Προς το περιεχόμενο

Το Blu-ray κλείνει 5 χρόνια στην αγορά


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την τιμητική τους έχουν αυτή την εβδομάδα οι δίσκοι Blu-ray καθώς συμπληρώνονται πέντε χρόνια από την πρώτη εμφάνισή τους στην αγορά των οπτικών δίσκων.

 

Η τεχνολογία του Blu-ray δεν είναι και τόσο καινούργια καθώς ανακαλύφθηκε πριν από 10 χρόνια περίπου. Η αλήθεια είναι ότι έχοντας φτάσει στο σημερινό τους επίπεδο, οι δίσκοι Blu-ray αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν διαρκώς διάφορα εμπόδια. Αξιοσημείωτη είναι η νίκη του έναντι του ανταγωνιστικού προτύπου HD DVD πριν από μερικά χρόνια. Τα πιο πρόσφατα ζητήματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν είναι η τάση των καταναλωτών να στρέφονται κυρίως σε ψηφιακά format πολυμέσων ή streaming περιεχομένου και όχι σε φυσικές συσκευές αποθήκευσης όπως είναι οι δίσκοι Blu-ray και DVD.

 

Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα του 20th Century Fox εξετάζεται το ενδεχόμενο πώλησης πολυμέσων σε Blu-ray δίσκους, οι οποίοι θα συνοδεύουν και το ψηφιακό αντίγραφό τους. Οι άνθρωποι των κινηματογραφικών στούντιο κατανοούν την επιθυμία των καταναλωτών να έχουν μία ταινία τόσο σε ψηφιακή μορφή όσο και σε ένα φυσικό μέσο για λόγους μελλοντικής αποθήκευσης στη συλλογή τους.

 

Επίσης τονίζεται από τους ίδιους ότι είναι πιο δίκαιο για τους καταναλωτές να πληρώνουν μία φορά για μια ταινία και να μπορούνε να την δούνε οπουδήποτε.

 

Link.png Site: techradar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το blu αλλα ποιος θα κάτσει να γράψει μια ταινία με τόσο μεγάλο όγκο, ενω έχω blu ray rec δεν με ενδιέφερε να μπω στη διαδικασία & σε γενικές γραμμές γράφω ταινίες.

Εκει που ευχαριστιεσαι το blu είναι σε κανά παιχνίδι ps3 αλλα κ σε ταινίες, αν κ τα βιντεαδικα εξαφανίζονται σιγά σιγά, αληθεια τα seven υπάρχουν ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το blu αλλα ποιος θα κάτσει να γράψει μια ταινία με τόσο μεγάλο όγκο, ενω έχω blu ray rec δεν με ενδιέφερε να μπω στη διαδικασία & σε γενικές γραμμές γράφω ταινίες.

Εκει που ευχαριστιεσαι το blu είναι σε κανά παιχνίδι ps3 αλλα κ σε ταινίες, αν κ τα βιντεαδικα εξαφανίζονται σιγά σιγά, αληθεια τα seven υπάρχουν ακόμα;

 

Α... τόσο ωραίο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγάλα αρχεία και πολλά,αντι σε σκληρό δίσκο..μπορείς να τα γράψεις σε bluray..δεν είναι ανάγκη να γράψεις μόνο ταινία πάνω..<br>Θυμάστε ε? HD vs BR...ούτε τσαφ δεν έκανε το HD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα blu-ray που εχω στο σπιτι μου ειναι μεσα απο περιοδικα που ειχα αγορασει πριν μερικους μηνες.Δυστυχως οι τιμες τοσο για δισκους οσο και αντιγραφικα ειναι αρκετα υψηλες σε σχεση με τιμες των σκληρων δισκων(τοσο εξωτερικους και εσωτερικους).Πιστευω οτι ο μονος τροπος να πουλησουν blu-ray ειναι μονο μεσα απο τις παιχνιδομηχανες.Οσο για τα κινηματογραφικα στουντιο,θα ηθελα να ξοδευουν περισσοτερο χρονο και χρημα στο να προωθουν σωστα τα προιντα τους και να παψουν να ασχολουνται με θεματα ψευτοπειρατιας και χαζοπνευματικων δικαιωματων,γιατι καλα ειναι να προστατευουμε καποια πραγματα αλλα παντα με μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνολογία που δεν προχώρησε καθόλου και δεν χρησιμοποιήθηκε όσο θα μπορούσε.Πολύ ακριβό για την εποχή του...και συνεχίζει να είναι ακριβό σε σχέση με τις τιμές σκληρών δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουσιαστικό ζήτημα δεν είναι αν κλείνει 5 χρόνια ζωής, αλλά τι διείσδυση έχει στην αγορά μετά από αυτά τα χρόνια...

 

Και νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουν στο ότι απλά... δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουσιαστικό ζήτημα δεν είναι αν κλείνει 5 χρόνια ζωής, αλλά τι διείσδυση έχει στην αγορά μετά από αυτά τα χρόνια...

 

Και νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουν στο ότι απλά... δεν...

 

θα συμφωνήσω απόλυτα, δεν ξέρω ποιός και τι φταίει άλλα οι τιμές είναι απλά απαγορευτικές και όσο υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις απλά δεν θα προχωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο εγχείρημα έχει αποτύχει. Το blu ray προσπάθησε να το σπρώξει η Sony μέσω του ps3, ότι ακριβώς έκανε με το ps2 και το DVD, δεν υπολόγισε όμως ότι οι καιροί έχουν αλλάξει και οταν έχεις σκληρούς δίσκους αρκετά πιο γρήγορους και αξιόπιστους απο ένα οπτικό μέσο απλά δεν έχεις ελπίδα. 5 χρόνια και δεν εχω πιασε ποτέ μου δισκακι blu ray αλλα εχω δει τα άπειρα mkv 1080p και blu ray iso, ο νοών νοειτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί τα λέτε αυτά και στεναχωρείτε να ps fanboys;

 

Το μόνο θετικό από την είδηση είναι η προθυμία τους να συμπεριλαμβάνουν και ψηφιακή έκδοση της ταινίας (ήδη γίνεται από κάποιες εταιρείες) αν και φαντάζομαι θα είναι τίγκα στο DRM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχίσουν να διανέμουν τα περιοδικά και οι εφημερίδες δωρεάν ταινίες σε blu, όπως έκαναν και παλαιότερα στα DVD και έτσι διαδόθηκαν, και αν πέσουν οι τιμές στο επίπεδο των DVD, τότε και μόνο τότε θα διαδοθεί κατά τη γνώμη μου, αλλιώς δεν το βλέπω να ανθεί και αν περάσουν 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα blu-ray που εχω στο σπιτι μου ειναι μεσα απο περιοδικα που ειχα αγορασει πριν μερικους μηνες.Δυστυχως οι τιμες τοσο για δισκους οσο και αντιγραφικα ειναι αρκετα υψηλες σε σχεση με τιμες των σκληρων δισκων(τοσο εξωτερικους και εσωτερικους).Πιστευω οτι ο μονος τροπος να πουλησουν blu-ray ειναι μονο μεσα απο τις παιχνιδομηχανες.Οσο για τα κινηματογραφικα στουντιο,θα ηθελα να ξοδευουν περισσοτερο χρονο και χρημα στο να προωθουν σωστα τα προιντα τους και να παψουν να ασχολουνται με θεματα ψευτοπειρατιας και χαζοπνευματικων δικαιωματων,γιατι καλα ειναι να προστατευουμε καποια πραγματα αλλα παντα με μετρο.

 

Έτσι ήταν και τα DVD, θυμάμαι πριν 9-10 χρόνια είχα αγοράσει μια συσκευή CD-Writer 120 ευρώ, ενώ για DVD Writer ούτε καν κουβέντα, είχαν πάνω από 300 ευρώ. Ενώ τώρα τα DVD Writer έχουν 20-30 ευρώ. Με τον καιρό θα πέσουν οι τιμές και στα blue ray writers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...