Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nope. Δε τρέχει σε κανένα background και δε χτυπά κανένα 200ρι :)

Είναι απλό

 

post-269452-0-78298200-1509124045_thumb.png

 

Έτσι το είχα από την αρχή (καθαρό install από το Μάιο), και το irfanview είναι αυτό που είναι default app για τις εικόνες μου, από την εποχή του Νώε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαίνονται πολλά τα 200mb αλλά δεν είναι, εκτός του ότι βάλαν δυνατότητα να φτιάχνεις βιντεάκια με τα αλμπουμ σου, δουλεύει στο παρασκήνιο και AI που κάνει αναγνώριση μορφών στις φωτογραφίες (πρόσωπα, αντικείμενα κτλ) και τις ταξινομεί. Θα γίνει επανάσταση με  πυρσούς  και τσουγκράνες μόλις το πάρουν χαμπάρι τα μπλογκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για προβολη φωτογραφιων υπαρχει μονο η εφαρμογη απο το store?Η παλια που πηγε?

Αν θυμάμαι καλά στα windows features πώς λέγεται θα τη βρεις.

Κλείστε πράγματα / σαβούρες με ShutUp10 + Win10privacy κλπ πειράγματα παιδιά. Όλα λίγο πολύ λύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς το θέμα με το pin στη login screen που πρέπει να το βάλεις 2 φορές για να μπεις;

Οχι, αλλα δεν εχω περασει την πιο προσφατη αναβαθμιση ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αλλα δεν εχω περασει την πιο προσφατη αναβαθμιση ακομα

Το βρήκα μετά από μισή ώρα ψάξιμο (κοντεύει να γίνει πιο σταθερό το Mint από τα Windows).

https://www.tenforums.com/user-accounts-family-safety/95711-must-login-twice-after-fall-update.html

"Unchecked netplwiz - rebooted.

Checked it again at reboot and double login is gone at third boot!"

netplwiz.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, στα Windows 7 τόσα χρόνια, είχα γλώσσα συστήματος τα Ελληνικά, και πρώτη γλώσσα πληκτρολογίου τα Αγγλικά (και τα Ελληνικά ως δευτερεύουσα προφανώς).

 

Στα Windows 10 δε γίνεται κάτι τέτοιο;

 

Θέλω γλώσσα συστήματος τα Ελληνικά (όπως τα έχω τώρα) αλλά στο πληκτρολόγια θέλω πρώτα τα Αγγλικά και μετά τα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, στα Windows 7 τόσα χρόνια, είχα γλώσσα συστήματος τα Ελληνικά, και πρώτη γλώσσα πληκτρολογίου τα Αγγλικά (και τα Ελληνικά ως δευτερεύουσα προφανώς).

 

Στα Windows 10 δε γίνεται κάτι τέτοιο;

 

Θέλω γλώσσα συστήματος τα Ελληνικά (όπως τα έχω τώρα) αλλά στο πληκτρολόγια θέλω πρώτα τα Αγγλικά και μετά τα Ελληνικά.

 

ρθυμίσεις->ώρα και γλώσσα->γλώσσα->προσθέτεις την δευτερη γλώσσα και πατας πανω σε αυτην που θέλεις και επιλεγεις προεπιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα κλειδάκι με 4-5€ και μή μπλέξεις.

Καλημερα!

Αυτο στο στελνουν στο email;

Θελω αυτο το Retail: https://www.ebay.com/itm/Win-10-pro-Retail-Key-32-64-BIT-100-Licenza/192332941776?hash=item2cc7efc9d0:g:bqIAAOSwDgpZ4I4i και δεν εχω πιστωτικη, θα πω την αδερφη μου με την δικια τις, ειναι ευκολη η διαδικασια για να στο στειλουν. Στο στελνουν αμεσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρθυμίσεις->ώρα και γλώσσα->γλώσσα->προσθέτεις την δευτερη γλώσσα και πατας πανω σε αυτην που θέλεις και επιλεγεις προεπιλογή

Αν το κάνει έτσι τότε (τουλάχιστον σε εμένα) οι εφαρμογές των windows πχ καιρός, ειδήσεις κλπ εμφανίζονται στα αγγλικά πλέον. Εγώ πέτυχα να έχω ελληνικά κανονικά και αγγλικό πληκτρολόγιο ως προεπιλογή επιλέγοντας: Πίνακας ελέγχου > Ώρα, γλώσσα και περιοχή > Αλλαγή μεθόδων εισαγωγής > Ρυθμίσεις για προχωρημένους -> "Παράκαμψη για την προεπιλεγμένη μέθοδο εισαγωγής" επέλεξα τα αγγλικά και όλα οκ.

 

Στο laptop (HP envy 6 με core i3 2ης γενιάς, 128gb ssd, 8gb ram) που ακόμα να πάρει μόνο του απ το windows update το creators update, κατέβασα και πέρασα manual το fall update αλλά δημιουργήθηκαν κάποια θέματα:

- Το windows store εξαφανίστηκε. Φαίνεται μόνο στα εγκατεστημένα προγράμματα. Δοκίμασα repair του store, re-register κλπ διάφορα αλλά μάταια.

- Ορισμένες εφαρμογές πχ φωτογραφίες, video, skype (όλες universal apps) δεν εμφανίζονταν σωστα στο start menu (λειτουργούσαν αλλά αντί για εικονίδια είχαν το path εγκατάστασης). Δοκίμασα και εδώ repair κλπ χωρίς τύχη.

>Επιχείρησα να κάνω επαναφορά των windows επιλέγοντας να διατηρηθούν αρχεία και ρυθμίσεις αλλά στην επανεκκίνηση μου πέταξε μπλε οθόνη σχετικά με την επάρκεια του χώρου αποθήκευσης (έχω πάνω από 60gb άδεια) την οποία δε συγκράτησα..

 

Οπότε επιστροφή στην παλιά έκδοση και αναμονή αν ποτέ από μόνα τους τα windows περάσουν την αναβάθμιση αλλιώς μόνο με clean install προβλέπω να κάνω δουλεία, κάτι που προς το παρόν δε θέλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα κάτι περίεργο μετά το Update. 

 

Στα 2 PC μου , το ένα είναι σε public network, και το main (αυτό της υπογραφής), σε private. 

Πριν το update μπορούσε να συνδεθεί το ένα στο άλλο. Ήθελα να μπω από το 2ο PC σε κάποιο drive στο main ? No problems. Ήθελα να μπω από το main στο 2ο; Πάλι no problems. 

 

Πλέον για κάποιο λόγο δεν μπορώ να έχω access από το 2ο στο main. Τα settings δεν έχουν πειραχτεί. 

 

Πατώντας net view , στο main pc βλέπω το network (και τα 2 PC δηλαδή), ενώ στο άλλο μου γράφει "the service has not been started". Τι στην ευχή;

 

PS: Strangely enough, μέσω του Solid Explorer από το android, μπορώ να μπω και στα δύο μηχανήματα. 

 

Με γκουγκλάρισμα βρήκα ότι υπήρχε σε πολλούς από το Creators Update ( όχι και σε μένα όμως). Περιέργως, οι περισσότεροι το απέκτησαν με καθαρή εγκατάσταση, τη στιγμή που εγώ με καθαρή εγκατάσταση και στα 2 μηχανήματα (τέλη Μαΐου), δεν είχα κανένα παρόμοιο θέμα.

Workarounds δεν έχω βρει πάντως και η MS τον π... επιδεικτικά, τη στιγμή που για πολλούς αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα.

PS2: Τα Services όλα δείχνουν να τρέχουν κανονικά. 

PS3: Απ'όσα έχω καταλάβει , το 2ο PC φαίνεται ως "master" και το πρόβλημα είναι στα master και όχι στα υπόλοιπα του δικτύου, καθώς ότι συνδέω ,βλέπει τα πάντα, απλά το 2ο, δε βλέπει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...