Προς το περιεχόμενο

Θέλω να σπάσω ένα pdf στα 2


BlackDarkFlag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα αρχείο pdf περίπου 40MB και θέλω να το σπάσω σε 2 κομμάτια των 20MB. Υπάρχει κάποιος τρόπος; Στο ίντερνετ μόνο ένα site βρήκα και αυτό στο τέλος μου ζήτησε να πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατεβάσεις το Adobe Acrobat (trial version δωρεάν για τριάντα μέρες) και να το σπάσεις σε όσα κομμάτια θέλεις. Εναλλακτικά αν γκουγκλάρεις "online pdf splitter" υπάρχουν διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιο απλό αποτι γραφετε παραπάνω.

 

Ανοίγεις το file --> πατας print --> επιλεγεις τις σελίδες που θες να γινει εκτύπωση (1-2 π.χ.) --> δεν πατας print --> καπου εχει ενα παραθυρο κατω αριστερα που λέει PDF (ως προεπιλογη) και ενα βελακι με παραπανω επιλογες --> πατας εκεί και σου βγάζει επιλογή save as Pdf --> πατάς οκ (αφου έχεις διαλέξει τις σελίδες που θες, save as new με άλλο ονομα και έχεις το αρχείο που θές με επιλεγμένες σελίδες.

 

Simple as that

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το κάνω με το Preview (σε ΟsX) σε windows το ανοιγεις με adobe reader ή απλα πατας δεξι κλικ - print και λογικα σου βγαζει τις επιλογες.

 

Το ειχα κανει πριν καιρο σε windows 7 αλλα δεν θυμαμαι τα βηματα ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το σπασα αλλά μου έσπασαν τα νεύρα.. το αρχικό μου έλεγε δε μπορεί να σταλεί με mail γιατί είναι πάνω από ένα μέγεθος.. το σπάω στη μέση και ήταν αρκετά κάτω από αυτό το μέγεθος και ενώ το δεχόταν να το κάνω attachment μου λέει μετά ότι είναι πολύ μεγάλο.. οπότε το έδωσα σε φλασάκι και ησύχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα η λύση να το ανεβάζεις σε file hoster ή αν χρησιμοποιείς cloud υπηρεσία (αν θες σε .rar με κωδικό) και να στέλνεις το link.

Προσωπικά attachments στέλνω σπάνια, λόγω cloud. Αλλά και αρχεία που είναι εκτός cloud, αν είναι μεγάλα, παλι αποφεύγω το mail attachment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το σπασα αλλά μου έσπασαν τα νεύρα.. το αρχικό μου έλεγε δε μπορεί να σταλεί με mail γιατί είναι πάνω από ένα μέγεθος.. το σπάω στη μέση και ήταν αρκετά κάτω από αυτό το μέγεθος και ενώ το δεχόταν να το κάνω attachment μου λέει μετά ότι είναι πολύ μεγάλο.. οπότε το έδωσα σε φλασάκι και ησύχασα.

wetransfer ,καλή και απλη λύση για αποστολή μεγάλων αρχειων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...