Προς το περιεχόμενο

Homesick


MSSB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

homesick_screenshot_v05_01.jpg

 

Τίτλος: HOMESiCK

Ημ. Κυκλοφορίας: 28 Μαΐου, 2015

Είδος: Indie, Adventure

Δημιουργός: Lucky Pause

Εκδότης: Lucky Pause

Official σελίδα: http://www.luckypause.com/homesick/

Σελίδα Steam: http://store.steampowered.com/app/244910

Τιμή: 14,99€

Μηχανή γραφικών: Unreal Engine 3

 

Απαιτήσεις συστήματος:

    Minimum:
        OS: WindowsXP SP3 or higher
        Processor: Dual core 2.0 GHz
        Memory: 4 GB RAM
        Graphics: Video card with 512MB of VRAM
        DirectX: Version 9.0c
        Hard Drive: 2 GB available space
        Additional Notes: Keyboard required for one puzzle mechanic

 

YouTube:

 

Πλοκή: Ξυπνάς μέσα σε ένα εγκαταλελειμμένο κτήριο και λύνοντας παζλς προσπαθείς να μάθεις τι έχει συμβεί ενώ καθ' όλη τη διάρκεια προσπαθείς να ξεφύγεις από τον ημερήσιο αλλά και τον νυχτερινό εφιάλτη.

 

Το παιχνίδι ήταν στο Greenlight του Steam και σε Alpha stage για περισσότερο από 1 χρόνο τώρα. Τελικά κυκλοφόρησε πριν 3 μέρες και έχει μπει κανονικά στο Steam.

 

Καταρχήν να πω ότι το παιχνίδι είναι πανέμορφο. Η μουσική σε συνδυασμό με την την όλη ατμόσφαιρα σε βυθίζει στο κόσμο του και σε κάνει να μην θέλεις να φύγεις.

 

Οι ρυθμίσεις γραφικών δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά παρ' όλα αυτά, η δουλειά που έχει γίνει, είναι εξαιρετική.

 

UDK_2015_05_31_10_59_30_39.png

 

 

Explore an abandoned building, encountering puzzles and clues as the story unfolds. You seem to have been there so long that direct sunlight is blindingly bright, at home in the serene but foreboding atmosphere. But when you sleep, you are plagued by nightmares, frantically running down hallways chased by darkness, an axe in hand.

Find the remnants of the building’s inhabitants to discover who you are, what happened, and what you need to do, as you try to escape in both your nightmares and the waking world.

Homesick is a puzzle exploration mystery game with a first person perspective, in a richly detailed and atmospheric 3D environment. Incredible live-instrument original score included as an mp3 album.

 

Features:

 • Hauntingly beautiful and atmospheric 3D environment
 • Innovative yet straight-forward puzzles that are satisfyingly challenging
 • The story unfolds through solving puzzles, finding clues, exploration, decoding text, and unlocking new areas
• Beautiful live-instrument original score, included as an mp3 album

 

Review:

 

Προσωπικά το παιχνίδι με ενθουσίασε και το ευχαριστήθηκα όσο δεν έχω ευχαριστηθεί άλλο! Από τα καλύτερα indie/adventure/puzzle παιχνίδια.

Επίσης αν και έχει μικρή διάρκεια (περίπου 3 ώρες), δεν θα σε αφήσει με το αίσθημα της αδικίας. Το προτείνω.

Από εμένα 8,5/10.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ήμουν backer σε αυτό (το παιχνίδι ήταν crowdfunded στο Kickstarter πριν μερικά χρόνια, όπου ζητούσαν $8,000 και συγκέντρωσαν $27,897 - σχετικά μικρά ποσά σε σχέση με άλλα projects και σε σχέση με αυτό που έφτιαξαν). Η βασική ομάδα ανάπτυξης ήταν ουσιαστικά ένα άτομο. 

 

Είναι όμορφο παιχνίδι και έχει μια δική του ιστορία να πει. Ίσως όχι τόσο.... για να σου φτιάξει τη διάθεση. Είναι γενικότερα μελαγχολικό το ύφος του (...). Η μουσική είναι πολύ καλή και ταιριαστή. Οι γρίφοι είναι σε γενικές γραμμές λογικοί, αν και δεν είναι πάρα πολλοί (ενδεχομένως να μου ξέφυγαν κάποιοι γιατί διαβάζω για εναλλακτικές λύσεις και δευτερεύοντες γρίφους).

 

Υπάρχουν κάποια στοιχεία που θυμίζουν Myst/ Myst-clone στους γρίφους, ενώ το gameplay είναι λίγο παρόμοιο με Dear Esther ή/και Gone Home (κι εγώ δεν έχω άποψη για Ethan Carter - είναι στους τίτλους που σκοπεύω να παίξω σύντομα). 

 

Όντως είναι σύντομο παιχνίδι. Ίσως η τρέχουσα τιμή να είναι κάπως υψηλή. Θα προτιμούσα να το έχουν στα $10 ή λιγότερο. Και πάλι όμως είναι κάτι ολοκληρωμένο*, DRM-free (παρότι διανέμεται μέσω Steam για την ώρα) και περικλείει το soundtrack του μαζί με το παιχνίδι σε ξεχωριστό φάκελο.

 

(* καμιά σχέση με την απογοήτευση που ήταν πχ το Lume). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dear Esther μου άρεσε. Μου μοιάζει λίγο σαν το Anna. Δεν ξέρω αν το έχετε παίξει. Είναι και αυτό πανέμορφο και με ωραία ιστορία.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, με ενθουσίασε πάντως.

Τα indie games και τα παιχνίδια που βγαίνουν από δωρεές, το μεγαλύτερο μέρος τους είναι πολύ όμορφα και έχουν κάτι εναλλακτικό από τα εκατομμύρια που ρίχνουν οι εταιρείες για να βγάζουν μεγάλους τίτλους.

 

Αν έχει κάποιος προσωπική κατηγορία ΑΑΑ τίτλων (όπως εγώ), το μεγαλύτερο μέρος της είναι με indie παιχνίδια.

 

Θέλω μόνο να προσθέσω ότι οι devs είναι τρις. Ένας άνδρας, μια γυναίκα (ζευγάρι νομίζω..) ..και ο σκύλος τους (ναι, τον συμπεριλαμβάνουν και εκείνον xD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θέλω μόνο να προσθέσω ότι οι devs είναι τρις. Ένας άνδρας, μια γυναίκα (ζευγάρι νομίζω..) ..και ο σκύλος τους (ναι, τον συμπεριλαμβάνουν και εκείνον xD).

Στην ομάδα είναι περισσότεροι (είχαν άτομα για τη σύνθεση της μουσικής, για κάποια 3d models, για sound effects). Η γυναίκα (Morgan) είχε περισσότερο ρόλο PR (και είναι credited ως producer). Ο Barrett είχε το βασικό development του τίτλου (όπως το καταλαβαίνω τουλάχιστον). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι horror η απλα οπως το Dear Esther?

Έχει στοιχεία horror, κάπως παραπάνω από ό,τι το Dear Esther (το οποίο Dear Esther, ό,τι horror στοιχείο έχει μπορείς είτε να το χάσεις/ να μην το προσέξεις ή να μην το θεωρήσεις τρομακτικό). 

 

Tο homesick υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορεί να σε τρομάξουν ή έστω να σου δημιουργήσουν ένα άβολο συναίσθημα. Ωστόσο, γενικά, κατά τη γνώμη μου, το παιχνίδι δεν στοχεύει στο να σε τρομάξει (με εξαίρεση ίσως ένα σημείο) και δεν το λες horror ακριβώς. (edit: ή ίσως φταίει ότι δεν τρομάζω εγώ τόσο εύκολα από όσα τουλάχιστον δείχνει το παιχνίδι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαρκεια πανω κατω?

επισης εχει υποστιρηξη για controller :)

1. ~3 ώρες

2. Ναι, πλην ένα παζλ που θέλει πληκτρολόγιο

..και δύο in-game εικόνες επειδή πήγα new game... :P

post-311622-0-25702500-1433109146_thumb.png

post-311622-0-87202400-1433109152_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...