Προς το περιεχόμενο

Η Amazon εμπλουτίζει τις υπηρεσίες της στο σύννεφο ενόψει του iCloud


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από λίγους μήνες η Amazon παρουσίασε τις υπηρεσίες Cloud Drive και Cloud Player, προσφέροντας τη δυνατότητα στους χρήστες να αποθηκεύουν τη μουσική και τα δεδομένα τους στους servers της εταιρείας έτσι ώστε να έχουν πρόσβαση σε αυτά από οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή διαθέτει πρόσβαση στο Internet. Ύστερα από την ανακοίνωση του iCloud από την Apple, το οποίο μεταξύ άλλων δίνει τη δυνατότητα με $25 δολάρια να ανεβάζει κανείς όλα τα μουσικά κομμάτια του στο σύννεφο είτε είναι αγορασμένα είτε όχι, η Amazon εμπλουτίζει τις υπηρεσίες της με νέες δυνατότητες.

 

Οι χρήστες που θα πληρώσουν $20 δολάρια για 20GB αποθηκευτικού χώρου στο cloud, θα λαμβάνουν αυτόματα απεριόριστο χώρο αποθήκευσης για τα μουσικά τους κομμάτια σε μορφή MP3 και AAC εξοικονομώντας έτσι περισσότερο ελεύθερο χώρο στον εικονικό δίσκο για τα υπόλοιπα δεδομένα των χρηστών. Η προσφορά αυτή θα ισχύει για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

 

Το επόμενο κομμάτι της ανακοίνωσης της Amazon αφορά τα μουσικά κομμάτια που έχουν αγοραστεί μέσω του Amazon MP3 Store τα οποία δε θα επιβαρύνουν τον αποθηκευτικό χώρο των χρηστών καθώς δε θα προσμετρούνται σε αυτόν. Η δυνατότητα αυτή αφορά μουσικά κομμάτια που έχουν αγοραστεί οποιαδήποτε χρονική στιγμή από το ηλεκτρονικό κατάστημα της Amazon, ενώ μέχρι τώρα ίσχυε για πληρωμές που έλαβαν χώρα πριν το ντεμπούτο των υπηρεσιών cloud της εταιρείας.

 

Επίσης η Amazon ανακοίνωσε την επίσημη υποστήριξη του cloud player από το iPad, έτσι ώστε οι κάτοχοι της συσκευής να ακούνε τα αγαπημένα τους τραγούδια απροβλημάτιστα από τον μουσικό player του Cloud Drive που είναι ειδικά παραμετροποιημένος για τη συσκευή τους.

 

Link.png Site: Amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μουσικά αρχεία πρέπει αν είναι απαραίτητα νόμιμα; και αν δεν είναι υπάρχει περίπτωση να προκύψουν νομικά θέματα; :fear:

στο icloud οχι αφου ουσιαστικά απλά βρίσκει πιο κομμάτι έχεις και απλά υποθέτω τοποθετεί έναν δείκτη από τη δική της βάση δεδομένων..... δεν αποθηκεύει εκ νέου τα τραγοπύδια προφανώς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έκανα ήδη και ανέβασα και περίπου 1 gb μουσική, υπάρχει ένα σοβαρό μειονέκτημα στον cloudplayer, δεν επιτρέπεται παίξει εκτός USA, αναγνωρίζει την IP και δε σε αφήνει να παίξεις ούτε να κατεβάσεις τον uploader των κομματιών.

Μέσω HotspotShield το προσπέρασα και εγκατέστησε τον uploader. Με το που ανέβασα τα πρώτα 10 κομμάτια βγήκα από το VPN και όλα συνέχισαν κανονικά.

Τώρα μπορώ και τα παίζω και από ipad χωρίς τη χρήση VPN, με την Ελληνική IP μου.

Να ήταν ο περιορισμός μόνο για τηνπρώτη φορά?

Ακόμη δεν κατάλαβα, πάντως μέσω Web o player δουλεύει πολύ καλά και το search είναι άμεσο, πραγματικά πολύ καλή εφαρμογή χρήσης cloud.

Να σημειώσω ότι έψαχνα cloud χώρο με λίγα λεφτά και αυτός ήταν ο βασικό λόγος που έκανα λογαριασμό, αλλά αυτό το νεό σήμερα του απεριόριστου χώρου σε mp3 ήταν το κλικ για να κάνω λογαριασμό.

Βέβαια ισχύει αυτό που είχε πει ο Steve Jobs στην παρουσίαση, ότι θα χρειαστει εβδομάδες κάποιος για να ανεβάσει τη συλλογή του, αν έχει αρκετή μουσική.

Όπως τα υπολόγισα κάποιος μπορεί να ανεβάσει γύρω στα 4-5 gb την ημέρα.Οπότε αν έχετε 1-2ΤΒ μέχρι του χρόνου θα έχει γίνει η δουλειά.

Ίσως μια καλή επιλογή, ή κάποια αλμπουμ που δεν έχει το iTunes να ήταν μια καλή σκέψη.

Τελειώνοντας θα σας έλεγα με σιγουριά ότι η απόλυτη λύση μέχρι στιγμής παραμένει το Spotify του οποίου είμαι χρήστης περίπου ένα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έκανα ήδη και ανέβασα και περίπου 1 gb μουσική, υπάρχει ένα σοβαρό μειονέκτημα στον cloudplayer, δεν επιτρέπεται παίξει εκτός USA, αναγνωρίζει την IP και δε σε αφήνει να παίξεις ούτε να κατεβάσεις τον uploader των κομματιών.

Μέσω HotspotShield το προσπέρασα και εγκατέστησε τον uploader. Με το που ανέβασα τα πρώτα 10 κομμάτια βγήκα από το VPN και όλα συνέχισαν κανονικά.

Τώρα μπορώ και τα παίζω και από ipad χωρίς τη χρήση VPN, με την Ελληνική IP μου.

Να ήταν ο περιορισμός μόνο για τηνπρώτη φορά?

Ακόμη δεν κατάλαβα, πάντως μέσω Web o player δουλεύει πολύ καλά και το search είναι άμεσο, πραγματικά πολύ καλή εφαρμογή χρήσης cloud.

Να σημειώσω ότι έψαχνα cloud χώρο με λίγα λεφτά και αυτός ήταν ο βασικό λόγος που έκανα λογαριασμό, αλλά αυτό το νεό σήμερα του απεριόριστου χώρου σε mp3 ήταν το κλικ για να κάνω λογαριασμό.

Βέβαια ισχύει αυτό που είχε πει ο Steve Jobs στην παρουσίαση, ότι θα χρειαστει εβδομάδες κάποιος για να ανεβάσει τη συλλογή του, αν έχει αρκετή μουσική.

Όπως τα υπολόγισα κάποιος μπορεί να ανεβάσει γύρω στα 4-5 gb την ημέρα.Οπότε αν έχετε 1-2ΤΒ μέχρι του χρόνου θα έχει γίνει η δουλειά.

Ίσως μια καλή επιλογή, ή κάποια αλμπουμ που δεν έχει το iTunes να ήταν μια καλή σκέψη.

Τελειώνοντας θα σας έλεγα με σιγουριά ότι η απόλυτη λύση μέχρι στιγμής παραμένει το Spotify του οποίου είμαι χρήστης περίπου ένα χρόνο.

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως θα είναι το icloud, αλλά έχω την εντύπωση ότι εκεί δε θα χρειάζεται να "ανεβάσεις" όλα σου τα μουσικά κομμάτια. Απλά θα βλέπει μέσω της εφαρμογής iTunes ποια κομμάτια υπάρχουν τοπικά στον υπολογιστή σου και θα τα ταυτοποιεί με τα αντίστοιχα της βιβλιοθήκης του iTunes store για να τα κάνει διαθέσιμα σε όλες σου τις φορητές συσκευές. Αυτή την υλοποίηση τη θεωρώ ανώτερη της Amazon (και χωρίς να είμαι fan boy της Apple)!

 

Το θέμα του spotify πάλι που αναφέρεις είναι όντως εξαιρετικό, αλλά πανάκριβο!!! €5/μήνα για απεριόριστο streaming σε υπολογιστή και €10/μήνα για streaming σε φορητές συσκευές είναι εξωπραγματικές τιμές για δεδομένα (και μισθούς) Ελλάδας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως θα είναι το icloud, αλλά έχω την εντύπωση ότι εκεί δε θα χρειάζεται να "ανεβάσεις" όλα σου τα μουσικά κομμάτια. Απλά θα βλέπει μέσω της εφαρμογής iTunes ποια κομμάτια υπάρχουν τοπικά στον υπολογιστή σου και θα τα ταυτοποιεί με τα αντίστοιχα της βιβλιοθήκης του iTunes store για να τα κάνει διαθέσιμα σε όλες σου τις φορητές συσκευές. Αυτή την υλοποίηση τη θεωρώ ανώτερη της Amazon (και χωρίς να είμαι fan boy της Apple)!

 

Το θέμα του spotify πάλι που αναφέρεις είναι όντως εξαιρετικό, αλλά πανάκριβο!!! €5/μήνα για απεριόριστο streaming σε υπολογιστή και €10/μήνα για streaming σε φορητές συσκευές είναι εξωπραγματικές τιμές για δεδομένα (και μισθούς) Ελλάδας!

 

Και βέβαια η υλοποίηση της Apple φαίνεται πολύ ανώτερη γιατί γλιτώνεις πολύ upload, εγώ απλά την εμπεiρία μου κατέθεσα.

To spotify είναι 10 ευρώ/μήνα για να παίζεις τα πάντα από υπολογιστή,ipad,iphone αλλά εγώ το είδα ως εξής:

Είναι σαν να έχεις περίπου όλο το itunes δικό σου πληρώνοντας το κόστος ενός καλού σκληρού το χρόνο.

Αν σκεφτεί κανείς που είναι συλλέκτης χιλιάδων mp3, πόσες φορές έχει χρειαστεί στη διάρκεια της συλλογής του, να πάρει μεγαλύτερο σκληρό και να κάνει copy από προηγούμενους μικρότερους, ή πόσοι σκληροί πρέπει να είναι συνδεδεμένοι στον υπολογιστή του για να βλέπει την πλήρη συλλογή του, είναι ένα θέμα.

Σε όλα αυτά πρέπει να υπολογίσει κανείς και ένα μόνιμο άγχος που υπάρχει σε όσους έχουν πολλούς σκληρούς συνέχεια ανοιχτούς, μήπως σκάσει τίποτα, και κόπος πολλών ετών χαθεί.

Το spotify εν τέλει είναι ένα cloud που έχει ήδη ανεβασμένα τα πάντα, αυτό νομίζω πληρώνεις, έχεις άμεσα όποιο κομμάτι θελήσεις.

Επιπλέον μπορείς στον player του που είναι πανάλαφρος σε σχέση με το itunes να προσθέσεις και όλη τη συλλογή σου αν θέλεις, και η αναζήτηση που κάνεις να γίνεται παράλληλα και στις 2 συλλογές.

Ένα χαρακτηριστικό που δε σκέφτεται επίσης κάποιος εύκολα είναι ότι έχοντας μια iσυσκευή και ένα λογαριασμό spotify, δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο εκτός από μια σύνδεση internet όπου κια αν πας.

Για παράδειγμα εγώ εκεί που πάω διακοπές σε ένα συγκεκριμένο νησί, έχοντας μόνο το iphone μου και μια βάση της Logitech,έχω στην αυλή μου στη διάθεση μου περίπου 12.000.000 κομμάτια χωρίς να έχω κουβαλήσει σχεδόν τίποτα στις αποσκευές μου, οπότε μπορεί κάποιος να ακούσει πραγματικά ότι μου καπνίσει.

Αυτό και μόνο είναι πολύ εντυπωσιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...