Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πω πω, κουβεντούλα με βρωμόγαλλο ταριφάνθρωπο, πρέπει να είναι εμπειρία ζωής! Και βρωμόγαλλος, και ταριφάνθρωπος!

 

Κάνεις και παζάρια στα γαλλικά ταξί; Όπως κάναμε στο Κάιρο; :lol: . Πολιτισμός!

 

Λοιπόν, χαλάλι το 25άρι. Αλλά κουβέντα εγώ στον ταρίφα δεν λέω. Δεν είμαι κασκαντέρ εγώ, ε :lol: Αν και βλέπω τελικά πιθανότερο να πάρω την μεσημεριανή πτήση, πρέπει να αποφασίσω σήμερα - αύριο... Θενξ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πότε πάτε εσείς βερολίνο ;

Εγώ έχω κλείσει για την τελευταία βδομάδα του οκτώβρη. Δεν εχω ξαναπάει αλλά έχει πολλά ινφο εδώ οπότε είμαι καλυμμένος.

 

Κοπεγχάγη δεν ήρθα $%# τον αύγουστο, δεν ξαναοργανώνω με μεγάλη παρέα, ο ένας θελει το ενα ο άλλος το άλλο δεν βγάζεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα περάσω ή 21 ή 28 νοέμβρη, δεν έκλεισα ακόμα. Για 2 μερούλες, με αφορμή το ότι βολεύει καλύτερα παρίσι - βερολίνο - θεσσαλονίκη, παρά παρίσι - αθήνα - θεσσαλονίκη. Από όλες τις απόψεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη ερώτηση προς τους έχοντες γνώσεις περί των Παρισίων (θα ακολουθήσουν κι άλλες, ακούς κλάινμάινγκρ ναούμ; :-) ) :

 

βλέπω σε αυτό το ωραίο που έδωσε ο κλάιν, ότι τα πρώτα τρένα-λεωφορεία προς orly είναι 6 το πρωί. Αν η πτήση σου είναι στις 6:15, τι στον λούτσο κάνεις; Πας με ταξί; Να υποθέσω πως θα υπάρχει τρένο ως κάπου κοντά στο orly (antony πχ) και από εκεί ταξί; Ή από το κέντρο με ταξί; Ή θα συμβεί κάτι άλλο; Το ταξί πονάει πολύ λέει ο κλάιν, πόσο πολύ δηλαδή; Αν πονάει λίγο πολύ, μήπως το αντέξουμε βρε αδερφέ... :-)

 

Ευχαριστώωωωω.

 

Look...

Θα ειστε φαντάζομαι 4 άτομα. 2 ενήλικες, ο μικρός και ένας λαθρεπιβάτης :P

2 ενήλικες επι 9 ευρώ + 4 ο μικρός + 0 ο λαθρεπιβάτης είσαι στα 22 αμέσως αμέσως..

Οπότε στην περίπτωση σας είναι οκ να πάρεις ταξί αν οι τιμές προς αεροδρόμιο είναι όσο λέει ο διάολας. Για ποιον διαολεμένο λόγο πάτε όλοι orly? (ασχετο) :P

To ταξί πονάει πολύ σε 1 άτομο σίγουρα.. Τώρα για παραπάνω άτομα και δεδομένου του ακριβού εισητηρίου απο και πρός το αεροδρόμιο σίγουρα είναι πιο φυσιολογικές καταστάσεις.

Μέσα στην πόλη όμως ποτέ των ποτών δεν θα αξίζει το ταξί. Θα βγάλετε την navigo που λέω παραπάνω σε ένα πόστ και θα είστε στον προορισμό σας στον μισό χρόνο και με πολύ λιγότερα απο τα μισά λεφτά απο ότι θα δίνατε σε ταξί.

Αν έχεις όρεξη για εγκυκλοπαιδικό διάβασμα δές τις τιμες εδώ:

http://www.taxis-de-france.com/professionnel/tarifstaxis.htm

 

και κυρίως σε αυτό:

Quel que soit le montant affiché au compteur la somme à payer ne peut être inférieure à 6.00€

Μτφρ: Ότι και να λέει το ταξίμετρο, η ελάχιστη χρέωση είναι 6 ευρώ. Το ταξίμετρο παρόλα αυτά ποτέ δεν θα σου κάνει την χάρη να δείξει λιγότερο απο 6 οπότε η πληροφορία αυτή είναι άχρηστη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Οπότε λέει το ταξί έτσι κι αλλιώς, δίνεις κάτι ψιλά παραπάνω και πας άνετα, χωρίς ψάχνε που είναι τα τρένα, βγες από αυτό μπες στο άλλο, κατέβα εδώ και περπάτα προς τα κει στο ξενοδοχείο κλπ κλπ.

 

Ωραίο το λινκ! Σου είπε κανείς ότι ξέρω γαλλικά ρε; :-)

 

εντάξει, ξέρω λίγα: ασανσέρ, μετρό, πορτατίφ, απεριτίφ, πατισερί, σουβλακερί... :lol:

 

 

 

α, ξέχασα: orly πάμε όλοι υποθέτω γιατί από εκεί πάει η easy Βερολίνο, μουχαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Οπότε λέει το ταξί έτσι κι αλλιώς, δίνεις κάτι ψιλά παραπάνω και πας άνετα, χωρίς ψάχνε που είναι τα τρένα, βγες από αυτό μπες στο άλλο, κατέβα εδώ και περπάτα προς τα κει στο ξενοδοχείο κλπ κλπ.

 

Ωραίο το λινκ! Σου είπε κανείς ότι ξέρω γαλλικά ρε; :-)

εντάξει, ξέρω λίγα: ασανσέρ, μετρό, πορτατίφ, απεριτίφ, πατισερί, σουβλακερί... :lol:

α, ξέχασα: orly πάμε όλοι υποθέτω γιατί από εκεί πάει η easy Βερολίνο, μουχαχαχα!

 

Να μάθεις :P Είναι ωραία γλώσσα

(γκουχ babelfish url translation γκουχ)

Αν και η μετάφραση είναι τραγική :fear:

Χάθηκε να έχει και απο θεσσαλονίκη καμια πτήση της προκοπής η γαμωeasy?

Βερολίνο/Λονδίνο/Ντόρντμουντ.. και κάπου εκεί τελειώνουν οι επιλογές :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου το αλλιώς: μπορείς σε κάθε ταξίδι σου να κάνεις μια στάση (δύο μάλλον, στο πάνε και στο έλα) Βερολίνο! Ένα βραδάκι κάθε φορά, ή έστω 6-8 ώρες! Από εκεί πετάει για παντού! Μικρή ταλαιπωρία, μεγάλη απόλαυση!

 

α, επίσης, γκουχ γουχ παλιοεξυπνάκια γκουχ γκουχ, οι μεταφράσεις του δεν διαβάζονται αν δεν έχεις μαζί σου βομέξ υπόθετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες που σε λέω; Εδώ το κουτσοχώρι μας δεν συνδέεται απευθείας ούτε με την Χαλκιδική, θες και πληθώρα πτήσεων easy στας ευρώπας;

 

Εγώ κλείνω Θεσ/νίκη - Αθήνα με aegean, και στην συνέχεια Αθήνα -> Παρίσι -> Βερολίνο -> θεσσαλονίκη με easy. Η επιστροφή βγαίνει πολύ φτηνότερη από το πάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε πάτε εσείς βερολίνο ;

Εγώ έχω κλείσει για την τελευταία βδομάδα του οκτώβρη. Δεν εχω ξαναπάει αλλά έχει πολλά ινφο εδώ οπότε είμαι καλυμμένος.

 

Κοπεγχάγη δεν ήρθα $%# τον αύγουστο, δεν ξαναοργανώνω με μεγάλη παρέα, ο ένας θελει το ενα ο άλλος το άλλο δεν βγάζεις άκρη.

 

*μούτζα*

 

Πάρε τραίνο από Βερολίνο, κατέβα Αμβούργο και δες το και μετά πέρνα απέναντι Κοπεγχάγη.

 

Ακόμα και Βερολίνο όταν δε θα 'μαι πας.

Σε 9 μέρες! Γουυυχουυυυυυ MARKISCHER LANDMAAAAN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω Ζιμπάμπουε;

 

Πάνε Βερολίνο με easyjet, κάτσε 2-3 μέρες, και από εκεί έχει τρενάκι για Ζιμπάμπουε! Μην ξεχάσεις να πιείς μια Markischer Landmann στην υγειά μου!

 

:lol::lol::lol:

 

 

 

χου χου! Μόλις έκλεισα τα αεροπλάνα! Είμαι ευτυχισμένος!!! :lol:

 

 

Αρχίζω ψαχτήρι για διαμονή, και στην συνέχεια... ερωτήσεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
*μούτζα*

 

Πάρε τραίνο από Βερολίνο, κατέβα Αμβούργο και δες το και μετά πέρνα απέναντι Κοπεγχάγη.

 

Ακόμα και Βερολίνο όταν δε θα 'μαι πας.

Σε 9 μέρες! Γουυυχουυυυυυ MARKISCHER LANDMAAAAN!

 

Βασικά έχω ήδη κλέισει βερολίνο στοκχόλμη με επιστροφή (είχε μονο 10 ευρώ χιχι)

 

Αλλά μπορώ να ερθω μέσω στοκχόλμης, χα :P

Πόσο έχει το αμβούργο κοπεγχάγη by the way ?

Επεξ/σία από dark_banishing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο έχει το αμβούργο κοπεγχάγη by the way ?

 

Αν το κλείσεις νωρίς, όσο και το Βερολίνο-Αμβούργο, 29 ευρώ.

Βέβαια η δικιά μου είχε πετάξει από Κοπεγχάγη για Βερολίνο με 21 ευρώ, αλλά ας μη τα θυμάμαι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...