Προς το περιεχόμενο

Έρευνα IDC: Τα Android tablets θα ξεπεράσουν το iPad σε μερίδιο μέχρι το 2016


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από την είδηση των ιδιαίτερα αυξημένων πωλήσεων της νέας γενιάς iPad που οδήγησαν σε εξάντληση των προπαραγγελιών, η εταιρεία IDC πραγματοποίησε μία νέα έρευνα σχετικά με τις πωλήσεις tablet και τη διακύμανση της συγκεκριμένης αγοράς τα επόμενα χρόνια. Οι προβλέψεις αναφέρουν ότι το 2012 οι εταιρείες θα διαθεσουν περίπου 106.1 εκατομμύρια συσκευές στα ράφια των καταστημάτων, αριθμός αρκετά υψηλότερος από τις προηγούμενες προβλέψεις που τον ήθελαν αρκετά μειωμένο, στις 87.7 εκατομμύρια συσκευές.Ακόμη οι προβλέψεις αναφέρουν ότι το μεγάλο μερίδιο που κατέχει το iPad στην αγορά θα αρχίσει να μειώνεται, ιδιαίτερα ύστερα από κάθε παρουσίαση νέων μοντέλων οικονομικών Android tablets. Σημειώνεται ότι το μερίδιο του iPad στην αγορά δεν πρόκειται να ξεπεραστεί από Android tablets πριν από το 2016. Αν και οι πωλήσεις της συσκευής της Apple σημείωσαν άνοδο κατά 50% μεταξύ του τρίτου και τετάρτου τριμήνου του 2011, το ίδιο χρονικό διάστημα το μερίδιό της στην αγορά έπεσε από το 61.5% στο 54.7%.

 

 

Το Kindle Fire της Amazon αποτέλεσε τη συσκευή με τις περισσότερες αποστολές στην πλατφόρμα του Android, το οποίο διατίθεται αποκλειστικά στην Αμερική στην τιμή των $199 δολαρίων. Αναλυτικότερα απεστάλησαν 4.7 εκατομμύρια κομμάτια της συσκευής στο τελευταίο τρίμηνο του 2011, αποτελώντας το 16.8 των συνολικών αποστολών tablets. Η Samsung “έπεσε” στη δεύτερη θέση των κατασκευαστών Android tablets, κατέχοντας το 5.8% την αγοράς.

 

Η έρευνα της IDC δεν καταμέτρησε στις μελλοντικές προβλέψεις της το μερίδιο που θα αποκτήσουν τα Windows 8 tablets, τα οποία θα ξεκινήσουν να κάνουν την εμφάνισή τους στο τέλος του χρόνου.

 

Link.png Site: techcrunch.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα θα αλλάξουν πιστεύω με την έλευση των PC/Tablet με Windows.

Εγώ τουλάχιστον θα έδινα το iPad μου για ένα Win8 tablet.

To Android θα το βάλουν στην μέση MS/Apple και δεν νομίζω να πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Android στα tablets απέτυχε. Τελεία και παύλα.

 

Έρχονται σε λίγο Windows 8, έτσι η πίτα θα μειραστεί σε δύο κομμάτια. Windows 8 + iPad. Το Android ψίχουλα θα έχει, εκτός και αν συμβεί κάτι συνταρακτικό.

 

Βέβαια ακόμα και να πέφτω εγώ έξω και να έχει δίκιο η έρευνα, πάλι δε μπορώ να το χαρακτηρίσω επιτυχία. Όταν ανταγωνίζεσαι μία μόνο συσκευή, η οποία μάλιστα είναι στο άνω άκρο των τιμών, είναι αστείο το να χρειαστείς 4 χρόνια για να κερδίσεις αντίστοιχο market share.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθοριστικό ρόλο θα παίξουν τα windows 8 tablets. Η ίδια η apple προώθησε τα tablets ως PC replacements και τώρα θα υποστεί τις συνέπειες. Τα windows 8 στην ουσία θα κάνουν αυτό που ήθελε η ίδια η apple να πετύχει και αυτό που προσπαθούσε να κάνει με το mobile OS της. Πόσο μάλιστα όταν πλέον θα υπάρχει μια ποικιλία από ARM μηχανάκια που θα ξεκινούν από 400-500€, μέχρι τα ivy bridge που σε κάποιες περιπτώσεις θα είναι και desktop replacements ;) Τα android tablets, όντως δεν είχαν να πουν και πολλά και το ίδιο σκηνικό συνεχίζεται. Τα windows 8 απλά θα έρθουν για να εδραιωθούν και στα tablets...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPad θα ειναι παντα πρώτο.

Το αν το περασει το android και μόνο σαν σύγκριση ειναι βλακωδη

Έρευνα.

Άλλο να βγάζεις ένα μοντέλο απο 500 ευρω τιμη εκκίνησης και άλλο να το συγκρίνεις με 100αδες μοντέλα με τιμη εκκίνησης απο 100 ευρω.

Ειναι το πιο σταθερο με διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτή την είδηση θυμήθηκα ένα γνωστό μου που τον ρώτησα πως του φαίνεται το νέο του windows phone, μου είπε ότι είναι εύκολο και ωραίο, όταν του είπα ότι δεν έχει πολλές εφαρμογές μου είπε ΘΑ βγάλουν πολλές εφαρμογές. Έχω την αίσθηση ότι έχουν βγει στο παρελθόν πολλές ειδήσεις μου λένε το android ΘΑ.

Τώρα σήμερα το iOS πουλάει περισσότερο από το android, στο μέλλον η γνώμη μου είναι όταν ωριμάσει ΘΑ γίνει καλύτερο και ΘΑ πουλάει περισσότερο.

 

Σήμερα το samsung galaxy sii που βγήκε κινητό της χρονιάς με official rom 2.3.4 πατάς check for update και σου λέει δεν υπάρχει update που όχι μόνο έχει βγει η 2.3.5 αλλά και η 4!! Από τη συσκευή, δε μπορείς να κάνεις update, και την επίσημη εφαρμογή kies την κράζουν όλοι οι χρήστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Android στα tablets απέτυχε. Τελεία και παύλα.

 

Έρχονται σε λίγο Windows 8, έτσι η πίτα θα μειραστεί σε δύο κομμάτια. Windows 8 + iPad. Το Android ψίχουλα θα έχει, εκτός και αν συμβεί κάτι συνταρακτικό.

 

Βέβαια ακόμα και να πέφτω εγώ έξω και να έχει δίκιο η έρευνα, πάλι δε μπορώ να το χαρακτηρίσω επιτυχία. Όταν ανταγωνίζεσαι μία μόνο συσκευή, η οποία μάλιστα είναι στο άνω άκρο των τιμών, είναι αστείο το να χρειαστείς 4 χρόνια για να κερδίσεις αντίστοιχο market share.

 

*Βλεπει το sig*

 

Apple fan detected!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Βλεπει το sig*

 

Apple fan detected!

 

Από την υπογραφή μου θα συμπέρανες και ότι μου αρέσουν εξίσου τα Dell, ενώ λατρεύω και τους SSD της OCZ. Αποσκοπεί κάπου αυτό;

 

:rolleyes:

 

Δε κάνω καν τον κόπο να αναφερθώ στην πολύ ορθή λογική του «έχει κάποιος στην υπογραφή του μηχάνημα Apple, άρα είναι τυφλό fanboy». Απλά σου ζητάω να μου κοτσάρεις στο θέμα και τα υπόλοιπα brands που αναφέρονται στην υπογραφή μου.

 

 

Ναι, είμαι "fan" της Apple. Όσο και της Dell. Όσο και της OCZ. Όσο και της Panasonic. Όσο και της... VW. Γενικότερα εκτιμώ οποιαδήποτε εταιρεία με αφήνει ικανοποιημένο με τα προϊόντα της. Ταυτόχρονα όμως δε θεωρώ καθόλου έξυπνο κάποιον που χρησιμοποιεί ως... «επιχείρημα» για να αντικρούσει την άποψη κάποιου άλλου το ότι... έχει προϊόντα συγκεκριμένων εταιρειών.

 

 

 

Άντε και παραλίγο να μου καούν τα κεφτεδάκια στο Tefal τηγάνι μου. Είμαι κι αυτηνής fanboy βλέπεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λέτε ότι το android απέτυχε στα tablet; Προσφέρει ακριβώς ό,τι προσφέρει και στα smartphones, στα οποία σκίζει, με μεγαλύτερη οθόνη. Οπότε για πλοήγηση στο διαδίκτυο και για δουλειά είναι πιο χρηστικό, ενώ έχει ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές. Απλώς για την ώρα, οι περισσότεροι δεν κρίνουν ότι το χρειάζονται έχω την εντύπωση γι'αυτό και δεν έχουν πουλήσει πολύ.

Tα win8 tablets αναμένονται στο τέλος του χρόνου από ό,τι λέει, για να τα δούμε κι αυτά, desktop replacement σίγουρα δεν μπορούν ν'αποτελέσουν, laptop replacement πιθανώς και να μπορέσουν, ιδίως αν καταφέρουν και προσεγγίσουν τη χρηστικότητα του πληκτρολογίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος πως μία εταιρία με προϊστορία "ασήκωτων" λειτουργικών θα καταφέρει να λειτουργεί σε φθηνότερο hardware του ανταγωνισμού. Φαντάζομαι στην αρχή θα πουλάει είτε κάτω του κόστους, είτε υποδυέστερο συνδυασμό hardware και επιδόσεων.

 

Σίγουρα θα πουλήσει από αναγνωρισιμότητα.

 

@haldol, δεν νομίζω ότι απέτυχε το android, αλλά οι κατασκευαστές που δεν πουλάνε φθηνά. Μεγαλύτερη αποτυχία έως τώρα έχει η Microsoft που δεν έχει παρουσιάσει tablet μετά από 2 χρόνια.

 

Το καλό με το android είναι ότι υπάρχουν και φθηνές επιλογές αν έχεις συγκεκριμμένες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λέτε ότι το android απέτυχε στα tablet; Προσφέρει ακριβώς ό,τι προσφέρει και στα smartphones, στα οποία σκίζει, με μεγαλύτερη οθόνη. Οπότε για πλοήγηση στο διαδύκτιο και για δουλειά είναι πιο χρηστικό, ενώ έχει ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές.

 

Αμ δεν έχει τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές. Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι. Στα tablets δυστυχώς έχει αποτύχει τελείως και αυτό φαίνεται και από το μερίδιο αγοράς (= προτίμηση του κόσμου). Στα κινητά δε το συζητάμε, είναι και θα είναι για καιρό ακόμα #1. Το Windows Phone δε δείχνει [ακόμα] ικανό να αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδια ο λογος που εχουν αποτυχει μεχρι τωρα τα android tablet ειναι οικονομοτεχνικος απο την μια το Τegra2 που ηταν η βασικη πλατφορμα του honeycomb περυσι και απο την αλλη η υψηλη τιμη τους εκαναν και κανουν το ipad να φανταζει ευκαιρια. Το kindle fire με τα 200 δολλαρια και το αρκετα δυνατο hardware για αυτα τα χρηματα πουλαει σαν τρελο, το καλοκαιρι η google θα παρει την κατασταση στα χερια της και θα παρουσιασει και αυτη ακομη καλυτερο δικο της tablet στα 200 δολλαρια και αυτο πιστευω θα ριξει και τις τιμες στα υπολοιπα. Αυτο πιστευω θα κανει την αγορα των android tablet ποιο ανταγωνιστικη και τοτε ισως πλησιασει την apple σε αυτη την κατηγορια συσκευων. Τα windows 8 tablet τωρα και ειδικα αυτα με Χ86 επεξεργαστες που ειναι και τα ποιο ενδιαφεροντα θα κοστιζουν ποιο ακριβα και απο ipad απο οτι λεγετε και θα απευθυνονται σε συνιδιτοποιημενους χρηστες (κυριως επαγγελματιες πιστευω) και αυτο δεν ξερω ποσο καλα μπορουν να πουλησουν δεδομενου οτι τετοιες συσκευες υπαρχνουν εδω και χρονια απο διαφορες εταιριες αλλα με μικρες σχετικα πωλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δεν έχει τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές. Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι. Στα tablets δυστυχώς έχει αποτύχει τελείως και αυτό φαίνεται και από το μερίδιο αγοράς (= προτίμηση του κόσμου). Στα κινητά δε το συζητάμε, είναι και θα είναι για καιρό ακόμα #1. Το Windows Phone δε δείχνει [ακόμα] ικανό να αλλάξει κάτι.

Οτα θα συνηθησει ο απλος χρηστης,να κανει ολες τις απλες καθημερινες δουλειες του στο λαπτοπ ή στο ντεσκτοπ απο το metro,ελα εσυ μετα και πεισε τον,οτι ειναι καλυτερα τα iphone/ipad ή τα android tablets/smartphone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για tablet μιλαμε για μια κατηγορια συσκευων η οποια ειναι καλως η κακως αχρειαστη. ειναι πολυτελεια. ειναι κατι που μπορεις κ χωρις αυτο. αρα, σε αυτο το επιπεδο συσκευων κ αντιστοιχων χρηστων η apple θα ειναι πρωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...