Προς το περιεχόμενο

Αντίο στο πορτοφόλι λέει η Google με το Google Wallet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πίστη της στην τεχνολογία NFC (Near Field Communication) η οποία ενσωματώνεται στα κινητά τηλέφωνα και αναμένεται να αντικαταστήσει τις πιστωτικές κάρτες κηρύσσει σήμερα η Google σε ειδική εκδήλωση στην οποία παρουσίασε 2 νέες υπηρεσίες για το μέλλον των πληρωμών.

 

Η πρώτη και πιο σημαντική είναι το Google Wallet η οποία θέλει να αντικαταστήσει το πορτοφόλι σας με το κινητό σας τηλέφωνο φτάνει αυτό να υποστηρίζει την τεχνολογία NFC όπως το Samsung Nexus S και το Samsung Galaxy S II. Η Google πιστεύει ότι μέχρι το 2014, το 50% των smartphones που θα υπάρχουν στην αγορά, θα υποστηρίζουν τη συγκεκριμένη τεχνολογία και θα κάνουν τη χρήση της πολύ πιο διαδεδομένη. Ήδη με μετρήσεις της εταιρείας, το 70% του κόσμου που έλεγε όχι στις αγορές μέσω Internet το 1998, πλέον στις μέρες μας δεν έχει κανένα φόβο και προβαίνει σε εκατομμύρια συναλλαγές καθημερινά.

 

Το Google Wallet θα τρέχει αρχικά σε Android συσκευές και θα υποστηρίζει την εισαγωγή πολλαπλών πιστωτικών καρτών. Επιπλέον η Google δίνει τη δυνατότητα προσθήκης προπληρωμένης πιστωτικής κάρτας την οποία εκδίδει η ίδια και στην οποία εσείς εισάγετε το χρηματικό αντίτιμο που θέλετε κάθε φορά.

 

gwalletvision.jpg

 

Ο αριθμός της πιστωτικής κάρτας δεν αποκαλύπτεται ποτέ σε οποιαδήποτε επιχείρηση χρησιμοποιηθεί η υπηρεσία και είναι πολύ πιο ασφαλής από το απλό πορτοφόλι που κουβαλάμε όλοι μαζί μας. Για την ασφάλεια της συναλλαγής υπάρχει αριθμός pin ο οποίος κλειδώνει ξεχωριστά την υπηρεσία στο κινητό τηλέφωνο προκειμένου να έχετε πρόσβαση ενώ ένα ειδικό τσιπ αναλαμβάνει το κλείδωμα από πλευράς hardware. Κατά την συναλλαγή, τα δεδομένα περνάνε πρώτα από τη τράπεζα που ανήκει η πιστωτική κάρτα και στη συνέχεια μέσα από την εταιρεία First Data η οποία ελέγχει την ασφάλεια της αγοράς και δίνει την τελική έγκριση. Όπως αναφέρθηκε, αν η οθόνη του smartphone είναι κλειστή τότε το NFC τσιπ είναι απενεργοποιημένο αποκλείοντας έτσι την ασύρματη πρόσβαση σ' αυτό.

 

Το Google Wallet ξεκινά αυτό το καλοκαίρι από το Σαν Φρανσίσκο και τη Νέα Υόρκη ενώ αναμένεται σύντομα να επεκταθεί σε ολόκληρη την Αμερική. Δεν έγινε καμία αναφορά περί επέκτασης της υπηρεσίας εκτός Αμερικής και δή στην Ευρώπη.

 

Παράλληλα η Google παρουσίασε και μια δεύτερη υπηρεσία, το Google Offers η οποία αναλαμβάνει να εμφανίσει στον χρήστη προσφορές από επιχειρήσεις που υπάρχουν κοντά του, σε διαφημίσεις είτε σε διάφορες επιχειρήσεις που έχουν αποφασίσει να προωθήσουν κάποια από τα προιόντα τους σε ανταγωνιστική τιμή. Μάλιστα κατά τη παρουσίαση έγινε επίδειξη της δυνατότητας δήλωσης ενδιαφέροντός μιας προσφοράς από μία ιστοσελίδα όπου πατώντας την επιλογή [save to Wallet], η προσφορά πέρασε απευθείας στο smartphone για πληρωμή.

 

Η Google ξεκινά την υπηρεσία Wallet με αρχικούς συνεργάτες την τράπεζα Citi, τη Mastercard και το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας Sprint ενώ προσκαλεί όλες τις τράπεζες και επιχειρήσεις να συμμετέχουν στο πρόγραμμα μέσα από τα κανάλια υποστήριξης. Μπορείτε να δείτε μια μικρή παρουσίαση της τεχνολογίας NFC είχαμε κάνει τον περασμένο Φεβρουάριο στα πλαίσια της έκθεσης Mobile World Congress.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θεος φυλαξει εαν πεσει το κινητο σε λαθος χερια...

 

Περα απο τα logging των whereabouts που εχουμε στο ιντερνετ απο τη Google, ερχεται και το logging των αγορων μας μεσω διαδυκτιου με σκοπο τι αλλο, τις στοχευμενες διαφημισεις με πολυ καλυτερη αποδοση φυσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ σκέφτομαι τα αρνητικά?

 

Εκτός απο την ασφάλεια, τι γίνεται αν τελειώσει η μπαταρία του κινητού? Αν σου πέσει και σπάσει? Αν σου κλέψει κάποιος το κινητό και το καταλαβεις την ώρα που πας να πληρώσεις το γεύμα στο εστιατόριο που μόλις έφαγες?

 

Ενώ τώρα, αν χάσεις το πορτοφόλι σου, παίρνεις τηλέφωνο, αν χάσεις το κινητό σου έχεις λεφτά και δεν χάθηκε και ο κόσμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πρφανως και θα απαιτειται να εισαγεις καποιο κωδικο που θα εχεις ορισει εσυ, ετσι το ενδεχομενο να σου κλεψουν το κινητο και να αρχισουν να αγοραζουν οι κλεφτες διαφορα απλα δεν στεκει

αν σου κλεψουν την καρτα αναληψεως μπορουν να σου τραβηξουν χρηματα? ;)

 

το θεμα ηλεκτρονικης ασφαλειας παντως ειναι ενα θεμα μιας και το android δεν τα παει και τοσο καλα απο οτι φαινεται σε αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πρφανως και θα απαιτειται να εισαγεις καποιο κωδικο που θα εχεις ορισει εσυ, ετσι το ενδεχομενο να σου κλεψουν το κινητο και να αρχισουν να αγοραζουν οι κλεφτες διαφορα απλα δεν στεκει

αν σου κλεψουν την καρτα αναληψεως μπορουν να σου τραβηξουν χρηματα? ;)

 

το θεμα ηλεκτρονικης ασφαλειας παντως ειναι ενα θεμα μιας και το android δεν τα παει και τοσο καλα απο οτι φαινεται σε αυτο...

Επιτελους ένας ανθρωπος με στοιχειώδη μυαλό ...

Οπως είπε και η google το 1998 το 70% ελεγε οχι στο internet ... σημερα μεχρι και ο παπους παραγγελνει μεσω internet

(τσοντοDVD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως θα είναι πολύ επικίνδυνο αν το κινητό πέσει σε λάθος χέρια,αλλά σίγουρα θα σκεφτούν να βάλουν κάποιο κωδικό για την μέγιστη προστασία του ιδιοκτήτη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σαν υπηρεσία και πολύ εύχρηστη.....εν αναμονή λοιπόν 90% στοχευμένων διαφημίσεων με βάση τις καταναλωτικές μας συνήθειες.

 

Παίδες, καταρχάς πρέπει να καταλάβετε πως με όλα αυτά που λέτε και εσείς και συμφωνεί και το παραπάνω ironic video, αποδεικνύεται πως είστε αδύναμοι.

Αν μια διαφήμιση είναι αρκετή για να σας κάνει να αγοράσετε κάτι που ΔΕΝ έχετε ανάγκη, τότε δεν σας σώνει τίποτα (και είστε και αξιολύπητοι).

 

Το YouTube φακελώνει τα Video που βλέπω(ουμε) και κάθε φορά που μπαίνω μου δείχνει Video "που πιθανότατα θα μου αρέσουν", και ναι.. πιθανότατα μου αρέσουν και με ενδιαφέρουν. Αυτή η υπηρεσία όμως με(μας) φακελώνει. Είναι αντίτιμο; Kleinmain.

 

ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ τις διαφημίσεις της TV (γι'αυτό το λόγο τις έβγαλα όλες από το διαμέρισμά μου), αυτές οι διαφημίσεις σε διακόπτουν από αυτό που επέλεγες να παρακολουθήσεις και το 99% αυτών είναι προϊόντα και υπηρεσίες που ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ!

 

Το να κανονίσει το MSystems.gr, το Google ή η οποιαδήποτε εταιρία που ήδη συνεργάζομαι, το φακέλωμα των προτιμήσεων και του lifestyle μου (χωρίς καν να απαντήσω σε ερωτηματολόγια) και με βάση των προγραμμάτων τους να μου προτείνουν συνεχώς άλλα προϊόντα (RAMS, CPUs, USB, SSDs, Monitors, Laptops, whatevers) εμένα μου κάνει καλό. Το καλύτερο κατάστημα (το οποίο το έχω επιλέξει), ή η μεγαλύτερη εταιρία τουλάχιστον δούλεψαν ώστε να μου προτείνουν πράγματα που ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ. ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ζωής χάσαμε παρακολουθώντας διαφημίσεις ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ οι οποίες αφορούσαν πάνες για ακράτεια, καθαριστικά τζαμιών, το κάτουρο που ονομάζετε ΦΙΞ, το 11880, εντομοκτόνα, ή τον π***τη τον ΟΤΕ.. ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΕ που τουλάχιστον με βάση τις νέες τεχνολογίες τους, θα σας πλασάρουν πράγματα που ΨΑΧΝΑΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

 

Μην είστε στενόμυαλοι.. Ακόμη και από το Surfing μου αν παρακολουθεί η CIA ότι βλέπω τσόντες με 10χρονα, ας μπουν σπίτι μου τα Special Forces και ας με γαζώσουν με τα M16 επί τόπου.

 

Technology uber alles, let it in a day sooner.

 

Υ.Γ:

http://www.youtube.com/watch?v=KbKwIs5jcoE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google Toilet???? Αχχαααχχααααχαχα :lol: :lol: :lol:

 

Koritsi_gia_PC, είσαι το μέλλον. Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι ψιλό-επικίνδυνος πάντως. Ξέρεις πως το καταλαβαίνεις; Είναι πολύ εύκολος.

Πρόσφατα διάβαζα ότι τα στοχευμένα άρθρα που προσφέρει το google έχουν μεγάλη πιθανότητα να σε χαροποιήσουν (έλεγε ότι πχ ότι θα διαβάσεις τα καλύτερα για τους ρεπουμπλικάνους, καλέ μου ρεπουμπλικάνε), αλλά ταυτόχρονα σου στερούν το δικαίωμα της σφαιρικής ενημέρωσης.

Άσε που αυτό που δείχνει το βιντεάκι δεν είναι και τόσο αστείο. Έσκασε η κυβέρνηση; Sorry, they just googled you.

 

Άντε και λίγο ontopic: Μ' αρέσει αυτή η εξέλιξη. Οι πορτοφολάκηδες τώρα πρέπει να διαβάσουν λίγο. Δεν μπορεί το κάθε χαμίνι να αποκτήσει ρευστό. Οπότε τα παρασιτικά στρώματα μορφώνονται και έχουν έτσι μια ευκαιρία να ξεφύγουν από τον τρόπο ζωής τους. Και όσοι δεν τα καταφέρουν... too bad.

 

Όπως είχα πει και πριν κάνα χρόνο που είχε ανακοινώσει η Nokia την φοβερή NFC τεχνολογία της, αυτό είναι καλό για τα Αμερικανάκια και όλους αυτούς που θεωρούν εγκληματική πράξη το να πληρώνεις με μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην είστε στενόμυαλοι.. Ακόμη και από το Surfing μου αν παρακολουθεί η CIA ότι βλέπω τσόντες με 10χρονα, ας μπουν σπίτι μου τα Special Forces και ας με γαζώσουν με τα M16 επί τόπου.

 

Technology uber alles, let it in a day sooner.

 

 

 

Σκεψου ακόμα πιο ανοιχτά τότε. Τι γίνεται όταν δίνεις σε κάποιον δύναμη και εξουσία χωρίς όμως να έχεις τη δυνατότητα ελέγχου; Τα λόγια δεν κοστίζουν τίποτα αλλά τι γίνεται αν η πραγματικότητα σου χτυπήσει την πόρτα;

 

Δε ψαχνω για αντιπαραθεση και δε θα απαντησω σε ο,τι και να πεις δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου αλλα δινω λιγο τροφη για σκεψη αφου πιστευεις οτι εχεις ανοιχτο μυαλο και δεν το λεω ειρωνικα αντιθετα το πιστευω. Υπαρχουν πολλα πραγματα που κανουν τη ζωη μας πιο ευκολη αλλα μηπως την κανουν και πιο αναλωσιμη; Και φυσικα δεν πιστευω οτι δεν εχω πεσει και ο ιδιος παμπολλες φορες στην ιδια παγιδα επανειλλημενα και θα συνεχισω κιολας.

 

Οχι η τεχνολογια δεν ειναι πανω απ' ολα αλλα θα προχωρησει ειτε το θελουμε ειτε οχι (κι εγω το θελω) αλλα θα προχωρησει για το καλο ποιου και στο τελος ποιος θα φαει τα σ..... της :P (για να κανω και λιγο χιουμορ). Τα πραγματα εξελισσονται μεσω αλυσιδοτων αντιδρασεων τις οποιες δεν βλεπουμε και δεν μπορουμε να προβλεψουμε, βλεπουμε μονο τις συνεπειες τις οποιες αποδιδουμε αλλου και προσπαθουμε να τις λυσουμε με λαθος τροπους.

 

 

Οταν μας δινουν κατι τοτε πολυ δυσκολα πια θα το αποχωριστουμε...

 

Φτανει ως εδω γιατι τοση αμπελοσοφια ουτε εγω την αντεχω και ας ειναι και δικη μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...