Προς το περιεχόμενο

Tesla coil


Tony_Stark_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ανοίγω αυτό το θρεντ για να συζητήσουμε για μια συσκευή που πήρε το όνομά της, από ένα εκ των σπουδαιότερων ανθρώπων της εποχής του και όχι μόνο. Θαυμάζω πολύ τον Τέσλα, έχω διαβάσει πολλά γι αυτόν και με συναρπάζει ιδιαίτερα το έργο του. Τον θεωρώ καινοτόμο και πατέρα, ας μου επιτραπεί, του ηλεκτρισμού.

Στο θέμα μας λοιπόν. Πιστεύετε πως υπάρχουν σήμερα αυτά; Πως μπορούν να κατασκευαστούν;  Ποια η γνώμη σας για τον Τέσλα;

 

Tesla-Coil-4e16be3f0a539_hires.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θεωρώ καινοτόμο και πατέρα, ας μου επιτραπεί, του ηλεκτρισμού.

 

Πιστεύετε πως υπάρχουν σήμερα αυτά; Πως μπορούν να κατασκευαστούν;

Πρέπει να βαριέσαι αφάνταστα, ε;

 

Επίσης τι να κλάσουν κάποιοι Faraday και Maxwell για τον ηλεκτρισμό, μόνο Tesla.

 

http://www.youtube.com/results?search_query=tesla%20coil&sm=3

 

http://lmgtfy.com/?q=tesla+coil

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ανοίγω αυτό το θρεντ για να συζητήσουμε για μια συσκευή που πήρε το όνομά της, από ένα εκ των σπουδαιότερων ανθρώπων της εποχής του και όχι μόνο. Θαυμάζω πολύ τον Τέσλα, έχω διαβάσει πολλά γι αυτόν και με συναρπάζει ιδιαίτερα το έργο του. Τον θεωρώ καινοτόμο και πατέρα, ας μου επιτραπεί, του ηλεκτρισμού.

Στο θέμα μας λοιπόν. Πιστεύετε πως υπάρχουν σήμερα αυτά; Πως μπορούν να κατασκευαστούν;  Ποια η γνώμη σας για τον Τέσλα;

 

Tesla-Coil-4e16be3f0a539_hires.jpg

 

 

 

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, τόσο για τον αποκρυφιστικό Tesla όσο και για μία από τις μεγαλύτερες εφευρέσεις του. 

 

Αν και είναι αρκετά παράτολμο ακόμα και να προσπαθήσει κανείς να φτιάξει κάτι τέτοιο, πρόσφατα διέρρευσε ένα video από τα εργαστήρια της NASA όπου έχουν ένα από τα μεγαλύτερα Tesla Coils. 

 

Δείτε τι μας κρατάνε κρυφό:

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, τόσο για τον αποκρυφιστικό Tesla όσο και για μία από τις μεγαλύτερες εφευρέσεις του. 

 

Αν και είναι αρκετά παράτολμο ακόμα και να προσπαθήσει κανείς να φτιάξει κάτι τέτοιο, πρόσφατα διέρρευσε ένα video από τα εργαστήρια της NASA όπου έχουν ένα από τα μεγαλύτερα Tesla Coils. 

 

Δείτε τι μας κρατάνε κρυφό:

 

Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο, πως εκεινος εκανε κατι τετοιο εκεινη την εποχη με τους τοσους πριορισμους στα μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε τι μας κρατάνε κρυφό:

να ήταν η μοναδική εφεύρεσή του που μας κρύβουν, ξεχνάς τις ασύγχρονες μηχανές που λίγοι τις έχουν ακουστά αλλά κανένας δεν τις έχει δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται να θαυμάζεις πολύ κάποιον, να έχεις διαβάσει πολλά για το έργο του, να σε συναρπάζει, να τον θεωρείς καινοτόμο και ταυτόχρονα να ρωτάς αν υπάρχουν σήμερα τέτοιες συσκευές και αν γίνεται να κατασκευαστούν, όταν με μια απλή αναζήτηση με τις λέξεις του τίτλου, βρωμάει το διαδίκτυο φωτογραφίες και αποτελέσματα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται να θαυμάζεις πολύ κάποιον, να έχεις διαβάσει πολλά για το έργο του, να σε συναρπάζει, να τον θεωρείς καινοτόμο και ταυτόχρονα να ρωτάς αν υπάρχουν σήμερα τέτοιες συσκευές και αν γίνεται να κατασκευαστούν, όταν με μια απλή αναζήτηση με τις λέξεις του τίτλου, βρωμάει το διαδίκτυο φωτογραφίες και αποτελέσματα.

 

Γουέλκαμ του Τόνυ'ς γουόρλντ μάι φρενd.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tony και εγώ τον θαυμάζω , σκεφτόμουν μάλιστα να συνεχίσω το έργο του αλλα δεν έχω τις γνώσεις του. 
Έχω όμως όρεξη,ψήνεσαι να προσπαθήσουμε μαζί ? που ζεις ? εγω Πάτρα
Και όποιος άλλος θελήσει να μπει στο team ας αφήσει εδώ ένα μήνυμα να επικοινωνήσουμε στην περίπτωση που προχωρήσουμε 
σε project.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται να θαυμάζεις πολύ κάποιον, να έχεις διαβάσει πολλά για το έργο του, να σε συναρπάζει, να τον θεωρείς καινοτόμο και ταυτόχρονα να ρωτάς αν υπάρχουν σήμερα τέτοιες συσκευές και αν γίνεται να κατασκευαστούν, όταν με μια απλή αναζήτηση με τις λέξεις του τίτλου, βρωμάει το διαδίκτυο φωτογραφίες και αποτελέσματα.

και να σε λένε και Tony fucking Stark...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tony και εγώ τον θαυμάζω , σκεφτόμουν μάλιστα να συνεχίσω το έργο του αλλα δεν έχω τις γνώσεις του. 

Έχω όμως όρεξη,ψήνεσαι να προσπαθήσουμε μαζί ? που ζεις ? εγω Πάτρα

Και όποιος άλλος θελήσει να μπει στο team ας αφήσει εδώ ένα μήνυμα να επικοινωνήσουμε στην περίπτωση που προχωρήσουμε 

σε project.

 

 

Λουτράκι εγώ. Το ψήνεις όντως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...