Προς το περιεχόμενο

για έναν παλιό μονοπύρηνο φορητό (1,2 Ghz mobile) τι συμφέρει;


testit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον το δοκίμασε κι έχει εμπειρία;

 

Έχω έναν παλιό ελαφρύ φορητό υπολογιστή (7ετίας) με επεξεργαστή 1,2 Ghz mobile  (χαμηλής ισχύος για οικονομία ενέργειας/για φορητότητα).

Του είχα και 8.1, του έβαλα και windows 10, τα πήρε! Και δουλεύουν. Λόγω το ότι είναι μονοπύρηνος - κι έχω συνηθίσει με διπύρηνους ή τετραπύρηνους, μου φαίνεται αργός. Εκνευριστική αίσθηση!

 

Αν του βάλω πάλι τα windows xp, θα έχω πάλι την ίδια αίσθηση (του αργού) ή θα δω μεγάλη αλλαγή (της αίσθησης)

 

Ακόμα κάπου διάβασα αυτό:  για xp sp4!  Δουλεύει αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον το δοκίμασε κι έχει εμπειρία;

 

Έχω έναν παλιό ελαφρύ φορητό υπολογιστή (7ετίας) με επεξεργαστή 1,2 Ghz mobile  (χαμηλής ισχύος για οικονομία ενέργειας/για φορητότητα).

Του είχα και 8.1, του έβαλα και windows 10, τα πήρε! Και δουλεύουν. Λόγω το ότι είναι μονοπύρηνος - κι έχω συνηθίσει με διπύρηνους ή τετραπύρηνους, μου φαίνεται αργός. Εκνευριστική αίσθηση!

 

Αν του βάλω πάλι τα windows xp, θα έχω πάλι την ίδια αίσθηση (του αργού) ή θα δω μεγάλη αλλαγή (της αίσθησης)

 

Ακόμα κάπου διάβασα αυτό:  για xp sp4!  Δουλεύει αυτό;

εγώ θα έλεγα να επιλέξεις μια εκδοσή linux για το συγκεκριμένο laptop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows xp θα σου δωσουν γρηγοροτερη αποκριση κατα την περιηγηση μεσα στο λειτουργικό, αλλα τα προγραμματα παλι θα ανταποκρινονται σχετικα αργα.

 

εγω σε μονοπυρηνους επεξεργαστες χρησιμοποιω portable προγραμματα που δεν επιβαρυνουν το συστημα ιδιαιτερα (και τα εγκαθιστας σε οποιον φακελο θες χωρις να ανησυχεις για καταχωρησεις στην registry ή οπουδηποτε αλλου, μπορεις πχ να τα εχεις ολα στην επιφανεια σε εναν φακελο PortableApps ή οπου αλλου θες και τα μεταφερεις και με stickάκι) ή ψαχνω στο διαδικτυο για εναλλακτικα ελαφρια προγραμματα ωστε να αντικαταστησω τα συνηθισμενα (που συνηθως καταναλωνουν αρκετη cpu/ram). για παραδειγμα αντι για firefox / chrome χρησιμοποιω τον k-meleon.

 

μπορείς να ψαξεις στο google χρησιμοποιοντας την λεξη "lightweight" και την κατηγορια προγραμματων που θες, πχ "lightweight office suite"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε linux που είναι ελαφρία ή πούλησε τον σε αγγελία και όσα βγάλει αν μπορείς πρόσθεσε και άλλα για να πάρεις έναν καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows xp θα σου δωσουν γρηγοροτερη αποκριση κατα την περιηγηση μεσα στο λειτουργικό, αλλα τα προγραμματα παλι θα ανταποκρινονται σχετικα αργα.

 

εγω σε μονοπυρηνους επεξεργαστες χρησιμοποιω portable προγραμματα που δεν επιβαρυνουν το συστημα ιδιαιτερα (και τα εγκαθιστας σε οποιον φακελο θες χωρις να ανησυχεις για καταχωρησεις στην registry ή οπουδηποτε αλλου, μπορεις πχ να τα εχεις ολα στην επιφανεια σε εναν φακελο PortableApps ή οπου αλλου θες και τα μεταφερεις και με stickάκι) ή ψαχνω στο διαδικτυο για εναλλακτικα ελαφρια προγραμματα ωστε να αντικαταστησω τα συνηθισμενα (που συνηθως καταναλωνουν αρκετη cpu/ram). για παραδειγμα αντι για firefox / chrome χρησιμοποιω τον k-meleon.

 

μπορείς να ψαξεις στο google χρησιμοποιοντας την λεξη "lightweight" και την κατηγορια προγραμματων που θες, πχ "lightweight office suite"

 

Ουσιαστικά με τους (μικρούς) φορητούς, τους έχει κάποιος είτε για σερφάρισμα είτε για e-mail.

Αφαιρώντας π.χ. το office, πιθανά να υπάρξει κάποια βελτίωση (και το mail από web based!)

Στο σερφάρισμα είναι το ζήτημα. Ποιος browser είναι ελαφρύς για τέτοιο επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με κανένα ελαφρύ linux μπορεί να δεις λίγο φως στον ορίζοντα. Δοκίμασε mint xfce.

 

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο πόση μνήμη έχεις. Με 2gb τα πράγματα είναι οριακά καλά. Με 3 (για xp και 7/8/10 32bit) ή 4 και πάνω (για 7/8/10 64bit) είσαι αρκετά καλά. Με 1gb και κάτω και αν χρησιμοποιεί και η κάρτα γραφικών shared memory από το σύστημα τότε το μόνο που μπορείς να το κάνεις είναι να βάλεις ένα screensaver ενυδρείου και να το χαζεύεις.

 

Το sp4 είναι μια ανεξάρτητη προσπάθεια να μαζευτούν όλα τα updates των xp σε ένα πακέτο εγκατάστασης. Στην ουσία θα γίνει το ίδιο αν αφήσεις τα xp να πάρουν όλα τα Updates από το sp3 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φορητό τον θέλεις για browsing τότε βάλε μια επέκταση στον browser κατά προτίμηση ghostery για να σου μπλοκάρει ότι δεν σου είναι απαραίτητο πχ. διαφημίσεις, κοινωνικά δίκτυα analytics κτλ. το ρυθμίζεις από τις επιλογές του, out of the box δεν μπλοκάρει τίποτα. Αρχικά κάνε επιλογή όλων για να καταλάβεις τη διάφορα!

Κατόπιν επιλέξεις να σου εμφανίζει αυτά που θέλεις και μόνο.

Εγώ σε έναν με 2.1ghz δίχως αυτό δεν θα έκανε ούτε για back up.

Θα σου έλεγα δε να χρησιμοποιούσες τον opera browser μάλλον είναι ελαφρύτερος του chrome.

 

Και ασφαλώς αφήνεις τον defender να κάνει την δουλειά του και δεν βάζεις ένα σαφώς βαρύτερο πρόγραμμα προστασίας όπως το avast για παράδειγμα να σου στραγγίζει το σύστημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν έγραψα για λειτουργικό μείνε στα 8.1 ωριμότερο καλύτερους οδηγούς και μέχρι τώρα ελαφρύτερο των καινούργιων windows 10.

Εκεί παίξε με opera και ghostery. Μια ακόμη επιλογή είναι το disconnectme έρχεται σχεδόν με έτοιμες τις ρυθμίσεις το αντίθετο του ghostery.

Αλλά τα 1.2ghz χωρίς κάτι ένα turbo ένα booster είναι χαμηλό ταβάνι όσους πυρήνες και να διαθέτει ένας επεξεργαστής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο τέτοιους. Τους έχω περάσει Windows XP και εγκατέστησα διάφορα strategy (κυρίως το ΑοΕ 2) και τα έβαλα με Lan και έχω ένα Lan corner στο σπίτι μου. Στο λέω να πάρεις ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...