Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να ελέγξω το δέμα που θα μου σταλεί;


fogurein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρομαι σε συναλλαγή από ιδιώτη σε ιδιώτη με αντικαταβολή με courrier. Σκοπευω να προβώ σε αγορά προιόντος απο αγγελία που βρήκα εδώ πέρα κi επειδή το ποσό δεν είναι μικρο, υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου κατα την παραλαβή; Ωστέ να δω αν το προιον ειναι όντως μέσα στο δέμα; Αν ναι, ποιες ταχυδρομικές το δέχονται αυτό; Και ποια είναι η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το ζητήσεις από την Κούριερ και να το δεχτεί και ο πωλητής. Ο έλεγχος γίνεται αν δεν κάνω λάθος μόνο στο κατάστημα της Κούριερ, όχι στο σπίτι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το ζητήσεις από την Κούριερ και να το δεχτεί και ο πωλητής. Ο έλεγχος γίνεται αν δεν κάνω λάθος μόνο στο κατάστημα της Κούριερ, όχι στο σπίτι σου

Ο πωλητής δεν έχει κανένα θέμα να γίνει έλεγχος,  θα πάρω και την ΕΛΤΑ τηλέφωνο αύριο να ρωτήσω, αλλά για να έχω λίγο το μυάλο μου ήσυχο και να πάρω μια ιδέα του τι γίνεται, είπα να ρωτήσω κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις μεταφορικές έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις επιτόπου το πακέτο και αν δεν είναι σε καλή κατάσταση να μην το παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις μεταφορικές έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις επιτόπου το πακέτο και αν δεν είναι σε καλή κατάσταση να μην το παραλάβεις.

Ευχαριστώ πολύ, μου ελάττωσες την ανησυχία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις μεταφορικές έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις επιτόπου το πακέτο και αν δεν είναι σε καλή κατάσταση να μην το παραλάβεις.

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό...για Κούριερ και ταχυδρομείο τουλάχιστον. Κάποιες Κούριερ προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει σε TNT, Speedex, ACS, FedEx, DHL, Γενική και Ελτα (Πορτα Πορτα) λόγω δουλειάς, δεν ξέρω να έχουν αλλάξει πολιτική.

Χωρίς να το έχεις συνεννοηθεί από πριν; Απλά άνοιξες το δέμα, τσέκαρες και παρέλαβες ή δεν παρέλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να το έχεις συνεννοηθεί από πριν; Απλά άνοιξες το δέμα, τσέκαρες και παρέλαβες ή δεν παρέλαβες;

 

'Οταν είναι παραλαβές/επιστροφές προϊόντων (ειδικά ευθραυστων), καλό είναι να τσεκάρεις σε τι κατάσταση βρίσκεται για να αποφύγεις μετά διαφωνίες του στιλ "η μεταφορική το έσπασε / η αποθήκη το έσπασε / ο πελάτης το έσπασε / η γάτα το έσπασε".

Δεν μου έχει τύχει να μην παραλάβω, έχει τύχει όμως στους αποθηκάριους που παραλαμβάνουν πολύ μεγαλύτερο όγκο κάθε μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...