόμαστε είναι γύρω στα 100-130 ευρώ η βραδιά.

Έχω κοιτάξει λίγο μέσω booking.com και άλλων τέτοιων sites αλλα δεν τα πολυεμπιστεύομαι για να πω την αλήθεια.

Όποιος έχει να προτείνει κάτι θα ήταν καλοδεχούμενο.

Σας ευχαριστώ παιδιά!

 

http://www.venere.com/hotels/paris/hotel-ambassade/?ref=849945

http://www.venere.com/hotels/paris/hotel-du-lion/?ref=849945#reviews

http://www.venere.com/hotels/paris/hotel-exposition-tour-eiffel/?ref=849945#reviews

http://www.venere.com/hotels/paris/hotel-mogador-opera/?ref=849945#reviews

http://www.venere.com/hotels/paris/hotel-palym/?ref=849945#reviews

http://www.venere.com/hotels/paris/hotel-chomel/?ref=849945#reviews

http://www.venere.com/hotels/paris/hotel-alison/?ref=849945#reviews

 

Το καλύτερο απο άψοψη τιμής/ποιότητας είναι το Mogador ενώ σε πολύ καλή τοποθεσία είναι το chomel. Δεν έχω μείνει προφανώς σε όλα τα παραπάνω αλλα όταν βλέπεις σε review 200+ άτομα και μ.ο 8+ τότε κάτι πάει αρκετά καλά :)

 

Lefter i'll be back asap :P

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:18 ----------

 

Meanwhile...

Ψάχνω φθηνές λύσεις για Ιρλανδία. περίπου 7ημέρες around 28η οκτωβρίου. Ξέρω οτι είχα δηλώσει βερολίνο αλλα θα πάει παρέα Δουβλίνο και around οπότε λέω να πάω προς τα εκεί.

Ιδέες και για ξενοδοχείο(αν και έχω ήδη ψιλοβρεί) αλλα πάνω απο όλα για αεροπορικά...

Απο θεσσαλονίκη. Δεν παλεύω να κατεβαίνω αθήνα πάλι.

Οι διαφορές στις τιμές ανα ημέρα σύμφωνα με το scyscanner είναι χαοτικές οπότε αν έχει κανείς καμια φαεινή ιδέα, (πάνε εκεί, απο εκεί πάρε αυτό κτλ) πλζ ρίχτετην.. Γύρω στα 160 πέρα δώθε μαζί με φόρους είναι οι "καλές" τίμες. (Άλλες μέρες έχουν κάτι 400ρια)

Thnx

\^o^/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ryanair.com. Φτάνετε με την φθινότερη πτήση κάπου σε αυτύς τους προορσιμούς http://www.ryanair.com/site/EN/dests.php από όπου να μπορείτε να πετάξετε για δουβλίνο. Μάλλον με easyjet θεσσαλονικη - βερολίνο ή λονδινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λοιπούς άνδρες που θα πάμε Βερολίνο και δε θα το σκάσουν σαν κοτούλες για όπου πάει η ΠΛΕΜΠΑ, να σας προειδοποιήσω πως το S-Bahn έχει γαμηθεί φοβερά -περιλαμβάνεται και το S9 που πάει αεροδρόμιο. Η ανακοίνωση στο wiki:

 

Due to new inspection troubles the S-Bahn network was again reduced dramatically on 08 September 2009. As of that date, three quarters of the trains were withdrawn from the network due to inspection and faulty brake cylinders. There are again no trains on the Stadtbahn between Westkreuz and Alexanderplatz. Also no S-Bahn trains to Spandau. Trains on the circle lines, S41 and S42, are running in 10 minute intervals. Other routes are running on extended intervals and reduced distances.

 

Θα πρότεινα στους πιστούς λοιπόν να χρησιμοποιούν το BVG για να σχεδιάσουν τις διαδρομές τους καθώς λίγο-πολύ το Βερολίνο ξαναχωρίστηκε σε Δυτικό και Ανατολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω! Τι ήττα! Βάζω δρομολόγιο "savignyplatz - schoenefeld airport" δευτέρα 23-11 ώρα 04:00, και μου λέει "Please check with the station timetables of S Savignyplatz (Berlin) and Schönefeld Airport if a journey is possible". Λίγες μέρες πριν τσέκαρα ακριβώς το ίδιο, και βρήκα ακριβείς ώρες Savigny -> Zoo -> schoenefeld, και αμέσως μετά έψαξα ώρες από/προς Orly, και μου έλεγε "Please check with the station timetables". Και έλεγα όλο χαρά "βρωμόγαλλοι, ούτε στο νύχι δεν τους φτάνετε τους γερμαναράδες...". Μηδένα προ του τέλους κακάριζε, που έλεγε κάποιος φίλος...

Τεσπά, είμαι σίγουρος πως ως τότε όλα θα δουλεύουν ρολόι...

 

ή το πολύ πολύ να πάμε περπατάδα savigny - zoo πρωί πρωί με την αυγούλα, καλή φάση, ελπίζω να βρω κάνα καλό πατσατζίδικο στην savigny :lol:

 

 

 

Άσχετο τώρα: πάω να κλείσω διαμονή στην eurodisney στο site τους, το οποίο παρεμπιπτόντως είναι για τον πέοντα καβάλα. Αν στην αρχή αρχή δηλώσω ως χώρα μου Μεγάλη Βρετανία, μου βγάζει ένα ωραίο πακετάκι προσφοράς για 3 βράδια με φουλ διατροφή (πρωινό και 2 γεύματα) σε καλή τιμή, κάπου 550 ευρά. Στο τέλος μου ζητάει να δώσω διεύθυνση Μεγάλης Βρετανίας, που φυσικά δεν έχω...

Αν στην αρχή δώσω ως χώρα μου την ελλάδα, δεν μου δίνει αυτήν την προσφορά, αλλά μια άλλη, μόνο πρωινό χωρίς γεύματα, με περίπου 450 ευρά. Επειδή με 100 ευρώ δεν κάνεις έξι γεύματα για 3 άτομα ούτε σε φοιτητική εστία, θέλω να κλείσω το πρώτο πακέτο. Αν τους δώσω μια ότινάνε βρετανική διεύθυνση, πειράζει; Λέτε να μου στείλουν τίποτα χρήσιμο;

 

 

Κλάινμάινγκρ ναούμ, τι Βερολίνο τι Δουβλίνο, σαν να λες τι Λωζάνη τι Κοζάνη. Μάντεψε ποιά είναι η Λωζάνη και ποιά η Κοζάνη... (ά ρε Κοζάνη, μάνα, γενέτειρα, γιατί να είσαι τόσο χάλια; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τις τιμές και στο moevenpick: είναι έξω από την disneyland βέβαια, αλλά έχει λεωφορεία ανά τακτά χρονικά διαστήματα και πριν δυο (τρία;) χρόνια που πήγα τελευταία φορά ήταν από τα φθηνότερα. Γενικά τα moevenpick είναι από τα αγαπημένα μου. =ρ

Επίσης, ωραίο ήταν και το Newport, (ένιωθα μια μικρή πριγκίπισσα δίπλα στη λίμνη) αλλά πρέπει οι τιμές να είναι πολύ γαμημένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμάμαι συγκεκριμένα για το moevenpick, αλλά ψιλοτσεκάροντας τα ξενοδοχεία έξωθεν-του-πάρκου δεν είδα και μεγάλη διαφορά τιμής, οπότε για λίγο παραπάνω προτιμώ μέσα. Θα το ξαναδώ όμως, μόλις ξεγαμηθεί το κωλοσάιτ τους που τώρα κολλάει...

Το newport είναι πολύ πιο ακριβό από το Cayenne που από ότι φαίνεται θα επιλέξω. Και καθόσον το βλαστάρι μου είναι αγοράκι, υποθέτω θα του αρέσει περισσότερο να νιώθει σαν καουμπόης, παρά σαν πριγκίπισσα :lol: . Ελπίζω...

Thanx...

 

edit : το τσέκαρα, νόμιζα πως είναι από τα partner hotels που είναι δίπλα στην disneyland. Πολύ ωραίο φαίνεται, αλλά από οικονομικής άποψης συμφέρει το cayenne. Για να μπούμε 3 άτομα στο πάρκο θέλουμε κάπου 150 ευρά, και στο πακέτο του cayenne περιλαμβάνονται είσοδοι καί για τις 4 μέρες της διαμονής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...